Φάτε μάτια ψάρια!...

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Φάτε μάτια ψάρια!...

Nαι, αλλα δεν αφησες σε ησυχία και τις...ίριδες.... :140::140:
Αυτο που γραφεις ειναι ασχετο με τη συγκεκριμενη περιπτωση.
Οταν κανω μετρηση παντα εχω τις ιδιες ρυθμισεις.

Αυτο θα ελειπε να εχω διαφορετικες ρυθμισεις οταν μετραω και να κραταω αρχειο φωτεινότητας βαση αυτων.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Ηλια οι ρυθμισεις γινονται παντα με τις ιδιες τιμες φωτεινότητας – ίριδας που ειχαν γινει την πρώτη φορα.
Αυτό που ελέγχετε είναι μονο οι ρυθμίσεις του brightness contrast.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Μια τέλεια εγκατάσταση...

μια και τα πάντα είχαν μετρηθεί και προβλεφθεί με μεγάλη ακρίβεια από πριν, έτσι ώστε ο «πρίγκιπας» να δώσει ότι καλύτερο μπορεί στην εικόνα του.
<o:p></o:p>
Έτσι ήταν τα πρώτα χρόνια και ο Μπάγιεβιτς, μετά έγινε.......βάτραχος!!!!!!!:137::137:


Καλορίζικος Παναγιώτη, αν και προβλέπω ότι όταν θα πηγαίνεις για ύπνο ο Sharp θα πετάει και καμμιά ταινία στο htpc για να ξεπατερνιάσει........
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Παναγιώτη δεν θελω να σου χαλάσω την χαρά αλλα μετρας με ένα όργανο που μονος σου αποκαλείς παπαροφωτομετρο.
Σε παρακολουθώ εδώ και καιρο από τον προηγούμενο ακομα προβολέα σου που κανεις μετρήσεις επι μετρήσεων, δινοντας μεγαλη σημασία στα αποτελέσματα που καταγράφεις.
Μαλιστα χρησιμοποιώντας εξισώσεις υπολογίζεις ansi contrast , on/off contrast και όλα αυτά με ένα όργανο ευτελείς αξιας και αμφιβόλου πιστότητας.
Η ειρωνεία είναι πως αυτό το γνωρίζεις.
Γιατί λοιπον επιμένεις να δινεις τετοιο μέγεθος στο συμπερασμα αυτων των μετρήσεων;
Η αγορα του φωτόμετρου από τον Νικο ( αλλα και αλλων παιδιών από την γειτονιά μου) όπως γνωρίζεις δεν ηταν για τετοιου ειδους μετρήσεις αλλα για έλεγχο πτώσης της φωτεινότητας.
Η μοναδα μέτρησης lux που υποστηρίζει ότι μετρα το συγκεκριμένο φωτόμετρο θα μπορούσε να ονομασθεί και Bam. ( από την λέξη μπάμιες) καθως δεν σημαίνει ντε και καλα πως αυτό που μετρα αντιπροσωπεύει ένα Lux.
Για μια τέτοια μέτρηση θα ήμασταν σίγουροι μονο με ένα ακριβότερο φωτόμετρο ( τα ιδια ισχύουν και για ένα φθηνό ντεσιμπελόμετρο).
Θα σε συμβούλευα λοιπον να αφήσεις τέτοιους ειδους μετρήσεις και να αφοσιωθείς μονο σε μετρήσεις που πραγματικα μπορεις να πάρεις από το αυτό το οργανο, οπως αυτές που κανουμε εγω και ο Νίκος και που μας πληροφορούν ενδεικτικά για την πτώση φωτεινότητας και για το μέγεθος της ανομοιομορφίας φωτός.



Αντρέα, καμμία ιδιαίτερη σημασία δεν δίνω στις μετρήσεις του συγκεκριμένου π@π@ροφωτόμετρου! Γι’ αυτό και το αποκαλώ έτσι, άλλωστε λατρεύω να αυτοσαρκάζομαι, το γνωρίζετε όλοι αυτό! :116:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Από την άλλη μεριά όμως, δεν μπορείς να παραγνωρίσεις το γεγονός ότι όταν μετράς δύο προβολείς με το ίδιο φωτόμετρο στο ίδιο πατερνάκι, όσο λάθος και να κάνει αυτό, θα κάνει λάθος προς την ίδια κατεύθυνση! Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να ευνοήσει τον ένα ή τον άλλο προβολέα, νομίζω ότι πρέπει να γίνει αντιληπτό αυτό. Θα μου πεις, πάντα υπάρχει η ακραία περίπτωση, να μετρήσει π.χ., +5% στον ένα προβολέα και -5% στον άλλο. Εντάξει το δέχομαι αυτό, αλλά γενικά πιστεύω ότι ένα φωτόμετρο στις ίδιες ακριβώς συνθήκες, δηλαδή στο ίδιο πατερνάκι, το πιθανότερο είναι να κάνει λάθος προς την ίδια κατεύθυνση.
<o:p></o:p>
Επίσης, για αυτούς ακριβώς τους λόγους έχω τονίσει επανειλημμένα να μη λαμβάνονται καν υπόψη οι μετρήσεις του gamma που μετράμε με το συγκεκριμένο φωτόμετρο. Οι μετρήσεις του gamma ΑΠΑΙΤΟΥΝ φωτόμετρο υψηλής ακρίβειας και πιστότητας για να θεωρηθούν ΣΧΕΤΙΚΑ αξιόπιστες, αλλά για πες μου ειλικρινά, ξέρεις να κυκλοφορούν πολλά Minolta LS100 στην Ελλάδα; Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα!!! :142:
<o:p></o:p>
Το συγκεκριμένο π@π@ροφωτόμετρο λοιπόν, είναι χρήσιμο ουσιαστικά μόνο για μετρήσεις on/off και ANSI contrast, όπου απλά μπορεί να δώσει έναν γενικό μπούσουλα για το που περίπου κινείσαι. Επίσης, μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ότι παρόλη την ευτελή αξία του, μοιάζει να επιβεβαιώνεται σε αρκετά μεγάλο βαθμό σε πολλές περιπτώσεις. Π.χ., επιβεβαιώνει επακριβώς τις μετρήσεις του gamma που έκανε ο Tom Huffman στον δικό του Sharp 21000 στη θέση standard, θέση στην οποία μέτρησα κι εγώ. Δες τα νούμερα:
<o:p></o:p>
Tom Huffman Εγώ<o:p></o:p>
10 IRE: 2,2 2,23<o:p></o:p>
20 IRE: 2,2 2,27<o:p></o:p>
30 IRE: 2,2 2,31<o:p></o:p>
40 IRE: 2,2 2,22<o:p></o:p>
50 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
60 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
70 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
80 IRE: 2,1 2,24
90 IRE: 2,1 2,3
<o:p></o:p>
Όπως βλέπεις, μικρή διαφοροποίηση υπάρχει μόνο στα 30 80 και 90 IRE, όπου ο Tom Huffman μέτρησε προς φωτεινότερο, ενώ εγώ προς σκοτεινότερο gamma. Να σας υπενθυμίσω εδώ ότι ο Tom Huffman χρησιμοποιεί το ίδιο μετρητικό όργανο που χρησιμοποιεί και ο Μανώλης Καστρουνής, ή που χρησιμοποιούσε τέλος πάντων, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν το χρησιμοποιεί ακόμα.
<o:p></o:p>
Επίσης θα θυμάσαι, ότι πρώτος από όλους πρότεινα να διοργανώσουμε σαν forum την αγορά του Minolta LS100, ή οποιουδήποτε τέλος πάντων φωτόμετρου μεγάλης ακρίβειας. Το ξαναλέω και πάλι: θα συνεισφέρω οικονομικά στην αγορά του, προκειμένου να έχουμε στα χέρια μας ένα μετρητικό εργαλείο μεγάλης ακρίβειας! :113:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Γκρρρρ, τα νούμερα στο συγκριτικό πινακάκι έχουν κολλήσει μεταξύ τους, αλλά έστω κι έτσι πιστεύω ότι βγάζετε άκρη!

Μου χρειάζονται ιδιαίτερα μαθήματα από τον Νίκο Ζογκλέρ, για το πως φτιάχνονται αυτά τα υπέροχα πινακάκια που μας βάζει κατά καιρούς!... :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Μια τέλεια εγκατάσταση...

Καλορίζικος Παναγιώτη, αν και προβλέπω ότι όταν θα πηγαίνεις για ύπνο ο Sharp θα πετάει και καμμιά ταινία στο htpc για να ξεπατερνιάσει........

Του έχω πετάξει τα μάτια έξω στα πατερνάκια, ο προβολέας πρέπει να έχει πάθει σοκ από αυτό που του συμβαίνει! Αν μπορούσε να μιλήσει, θα φώναζε: «Μα καλά, αυτός ο μα…άκας δεν ενδιαφέρεται καθόλου να δει μια ταινία»;! :116: :111:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Να σου διευκρινίσω πάντως κάτι, το έλεγα και στον Σκαφάτο και δεν με πίστευε. Δεν χαραμίζω ούτε ένα λεπτό από τη λάμπα του Sharp για να δω απλά dvd από το βίντεο κλαμπ! Ο Sharp θα ανάβει μόνο για πατερνάκια ή για θέαση υλικού υψηλής ευκρίνειας κορυφαίας ποιότητας! Π.χ., φόλες του στυλ Ocean 13 σε HD-DVD, απαγορεύονται διά ροπάλου!!! Για όλες τις φόλες λοιπόν, ανάβω τον BenQ 8700 και βλέπω! :107:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Μια τέλεια εγκατάσταση...

<o:p></o:p>
Να σου διευκρινίσω πάντως κάτι, το έλεγα και στον Σκαφάτο και δεν με πίστευε. Δεν χαραμίζω ούτε ένα λεπτό από τη λάμπα του Sharp για να δω απλά dvd από το βίντεο κλαμπ! Ο Sharp θα ανάβει μόνο για πατερνάκια ή για θέαση υλικού υψηλής ευκρίνειας κορυφαίας ποιότητας! Π.χ., φόλες του στυλ Ocean 13 σε HD-DVD, απαγορεύονται διά ροπάλου!!! Για όλες τις φόλες λοιπόν, ανάβω τον BenQ 8700 και βλέπω! :107:
Σε νιώθω απόλυτα, Παναγιώτη. Ο 76άρης μου (Infocus) έχει δει 100 ώρες όλες και όλες SD. Οι υπόλοιπες 700 είναι αφιερωμένες στο μαγικό κόσμο της υψηλής ευκρίνειας. Όταν, δε, μου ''κουνηθεί'' λιγάκι ζητώντας που και που την SD δόση του, του βάζω λίγο κλωτσοσκούφι στη ΝΕΤ και στον ΑΛΦΑ για να τον ξενερώσω........:142::142:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Το συγκεκριμένο π@π@ροφωτόμετρο λοιπόν, είναι χρήσιμο ουσιαστικά μόνο για μετρήσεις on/off και ANSI contrast, όπου απλά μπορεί να δώσει έναν γενικό μπούσουλα για το που περίπου κινείσαι.

Μονο ON/OFF Παναγιωτη...
Και αυτο για να γινει θα πρεπει να κανεις καποιες διαδικασιες σχετικα με την αποσταση του φακου και τις κλιμακες του φωτομετρου ωστε να σου δινει ιδιο αποτελεσμα.......

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Tom Huffman Εγώ<o:p></o:p>
10 IRE: 2,2 2,23<o:p></o:p>
20 IRE: 2,2 2,27<o:p></o:p>
30 IRE: 2,2 2,31<o:p></o:p>
40 IRE: 2,2 2,22<o:p></o:p>
50 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
60 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
70 IRE: 2,2 2,2<o:p></o:p>
80 IRE: 2,1 2,24
90 IRE: 2,1 2,3

Αυτος τι φωτομετρο εχει....?
Εσυ εισαι και καλυτερος...:139:
<o:p></o:p>
Δες και κανενα dvd να δεις την διαφορα και μετα αν ξαναβαλεις τον 8700 σφυρα μου.....
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Παναγιωτη,

την επομενη φορα που θα ερθω Ελλαδα, θα φερω ενα σπεκτροραδιομετρο να μετρησουμε κατευθειαν απο την οθονη σου. Η ακριβεια του ειναι της ταξης του 0.001 σε σχεση με το Μινολτα των $25000.
Να αναμενεις επισκεψη:137:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια τέλεια εγκατάσταση...

Να σου διευκρινίσω πάντως κάτι, το έλεγα και στον Σκαφάτο και δεν με πίστευε. Δεν χαραμίζω ούτε ένα λεπτό από τη λάμπα του Sharp για να δω απλά dvd από το βίντεο κλαμπ! Ο Sharp θα ανάβει μόνο για πατερνάκια ή για θέαση υλικού υψηλής ευκρίνειας κορυφαίας ποιότητας! Π.χ., φόλες του στυλ Ocean 13 σε HD-DVD, απαγορεύονται διά ροπάλου!!! Για όλες τις φόλες λοιπόν, ανάβω τον BenQ 8700 και βλέπω! :107:
Τι πράγματα ειναι αυτα που διαβάζω...
Καλα βρε πήρες προβολέα για να τον δουλεύεις μονο στις γιορτές;
Αχουου…. παει στράφι το μηχανάκι..
Θα το φαει η ναφθαλίνη. :128::128:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Δες και κανενα dvd να δεις την διαφορα και μετα αν ξαναβαλεις τον 8700 σφυρα μου.....

Κώστα, πιστεύεις μετά από αυτά που είδαμε μαζί σε μπλουρέυ και έιτςντι ντιβιντί, ότι δεν συνηδητοποιώ τις διαφορές; Απλά δεν μου κάνει καρδιά να του χαραμίζω τη λάμπα για τα απλά ντιβιντί, με τίποτα! :110:

Λοιπόν, όσον αφορά το φωτόμετρο, τουλάχιστον το δικό μου, δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει με τα φωτόμετρα των παιδιών της Θεσσαλονίκης, εντόπισα τη σημαντικότερη αχίλλειο πτέρνα του και άρα το κόλπο για σωστότερες μετρήσεις, θα σου πω στο τηλέφωνο. :113:

Χιχιχιχι! Για τις μετρήσεις του Τομ Χάφμαν σε σχέση με τις δικές μου, απλά εγώ είμαι πολύ "ψείρας" :137: και κάθομαι και υπολογίζω δεύτερο δεκαδικό, αυτός έβαλε στις μετρήσεις του μόνο πρώτο δεκαδικό.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Παναγιωτη,

την επομενη φορα που θα ερθω Ελλαδα, θα φερω ενα σπεκτροραδιομετρο να μετρησουμε κατευθειαν απο την οθονη σου. Η ακριβεια του ειναι της ταξης του 0.001 σε σχεση με το Μινολτα των $25000.
Να αναμενεις επισκεψη:137:

Εύγε Δημήτρη, αναμένω εναγωνίως! :107:

Αυτό που με γαργαλάει όσο τίποτα άλλο, είναι μια αξιόπιστη μέτρηση του Άνσι κοντράστ σε πατερνάκι σκακιέρα στη Φάιαρχοκ! :111:
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μια τέλεια εγκατάσταση...

Τι πράγματα ειναι αυτα που διαβάζω...
Καλα βρε πήρες προβολέα για να τον δουλεύεις μονο στις γιορτές;
Μα δεν πηρε προβολεα,πηρε...πριγκιπα :142:
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

Κώστα, πιστεύεις μετά από αυτά που είδαμε μαζί σε μπλουρέυ και έιτςντι ντιβιντί, ότι δεν συνηδητοποιώ τις διαφορές; Απλά δεν μου κάνει καρδιά να του χαραμίζω τη λάμπα για τα απλά ντιβιντί, με τίποτα! :110:

Ρε Πανο ξεκολα...!!!!
Κοιτα τα πατερνακια και οτι αλλο θες...καλα κανεις....αλλα δες και την ταινια σου σωστα ειτε προκειται για SD η HD....
Ενα εργο δεν ειναι μονο εικονα...!!!!!!


Λοιπόν, όσον αφορά το φωτόμετρο, τουλάχιστον το δικό μου, δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει με τα φωτόμετρα των παιδιών της Θεσσαλονίκης, εντόπισα τη σημαντικότερη αχίλλειο πτέρνα του και άρα το κόλπο για σωστότερες μετρήσεις, θα σου πω στο τηλέφωνο. :113:

Εκει στα Βορεια λες να παθαινουν κατι τα φωτομετρα τους!!!!!
Εχεις σαλταρη μου φενετε....:142:
Αφου εντοπισες την αχιλλειο πτερνα του πεστην εδω μπας και την γλυτωσουμε με 50 ευρουδακια μονο....τοσο δεν κανει το π@π@ροφωτομετρο
Αν δεν δεις και καμια ταινια πως θα πεση η χρωματικη οξυτητα που βγαζει η φρεσκια λαμπα....:121:...!!!!!
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Φάτε μάτια ψάρια!...

χρωματικη οξυτητα ?

Χιχιχιχι, Νίκο ξέρει αυτός τι λέει, αλλά αν αρχίσει να σου εξηγεί τι εννοεί, θα χρειαστείς γναθοχειρουργό! :111:

Λοιπόν, εσείς της Ένωσης Βορείου Ελλάδος, για κάντε το εξής στα φωτόμετρά σας και πείτε μου τα αποτελέσματα: Φωτομετρήστε με τον διακόπτη της ευαισθησίας στο Χ1, ένα πατερνάκι γύρω στα 30 ή 40 ΙΡΕ και κανονίστε έτσι την απόσταση από το φακό του προβολέα, ώστε η ένδειξη να ξεπεράσει το νούμερο 1500 λουξ, ας πούμε 1600 με 1700 λουξ. Εννοείται με το φωτόμετρο πάντα σε τρίποδο, αλλιώς δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη.

Μετά προσεκτικά, χωρίς να κουνηθεί καθόλου το τρίποδο, βάλτε τον διακόπτη στο Χ10 και δείτε την ένδειξη. Αν είναι ακριβώς ή περίπου ίδια και απλώς λείπει ένα μηδενικό, τότε τα π@π@ροφωτόμετρά μας συμπεριφέρονται το καθένα όπως του κατέβει! :116:

Το δικό με τον διακόπτη στο Χ1 δεν μετράει σωστά πάνω από τα 1500 έως τα 2000 λουξ και παρουσιάζει μεγάλη απόκλιση από τις σωστές ενδείξεις, που ξεπερνάει το 15%! Αν όμως γυρίσω τον διακόπτη στο Χ10, παίρνω αυτομάτως σωστή ένδειξη! Είναι καρατσεκαρισμένο αυτό με τρεις διαφορετικούς προβολείς! :135:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Χτες το βράδυ δεν άντεξα τελικά στον πειρασμό και έβαλα απλά dvd στον Sharp. Αλλαγή ανάλυσης λοιπόν στα 1080p/50Hz για πρώτη φορά, Theatertek, DVE και φύγαμε!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Αλλαγή mode εικόνας, ρυθμίσεις στα γρήγορα στην ίριδα και στη λάμπα, φωτεινότητα, αντίθεση, χρώμα. Ο Sharp ξεπετούσε τα πατερνάκια με χαρακτηριστική άνεση, ήταν σαν να μου μιλούσε το προβόλι: «Αργείς αγόρι μου, βάλε το επόμενο πατερνάκι»! :116:
<o:p></o:p>
Το χρώμα πλούσιο, λαμπερό, δεν χρειαζόταν στα φιλτράκια του DVE σχεδόν τίποτα, καμία ρύθμιση! Δυο μικρά κλικ στο value του CMS στο πράσινο και κίτρινο χρώμα ήταν υπεραρκετά για να περνάει ο Sharp και τα τρία φιλτράκια άψογα. Τα συν δύο κλικ που έβαλα είναι πραγματικά πολύ μικρή μεταβολή, τα κλικ του προβολέα σε όλα τα μενού ρυθμίσεων είναι εξαιρετικά μικρά βήματα που σου επιτρέπουν ρυθμίσεις χειρουργικής ακρίβειας! :126:
<o:p></o:p>
Δεν έχω ασχοληθεί βεβαίως ακόμα με το RGB το οποίο χρειάζεται αρκετή δουλειά για να βγει όπως θα το ήθελα.
<o:p></o:p>
Αμέσως μετά έβαλα τα video demonstrations του DVE και με τη πρώτη σκηνή που βλέπω, δηλαδή τα σύννεφα να περνάνε πάνω από την έρημο, συνειδητοποιώ ότι η κίνηση είναι φοβερά ομαλή, αλλά δεν βιάζομαι, σκέφτομαι κάτσε να δούμε και τα φανάρια του Van Helsing!
<o:p></o:p>
Chapter 2 λοιπόν, τι άλλο και φύγαμε! Τα φανάρια πέρασαν βούτυρο κυριολεκτικά. Yes baby, that’s it! :119: Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τα επίσημα timings των 1080p/50Hz μέσα από το Powerstrip κάθονται υπέροχα στον Sharp, δεν υπάρχει περίπτωση οποιοσδήποτε χρήστης να ψαχτεί για κάτι καλύτερο στη κίνηση στα απλά Pal dvd.
<o:p></o:p>
Η αποθήκη μπροστά στα μάτια μου τρισδιάστατη, κοντραστάτη μέχρι τα μπούνια, ολογραφική! :111: Η σχέση μου με τον Sharp 21000 ξεκίνησε με μικροκαυγαδάκια και εντάσεις (1080p/24Hz), αλλά έχει εξελιχθεί σε έναν ευτυχισμένο, ισορροπημένο γάμο (1080p/50-60Hz)!

Είμαι ανεβασμένος, στα σύννεφα πετάω!...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ωπα ρε Πανό πως τα γράφεις έτσι στην αρχή νόμιζα ότι έβαλες να δεις ταινία :142::142::142:
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Χτες το βράδυ δεν άντεξα τελικά στον πειρασμό και έβαλα απλά dvd στον Sharp. Αλλαγή ανάλυσης λοιπόν στα 1080p/50Hz για πρώτη φορά, Theatertek, DVE και φύγαμε!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Αλλαγή mode εικόνας, ρυθμίσεις στα γρήγορα στην ίριδα και στη λάμπα, φωτεινότητα, αντίθεση, χρώμα. Ο Sharp ξεπετούσε τα πατερνάκια με χαρακτηριστική άνεση, ήταν σαν να μου μιλούσε το προβόλι: «Αργείς αγόρι μου, βάλε το επόμενο πατερνάκι»! :116:
<o:p></o:p>
Το χρώμα πλούσιο, λαμπερό, δεν χρειαζόταν στα φιλτράκια του DVE σχεδόν τίποτα, καμία ρύθμιση! Δυο μικρά κλικ στο value του CMS στο πράσινο και κίτρινο χρώμα ήταν υπεραρκετά για να περνάει ο Sharp και τα τρία φιλτράκια άψογα. Τα συν δύο κλικ που έβαλα είναι πραγματικά πολύ μικρή μεταβολή, τα κλικ του προβολέα σε όλα τα μενού ρυθμίσεων είναι εξαιρετικά μικρά βήματα που σου επιτρέπουν ρυθμίσεις χειρουργικής ακρίβειας! :126:
<o:p></o:p>
Δεν έχω ασχοληθεί βεβαίως ακόμα με το RGB το οποίο χρειάζεται αρκετή δουλειά για να βγει όπως θα το ήθελα.
<o:p></o:p>
Αμέσως μετά έβαλα τα video demonstrations του DVE και με τη πρώτη σκηνή που βλέπω, δηλαδή τα σύννεφα να περνάνε πάνω από την έρημο, συνειδητοποιώ ότι η κίνηση είναι φοβερά ομαλή, αλλά δεν βιάζομαι, σκέφτομαι κάτσε να δούμε και τα φανάρια του Van Helsing!
<o:p></o:p>
Chapter 2 λοιπόν, τι άλλο και φύγαμε! Τα φανάρια πέρασαν βούτυρο κυριολεκτικά. Yes baby, that’s it! :119: Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τα επίσημα timings των 1080p/50Hz μέσα από το Powerstrip κάθονται υπέροχα στον Sharp, δεν υπάρχει περίπτωση οποιοσδήποτε χρήστης να ψαχτεί για κάτι καλύτερο στη κίνηση στα απλά Pal dvd.
<o:p></o:p>
Η αποθήκη μπροστά στα μάτια μου τρισδιάστατη, κοντραστάτη μέχρι τα μπούνια, ολογραφική! :111: Η σχέση μου με τον Sharp 21000 ξεκίνησε με μικροκαυγαδάκια και εντάσεις (1080p/24Hz), αλλά έχει εξελιχθεί σε έναν ευτυχισμένο, ισορροπημένο γάμο (1080p/50-60Hz)!

Είμαι ανεβασμένος, στα σύννεφα πετάω!...
Ποτέ μη λές ποτέ λοιπόν!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.625
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top