Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181

Τι γνώμη έχετε γι αυτό ? το 80άρι , για 70 τμ , χώρο ενιαίο , με μεγάλα ανοίγματα , διπλά τζάμια , και στοιχειώδη μόνωση.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
1693924831275.png

αν έχεις κοινούς τοίχους (ή επιφάνειες γενικά) με κλιματιζόμενους χώρους θα προτιμούσα το 6.3 γιατί δουλεύει από πάρα πολύ χαμηλά και έχει εξίσου δυνατό ανεμιστήρα να σου σπρώξει αέρα παντού.
στο 90% των κλιματικών περιπτώσεων της θέρμανσης σου κάνει , πιθανότατα και στο 99% αν υπολογίσει κάποιος τις πραγματικές απώλειες του χώρου.
για την ψύξη στην περιοχή σου αν δεν έχεις καμιά τζαμαρία καμιά 10αριά τμ φάτσα κάρτα νότο χωρίς σκίαση σου κάνει σίγουρα στο 99.9% των περιπτώσεων το "μικρό".
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Το πρόβλημα είναι κυρίως το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες όπως σου είπα , που το 24άρι που έχω κλάνει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Ε, οι χαμηλές θερμοκρασίες είναι το πρόβλημα.
Σε μείον αρκετούς βαθμούς εξ. θερμοκρασίας, η αποδιδόμενη ισχύς των παραπάνω κλιματιστικών είναι από 1 έως 2 Κw. Πίνατς.
Φύσικς σακς.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Αν έχεις ήδη 24άρι και δεν τραβάει, τότε η προφανής επιλογή είναι το μεγαλύτερο από τα τρία που έχει καλές πιθανότητες να επαρκέσει.

Προσωπικά θα προτιμούσα δύο 18άρια για να είμαι σίγουρος και για καλύτερη διασπορά στο χώρο.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Αυτοί λένε ότι είναι εγγυημένο για -15 κελσίου.
Με 8KW παρεχόμενης ζέστης .
Αν έχεις ήδη 24άρι και δεν τραβάει, τότε η προφανής επιλογή είναι το μεγαλύτερο από τα τρία που έχει καλές πιθανότητες να επαρκέσει.

Προσωπικά θα προτιμούσα δύο 18άρια για να είμαι σίγουρος και για καλύτερη διασπορά στο χώρο.
Αν κοιτάξεις τον πίνακα , μέγιστη θερμική απόδοση έχει 38000 kcal .
Από τους -15 .
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αυτοί λένε ότι είναι εγγυημένο για -15 κελσίου.
Με 8KW παρεχόμενης ζέστης .
Αυτες τις μπούρδες μου έλεγαν και μένα. Ότι δουλεύουν εγγύημενα μέχρι - πολλούς βαθμοθς.

Δες τις προδιαγραφές και άσε τις μπούρδες τους. Δες πόσα kw αποδίδουν π.χ. στους -5 βαθμούς, κάνε μια εκτίμηση των θερμικών απωλειών του σαλονιού με βάση τη μελέτη του σπιτιού και αποφάσισε.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δεν υπάρχει μελέτη θερμικών απωλειών του σαλονιού Μήτσομ.
Την μελέτη την κάνω εγώ , όντας beta tester εδώ και 21 χρόνια που μένω εδώ.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659

η διαφορά με το παλιό που έχεις και ψοφάει είναι ότι το συγκεκριμένο "24αρι" είναι 16700btuh στους -15 (4.9KW), 18400 στους -10 και ανεβαίνει.
ΑΝ είχε αντίστοιχο πιστοποιητικό το παλιό σου (βρες στους καταλόγους μπορεί να είχε) θα βρούμε τις αντίστοιχες δοκιμές να συγκρίνουμε αλλά είναι χαώδης η διαφορά στα 20+ χρόνια
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Το πρόβλημα είναι κυρίως το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες όπως σου είπα , που το 24άρι που έχω κλάνει.
Γενική παρατήρηση
Το 24 για σπίτι είναι μεγάλο κλιματιστικό, μήπως το πρόβλημα είναι τα κουφώματα και η πιθανή έλλειψη επαρκούς θερμομόνωσης ;
 



Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Γενική παρατήρηση
Το 24 για σπίτι είναι μεγάλο κλιματιστικό, μήπως το πρόβλημα είναι τα κουφώματα και η πιθανή έλλειψη επαρκούς θερμομόνωσης ;
Αρτέμη , το σπίτι είναι παλιό . Το ξέρουμε το έχουμε αποδεχθεί .
Εχω βάλει διπλά τζάμια που βοήθησαν αρκετά την κατάσταση . Πρέπει όμως να αντικατασταθεί το παλαιό AC.
1693927491587.jpeg
 
Last edited:



Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
το "μικρό" Mitsubishi μπροστά σε αυτό , κάτω απο τους 0 βαθμούς παίζει να είναι υπερδιπλάσιας ισχύος, κάτω από τους -5 ίσως 3πλάσιας.
στις 150 (πες) μέρες θέρμανσης θα σε καλύπτει με σιγουριά στις 148, για τις άλλες δύο βάλε και ένα αεροθερμάκι δίπλα του να κάψει 30 κιλοβατώρες όλες και όλες και χέσε με (ούτε αυτό θα συμβεί). το κέρδος που έχεις στις υπόλοιπς μέρες λόγω COP σημαντικό γιατί το δουλεύεις το μηχάνημα συνέχεια. στις δε μέτριες μέρες η δυνατότητα του να δουλεύει σε πολύ χαμηλό φορτίο έχει τεράστεια επίπτωση στο κόστος.
το 63 θα πάρεις και θα μου ανάβεις ένα κεράκι κάθε κυριακή στην εκκλησά

αν ρωτήσεις αυτόν που στα πουλάει θα σου πει το 8 όχι για να πουλήσει απλά για να μην πέσει σε περίπτωση τύπου πεθερού μου πχ που το βάζει 2 ώρες τη μέρα για να μην καίει ρεύμα και περιμένει σε 5 λεπτά να έχει ζεστάνει όλο το σπίτι.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Δεν θα έβαζα ποτέ μόνο ένα A/C σε μεγάλο χώρο.
Έχω 3 σε σαλόνι + χωλ (80 περίπου τμ με μεγάλο ύψος), ένα 20 και δύο 12.
Κι άλλο ένα 12 στην μεγάλη κουζίνα που επικοινωνεί, με πόρτα πάντα ανοιχτή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
το 63 θα πάρεις
Ε, ναι. Έχει τους καλύτερους δείκτες.

Ωστόσο, παραείναι δυνατό.

Στο 90% του έτους, θα καλύπτει μια χαρά ένα μικρότερο.

Προτείνω να μπουν 2 κλιματιστικά κι όχι 1, σε θέσεις που να κόβουν κατευθείαν το ψύχος που έρχεται από κει, ώστε να δουλεύουν πιο χαλαρά οι ανεμιστήρες (να μην ακούγονται) και για μεγάλες περιόδους είτε να αρκείται στη χρήση ενός, είτε να δουλεύουν και τα δύο στο "economy" και σε χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα. Λιγότερο θα καίνε από ένα μεγάλο.

Α+++ αν μπορείς να βρεις στα λεφτά σου.
Τους καλύτερους δείκτες απόδοσης κοιτάς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top