Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
To Marantz αποδίδει μόνο 49W στα 4Ω.
Ο marantz στα 6ohms αποδίδει 100 watt με παραμόρφωση 0.7% σε 2ch και σύμφωνα με τα specs των DALI στα 6ohm χρειάζεσαι 25-200watt ενισχυτή.
Όσο για τελικό ενισχυτή θα πρέπει σίγουρα να κοιτάξεις έναν πολύ μεγαλύτερο από τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Ο marantz στα 6ohms αποδίδει 100 watt με παραμόρφωση 0.7% σε 2ch και σύμφωνα με τα specs των DALI στα 6ohm χρειάζεσαι 25-200watt ενισχυτή.
Όσο για τελικό ενισχυτή θα πρέπει σίγουρα να κοιτάξεις έναν πολύ μεγαλύτερο από τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
Καλησπέρα φίλε Θανάση, που βρήκες τη μέτρηση 100W στα 6Ω? Μου δίνεις το link αν το έχεις πρόχειρο?
 


Μηνύματα
21
Reaction score
12
Είναι από το site της Marantz ...... αυτό
πας στα Specification
α, ΟΚ thx. νόμιζα ότι είχες βρει review + μετρήσεις σε κάποιο site γι' αυτό και στο ζήτησα.
Δες κι αυτό αν δε βαριέσαι.
Είναι στα πολωνικά αλλά πήγαινε κατευθείαν στις μετρήσεις (laboratorium) στη 3η σελίδα και θα δεις ότι παρόλο που αποδίδει 109W στα 8Ω, δυστυχώς βγάζει μόνο 49W στα 4Ω - το τροφοδοτικό του δεν πρέπει να είναι φτιαγμένο για φορτία μικρότερα των 6Ω (όπως οι φτηνοί Denon δηλαδή, ίδια εταιρεία είναι άλλωστε).
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Ο marantz στα 6ohms αποδίδει 100 watt με παραμόρφωση 0.7% σε 2ch και σύμφωνα με τα specs των DALI στα 6ohm χρειάζεσαι 25-200watt ενισχυτή.
Όσο για τελικό ενισχυτή θα πρέπει σίγουρα να κοιτάξεις έναν πολύ μεγαλύτερο από τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
Να ρωτησω 2 πραγματα τα 6 οhm σε σχεση με ενα αλλο ηχειο 8ομ ποια ειναι η διαφορα
και το δεύτερο οταν λεει οτι το ηχειο χρειαζεται απο 25 -200 βατ , τι πρεπει να διαλεξει ο ακροατης ? το ελαχιστο 25 βατ απο ενα λαμπατο θα παιζει καλυτερα απο εναν 200βατ?
 


Μηνύματα
72
Reaction score
63
Μην τα λες έτσι απότομα αυτά μάνα μου..
Υπάρχουν και υπερτασικοί στο αβουσαιτ!
Το ξερω κ ζητω συγγνωμη για τα μαργατιταρια , αλλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ξερω κ ζητω συγγνωμη για τα μαργατιταρια , αλλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα
Μην απολογείσαι βρε!. Αν κάποιοι έπρεπε να απολογηθούν, θα ήταν αυτοί που θα απαντούσαν ναι στην ερώτησή σου!
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Να ρωτησω 2 πραγματα τα 6 οhm σε σχεση με ενα αλλο ηχειο 8ομ ποια ειναι η διαφορα
και το δεύτερο οταν λεει οτι το ηχειο χρειαζεται απο 25 -200 βατ , τι πρεπει να διαλεξει ο ακροατης ? το ελαχιστο 25 βατ απο ενα λαμπατο θα παιζει καλυτερα απο εναν 200βατ?
Ένα ηχείο 4Ω απαιτεί διπλάσια ισχύ από τον ενισχυτή για να αποδώσει την ίδα ένταση, σε σχέση με ένα ηχείο 8Ω. Το θέμα όμως δεν είναι αν το ηχείο είναι 4 ή 8Ω. Τα ακριβότερα ηχεία είναι συνήθως 4Ω. Το θέμα είναι να ξέρεις αν τα ηχεία σου είναι 4ωμα ή 8ωμα ώστε να τα τροφοδοτήσεις με τον κατάλληλο ενισχυτή (αν ένα ηχείο είναι 6Ω συνήθως το θεωρούμε 4ωμο).
Αν ο ενισχυτής δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για να οδηγήσει τα ηχεία, τότε τα ηχεία δε θα παίζουν στην ένταση (volume) που θέλεις, εσύ θα αυξάνεις την ένταση στον ενισχυτή για να παίξουν πιο δυνατά τα ηχεία, ο ενισχυτής θα λειτουργεί στα όριά του γιατί δεν έχει άλλη ισχύ να δώσει, κι όταν ο ενισχυτής λειτουργεί στα όριά του, παραμορφώνει το ηχητικό σήμα και (α) στη καλύτερη περίπτωση ακούς παραμορφωμένη μουσική (όπως π.χ. αν πας να παίξεις δυνατά μουσική από το ηχείο του κινητού σου) ή (β) στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να κάψεις τα ηχεία.
Αν τα ηχεία σου χρειάζονται π.χ. 100W, καλύτερα ο ενισχυτής να είναι 200W παρά 50W.

Τώρα, όσον αφορά το 2ο ερώτημα, στα specs των ηχείων λέει ότι δέχονται 25-200W. Τα ηχεια προφανώς θα παίξουν και με 25W και με 200W. Η διαφορά είναι στην ένταση (πόσο δυνατά θες να παίζουν), πόσο μακριά από τα ηχεία είναι η θέση ακρόασης, και πόσο μεγάλος ο χώρος. Ta 25W πιθανόν να είναι αρκετά αν κάθεσαι σε απόσταση 1.0 - 1.5 μέτρο από τα ηχεία και δε θες τη μουσική δυνατά. Αν κάθεσαι όμως στα 4 μέτρα απόσταση από τα ηχεία, τότε θέλει παραπάνω W (κάθε φορά που διπλασιάζεις την απόσταση, από το 1 μέτρο στα 2, από τα 2 στα 4 κλπ., χάνεις 6dB σε ένταση. Και για κάθε 3dB παραπάνω ένταση, χρειάζεσαι διπλάσια ισχύ από τον ενισχυτή.
Άρα, για παράδειγμα, αν θες να ακούς μουσική ψιλο-δυνατά, ας πούμε στα 70dB, και για αυτά τα 70 dB χρειάζεσαι 5W ισχύ στο 1 μέτρο, για να ακούσεις το ίδιο δυνατά (70dB) στα 2 μέτρα, χρειάζεσαι 5*2*2 = 20W, και στα 4 μέτρα 5*2*2*2*2 = 80W.

Άρα τα ηχεία σου θα παίξουν και με 25W (αν ακούς μοσική σιγανά και κοντά στα ηχεία) αλλά μάλλον θα χρειαστούν 100-200W αν είσαι στα 4 μετρα απόσταση και θες να παίξεις λίγο πιο δυνατά.

Επομένως, καλύτερα να έχεις παραπανίσια βατ στον ενισχυτή, παρά να μην έχεις αρκετά.
καλώς ήρθες στο κόσμο του Hi-Fi !
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Ένα ηχείο 4Ω απαιτεί διπλάσια ισχύ από τον ενισχυτή για να αποδώσει την ίδα ένταση, σε σχέση με ένα ηχείο 8Ω. Το θέμα όμως δεν είναι αν το ηχείο είναι 4 ή 8Ω. Τα ακριβότερα ηχεία είναι συνήθως 4Ω. Το θέμα είναι να ξέρεις αν τα ηχεία σου είναι 4ωμα ή 8ωμα ώστε να τα τροφοδοτήσεις με τον κατάλληλο ενισχυτή (αν ένα ηχείο είναι 6Ω συνήθως το θεωρούμε 4ωμο).
Αν ο ενισχυτής δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για να οδηγήσει τα ηχεία, τότε τα ηχεία δε θα παίζουν στην ένταση (volume) που θέλεις, εσύ θα αυξάνεις την ένταση στον ενισχυτή για να παίξουν πιο δυνατά τα ηχεία, ο ενισχυτής θα λειτουργεί στα όριά του γιατί δεν έχει άλλη ισχύ να δώσει, κι όταν ο ενισχυτής λειτουργεί στα όριά του, παραμορφώνει το ηχητικό σήμα και (α) στη καλύτερη περίπτωση ακούς παραμορφωμένη μουσική (όπως π.χ. αν πας να παίξεις δυνατά μουσική από το ηχείο του κινητού σου) ή (β) στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να κάψεις τα ηχεία.
Αν τα ηχεία σου χρειάζονται π.χ. 100W, καλύτερα ο ενισχυτής να είναι 200W παρά 50W.

Τώρα, όσον αφορά το 2ο ερώτημα, στα specs των ηχείων λέει ότι δέχονται 25-200W. Τα ηχεια προφανώς θα παίξουν και με 25W και με 200W. Η διαφορά είναι στην ένταση (πόσο δυνατά θες να παίζουν), πόσο μακριά από τα ηχεία είναι η θέση ακρόασης, και πόσο μεγάλος ο χώρος. Ta 25W πιθανόν να είναι αρκετά αν κάθεσαι σε απόσταση 1.0 - 1.5 μέτρο από τα ηχεία και δε θες τη μουσική δυνατά. Αν κάθεσαι όμως στα 4 μέτρα απόσταση από τα ηχεία, τότε θέλει παραπάνω W (κάθε φορά που διπλασιάζεις την απόσταση, από το 1 μέτρο στα 2, από τα 2 στα 4 κλπ., χάνεις 6dB σε ένταση. Και για κάθε 3dB παραπάνω ένταση, χρειάζεσαι διπλάσια ισχύ από τον ενισχυτή.
Άρα, για παράδειγμα, αν θες να ακούς μουσική ψιλο-δυνατά, ας πούμε στα 70dB, και για αυτά τα 70 dB χρειάζεσαι 5W ισχύ στο 1 μέτρο, για να ακούσεις το ίδιο δυνατά (70dB) στα 2 μέτρα, χρειάζεσαι 5*2*2 = 20W, και στα 4 μέτρα 5*2*2*2*2 = 80W.

Άρα τα ηχεία σου θα παίξουν και με 25W (αν ακούς μοσική σιγανά και κοντά στα ηχεία) αλλά μάλλον θα χρειαστούν 100-200W αν είσαι στα 4 μετρα απόσταση και θες να παίξεις λίγο πιο δυνατά.

Επομένως, καλύτερα να έχεις παραπανίσια βατ στον ενισχυτή, παρά να μην έχεις αρκετά.
Ααα πολυ κατανοητο!!! Ποτε καιγοβται τα ηχεια ομως? Τα ηχεια μου λενε 25 -100 βατ. Ο 200 ρης ενισχυτης θεωρειται πιθανος να τα τιναξει?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο ενισχυτης διαβαζω μπορει να κανει κροσαρισμα χερατο οπως και τις αποστασεις μεταξυ ηχειων -ακροατη
Εχει και pre out
Κριμα που δεν εβαλε ουτε την βασικη ισοσταθμιση τπυ aydessey αλλα κατι ειναι και αυτο
Κατα εκει παει ομως
Από αυτό

εγω καταλαβαίνω πως δηλώνοντας την ύπαρξη σαμπ, ενεργοποιείται το βαθυπερατό φίλτρο για να ορίσεις το συχνοτικο περιεχόμενο που θα κατευθύνεται στο σαμπ, πράγμα που θα μπορούσε να κάνει και μόνο του το σαμπ, αφού τα περισσότερα διαθέτουν low pass filter.
Αυτό όμως δε συνεπάγεται την ύπαρξη υψιπερατού φίλτρου που θα κροσσαρει τα ηχεία.
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτό καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Ααα πολυ κατανοητο!!! Ποτε καιγοβται τα ηχεια ομως? Τα ηχεια μου λενε 25 -100 βατ. Ο 200 ρης ενισχυτης θεωρειται πιθανος να τα τιναξει?
πρακτικά πολύ μικρή η πιθανότητα γιατί δεν θα τον φτάσες ποτέ στα όριά του τον 200άρη
έχω δει ηχεία που λένε ότι δέχονται μέχρι 100 W (τα KEF LS50) να παίζουν με ενισχυτή 600 W (CH Precision)
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
πρακτικά πολύ μικρή η πιθανότητα γιατί δεν θα τον φτάσες ποτέ στα όριά του τον 200άρη
Να ρωτησω και κατι τελευταιο. Οταν ακουω βινυλιο για να ακουσω στις ιδιες σταθμες που ακουγα πριν στο spotify για παραδειγμα πρεπει να ανεβασω απ το -60 στο -70 . Εδω τι συμβαινει τωρα? Εχει να κανει με τη phono ενισχυση?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κι εμένα 6Ω είναι το ηχείο. Ο Rotel RB971 με τα 2x70 στα 8Ω τα πάει καλούτσικα, αλλά ο Bryston 4BST με τα 2x250 στα 8Ω τα πάει στρατιωτικό περίπατο.
Ααα πολυ κατανοητο!!! Ποτε καιγοβται τα ηχεια ομως? Τα ηχεια μου λενε 25 -100 βατ. Ο 200 ρης ενισχυτης θεωρειται πιθανος να τα τιναξει?
Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να κάψεις κάτι στο ηχείο με ένα μικρό ενισχυτή, παρά με τον μεγάλο. Έχω κάψει tweeter σε παλιό ηχείο με 2x20w ενισχυτή, τα 705 μου με τον Bryston χαιρουν άκρας υγείας.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
πως εμπλεξα ετσι τωρα και δεν ξερω τι να αποφασισω, να τον στειλω τον μαραντζ ή να τον κρατησω για δευτερο
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
αφού ο Marantz έχει DAC και spotify connect που το θέλεις, γιατί δεν τον κρατάς και να τον χρησιμοποιήσεις ως προενισχυτή, προσθέτοντας απλά έναν πιο δυνατό τελικό ενισχυτή στη σύνδεση pre-out του Marantz, όπως είπε πιο πάνω ο φίλος Emmanouil 1964 ?
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
αφού ο Marantz έχει DAC και spotify connect που το θέλεις, γιατί δεν τον κρατάς και να τον χρησιμοποιήσεις ως προενισχυτή, προσθέτοντας απλά έναν πιο δυνατό τελικό ενισχυτή στη σύνδεση pre-out του Marantz, όπως είπε πιο πάνω ο φίλος Emmanouil 1964 ?
Οποτε τα ηχεια θα συνδεθουν στον τελικο? Τα ηχεία μου εχουν τετρακαλωδίωση, θα πρεπει να επιδιωξω και ο τελικος να εχει συνδεση τετρακαλωδιωσης?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Οποτε τα ηχεια θα συνδεθουν στον τελικο? Τα ηχεία μου εχουν τετρακαλωδίωση, θα πρεπει να επιδιωξω και ο τελικος να εχει συνδεση τετρακαλωδιωσης?
- Οποτε τα ηχεια θα συνδεθουν στον τελικο?
- Σωστά.

-Τα ηχεία μου εχουν τετρακαλωδίωση, θα πρεπει να επιδιωξω και ο τελικος να εχει συνδεση τετρακαλωδιωσης?
- Αν στα αυτιά σου είναι ξεκάθαρο ότι με αυτό τον τρόπο καλωδίωσης ο ήχος είναι καλύτερος, τότε ναι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οποτε τα ηχεια θα συνδεθουν στον τελικο? Τα ηχεία μου εχουν τετρακαλωδίωση, θα πρεπει να επιδιωξω και ο τελικος να εχει συνδεση τετρακαλωδιωσης?
Αυτό δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Είτε θα κρατήσεις τους βραχυκυκλωτήρες που έχουν τα ηχεία σου στις μπόρνες, είτε θα βάλεις καλώδιο διπλοκαλωδίωσης ( με τέσσερις αγωγούς δηλαδή )
ή θα χρησιμοποιήσεις καλώδιο δύο αγωγών και θα τους ξεγυμνώσεις απο τη μόνωση στα σημεία που θα κάνουν επαφή με τις μπόρνες, αλλά δεν χρειάζεται να ασχοληθείς τόσο πολύ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top