Φάτε μάτια ψάρια!...

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Ωπα ρε Πανό πως τα γράφεις έτσι στην αρχή νόμιζα ότι έβαλες να δεις ταινία :142::142::142:

Χιχιχι, σκέφτομαι να κάνω τη χάρη στο έτερον ήμισυ και να τον εγκαινιάσω απόψε σε απλό ντιβιντί για θέαση ολόκληρης ταινίας! :116:

Χαχαχά, όταν πρωτοείδε τον Σαρπ, το πέταξε το φαρμακερό της σχόλιο: "Μου θυμίζει χελώνα που της έχεις κόψει το κεφάλι"! :116: :137:

Όταν όμως τον πρωτοείδε να παίζει την αποθήκη του Βαν Χέλσινγκ της έφυγε το σαγόνι: "Ποποπό, τι εικόνα είναι αυτή"! :111:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Φάτε μάτια ψάρια!...

Χτες το βράδυ δεν άντεξα τελικά στον πειρασμό και έβαλα απλά dvd στον Sharp. Αλλαγή ανάλυσης λοιπόν στα 1080p/50Hz για πρώτη φορά,

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Το χρώμα πλούσιο, λαμπερό, δεν χρειαζόταν στα φιλτράκια του DVE σχεδόν τίποτα, καμία ρύθμιση

<o:p></o:p>
Δεν έχω ασχοληθεί βεβαίως ακόμα με το RGB το οποίο χρειάζεται αρκετή δουλειά για να βγει όπως θα το ήθελα

<o:p></o:p>
Κάτσε να δούμε και τα φανάρια του Van Helsing!
<o:p></o:p>
Chapter 2 λοιπόν, τι άλλο και φύγαμε! Τα φανάρια πέρασαν βούτυρο κυριολεκτικά. Yes baby, that’s it! :119: Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τα επίσημα timings των 1080p/50Hz μέσα από το Powerstrip κάθονται υπέροχα στον Sharp, δεν υπάρχει περίπτωση οποιοσδήποτε χρήστης να ψαχτεί για κάτι καλύτερο στη κίνηση στα απλά Pal dvd.
<o:p></o:p>


Είμαι ανεβασμένος, στα σύννεφα πετάω!...
Καλα κανεις και εισαι ανεβασμενος....!!!!!!
Κινηση πολυ καλη.....

Λοιπον στους 6500 καθετε καλα ο προβολεας αλλα θελει δουλεια το RGB και δεν ξερω αν ερχεται οπως πρεπει....!!!!
ισοροποιμενα απο χαμηλα ως ψηλα...

Το χρωμα (G) ειδικα θελει δουλεια και δεν ξερω αν θα ερθει.
Για μενα φταιει το pc.....

καλη συνεχεια.....
Βλεπε καμια ταινια να κατσει η λαμπα λιγο....

και κατεβασε 30-40 ποντους την οθονη γιατι χανεις 30% αντιθεση.....!!!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Η Firehawk όντως πρέπει να κατέβει, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι’ αυτό, έστω τριάντα πόντους αν μπορέσω να τη κατεβάσω, πιστεύω ότι θα είμαι αρκετά καλά.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Μόνο που σκέφτομαι τις «πατέντες» που πρέπει να κάνω στο έπιπλο της τηλεόρασης για να κατέβει η Firehawk με πιάνει πονοκέφαλος! Και δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, αν κατέβει η Firehawk, αντίστοιχες πατέντες πρέπει να γίνουν και στη βάση του BenQ 8700! :141:
<o:p></o:p>
Στο πράσινο χρώμα φαίνεται όντως ότι έχουμε ένα «θεματάκι» μέχρι στιγμής, που δεν φαίνεται εύκολο να διορθωθεί. Μπορεί και να οφείλεται όμως στη λάμπα που είναι ακόμα αρκετά άγρια. Θα δούμε…
<o:p></o:p>
Σιγά βρε υπερβολικέ μην χάνω 30% κοντράστ επειδή η Firehawk είναι λιγότερο ψηλότερα από ότι πρέπει!!! :111:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Φάτε μάτια ψάρια!...

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Σιγά βρε υπερβολικέ μην χάνω 30% κοντράστ επειδή η Firehawk είναι λιγότερο ψηλότερα από ότι πρέπει!!! :111:
Kαλα.....
Οταν κατεβει τα ξαναλεμε.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Φάτε μάτια ψάρια!...

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Αρχικό μήνυμα απο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΑΚΗΣ
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Σιγά βρε υπερβολικέ μην χάνω 30% κοντράστ επειδή η Firehawk είναι λιγότερο ψηλότερα από ότι πρέπει!!! :111:

</TD></TR></TBODY></TABLE>
Kαλα.....
Οταν κατεβει τα ξαναλεμε.....
Και δεν εχει να κανει με την συγκεκριμενη οθονη,αλλα με ολες..
Πρεπει οι υποτιτλοι να ειναι στους 80-90 ποντους για να παιρνεις ολη την αντανακλαση σωστα.....

Και σιγουρα ολοι κανουμε συμβιβαζμους....γνωστον..!!!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τα HTPC όταν γεράσουν!...

Τελικά πρέπει να έχω σπάσει όλα τα ρεκόρ Γκίνες μου φαίνεται, αφού τα έχω καταφέρει να έχω τρία HTPC στο σπίτι! :111:

Με την έλευση λοιπόν του ολόφρεσκου Origen S14 στο σπίτι, προχώρησα σε μεγάλες αλλαγές στο setup του σαλονιού: Πρώτα από όλα, το πανέμορφο Origen κατέλαβε τη... βασιλική θέση στο ρακ μου.





Με την τοποθέτηση αυτή και έχοντας βαρεθεί πλέον τη γκρίνια από το έτερον ήμισυ, αλλά και θέλοντας φυσικά να πετύχω ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, η κατασκευή του Μιχάλη Μελίδη απομακρύνθηκε και ο Sharp 21000... ταβανώθηκε επιτέλους! :137:

Σαν βάση χρησιμοποιήθηκε η PPC130 της Vogels, η οποία έχει ρυθμιζόμενο μήκος, με μέγιστο τα 40 εκατοστά. Με το ασημένιο χρώμα της, ταιριάζει κυριολεκτικά γάντι στον επίσης ασημένιο Sharp 21000. Μου έβγαλε βέβαια την ψυχή, μια και χρειάστηκε να ανεβοκατεβάσω τρεις φορές τον προβολέα από τη βάση, για να ρυθμίσω με ακρίβεια τη τοποθέτηση του κεντρικού σωλήνα! Με την πρώτη προσπάθεια, το μπροστινό μέρος του προβολέα έγερνε προς τα κάτω, ενώ με τη δεύτερη προσπάθεια έγερνε προς τα πάνω, βγάζοντας φυσικά την εικόνα έξω από την Stewart Studiotek! :139:

Τελικά με την τρίτη προσπάθεια τα κατάφερα επιτέλους, και ο προβολέας μένει απόλυτα σταθερός χωρίς να μετακινείται καθόλου.





Φυσικά έπρεπε να χρησιμοποιηθεί πλέον ένα δεκαπεντάμετρο καλώδιο HDMI, για να συνδέσει το Origen με τον Sharp, και μετά από πολύ ψάξιμο στο αγγλικό e-bay, και προσπαθώντας φυσικά να κάνω... οικονομία, κατέληξα σε αυτό το καλώδιο από τη σειρά Platinum της ΧΟ.



Το καλώδιο είναι απλά εξαιρετικό, κλειδώνει άψογα στα 1080p/60Hz, ενώ παρόλο που το ζόρισα αρκετά και χρειάστηκε να το τσακίσω με πολύ ζόρι σε δύο γωνίες 90 μοιρών για να μπεί στα κανάλια, δεν πήρε κυριολεκτικά χαμπάρι, επειδυκνύοντας εξαιρετική ευλυγισία! Αν συνυπολογίσουμε το κόστος του στα 53 ευρώ μόλις, κομπλέ με μεταφορικά, εκτιμώ ότι έχει πολύ μεγάλο value for money! :126:

Τέλος, το παλιό μου τετραπύρηνο HTPC τοποθετήθηκε πρoσωρινά στο πίσω έπιπλο του σαλονιού, όπου προς το παρόν χρησιμεύει απλώς για να μεταφέρει, να επεξεργάζεται και να καίει τα Blu-ray δισκάκια μου.

 

Μηνύματα
247
Reaction score
0
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Καλοριζικο το νεο στησιμο Παναγιωτη, πολυ ομορφο δειχνει.
Καλη χρονια να εχετε και θα τα πουμε απο κοντα συντομα για να συνεχισουμε οτι αφησαμε στην μεση λογω χρονου.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Καλοριζικο το νεο στησιμο Παναγιωτη, πολυ ομορφο δειχνει.
Καλη χρονια να εχετε και θα τα πουμε απο κοντα συντομα για να συνεχισουμε οτι αφησαμε στην μεση λογω χρονου.

Φυσικά φίλτατε! :107:

Χρησιμοποίησα τελικά το Origen, μια και η ATI HD4670 που φοράει με έπεισε ότι διαθέτει μερικά κλικ πάνω καλύτερη ποιότητα εικόνας από ότι η ATI 1650 Pro του τετραπύρηνου HTPC, με την οποία είχαμε κάνει μαζί τις ρυθμίσεις.

Η κυριότερη διαφορά στα πατερνάκια αναφοράς ανάμεσα στις δύο κάρτες γραφικών, εντοπίζεται στα ντεγκραντέ, στα οποία η HD4670 δείχνει τα δόντια της, αποδίδοντας πολύ καθαρότερα και βελουδένια ντεγκραντέ σε σχέση με την 1650 pro.

Επίσης το Origen διαθέτει αυτό το πανέμορφο τηλεχειριστήριο με φωτιζόμενα πλήκτρα, που το ερωτεύτηκα κεραυνοβόλα μόλις το είδα! :442:

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Καλορίζικο Παναγιώτη. Πανέμορφο εργαλείο.
Πως και δεν έβαψες τελικά μαύρο τον προβολέα και την βάση του μαζί; :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Καλορίζικο Παναγιώτη. Πανέμορφο εργαλείο.
Πως και δεν έβαψες τελικά μαύρο τον προβολέα και την βάση του μαζί; :137:

Χιχιχιχί! :116:

Ευχαριστώ Μιχαλιό μου, και θα ξαναχρειαστώ τις υπηρεσίες σου πολύ σύντομα. :126:

Θέλω να μου φτιάξεις μια προέκταση βάσης ανάμεσα στα 10 και 20 εκατοστά (δεν έχω αποφασίσει ακόμα), για να μπορέσει να κατέβει χαμηλότερα ο Sharp XVZ10000 της κρεβατοκάμαρας που έχει ταβανωθεί με την universal βάση της Vogels.



Θα τα πούμε βέβαια αναλυτικά μέσω pm...
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Πάνο, το ίδιο κουτί έχουμε, λιγο πιό μεγάλο το δικό μου (S16) γιατί ήθελα χώρο (4 δίσκου WD Green των 2Τ σύν 1 SSD 80-άρη για το λειτουργικό.
Φανταστικό κουτί αλλά επειδή το δικό μου ήταν από τα πρώτα η οθόνη του είχε διαφορετικό κοντρόλερ κι έτσι δεν μπορούσα να ανοίγω και να κλείνω το HTPC από το τηλεκοντρόλ χωρίς να σηκώνομαι (έκλεινε αλλά δεν άνοιγε).
Πρόσφατα του άλλαξε την οθόνη με μιά καινούρια (γύρω στα 35 Ευρώ) και τώρα είμαι Jet. Ξαπλώνο στον καναπέ και δεν ξανασηκώνομαι. :126:
Σαν τηλεκοντρόλ χρησιμοποιώ το παλιό της Microsoft επειδή με βολεύει καλύτερα. Δυστυχώς έχει εξαφανιστεί από την αγορά εδώ και πολύ καιρό.
Με το iMon τι έχεις κάνει; Το έχεις προγραμματίσει; Απ΄το λίγο που ασχολήθηκα μαζί του είδα οτι κάνει παπάδες, με πάρα πολλές δυνατότητες κι ενδείξεις, μέχρι Equaliser γίνεται όταν παίζεις μουσική.
Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να μου δείχνει τον τίτλο της ταινίας όταν παίζω MKV με τον MPC-HC όπως κάνει με τον KMplayer.
Έχεις ασχοληθεί καθόλου;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σκοτώνουν τα HTPC όταν γεράσουν!...

Τελικά πρέπει να έχω σπάσει όλα τα ρεκόρ Γκίνες μου φαίνεται, αφού τα έχω καταφέρει να έχω τρία HTPC στο σπίτι! :111:

Με την έλευση λοιπόν του ολόφρεσκου Origen S14 στο σπίτι, προχώρησα σε μεγάλες αλλαγές στο setup του σαλονιού: Πρώτα από όλα, το πανέμορφο Origen κατέλαβε τη... βασιλική θέση στο ρακ μου.

http://i66.photobucket.com/albums/h243/Panos2722/OrigenS14_3.jpg



Με την τοποθέτηση αυτή και έχοντας βαρεθεί πλέον τη γκρίνια από το έτερον ήμισυ, αλλά και θέλοντας φυσικά να πετύχω ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, η κατασκευή του Μιχάλη Μελίδη απομακρύνθηκε και ο Sharp 21000... ταβανώθηκε επιτέλους! :137:

Σαν βάση χρησιμοποιήθηκε η PPC130 της Vogels, η οποία έχει ρυθμιζόμενο μήκος, με μέγιστο τα 40 εκατοστά. Με το ασημένιο χρώμα της, ταιριάζει κυριολεκτικά γάντι στον επίσης ασημένιο Sharp 21000. Μου έβγαλε βέβαια την ψυχή, μια και χρειάστηκε να ανεβοκατεβάσω τρεις φορές τον προβολέα από τη βάση, για να ρυθμίσω με ακρίβεια τη τοποθέτηση του κεντρικού σωλήνα! Με την πρώτη προσπάθεια, το μπροστινό μέρος του προβολέα έγερνε προς τα κάτω, ενώ με τη δεύτερη προσπάθεια έγερνε προς τα πάνω, βγάζοντας φυσικά την εικόνα έξω από την Stewart Studiotek! :139:

Τελικά με την τρίτη προσπάθεια τα κατάφερα επιτέλους, και ο προβολέας μένει απόλυτα σταθερός χωρίς να μετακινείται καθόλου.

http://i66.photobucket.com/albums/h243/Panos2722/Sharp21000_1.jpg



Φυσικά έπρεπε να χρησιμοποιηθεί πλέον ένα δεκαπεντάμετρο καλώδιο HDMI, για να συνδέσει το Origen με τον Sharp, και μετά από πολύ ψάξιμο στο αγγλικό e-bay, και προσπαθώντας φυσικά να κάνω... οικονομία, κατέληξα σε αυτό το καλώδιο από τη σειρά Platinum της ΧΟ.

http://i66.photobucket.com/albums/h243/Panos2722/XOPlatinumHDMI15m.jpg

Το καλώδιο είναι απλά εξαιρετικό, κλειδώνει άψογα στα 1080p/60Hz, ενώ παρόλο που το ζόρισα αρκετά και χρειάστηκε να το τσακίσω με πολύ ζόρι σε δύο γωνίες 90 μοιρών για να μπεί στα κανάλια, δεν πήρε κυριολεκτικά χαμπάρι, επειδυκνύοντας εξαιρετική ευλυγισία! Αν συνυπολογίσουμε το κόστος του στα 53 ευρώ μόλις, κομπλέ με μεταφορικά, εκτιμώ ότι έχει πολύ μεγάλο value for money! :126:

Τέλος, το παλιό μου τετραπύρηνο HTPC τοποθετήθηκε πρoσωρινά στο πίσω έπιπλο του σαλονιού, όπου προς το παρόν χρησιμεύει απλώς για να μεταφέρει, να επεξεργάζεται και να καίει τα Blu-ray δισκάκια μου.

http://i66.photobucket.com/albums/h243/Panos2722/Silverstone1-2.jpg
o σαρπ μου θυμιζει εποχες 10000 και 12000 , ονειρικα μηχανακια
το οριτζεν μου θυμιζει το παλιο μου pc
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.399
Reaction score
93.977
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Την ανεβάζω κι εγώ τη φωτο Αργύρη, γιατί δεν την βλέπουν όλοι.

 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Χιχιχιχί! :116:

Ευχαριστώ Μιχαλιό μου, και θα ξαναχρειαστώ τις υπηρεσίες σου πολύ σύντομα. :126:

Θέλω να μου φτιάξεις μια προέκταση βάσης ανάμεσα στα 10 και 20 εκατοστά (δεν έχω αποφασίσει ακόμα), για να μπορέσει να κατέβει χαμηλότερα ο Sharp XVZ10000 της κρεβατοκάμαρας που έχει ταβανωθεί με την universal βάση της Vogels.
Ευχαρίστως ότι μπορώ Παναγιώτη να σου φτιάξω.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Με το iMon τι έχεις κάνει; Το έχεις προγραμματίσει; Απ΄το λίγο που ασχολήθηκα μαζί του είδα οτι κάνει παπάδες, με πάρα πολλές δυνατότητες κι ενδείξεις, μέχρι Equaliser γίνεται όταν παίζεις μουσική.
Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να μου δείχνει τον τίτλο της ταινίας όταν παίζω MKV με τον MPC-HC όπως κάνει με τον KMplayer.
Έχεις ασχοληθεί καθόλου;

Όχι, Στρατηγέ μου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, όλο τον ελεύθερο χρόνο μου το τελευταίο διάστημα τον αφιερώνω στον... άλλο Sharp, αυτόν της κρεβατοκάμαρας! :137:

Εκεί κάνω ασκήσεις... τριγωνομετρίας, προσπαθώντας να έχω κάδρο 84 ιντσών στην κρεβατοκάμαρα, και από ότι φαίνεται θα είμαι στον πόντο κυριολεκτικά, εάν τα καταφέρω τελικά.

Aυτό που μου άρεσε πολύ με τα Windows 7 Ultimate και τα Media Center στο Origen, είναι το γεγονός ότι συνεργάζονται άψογα με το Powerdvd 10, και αυτό δεν το ήξερα, το ανακάλυψα κυριολεκτικά τυχαία, παίζοντας με το Origen! :120:

Βάζοντας λοιπόν απλά ένα Blu-ray δισκάκι στο Origen, μπορείς να μην βλέπεις καθόλου πλέον τα παράθυρα του pc, εάν έχεις ορίσει στα Media Center να ξεκινάνε με το που ανοίγεις το pc.

Εδώ δεν έχω βρει καν ακόμα πώς ορίζεις στα Media Center να βρίσκουν στο Διαδίκτυο τις πληροφορίες και το εξώφυλλο της ταινίας για να το εμφανίζουν... :120:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τα HTPC όταν γεράσουν!...

o σαρπ μου θυμιζει εποχες 10000 και 12000 , ονειρικα μηχανακια
το οριτζεν μου θυμιζει το παλιο μου pc

Δεν είδες τη φωτό της κρεβατοκάμαρας; :118:

Ήδη παίζω εκεί με έναν Sharp XVZ-10000, και συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, φανταστικός προβολέας που μπορεί να σταθεί ακόμα και σήμερα σε πολλά επίπεδα, πλην αναλυτικότητας σήματος βεβαίως, αφού είναι 720p.

Και είναι απορίας άξιον να βλέπεις έναν προβολέα του 2002 να έχει πλήρες CMS που δουλεύει άψογα, στοιχείο που δεν διαθέτει ακόμα η συντριπτική πλειοψηφία των σημερινών προβολέων... :142:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Πανο με 2 Sharp στο σπιτι σου,αφου ο Μπαμπης ειναι στρατηγος (με 2 αστρα για ναχουμε να τον προβιβασουμε:116:)εσυ παιρνεις ανετα βαθμο ταξιαρχου.:107:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top