Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αυτήν την περίοδο θα ασχοληθώ με ακροάσεις, θα ενημερώνω λοιπόν.
'Όλους μας ενδιαφέρουν τα ηχεία βάσης. Είναι προσιτά, βολεύονται παντού, για μικρούς χώρους δε, ιδανικά.
Άσε που με την βοήθεια sub και σωστή παραμετροποίηση κάνουν για τα πάντα.

Μια σταλιά τα Pico και άμα τα ακούσετε θα διερωτηθείτε πως γίνεται από ένα τόσο δα ηχειάκι να βγαίνει τόσο μεγάλος ήχος! Κοντά 20 cm ύψος και 4,5 " γουφεράκι! Αν δε είναι και κοντά σε τοίχο? ακόμη καλυτερα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αλλαγών συνέχεια,
Πάνε τα Pico, πάνε και τα klipsch rp 150, και κάναμε σωστή πλέον αναβάθμιση (για το home cinema).....
Chario cygnus.
IMG_9223.JPG

Καλή κίνηση! Ήχος hi end, εμφάνιση, ποιότητα κατασκευής!

Όμως ο marantz sr 7009, δείχνει πλέον τις αδυναμίες του! 125 βατ στο κανάλι! Τρίχες, τον ξεζουμίζουν τα chario. Τα έβαλα στους advance και είδα την διαφορά!
Με την Klipsch δεν δείχνει τα... ελαττώματά του. Καμουφλάρεται. Καλά λέω AV... μόνο για μπαμ μπουμ και τίποτα άλλο. Παιχνιδάκια!
Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν ένας Yamaha βέβαια!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Τα συγκεκριμένα chario πέφτουν πολύ χαμηλά σε ohm. Αν έχεις κανα crown class d ρίχτον πάνω τους. Τον γουστάρουν κάργα.... :)
Πολλοί τον συστήνουν, άλλοι πάλι είναι κατά.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι α. είναι ουσιαστικά επαγγελματική κατασκευή, άρα κάνει για τα συστήματά μας? β. το κόστος του. 300 ευρώ και κάτι ψηλά!! Πάντως έχω φίλο με διαθέσιμο προς δοκιμή. Αν και είναι αρνητικός και αυτός προς το αποτέλεσμα! Θα τον καλέσω! Επαναλαμβάνω είναι αρνητικός!

Κάτι rotel μεταχειρισμένοι τελικοί γύρω στα 100-120 βατ θα είναι άραγε καλύτεροι από τα ενισχυτικά του marantz???
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Δεν ξέρω τι λένε για τους crown εγώ έχω δικιά μου άποψη. Τα δικά μου τα delphinus με crown τα έχω εδώ και 3 χρόνια. Η συμβουλή μου είναι να πάρεις από τον φίλο σου και να δοκιμάσεις
Αν έχεις τα delphinus πάω πάσο! Δεν έχω κανένα λόγο αμφισβήτησης! :drinks: Ήδη έστειλα μήνυμα στον Φίλο μου. :).
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ευχαριστώ αγαπητοί φίλοι.
Ως προς το avatar , παίζεται.....
Βέβαια όσο τα chario παίζουν αυτές τις λίγες ημέρες από την αγορά, βλέπω ένα ηχείο, πολύ ανώτερο φυσικά των προηγουμένων προτάσεων, όπως επίσης και
σε άμεση αντιπαραβολή με το δικάναλο, δεν μπορώ να επιλέξω πιο είναι με το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Σε άλλες περιπτώσεις, ο συνδυασμός αdvance - klipsch είναι αχτύπητος ως προς τα δυναμικά και γενικά την ζωντάνια και την φυσικότητα, σε άλλες περιπτώσεις σε καθηλώνουν τα chario με τον ντελικάτο ήχο τους. Μόλις δε έκανα το πείραμα με τους advance και τα chario, πρόσεξα ότι το ηχείο αδικείται με το ενισχυτικό κομμάτι του marantz.
Θεωρώ λοιπόν ότι πράγματι το chario υπερέχει των klipsch όμως, φοβάμαι το ότι έχει μικρά γούφερ για αποκλειστικά χρήση κύριων ηχείων σε ένα σύστημα.
Μάλλον έπρεπε να επιλέξω την προσφορά που βρέθηκε για τα pigasus... Τότε ναι, θα έφευγε σίγουρα η καλύτερη λύση... αυτό το +-50hz με ενοχλεί λιγάκι!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Και το αποτέλεσμα...
003.JPG 004.JPG 005.JPG 006.JPG

Το lp από τα νεανικά μου χρόνια, έχει ημερομηνία αγοράς 11/1983 (μεγάλη λόξα τότε με την αγορά των lp, ένας κάθε τέλος του Μήνα, αμέσως μετά την μισθοδοσία, κέντρο και βόλτα στα 2-3 καλά δισκάδικα ....)

Το δε κινητό... δεν είναι τίποτα άλλο παρά το τηλεχειριστήριο, που κάνει... τα πάντα!
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ωραίο το στύσιμο αν και ο χώρος είναι περιορισμένος σχετικά. Αλλα αυτό που με τρελένει καθότι και εγώ είμαι παθόν είναι το σεμεδάκι στο sub-woofer. Τα καυμένα τα sub-woofer λόγω μορφολογίας είναι τα βασικά θύματα του θηρίου που λέγετε Ελληνίδα Νοικοκυρά :).

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Ο περιορισμένος χώρος μπορώ να πω ότι έχει και τα καλά του. Είναι εύκολος ο σωστός εστιασμός, δεν χρειάζονται μεγάλες ηχητικές εντάσεις, κλπ.
Αν δε δώσουμε την απαραίτητη προσοχή , αποφεύγονται τα μπουμαρίσματα και γενικά όλα τα παρατράγουδα που παρουσιάζονται σε αυτές τις περιπτώσεις.. Προσπαθούμε, πάντα.
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Και το αποτέλεσμα...
View attachment 118114 View attachment 118115 View attachment 118116 View attachment 118117

Το lp από τα νεανικά μου χρόνια, έχει ημερομηνία αγοράς 11/1983 (μεγάλη λόξα τότε με την αγορά των lp, ένας κάθε τέλος του Μήνα, αμέσως μετά την μισθοδοσία, κέντρο και βόλτα στα 2-3 καλά δισκάδικα ....)

Το δε κινητό... δεν είναι τίποτα άλλο παρά το τηλεχειριστήριο, που κάνει... τα πάντα!
Πολυ ομορφα ολα μπραβο!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top