Το στησιμο του δικου μου HT

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Σημερα το πρωι μετα απο την καταιγιδα που
περασε απο την περιοχη μου εδω εγινε το εξης
Ξυπναω εν μεσω μπουμπουνιτων λιγο πριν παω δουλεια, παω κλασσικα κ βγαζω προληπτικα τα παντα απο τις πριζες...
Σημειωνω, το πισι το εχω σε online ups, και οχι απλο standby,τον ενισχυτη-ρουτερ-πισι-sub τα εχω σε ειδικο πολυπριζο της apc...
Τα αφαιρω και τα 2 απο την πριζες του ρευματος και φευγω ησυχος για δουλεια..
Γυρναω μετα βλεπω δεν ανοιγει το πισι. τι διαολο λεω, σωστα ξεχασα το πολυπριζο, παω το βαζω κ συνεχιζω να κανω τις δουλειες μου σπιτι.
Μετα απο 10 παω να ανοιξω το πισι δεν ανοιγει. δοκιμαζω το ups μηπως δεν το πατησα καλα το κουμπι, αλλαζω καλωδια τροφοδοσιας μπας και... Τζιφος. Συνδεω αλλο ρουτερ, δεν συνδεεται. κατσε λεω θα δεις τωρα που εχει γινει καμια βλαβη στο καφαο, παιρνω τηλ, τιποτα δηλωμενο στις βλαβες της περιοχης. την ψιλιαζομαι εγω για το χειροτερο.
Ενω ειμαι στην αναμονη τσεκαρω το καλωδιο που συνδεεται η τηλεφωνικη γραμμη με το ρουτερ... Μαυρισμενη η υποδοχη του καλωδιου στο ρουτερ, μαυρισμενο και το καλωδιο σε εκεινο το φισακι.. Ε οχι λεω... δε παιζει..
ταυτοχρονα παλευα να ανοιξω την τιβι με τον αποκωδικοποιητη...ελεγα δεν συνδεεται λογω του οτι ειναι υβριδικος κ καμια φορα τρωει τετοια σκαλωματα οταν δεν εχει ιντερνετ.
Μην μακρηγορω περισσοτερο.
Εγινε αυξομειωση τασης, περασε μεσω της γραμμης του ΟΤΕ στο ρουτερ. το ρουτερ ειχε συνδεδεμενο πανω τον ενισχυτη, στο ενισχυτη πανω ηταν το πισι μεσω HDMI.

Συνολικος απολογισμος:
Τροφοδοτικο του πισι
Καρτα γραφικων, πλεον δεν δινει σημα δεν κανει το παραμικρο μονο γυρνουν οι ανεμιστηρεςγια 1 δευτερολεπτο κ σταματουν
Ο Denon Ενισχυτης, ανοιγει κανονικα αλλα οι εξοδοι δεν λειτουργουν, δεν στελνει-δεχεται σημα
Το ρουτερ...


Σαββατο απογευμα..
Ενισχυτης και καρτα γραφικων εντος εγγυησης μεν αλλα και τα 2 αγορασμενα απο εξωτερικο, αγγλια και ελβετια..

Περιμενω να ξημερωσει να ξεθολωσω λιγο, δεν την παλευω μια. εχω αφηνιασει...


RIP home cinema.
 


Μηνύματα
203
Reaction score
73
Αν άφηνες το UPS θα τα έσωζες? Μέσω HDMI κάηκαν, πως γίνεται αυτό?
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Για να καούν από την γραμμή του τηλεφώνου το πιο πιθανό είναι να ήταν κεραυνός η αιτία.
Κρίμα πάντως. :(
 


Μηνύματα
302
Reaction score
495
κοιτα εριχνε εξω ακριβως απο το σπιτι κεραυνους συνεχεια
διπλα σε ενα αλλο σπιτι τα εκαψε ολα, δεν παιρνει καθολου ρευμα το διαμερισμα του
παραδιπλα εκαψε την μιση εγκατασταση ενος προπατζιδικου
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Εγώ έχω APC UPS στο home cinema, αλλα το PC το έχω στον επάνω όροφο. Να πάρω και άλλο UPS η ένα φτηνότερο πολύπριζο αρκεί? Πάντως με κεραυνούς είμαστε οκ, υπάρχουν αλεξικέραυνα στην περιοχή και πιο πολύ κινδυνεύω από απότομη αλλαγή τάσης.
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Επειδή το είχα πάθει και εγώ, όλα τα πολύμπριζα που έχω, έχουν πλέον και γραμμή τηλεφώνου! περνάω πρώτα από εκεί την γραμμή του σπιτιού και μετά σε όλες τις συσκευές!
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
κανονισα σχεδον για τα κομματια του υπολογιστη με τις εγγυησεις, τωρα μενει ο ενισχυτης
τον εχω παρει απο αγγλια, υπαρχει καποια αντιπροσωπεια εδω Ελλαδα ή πρεπει να τον στειλω εκει?
στο google βρηκα οτι εδω Ελλαδα ειναι η κινοτεχνικη
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
κανονισα σχεδον για τα κομματια του υπολογιστη με τις εγγυησεις, τωρα μενει ο ενισχυτης
τον εχω παρει απο αγγλια, υπαρχει καποια αντιπροσωπεια εδω Ελλαδα ή πρεπει να τον στειλω εκει?
στο google βρηκα οτι εδω Ελλαδα ειναι η κινοτεχνικη
κανονικα πρεπει να σε καλυψει η κινοτεχνικη, αλλα μεγαλη ιστορια...
κανε μια προσπαθεια παντως ποτε δεν ξερεις.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Αν άφηνες το UPS θα τα έσωζες? Μέσω HDMI κάηκαν, πως γίνεται αυτό?
Οχι γιατι η υπερταση περασε μεσο του καλωδιου της τηλεφωνικης γραμμης στο ρουτερ κ εξαπλωθηκε με το ethernet στον ενισχυτη, στον ενισχυτη ηταν η καρτα γραφικων οπου (λογικα) μεταδοθηκε και σε αυτην.

Εγώ έχω APC UPS στο home cinema, αλλα το PC το έχω στον επάνω όροφο. Να πάρω και άλλο UPS η ένα φτηνότερο πολύπριζο αρκεί? Πάντως με κεραυνούς είμαστε οκ, υπάρχουν αλεξικέραυνα στην περιοχή και πιο πολύ κινδυνεύω από απότομη αλλαγή τάσης.
Να μην επικοινωνει δικτυο ενσυρματα με το home cinema,
Διαφορετικα μπορεις να προσθεσεις ενα πολυπριζο στο ρουτερ σου οπου να "φιλτραρει" και να προστατευει την υπερταση της τηλεφωνικης γραμμης. Ουσιαστικα θα συνδεσεις το καλωδιο του τηλεφωνου στο πολυπριζο, απο εκει στην δευτερη υποδοχη θα τραβηξεις καλωδιο ωστε να συνδεσεις το ρουτερ σου.
upload_2017-5-29_17-8-44.png


Επειδή το είχα πάθει και εγώ, όλα τα πολύμπριζα που έχω, έχουν πλέον και γραμμή τηλεφώνου! περνάω πρώτα από εκεί την γραμμή του σπιτιού και μετά σε όλες τις συσκευές!
Ετσι επρεπε κ εγω να το εχω, ουσιαστικα σαν το πολυπριζο που ανεβασα πιο πανω.
Απλα προτιμησα και πηρα με usb ωστε να φορτιζω συσκευες.. και τον ηπια :p
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top