Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

την προηγούμενη σαιζόν δοκίμασα a/c inverter στο σαλόνι.
Το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία.

Φέτος κοιτάω προς υπέρυθρη θέρμανση μεριά (για τα δωμάτια).

Γενικώς είμαι του ρεύματος...
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

ευχομαι και ελπιζω ο χειμωνας να μην ειναι τοσο βαρυς σαν τον περσινο..
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Κι εγώ, προς τις υπέρυθρες κατευθύνομαι.
Οτιδήποτε μάθω, θα ενημερώσω!
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Εγώ έκανα την υπέρβαση, έδωσα χρήματα που δεν είχα και πήγα στην ηλεκτρική αντλία θερμότητας. Βέβαια είναι και η ενδοδαπέδια που βοηθάει να έχεις μια τέτοια λύση...
Δες το πάντως....
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Πετρελαιάκι του...Αλλάχ!
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Η υπέρυθρη δε με έχει πείσει από τα χαρτιά και μόνο... δεν παύει ο βαθμός απόδοσης να είναι 1. όσο δηλαδή και των θερμοπομπών. Και δεν ξέρω... Ακόμα και αν υποθέσουμε πως η μαγκειά της είναι ο τρόπος κατανομής (ζεσταίνει εσένα και όχι τα αντικείμενα ας πούμε) πείθει πως θα έχεις την επιθυμητή ή και απαραίτητη θερμική άνεση στο σπίτι σου για ένα παιδί ή για κάποιον που έχει αρρωστήσει?
Φτηνές λύσεις δεν υπάρχουν. Μόνο φτηνότερες.Και εξαρτάται η επιλογή σε πολύ μεγάλο βαθμό από το τι σύστημα υπάρχει ήδη στο σπίτι αλλά και τι χώροι και προ πάντων σε ποιό βαθμό είμαστε προετοιμασμένοι εμείς οι ίδιοι να "λερώσουμε τα χέρια μας" (βλέπε πέλετ και ακόμα χειρότερα ξύλο)
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

ναι. νομίζω πως το θέμα της "θέρμανσης" λύθηκε. Θα βράζει ο τόπος. Για την οικονομία του συστήματος έχω όμως καποιες επιφυλάξεις
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Ανάλογα πόση ζέστη θέλει κανείς και αν τη θέλει σε όλο το σπίτι... αν θέλει πολλή ζέστη παντού, όπως όταν υπάρχει μωρό που κυκλοφορεί και πετάει τα ρούχα που του βάζεις, το πετρέλαιο δυστυχώς είναι ακόμα μονόδρομος (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Για μεγαλύτερα, υγιή άτομα όμως, το πρώτο βήμα είναι να αξιολογήσει κανείς τις ανάγκες του. Δεν υπάρχει λόγος να γυρνάμε μέσα στο σπίτι με θερινή περιβολή το καταχείμωνο, και όχι μόνο για λόγους οικονομίας. Ούτε χρειάζεται θέρμανση π.χ. μια κουζίνα αν δεν κάθεται κανείς μέσα να φάει αλλά μπαίνει μόνο για να κάνει δουλειές (οπότε κινείται και ζεσταίνεται).
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Και πως θα τραγουδάει η αγορίνα μας? ...με αμπέχονο?


(Αμπέχονο, μάλλινο και με μανίκια, φορούσαν κι οι στρατιώτες μας ως τη μέση, μέχρι το 1941)
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
7.187
Reaction score
1.168
Re: Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Ανάλογα πόση ζέστη θέλει κανείς και αν τη θέλει σε όλο το σπίτι... αν θέλει πολλή ζέστη παντού, όπως όταν υπάρχει μωρό που κυκλοφορεί και πετάει τα ρούχα που του βάζεις, το πετρέλαιο δυστυχώς είναι ακόμα μονόδρομος (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Για μεγαλύτερα, υγιή άτομα όμως, το πρώτο βήμα είναι να αξιολογήσει κανείς τις ανάγκες του. Δεν υπάρχει λόγος να γυρνάμε μέσα στο σπίτι με θερινή περιβολή το καταχείμωνο, και όχι μόνο για λόγους οικονομίας. Ούτε χρειάζεται θέρμανση π.χ. μια κουζίνα αν δεν κάθεται κανείς μέσα να φάει αλλά μπαίνει μόνο για να κάνει δουλειές (οπότε κινείται και ζεσταίνεται).
Φτάσαμε να δυσκολευόμαστε να αντιμετωπίσουμε τον βαρύ ελληνικό χειμώνα, που θερίζει ειδικά τις νότιες περιοχές της χώρας, όπως Αθήνα, Πελοπόννησο και Κρήτη. Υπάρχουν και οι χοντρές πιτζάμες, τα πουλόβερ, οι κάλτσες και οι κουβέρτες για όσες νύχτες του χειμώνα μας βρουν με θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, το να καίει το καλοριφέρ όλο το εικοσιτετράωρο στο φουλ και ο θερμοστάτης να μην κατεβαίνει κάτω από τους 23-24 βαθμούς θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αποτελεί σπατάλη φυσικών πόρων την οποία δε σηκώνει πλέον η τσέπη μας.

Πάντως με δεδομένες τις τρέχουσες τιμές ρεύματος - πετρελαίου θέρμανσης - ΦΑ, εντός πόλης και σε περιοχή σχετικά κοντά στη θάλασσα και με χαμηλό υψόμετρο (δηλαδή για το 90% των κατοίκων της χώρας) θα πήγαινα μάλλον προς κλιματιστικά, ενεργειακής τάξης Α κατά προτίμηση. Το ξύλο είναι μάλλον άβολο, ενώ και περιβαλλοντικά δεν είναι και τόσο καλή λύση, ειδικά αν αρχίσει να καίει κανείς το τζάκι καθημερινά από τέλη Οκτωβρίου, με το που πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 17-18 βαθμούς.Το πετρέλαιο και το ΦΑ ακρίβυναν αρκετά και μπορεί να κοστίζουν και 2-3 φορές περισσότερο από την κατανάλωση ρεύματος, ακόμη και με τις νέες αυξήσεις στους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Eνα ζεστό σπίτι , είναι ενα ζεστό σπίτι.Η άνεση του να κυκλοφορείς στο σπίτι σου με το t shirt, είναι μεγάλο θέμα.
Μια κρύα κουζίνα , το μόνο που κάνει είναι να σε διώχνει.Και να κλείνεις την πόρτα. Οταν θα πας το πρωί να πιείς καφέ θα σου πέσει απο τα χέρια. Γιαυτό αυτές τις δουλειές τις φροντίζουμε το καλοκαίρι που δεν χρειαζόμαστε θέρμανση .Με λίγα λόγια οτι έξοδο είναι να γίνει , καλύτερα ας γίνει καλοκαίρι.Οσο για θερμοκρασίες , νομίζω οτι μέχρι 21-22 βαθμούς σε ενα σπίτι είναι οτι πρέπει για να μην αισθάνεται κανείς άβολα. Κάτω απο τους 20 αρχίζουν τα παράπονα οι γκρίνιες και τα φτερνίσματα. Air condition και ολα μια χαρά. Στα χοντρά κρύα η τα σαβατοκύριακα τζάκι όλη την ημέρα.Οι πιο προνοητικοί έχουν ηδη βάλει ηλεκτρικούς λέβητες και εχουν καθαρίσει.Ταχύτατοι αποδοτικοί και σίγουρα πιο οικονομικοί απο κάθε άλλη μορφή θέρμανσης.
 

Μηνύματα
7.187
Reaction score
1.168
Ηλεκτρικοί λέβητες;;; Δηλαδή μεγάλα θερμοσίφωνα με βαθμό απόδοσης στην καλύτερη λίγο κάτω από το 1; Δεν ακούγεται πολύ σωστό...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

...και ο παππούς με το φανελάκι!!!!


 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Πολύ μίζερη εποχή! Αντισταθείτε με ότι κουράγιο (και χιούμορ) σας έχει απομείνει!

Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

Θυμηθείτε λίγο τα νιάτα σας...τότε που τα τρώγατε όλα σε αλκοόλ, το ψυγείο είχε μόνο παγάκια...και η σπιτονοικοκυρά σας είχε στην μπούκα...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Απάντηση: Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση ?

να σημειώσω ότι αν υπάρχει η οικονομική άνεσις ή η χειρονακτική ικανότης καλό είναι να ασχοληθούμε λιγάκι με τη μόνωση του σπιτιού μας.

Αν όχι όλου του σπιτιού, του βορεινού τείχου κλπ κλπ.

Κάνει μεγάλη διαφορά η καλή μόνωση σε οποιονδήποτε τρόπο θέρμανσης επιλέξουμε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top