Το home cinema του alfakia


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
και εγώ θα συμφωνήσω για το (τουλάχιστον) ένα σαμπ ακόμα...
είδα μεγάλη διαφορά από τότε που έβαλα 2ο στο σαλόνι μου....
Οπως και όλοι οι υπόλοιποι :thumbsup:
 




Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ πιστεύω ότι η μεγαλύτερη αλλαγή είναι η προσθήκη ενός προβολέα. Επόμενο που θα άλλαζα είναι τα 5 ηχεία βάσης και θα πήγαινα σε klipsch rp χωρίς δεύτερη σκέψη αν δεν ήθελα να περάσω το πεντοχιλιαρο για πολλούς λόγους με τον βασικότερο την τεράστια απόσταση ακρόασης. Το σαμπ αν και παράνομο προς το παρόν ακόμα και με eq για να έρθει φλατ είμαι σίγουρος ότι έχει μεγαλύτερο headroom από τα dali τα οποία τα έχει ήδη βιάσει ο marantz για να παίξουν όπως είναι τοποθετημένα. Αν αλλάξεις ηχεία θα χρειαστείς και σαμπ μετά. Αυτά...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ωραιος ο φιλος.

εγω θα τραβουσα λιγο τα ηχεια 10 με 20εκ αλλα καταλαβαινω πως ειναι σαλονι και ισως να μην σε βολευει. Επισης εκεινο το ηχειο που ειναι στην τρυπα χωμενο τι σου εκανε βρε και το εβαλες εκει τιμωρια;χεχε

ωραιος χωρος με τα προβληματα του βεβαια.....(ανοιχτα απο δεξια).

χαλί δεν; Εχεις κιτρινη απο εμενα...:p
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ενα σαμπ σε γωνια εισαι διπλα παρανομος :p οι γωνιες δεινουν το μεγαλυτερο γκειν με αναλογο τιμημα στην αποκριση συχνοτητας δυστυχως...οτι βγαλαμε στα ξενα θα μας τα φαει η ισοσταθμιση και η ταβερνα....
Και ως μονο, ολο το μπασο τραβαει αριστερα... η ιδανικη θεση και αισθητικα θα ηταν ξαπλα κατω απο το κεντρικο και ολα τα μηχανηματα σε ρακ στην θεση του ...λειτουργικα και αισθητικα θα ηταν καλυτερα...
Ακομη και με τη λογικη και νομιμη πανω απολα οδο του δευτερου σαμπ στεκει εαν αποφασισεις το δευτερο καπου γυρω αποτον καναπε ...τι κερδιζεις? καλυτερη κατανομη και καλυτερη αισθηση ολων των εφε ειδικα απο το σαμπ πλησιον της θεσεως......αντιλαμβανομαι οτι οι τοποθετησεις ειναι θεμα συμβιβασμων οποτε το δευτερο στην αλλη γωνια ερχεται ως εναλλακτικη επιλογη...
Ολα γινονται θελει τροπο ,,,ε και λεφτα ...:laugh:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Που έμπλεξες παλικάρι μ'...:)
Ο χώρος είναι ένα όμορφο σαλόνι και κατάλαβα ότι έτσι θέλεις να το διατηρήσεις. Αν είσαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις στον ήχο, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με εικόνα. Αλλά χωρίς να διαταράξεις την αρμονία του χώρου. Αυτό θα απαιτήσει κάποια έξτρα χρήματα φυσικά.
Να εξηγηθώ. Θέλεις ο προβολέας να μη φαίνεται στο χώρο; Projector lift. Φυσικά δεν ξέρω αν έχει αρκετό βάθος από πάνω η γυψοσανίδα. Εννοείται ηλεκτρική οθόνη που μαζεύει. Με το πάτημα ενός κουμπιού το set up εξαφανίζεται. Ο χώρος είναι όπως πριν.
Θέλεις την μέγιστη δυνατή απόδοση, χωρίς να βάφεις τοίχους κλπ κλπ; ALR (Ambient Light Rejection) screen.
Όλα αυτά είναι μπελαλίδικα και κοστίζουν. My two cents...
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εννοώ ότι παίζει και η τρύπα που έχεις το ηχείο... Δεν κάνει να βάζεις ηχείο σε κουτί...το ίδιο ισχύει και για το κεντρικό. Βάλε απορρόφηση γυρω γύρω πάνω κάτω... Και η τρύπα του ηχειου μπροστά....δλδ θες άλλο ηχείο.
Αλλά και έτσι ακούς.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Που έμπλεξες παλικάρι μ'...:)
Ο χώρος είναι ένα όμορφο σαλόνι και κατάλαβα ότι έτσι θέλεις να το διατηρήσεις. Αν είσαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις στον ήχο, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με εικόνα. Αλλά χωρίς να διαταράξεις την αρμονία του χώρου. Αυτό θα απαιτήσει κάποια έξτρα χρήματα φυσικά.
Να εξηγηθώ. Θέλεις ο προβολέας να μη φαίνεται στο χώρο; Projector lift. Φυσικά δεν ξέρω αν έχει αρκετό βάθος από πάνω η γυψοσανίδα. Εννοείται ηλεκτρική οθόνη που μαζεύει. Με το πάτημα ενός κουμπιού το set up εξαφανίζεται. Ο χώρος είναι όπως πριν.
Θέλεις την μέγιστη δυνατή απόδοση, χωρίς να βάφεις τοίχους κλπ κλπ; ALR (Ambient Light Rejection) screen.
Όλα αυτά είναι μπελαλίδικα και κοστίζουν. My two cents...
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Δεν πρόκειται να αναλωθώ στην ατέρμονη αναζήτηση του τέλειου home cinema. Το έγραψα εξαρχής. Σαλόνι, όχι dedicated χώρος. Όσον αφορά το Projector lift, το γνώριζα πριν ξεκινήσω την ανακαίνιση, αλλά δυστυχώς δεν με έπαιρνε να κατέβει τόσο πολύ η γυψοσανίδα.

Αυτό που θα κάνω είναι να φωνάξω τον Μ.Κ. κάποια στιγμή ούτως ώστε να πάρω τα μέγιστα από αυτά που έχω και σε δεύτερο χρόνο βλέπουμε.
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Εννοώ ότι παίζει και η τρύπα που έχεις το ηχείο... Δεν κάνει να βάζεις ηχείο σε κουτί...το ίδιο ισχύει και για το κεντρικό. Βάλε απορρόφηση γυρω γύρω πάνω κάτω... Και η τρύπα του ηχειου μπροστά....δλδ θες άλλο ηχείο.
Αλλά και έτσι ακούς.
Α, οκ για τα κουτιά, όχι ότι μπορούσε βέβαια να γίνει και τίποτα άλλο.

Τα ηχεία προυπήρχαν της ανακαίνισης. Για την επόμενη αγορά το χω στα υπόψη το bass reflect να είναι μπροστά.

Απορρόφηση? Για πες. Τι μπορώ να βάλω?
 


Μηνύματα
1.483
Reaction score
1.748
Συγχαρητήρια για το σύνολο , θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες , με τέτοιο σαμπ θα έχεις πραγματικό ήχο έκρηξης αυτοκινήτου , θα βλέπεις όμως ένα αυτοκινητάκι τόσο δα .
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Πολύ όμορφος χώρος να τον χαίρεσαι, στην παρούσα κατάσταση και εγω θα προχώραγα με μεγαλύτερη εικόνα. Στο θέμα ήχου αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανέβει το κεντρικό πιο ψηλά προτού προχωρήσεις σε αλλαγές ηχείων. Και μετά βελτιώσεις/αλλαγές κατόπιν επίσκεψεις καλιμπράτορα. Καλή συνέχεια στην πορεία και περιμένουμε εξελίξεις.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.455
Τα zensor και γενικοτερα τα dali ειναι πολυ καλα ηχεια. Αν στηθουν σωστα παιζουν παρα πολυ ομορφα,και ο rotel ειναι πολυ καλος,οποτε μην κανεις κατι βιαστικο. Εχεις κατι το οποιο μπορει να σε ευχαριστει για καιρο.
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Πολύ ζεστό! Χουχουλιαρικο που λέμε εδώ στην Κρήτη...ο χώρος, ο ήχος. Δεν θα άλλαζα τίποτα, είναι όλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Πολύ ζεστό! Χουχουλιαρικο που λέμε εδώ στην Κρήτη...ο χώρος, ο ήχος. Δεν θα άλλαζα τίποτα, είναι όλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!
Συμφωνώ απόλυτα! Μην αλλάξεις τίποτα. Το μόνο που θα έκανα όπως είπαν κάποιοι παραπάνω , θα μετέφερα τον καναπέ λίγο πιο κοντά στην τηλεόραση.
Καλές θεάσεις!
 
  • Like
Reactions: vsm


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top