Το σύστημα του Wizzy

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Αγάπη, μπροστά στον Τζιοβάνι με τα γομάρια PMC, αλλά και στα στουντιακα JBL τέρατα πιστότητας του τερματογκαζι, αυτά που έχεις είναι κλανιές κούφιες, βρωμερές μάλιστα.

Σόρρυ, αλλά λάιφ Σακς....

Μη νομίζεις, και τα δικά μου κλανίτσες είναι μπροστά σε αυτά τα δύο που αναφέρω. Κλανίτσες παρθένας διμετρης, που μυρίζουν λουλούδια του αγρού. Τα δικά σου μυρίζουν κλούβιο αβγό ασβού. Χέσε με... :tongue:
 

Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Αγάπη, μπροστά στον Τζιοβάνι με τα γομάρια PMC, αλλά και στα στουντιακα JBL τέρατα πιστότητας του τερματογκαζι, αυτά που έχεις είναι κλανιές κούφιες, βρωμερές μάλιστα.

Σόρρυ, αλλά λάιφ Σακς....

Μη νομίζεις, και τα δικά μου κλανίτσες είναι μπροστά σε αυτά τα δύο που αναφέρω. Κλανίτσες παρθένας διμετρης, που μυρίζουν λουλούδια του αγρού. Τα δικά σου μυρίζουν κλούβιο αβγό ασβού. Χέσε με... :tongue:
Εμ, αυτά τραβά κανείς αν δεν έχει high end καλώδια στο σύστημά του. Για βάλε και θα δεις το φως το αληθινό, θα ακούσεις το μεγαλείο της οντιοφίλ νιβράνας, θα γίνουν τα δορυφοράκια σου μεγάλα και τρανά. Αν βάλεις και καλώδια ρεύματος, θα πάρεις bonus και 39 παρθένες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Μην θυμώνεις ρε @JOHN MARKOU! Έβλεπα χτες τα woofers των B&W και μετά τα 15" subwoofers κι είχα αυτή ακριβώς την εντύπωση... Δορυφοράκια...
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Ναι ρε Γιώργη, εσύ έχεις 8 ιντσα γουφεράκια, εγώ έχω 15ιντσα και γουφερ και σαμπς. Που θα μου πεί εμένα ο αυτιάς. :headbang: :lolsign:
Αχ ρε κουφάλα Εαρ να ειχα δυο μέτρα πιο πλατύ δωμάτιο, θα έκλαιγες
Νοικιάζω το δικό μου , αν είναι να του την πούμε του αυτιού. :roflmao::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Αχ ρε κουφάλα Εαρ να ειχα δυο μέτρα πιο πλατύ δωμάτιο, θα έκλαιγες
Ξέρω, 901 καρφωτά. Άσε με, μη μου το θυμίζεις.

Πέραν της πλάκας, οι δορυφόροι των φίλων μας, σε κατάλληλων διαστάσεων δωμάτιο, θα έχουν το απεριόριστο δυναμικό εύρος και τις ατέλειωτες μέγιστες στάθμες κορυφής, σε μεγάλη απόσταση ακρόασης. Αυτό πληρώνεις, την απόσταση ακρόασης και το Μαξ εσπιελ.
Δικαίως. Είναι το δυσκολότερο όλων.

Ωστόσο, σε μικρότερες αποστάσεις ακρόασης, που ταιριάζουν στα μικρά δωμάτια που έχουμε, είναι απολύτως εφικτό να αναπαράγεις απολύτως ασυμπιεστα τη στάθμη αναφοράς, που είναι ο,τι πρέπει.

Βέβαια, για στάθμες λάιβ και βάλε, να κουνιούνται τα θεμέλια να γουστάρεις, θες δορυφόρους, όχι παιχνίδια... ;)

Προσωπικά νομίζω πως εγώ κι ο τερματογκαζης, έχουμε την τάση να τελειώνουμε οτιδήποτε υφίσταται. Είμαστε ...αχόρταγοι! :biggrin:
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Είστε αχόρταγοι και συγχωρήστε μόνο επειδή ακούτε κυρίως καλά ηχογραφημένη πολυκάναλη μουσική / ταινίες.
Γιατί στάθμες λαιβ με μουσική από το tidal και dynamic range < 10db είναι απλά ανυπόφορες. Νοματερ δε ταργκετ κερβ.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
όντως ισχύει κάτι τέτοιο από tidal γενικότερα? έχει μετρήσει κανείς;
Δεν υπονοώ ότι το tidal συμπιέζει έξτρα. Όμως έχει αποκλειστικά δικάναλες ηχογραφήσεις που στη μεγάααααλη τους πλειοψηφία έχουν χαμηλή δυναμική περιοχή και δεν κάνει να ακούγονται δυνατά. Γκολ από τα αποδυτήρια ένα πράμα. Κρίμα τα καλά ντακ με 265 δυναμική περιοχή, το προσεγμένο gain structure, τα ακριβά ηχεία και δεν ξέρω γω τί άλλο. Τζάμπα λεφτά. Καλύτερα παίζουν σε σόνος.

Τυχεροί και εξαιρετέοι οι πολυκάναλοι και οι πικαπάκηδες. :tongue:
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ε τότε τυχεροί και οι κλασσικοί γιατί στο πλείστο των περιπτώσεων το δυναμικό εύρος είναι 18-22db...
Βεβαίως! Βέβαια εκεί υπάρχουν άλλα θέματα. Σορρυ αλλά και η μεγάλη πλειοψηφία ηχογραφήσεων κλασσικής μπάζει. Σόρρυ αλλά έτσι είναι. Άσχετα αν σε πολλά συστήματα hifi ακούγεται κουκουλωμένα ευχάριστα.

Παράδειγμα: Ψάξτε στο tidal το γνωστό o fortuna - carmina burana (pasok for ever!). Θα σας βγάλει καμιά εκατοστή ηχογραφήσεις. Ακούστε μερικές. Και μετά βάλτε την ηχογράφηση που έχει το sampler cd της focal, νομίζω το νούμερο 3. Χάος.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.562
Βάλτε σοβαρά ακουστικά, κι ακούστε λιγάκι κάτι σαξόφωνα που σαλιαρίζουν στο χώρο μου, σε λογικές χαλαρές στάθμες (σα λάιβ και είναι λαιβ)


Μόλις 3 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς. Ψιλοπράγματα. (Βαράει άγρια... Τη νιώθεις στην κοιλιά τη μποτιά)

Στα 15 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς, γίνεται συγκλονιστική εμπειρία.... ;)

Για λίγο βέβαια, διότι πρέπει να προστατέψουμε τα αυτιά μας, αλλά αυτό το λίγο, είναι όλ δε μανεϊ. 8-)

Εσύ Χρήστο βάλτο δυνατά να το χαρείς. Και πες μου αν παίζει καλά το κινητό μου. :tongue:
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Βάλτε σοβαρά ακουστικά, κι ακούστε λιγάκι κάτι σαξόφωνα που σαλιαρίζουν στο χώρο μου, σε λογικές χαλαρές στάθμες (σα λάιβ και είναι λαιβ)


Μόλις 3 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς. Ψιλοπράγματα. (Βαράει άγρια... Τη νιώθεις στην κοιλιά τη μποτιά)

Στα 15 ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς, γίνεται συγκλονιστική εμπειρία.... ;)
Νομίζω πως κλέβεις με το συγκεκριμένο κομάτι που έβαλες - δείξε μου τι δυν. περιοχή γράφει γι αυτό το κομμάτι ο τρίνοφ.

Anyway, θα τη λύσουμε τη διαφωνία μας από κοντά, στην επόμενη μου επίσκεψη ;-)

Μέχρι τότε....ΣΟΝΟΣ!!!! Μην πετάτε τα λεφτά σας σε στέρεα!!! :vinsent: Διότι όπως σωστά λέει ο ear, όλα τα λεφτά στα στέρεα είναι στις στάθμες. Αν οι στάθμες δε χρειάζεται (ή δεν πρέπει λέω γω για τους τινταλάκηδες) να είναι υψηλές, τότε δε θέλει καθόλου πολλά λεφτά το σπορ, γίνεται φθηνό.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Πέραν της πλάκας, οι δορυφόροι των φίλων μας, σε κατάλληλων διαστάσεων δωμάτιο, θα έχουν το απεριόριστο δυναμικό εύρος και τις ατέλειωτες μέγιστες στάθμες κορυφής, σε μεγάλη απόσταση ακρόασης. Αυτό πληρώνεις, την απόσταση ακρόασης και το Μαξ εσπιελ.
Δικαίως. Είναι το δυσκολότερο όλων.
:party: :drinks::lolsign:
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Το Μόμπι από τινταλ, το πήγα 28 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς.

Ε, κλιπαρει ο δορυφόρος, σταματάω... Σνιφ.
Να τα πετάξεις. Να πάρεις μεγάφωνα με υψηλή ευαισθησία και κυριώτερο ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΝΗΤΙΚΆ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΗΝΙΑ ΦΩΝΗΣ. Να μην κλιπάρουν με τίποτα. :roflmao: :gotcha: :drinks:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Παράδειγμα: Ψάξτε στο tidal το γνωστό o fortuna - carmina burana (pasok for ever!). Θα σας βγάλει καμιά εκατοστή ηχογραφήσεις. Ακούστε μερικές. Και μετά βάλτε την ηχογράφηση που έχει το sampler cd της focal, νομίζω το νούμερο 3. Χάος.
Αυτό εννοώ. Must αυτό το cd. Ακομη και από το macbook που γράφω τώρα, ακούγεται super! Έχει και τα κλασσικά της sheffield labs.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top