Το καινουριο συστημα- ηρθαν τα χρυσουλια μου!!




vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
7.8” είναι το radial2. Θα είναι και κροσσαρισμενο, τι αγχώνεσαι;
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
....Αν λοιπόν τα dac δεν έχουν κάποιο resampling, upsampling κτλ τότε θα χρησιμοποιήσουν το master clock του dsp, άσχετα αν είναι ίδια ή διαφορετικά.

Λέω κάτι λάθος?
Εκει καταληξαμε. Το dac υιοθετει το sample rate και το ρολοι του σηματος εισοδου. Αρα η μονη διαφορα μεταξυ των δυο dac θα ειναι το latency.

Δεν είναι το ίδιο το κλείδωμα του dac στο εισερχόμενο σήμα και η δυνατότητα απενεργοποίησης του master clock ενός dac.
Ενας τρόπος μπορεί να είναι αυτός που λέει ο dapost με τις διαφορετικές εισόδους αλλά τότε ο κατασκευαστής το δηλώνει σαφώς.
Σκέφτεστε ένα προσεχτικά σχεδιασμένο dac να παραδίδει το master clock έτσι παρά τη θέληση σου;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα shl5 plus
Δεν ξερω ακομα ακριβως.
Χμμ...Καλό είναι γενικώς να έχουμε προσχεδιάσει τη διαρρύθμιση στο setup πριν τις αγορές ιδίως των ηχείων...

Εάν δεν απατώμαι,εσύ είχες και τα Yamaha HS8...Πράγμα που σημαίνει ότι θα είχαν ενδιαφέρον οι εντυπώσεις σου ως προς τις επερχόμενες διαφοροποιήσεις στην απόδοση....
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δύσκολο το εγχείρημα. Αν και πιστεύω τζάμπα παιδεύεσαι, στο τέλος θα καταλήξεις να ακούς με harbeth - luxmam. Για να μην παρεξηγηθώ έχω τα shl5+ και με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
νομίζω ότι παίζει τζόκερ. το hs8 ειναι nearfield και αλλης φιλοσοφιας. αμα τα χωνει σε καμια γωνια ή παιξει με μικρες αποστασεις δεν θα ακουσει αυτο που πρεπει.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μιας και ο προβληματισμος ηταν η πιθανη ελλιπης συνεργασια διαφορετικων dac αλλη μια λυση ειναι η εξης..
Συνδεση μονο ενος dac με το shd και εξοδος απο τις RCA του dac στον ενισχυτη και εξοδος απο τα xlr του dac στα subwoofer. Το sub θα παιρνει ολο το σημα και επανω του θα επιλεξουμε που θα κοψουμε. Και αφηνουμε το dirac να κανει ισοσταθμιση στην οποια θα γινει και αυτοματα "κροσαρισμα". Με αυτο επιτυγχανουμε να χρησιμοποιουμε το shd και με ενισχυτες που ειχαν εξοδο sub η preamp αλλα χωρις δυνατοτητα σωστου κρος και μαλιστα δοκιμαζοντας διαφορες συχνοτητες πανω στο sub και αφηνοντας το shd να τα φτιαξει ολα.
Πως σας φαινεται?
Εάν δεν απατώμαι,εσύ είχες και τα Yamaha HS8...Πράγμα που σημαίνει ότι θα είχαν ενδιαφέρον οι εντυπώσεις σου ως προς τις επερχόμενες διαφοροποιήσεις στην απόδοση....
Εχω και τα HS8 οπου φυσικα θα δοκιμαστει το shd. Ταυτοχρονα εχω και τα focal alpha 80 στην τηλεοραση αποπου μαλιστα θα ξεκινησω για λογους ευκολιας την μελετη του shd.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Μιας και ο προβληματισμος ηταν η πιθανη ελλιπης συνεργασια διαφορετικων dac αλλη μια λυση ειναι η εξης..
Συνδεση μονο ενος dac με το shd και εξοδος απο τις RCA του dac στον ενισχυτη και εξοδος απο τα xlr του dac στα subwoofer. Το sub θα παιρνει ολο το σημα και επανω του θα επιλεξουμε που θα κοψουμε. Και αφηνουμε το dirac να κανει ισοσταθμιση στην οποια θα γινει και αυτοματα "κροσαρισμα". Με αυτο επιτυγχανουμε να χρησιμοποιουμε το shd και με ενισχυτες που ειχαν εξοδο sub η preamp αλλα χωρις δυνατοτητα σωστου κρος και μαλιστα δοκιμαζοντας διαφορες συχνοτητες πανω στο sub και αφηνοντας το shd να τα φτιαξει ολα.
Πως σας φαινεται?
Όχι ιδανικό. Θα πηγαίνει όλο το σήμα και στους δορυφόρους.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Ε τότε ας κάνει κροσσάρισμα από τα σαμπς και ας έχει το dirac μόνο για ισοστάθμιση.
Να περάσεις το σήμα των ηχείων απο το κρος του σαμπ;
Χειρότερα γίνεται;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν αυτό έχει , τότε με αυτό πορεύεται. Προς το παρόν. Γιατί δλδ , τι έχει το κροςς του σαμπ?
 
  • Like
Reactions: PMC



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Γιατί? ένα απλό κόψιμο κάνει με 24 db/oct ή και 18.
Δεν ξέρω περί ποιοτικών κατασκευαστικών χαρακτηριστικών των κρος για να σου απαντήσω λεπτομερειακώς.
Τα εχω διαβάσει στο παρελθόν και κράτησα μόνο το συμπέρασμα.

Αν θέλουν όσοι έχουν περισσότερη γνώση μπορούν να συνεισφέρουν.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top