Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
400-600 wh και 2000-2500kwh εννοείς; Πολύ δεν είναι;
Τη μονάδα που την έχεις τοποθετήσει;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
400-600 wh και 2000-2500kwh εννοείς; Πολύ δεν είναι;
Τη μονάδα που την έχεις τοποθετήσει;
Όχι, αναφέρομαι σε στιγμιαία κατανάλωση, δηλαδή ισχύ (watt).

Η τοποθέτηση εδώ: #435 Νότιος προσανατολισμός.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μα δεν έχει νόημα πόσα watt τράβηξε για μια μόνο δεδομένη στιγμή. Και εγώ έχω δει να ξεπερνάει τα 2000 watt. Δε σημαίνει πως όλη μέρα δουλεύει έτσι.Δε μπορείς να δεις kwh;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Έλεος ρε παιδιά με τη σύγχυση μεταξύ ενέργειας και ισχύος! Σε τεχνικό φόρουμ είμαστε.

Εγώ συνεχώς αναφέρομαι σε ισχύ. Αυτή μου δείχνει. Δείχνει και ενέργεια αλλά δεν έχω ορίσει την αρχική ημερομηνία, μου δείχνει από πέρυσι που πρωτολειτούργησε.

 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Μα δεν έχει νόημα πόσα watt τράβηξε για μια μόνο δεδομένη στιγμή. Και εγώ έχω δει να ξεπερνάει τα 2000 watt. Δε σημαίνει πως όλη μέρα δουλεύει έτσι.Δε μπορείς να δεις kwh;
Εξηγώ ότι αυτές τις μέρες με το συνεχές κρύο δουλεύει ο συμπιεστής συνεχώς στο μαξ. Όλη μέρα. Σταματάει μόνο για αποπαγοποίηση.
Ωραία πες μας πόσα amperes τράβηξε λοιπόν στιγμιαία.
Έλα ρε Τζον, κάνε τη διαίρεση.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μήπως την κάλυψε χιόνι η στο σημείο τη ξυρίζει κανένας βοριας; το λεω μιας και φαίνεται πολύ εκτεθειμένη
Συγγνώμη τώρα είδα το νότιος προσανατολισμος
Δε βλέπω απου σύγχυση μεταξύ ενέργειας και ισχύος. Ρωτάω ξανά η αντλία σου τραβάει 2500 watt σε μια ωρα;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Μήπως την κάλυψε χιόνι η στο σημείο τη ξυρίζει κανένας βοριας; το λεω μιας και φαίνεται πολύ εκτεθειμένη
Συγγνώμη τώρα είδα το νότιος προσανατολισμος
Δε βλέπω απου σύγχυση μεταξύ ενέργειας και ισχύος. Ρωτάω ξανά η αντλία σου τραβάει 2500 watt σε μια ωρα;
Δεν αναφέρουν σε σένα :)

Δεν ξέρω πόση ενέργεια καταναλώνει σε μία ώρα. Δεν το δείχνει. Δείχνει πόση ενέργεια κατανάλωσε από περυσι. Δείχνει επίσης στιγμιαία κατανάλωση (ισχύ).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δες τη κατανάλωση που έχεις τώρα από πέρυσι και αύριο την ίδια ώρα δες πόσο έχεις και κάνε την αφαίρεση να δεις τι παίζει περίπου.
Δες κάτι peak που έχω όταν ανοίγω κανένα παράθυρο

Screenshot_2023-02-06-18-05-43-88_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εξηγώ ότι αυτές τις μέρες με το συνεχές κρύο δουλεύει ο συμπιεστής συνεχώς στο μαξ. Όλη μέρα. Σταματάει μόνο για αποπαγοποίηση.


Έλα ρε Τζον, κάνε τη διαίρεση.
από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι με τον περιοριστή συχνότητας στο 80-90% γλίτώνεις κάποιες αποπαγοποιήσεις και τελικά παίρνεις περισσότερη θερμότητα
αλλά μπορεί να διαφέρει από εγκατάσταση σε εγκατάσταση

στο παρακάτω λινκ λέει ότι η βέλτιστη θερμοκρασία επιστροφής είναι σε μία σχετικά μικρή διαφορά από την θερμοκρασία του παρεχόμενου νερού, εκτός αν έχει κάποια ειδικά ψυκτικά μέσα όπως CO2

https://clade-es.com/blog/what-is-temperature-differential-in-heat-pumps/

αυτή είναι και η εντύπωση που είχα σχηματίσει όταν έβαλα τη δική μου πριν 6-7 χρόνια από το πολύ εκτεταμένο διάβασμα που είχα ρίξει και στην περίπτωσή μου η βέλτιστη διαορά ήταν 5 βαθμοί, και μο υ το επιβεβαίωσε και ο μηχανικός που εκ του αποτελέσματος έκανε καλή δουλειά.

επίσης αν μιλάμε για διαμέρισμα ή μικορμεσαία μονοκατοικία θυμάμαι άλλες μελέτες να έχουν δείξει καλύτερη απόδοση όταν τα σώματα συνδέονται απευθείας στην αντλία χωρίς buffer. Το buffer έχει άλλα πλεονεκτήματα, όπως σε μεγάλα κυκλώματα, διαφορετικά κυκλώματα με διαφορετικά προγράμματα θέρμανσης στην ίδια αντλία, αποθήκευση ενέργειας από ήλιο κλπ

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τα πολλά pdf που έιχ αμζέψει τότε.

Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, η αντλία δεν έιναι λέβητας.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
5 βαθμοί δέλτα μεταξύ προσαγωγης και επιστροφής είναι πολύ μικρό. Αυτό λέει και το μπλογκ που εβαλες. Ανεξάρτητα ψυκτικού υγρού.

Τόσο μικρό δέλτα σημαίνει ότι το νερό επιστρέφει θερμο. Που σημαίνει ότι η αθ πρέπει να μεταφέρει θερμότητα από το ψυχρό περιβάλλον σε κάτι που είναι ήδη θερμο. Δεν της αρέσει αυτό, τη δυσκολεύει.

Τους λέβητες δεν τους νοιάζει. Αντίθετα, είναι προτιμότερο να δουλεύουν με ζεστή επιστροφή για αποφυγή διαβρώσεων.

Σχετικά με τα μπαφερς, είναι μεγάλο κεφάλαιο που θέλει ξεχωριστή συζήτηση. Θα ανεβάσω αύριο το άρθρο με το σωστό τρόπο σύνδεσης (που δεν εφαρμόζεται).
 
Last edited:

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
5 βαθμοί δέλτα μεταξύ προσαγωγης και επιστροφής είναι πολύ μικρό. Αυτό λέει και το μπλογκ που εβαλες. Ανεξάρτητα ψυκτικού υγρού.

Τόσο μικρό δέλτα σημαίνει ότι το νερό επιστρέφει θερμο. Που σημαίνει ότι η αθ πρέπει να μεταφέρει θερμότητα από το ψυχρό περιβάλλον σε κάτι που είναι ήδη θερμο. Δεν της αρέσει αυτό, τη δυσκολεύει.

Σχετικά με τα μπαφερς, είναι μεγάλο κεφάλαιο που θέλει ξεχωριστή συζήτηση. Θα ανεβάσω αύριο το άρθρο με το σωστό τρόπο σύνδεσης (που δεν εφαρμόζεται).
δεν είμαι ειδικός μπορεί να κάνω λάθος, το λινκ πάντως γράφει

You may see low delta T’s in the data sheets and promotional materials released by some heat pump manufacturers – we’ve seen designs based on 5 or 10 degC delta T’s. These values, however, are only correct if the manufacturer is using synthetic refrigerants. With natural refrigerants it’s possible to design a system with much larger delta T’s. Heat pumps which use R744 (CO2) or R290 (propane) can perform very well with a much higher delta T’s.
δηλαδή λέει ότι ΔΤ 5 ή 10 βαθμών είναι σωστά με τα (συνήθη) synthetic refrigerants ενώ με CO2 ή προπάνιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ μεγαλύτερο ΔΤ

τέλος πάντων, δεν είμαι απόλυτος,
θα υπάρχει κάποιο ιδανικό εύρος ΔΤ, που δεν ξέρω ακριβώς ποιο είναι,
απλά η ένσταση ήταν στο όσο μεγαλύτερο ΔΤ τόσο μεγαλύτερη απόδοση
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Το παρακάτω άρθρο εξετάζει την επίδραση της θερμοκρασίας επιστροφής.


Καταλήγει:

¨Calculation with derived condensing temperature correlation stressed the effect of relatively low return temperature in a radiator heating system that resulted in 9% higher SPF value¨.

Σχετικά με τη χρήση αποθήκη ενέργειας (thermal energy storage / buffer). Όπως έργαψα πιο πάνω, δεν υπάρχει μία λύση για όλα τα προβλήματα, η χρήση του και το μέγεθος του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως:
1. Διαστασιολόγηση ΑΘ (αν είναι υπέρ-διαστασιολογημένη χρειάζεται γιατί μειώνει τα on-off και αυξάνει απόδοση. αν πάλι είναι υπο-διαστασιολογημένη πάλι χρειάζεται για να κουμπώσει αντίσταση ή λέβητας)
2. Σύστημα θέρμανσης, καλοριφέρ/φανκοιλ/ενδοδαπέδια (γενικά οι ενδοδαπέδιες έχουν από μόνες τους μεγάλο όγκο νερού, θερμοχωρητικότητα και λειτουργούν και ως buffer)
3. Ύπαρξη ανανεώσιμων πηγών π.χ. ηλιακοί συλλέκτες (τότε χρειάζεται για αποθήκευση θερμότητας την ημέρα και απελευθέρωση το βράδυ)
4. Κα.

Στο παραπάνω άρθρο αναφέρει "The highest SPF was achieved with direct connection scheme of heat pump, because it resulted in lowest pos- sible return water temperature." δηλ. χωρίς buffer. Αλλά δεν είχαν συνδέσει σωστά το buffer ;-)

Ο σωστός τρόπος σύνδεσης buffer με ΑΘ είναι με two-pipe connection


γιατί έτσι έχεις τη μικρότερη δυνατή ανάμιξη ζεστού-κρύου. Δηλ. πάει στα σώματα όσο ζεστό νερό βγάζει η ΑΘ. Γενικά δε θέλουμε ανάμιξη για να μην αναγκάζεται η ΑΘ να δουλεύει σε υψηλότερες θερμοκρασίες από τις απαραίτητες. Υπάρχει ένα πολύ καλό επιστημονικό άρθρο που το αποδεικνύει αλλά δεν το βρίσκω για την ώρα.

Μερικά ακόμη άρθρα που εξετάζουν τη χρήση buffer με ΑΘ:



Τέλος να αναφέρω ότι για μικρές εγκαταστάσεις (όπως επίπεδα, ανεξάρτητα διαμερίσματα), νομίζω η καλύτερη λύση είναι μία σκέτη, σωστά διαστασιολογημένη ΑΘ, χωρίς buffer, χωρίς δεύτερο κυκλοφορητή και με το σύστημα ελέγχου της ΑΘ να ρυθμίζει τα πάντα, και τη ροή του νερού. Ή με ένα μικρό buffer με two-pipe connection ίσα ίσα για να μειώσει τα on/off.

Αν όμως απαιτείται μεγαλύτερος κυκλοφορητής από της ΑΘ, μεγαλύτερο δοχείο διαστολής από της ΑΘ ή αν θέλεις να κουμπώσεις και δεύτερη πηγή θέρμανσης κλπ., τότε η χρήση buffer είναι απαραίτητη. Και τότε αρχίζει το διάβασμα... ;-)
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
To ίδιο σκέφτηκα και εγώ. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από όσα συζητάνε.
Και από ότι φαίνεται έχει μπλέξιμο και οι τεχνικοί μάλλον δεν το έχουν.
Άντε να βρεις άνθρωπο να τη ρυθμίσει σωστά.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
μηχανολόγος μηχανικός.
και ιατρική με ειδικότητα ορθοπεδικού χειρουργού για να φτιάξεις τον χιαστό π[ου έκοψες.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Για διαμερίσματα που επαρκεί ο σχετικά μικρός κυκλοφορητής και δοχείο διαστολής της ΑΘ, no problem, plug n play, και η ρύθμιση γίνεται αυτόματα. Δε θέλει διάβασμα ούτε ψαγμένο μηχανικό για να τη ρυθμίσει. Για οτιδήποτε πιο κομπλικε, καλή τύχη.

Επίσης, αν το σπίτι είναι σε ηπιο κλίμα και έχετε ενδοδαπέδια, η ΑΘ θα πετάει. Αν το σπίτι είναι σε κρύο κλίμα και δεν έχετε ενδοδαπέδια, η ΑΘ δε θα πετάει αλλά θα έχει απόδοση καλύτερη από λέβητα, ας πούμε χοντρικά διπλάσια απόδοση (θερμοδυναμική). Σε αυτή την περίπτωση, το αν συμφέρει ή όχι εξαρτάται από τα τιμολόγια καυσίμων και ηλεκτρικού ρεύματος. Τα οποία μεταβάλλονται συνεχώς ;-) Άρα, πάλι καλή τύχη.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μπορεί να συνδυαστεί με λέβητα ?
Η για να το διατυπώσω διαφορετικά , να κουμπώσει πάνω σε κύκλωμα που υπάρχει λέβητας ΦΑ , χωρίς να ξηλωθεί αυτός?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μπορεί να συνδυαστεί με λέβητα ?
Η για να το διατυπώσω διαφορετικά , να κουμπώσει πάνω σε κύκλωμα που υπάρχει λέβητας ΦΑ , χωρίς να ξηλωθεί αυτός?
Είναι δύο διαφορετικές ερωτήσεις αυτές. Και τα δύο γίνονται όμως, με άλλη δυσκολία/κόστος/πολυπλοκότητα.

Δηλαδή και να συνδυαστεί με λέβητα (ώστε να υποβοηθά ο λέβητας την αντλία όταν πέσει πολύ η εξωτερική θερμοκρασία) και να αντικαταστήσει η αντλία τον λέβητα (με δυνατότητα εναλλαγής όμως, αν χρειαστεί).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top