Τυφλό τεστ καλωδίων τροφοδοσίας

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκο,

Εσύ που θα το αποδεχθείς, μου λες σε παρακαλώ τι θα κάνεις μετά στο σύστημά σου?
Θα ασχοληθώ με κάτι άλλο, πιο σημαντικό. Θα χάσω την χαρά να παίζω με καλώδια αλλά θα επιζήσω, να είσαι σίγουρος.

Το συμπέρασμα ενός test, σαφώς έχει μεγαλύτερο νόημα για το συγκεκριμένο setup και ισχύει υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Οι ορθές διαδικασίες είναι αυτές που επικυρώνουν ένα πείραμα. Αν ένα σωστά δομημένο test κινδυνεύει να μην βγάλει ορθά συμπεράσματα, τότε εγώ στο σπίτι μου δεν έχω απολύτως καμία τύχη. Συνεπώς για ότι συμβαίνει στον δικό μου χώρο και με τον τρόπο που εγώ το αντιλαμβάνομαι (χωρίς τις ανωτέρω διαδικασίες), δεν δικαιούμαι να εκφέρω άποψη...

Αν κάποιος δεν αποδέχεται το test, όταν είναι όπως πρέπει να είναι, απλά κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
... Αν κάποιος δεν αποδέχεται το test, όταν είναι όπως πρέπει να είναι, απλά κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του.
Δηλαδή, μου λες να πιστέψω στο τεστ και όχι τα αυτιά μου ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΟ? ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΣ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σιγά τα αυτιά ρε, πως κάνεις έτσι? :happy_9:

Δηλαδή η προσωπική σου παρατήρηση, με οποιονδήποτε τρόπο κι αν γίνεται, βγάζει συμπέρασμα εγκυρότερο οποιασδήποτε μελετημένης διαδικασίας? Ποιός είσαι ο βούδας? Εγώ λέω να πιστεύουμε στα αυτιά μας, όμως εφόσον είμαστε σίγουροι ότι δεν μας παραπλανούν. Γι αυτό, που και που πρέπει να μπαίνουμε σε πιο επίπονες διαδικασίες.

Επίσης, άντε ο δικός σου χώρος είναι προσεγμένος. Για πιο συμπέρασμα και ποιά πίστη σε αυτιά να μου μιλήσει ο 2Χ3 με το ένα ηχείο πίσω από τον καναπέ και το άλλο από κάτω του? Να την βράσω την προσωπική εμπειρία του στο θέμα...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο καθένας ας χρησιμοποιήσει τα αποτελέσματα του test όπως αυτός νομίζει.
Αυτό που έχει σημασία είναι εάν μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά όταν δεν γνωρίζουμε τι καλώδιο παίζει.
Εάν δεν μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά, τότε ένα απλό και σωστά τερματισμένο Kimber PK14, σαν αυτό που συνοδεύει το καινούργιο CD player της emmlLabs, θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Σιγά τα αυτιά ρε, πως κάνεις έτσι? :happy_9:
.........................

Επίσης, άντε ο δικός σου χώρος είναι προσεγμένος. Για πιο συμπέρασμα και ποιά πίστη σε αυτιά να μου μιλήσει ο 2Χ3 με το ένα ηχείο πίσω από τον καναπέ και το άλλο από κάτω του? Να την βράσω την προσωπική εμπειρία του στο θέμα...
Μα εγώ για μένα μίλησα γιατί εμένα ρώτηξε ο ... Γιαπωνέζος :crazy_3:

Οσο για τα αυτιά μου, σε παρακαλώ πολύ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΩ!!!!


http://pic20.picturetrail.com/VOL22/541589/2682899/63097568.jpg
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
... Αυτό που έχει σημασία είναι εάν μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά όταν δεν γνωρίζουμε τι καλώδιο παίζει...
Ρε παιδιά, γιατί δεν παραδεχόμαστε ότι τελικά όλα αυτά τα τεστ είναι ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΑΚΟΗΣ ΜΑΣ και φοβόμαστε μήπως ΕΜΕΙΣ αποτύχουμε... ?:happy_6:

Αν πιστεύατε ότι δεν υπάρχαν διαφορές, γιατί μου θέλετε και αναλυτικό σύστημα (Πυργαρούση, Τζωρτζάκη, Μαχαηλού κλπ.)

Και το σύστημα του Κόγια θα έφτανε...

Θέλουμε όμως το αναλυτικό σύστημα για να πούμε μετά:

"ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ, ΑΡΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΑ"!!!
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
Θέλουμε το αναλυτικό σύστημα για να βγάλει τις όποιες διαφορές υπάρχουν, με απλά λόγια για να μην τις σκεπάσει η υπόλοιπη ηχητική αλυσίδα. Στη συνέχεια βλέπουμε, αφου θα έχουμε πρώτα ακούσει .
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
Θέλουμε το αναλυτικό σύστημα για να βγάλει τις όποιες διαφορές υπάρχουν, με απλά λόγια για να μην τις σκεπάσει η υπόλοιπη ηχητική αλυσίδα. Στη συνέχεια βλέπουμε, αφου θα έχουμε πρώτα ακούσει .
Σωστά.

Αλλη μιά ευκαιρία να ακούσουμε ανέξοδα ένα αναλυτικό σύστημα... :happy_5:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μπαινω σφηνα για να επιστησω την προσοχη κατα τις δοκιμες, στο θεμα της φιλικοτητας των καλωδιων προς τους ρευματοληπτες των συσκευων. Καποιοι απ' αυτους τους Γκουμουτσοσαυρους ειναι φτιαγμενοι με πληρη αδιαφορια για την μηχανικη καταπονηση που ασκουν στον ρευματοληπτη. Αυτο κατα την γνωμη μου πρεπει να εντοπιστει και καταγραφει.
Καλα ξεμπερδεματα. :happy_4:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Σωστά.

Αλλη μιά ευκαιρία να ακούσουμε ανέξοδα ένα αναλυτικό σύστημα... :happy_5:
Μην ανησυχείτε κ. Σκαλούμπακα. Όσον αφορά εσάς, εάν τύχει να μας φιλοξενήσετε κάποιο απόγευμα για να ακούσουμε το σύστημά σας, μπορούμε να σας πληρώσουμε εισιτήριο, καθώς επίσης και τον καφέ και ό,τι άλλο θα μας προσφέρετε. Δεν θα ζημιωθείτε.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Μην ανησυχείτε κ. Σκαλούμπακα. Όσον αφορά εσάς, εάν τύχει να μας φιλοξενήσετε κάποιο απόγευμα για να ακούσουμε το σύστημά σας, μπορούμε να σας πληρώσουμε εισιτήριο, καθώς επίσης και τον καφέ και ό,τι άλλο θα μας προσφέρετε. Δεν θα ζημιωθείτε.
Εσένα πάντως κε Κόγια, σου έχει μείνει κάποιο απωθημένο με τα ηλεκτρικά καλώδια από το 2000 και τα έχεις από τότε βάλει με το A.C.A. και με εμένα προσωπικά!!!

Η κάνω λάθος?
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Σωστά.

Αλλη μιά ευκαιρία να ακούσουμε ανέξοδα ένα αναλυτικό σύστημα... :happy_5:


τουλάχιστον άκομψο σχόλιο και ατυχέστατο αστείο αν αυτός ήταν ο προορισμός του...........
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Τυφλό τεστ καλωδίων τροφοδοσίας

Εγώ λέω να πιστεύουμε στα αυτιά μας, όμως εφόσον είμαστε σίγουροι ότι δεν μας παραπλανούν. Γι αυτό, που και που πρέπει να μπαίνουμε σε πιο επίπονες διαδικασίες.
Πάντα θα μας παραπλανούν. Στην τελική, όσοι ασχολούνται με την επιστήμη της ψυχοακουστικής τι θα γίνουν?Κλέφτες? :mrgreen:

Το θέμα είναι να ελαχιστοποιήσουμε τους παράγοντες που επηρεάζουν αυτο που ακούμε και αυτός είναι και ο σκοπός της, επίπονης όπως σωστά λες, αλλά και άκρως ενδιαφέρουσας διαδικασίας του blind test.

Αντιγράφω απο Wikipedia (απλά γιατί είναι ευκολότερα προσβάσιμη):
"Psychoacoustics is the study of subjective human perception of sounds. Alternatively it can be described as the study of the psychological correlates of the physical parameters of acoustics."

Και λίγο παρακάτω:
"When the threshold for acceptance of a correlative match is very low a person may perceive hearing a sought after pattern in pure noise or among sounds that are somewhat indicative, as the brain fills in the rest of the pattern."

Με άλλα λόγια, αν έχεις "ψηθεί" ότι το τάδε καλώδιο παίζει καλύτερα απο το δίνα ή ότι απλά, ντε και καλά, πρέπει να υπάρχουν διαφορές μεταξύ δύο καλωδίων, ο εγκέφαλός σου θα...αναλάβει να σε κάνει να ακούσεις τις διαφορές αυτές. Γι'αυτό και στα blind test πέφτει το γέλιο της αρκούδας (και πολύ λυπάμαι που θα είμαι Αγγλία και θα το χάσω)...

Κ. Σκαλουμπάκα, ειλικρινά πιστεύω ότι θα είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να λάβετε κι εσείς μέρος στο τεστ. Σε τέτοιες διαδικασίες είναι ενδιαφέρον να υπάρχουν όλες οι πλευρές (και της "σχολής Κόγια", και της "σχολής Σκαλουμπάκα", και της "σχολής Δεν Ξέρω/Δεν Απαντώ").

Στην τελική, αν ήμουν σίγουρος ότι υπάρχουν διαφορές και ήθελα να κάνω κατατροπώσω τους της "σχολής Κόγια" μια για πάντα θα έπαιρνα 2-3 ακόμα "δικούς μου" που ξέρω ότι είναι έμπειροι και εμπιστεύομαι τα αυτιά τους και θα απαιτούσα να μπούμε στην ίδια διαδικασία με τους υπόλοιπους σε χωριστό group όπου, αν όλα πάνε καλά, θα βγάλουμε ένα εξαιρετικό "σκορ" που δε θα αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Αν τα πράγματα πάνε πολύ καλά το σκορ μας θα δεν θα είναι απλά πολύ καλό αλλά και πολύ καλύτερο απο αυτά των άλλων γκρουπ - οπότε θα έχουμε αποδείξει και την ανωτερότητα μας ως ακροατές. Με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια!

Πραγματικά, μιλώντας γενικότερα, δε βλέπω το λόγο να μη θέλει κάποιος (που έχει/πρόκειται να/σκέφτεται να επενδύσει χρήματα σε καλώδια ρεύματος) να λάβει μέρος. Έτσι κι αλλιώς το τεστ θα είναι ανώνυμο οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος να διασυρθεί κάποιος - απο τη μία ή η άλλη πλευρά. :cool_4:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Τυφλό τεστ καλωδίων τροφοδοσίας

Μου φαίνεται δεν αντιλαμβάνεστε τι λέω
Διόλου απίθανο, δεν έχω πιεί και καφέ σήμερα. :happy_9:

Το σχόλιο μου είναι πάντως γενικότερο. Δε βλέπω τη συμμετοχή που θα ήθελα να δω.
Μήπως τελικά οι περισσότεροι εξ ημών είναι απλά καταναλωτές χωρίς διάθεση να πειραματιστούν και να μάθουν 5 πράγματα παραπάνω για το hobby τους;
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Το πούλησε το ρολόι !!!



Υ.Γ Στη χαϊεντική διάλεκτο: "το έσπρωξε"
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top