Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
αλλά θα μπορούσες να γλιτώσεις χρήματα με υποδιαστασιολογημένη αντλία
και υποβοήθηση από το πετρέλαιο όταν έχει περισσότερο κρύο.
❤
και έχεις και backup
❤❤
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
υποδιαστασιολογημένη αντλία
και υποβοήθηση από το πετρέλαιο όταν έχει περισσότερο κρύο.
Πολύ σωστή ιδέα.
Κατ'αυτον τον τρόπο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μικρός καυστήρας προπανιου, με 2 φιάλες στο μπόι σου για παροχή, που στις αντικαθιστουν μια μια μόλις αδειάσει, όπως τις κοινές φιάλες υγραερίου της ψησταριάς.
Μία φιάλη, μπορεί να βγάζει 1 μήνα κανονικής χρήσης.

Άμα είσαι μερακλής, βάζεις τζάκι προπανιου, που μπορεί να αποδίδει τραγικά πολύ ζέστη, με το τηλεκοντρόλ σου, κύριος. Πάλι με 2 φιάλες προπανιου, δηλαδή αντί για καυστήρα, τζάκι.
Και είναι κσι πανέμορφα τα μπουρδελα.

Χωρίς πετρέλαιο πάλι.
Βεβαίως χωρίς ρεύμα θα το δαγκώσεις.

Χωρίς πετρέλαιο και χωρίς ρεύμα παίζει τζάκι καύσης ξύλου της προκοπής, ενεργειακό κλειστό πολύ αποδοτικό, για τα πολύ κρύα, αλλά θέλει να έχεις 1 κυβικό ξερά ξύλα σε μια άκρη, και όρεξη να κουβαλήσεις κάποια ξύλα..

Μπορείς όμως να έχεις μπακαπ το τζάκι, να το χρησιμοποιείς οπότε πραγματικά έχει ψόφο, ή μόνο για εμφάνιση, για χαβαλέ, για ατμόσφαιρα.

Βεβαίως για μπακαπ, μπορείς να έχεις και 2 σύγχρονα κλιματιστικά στο σπίτι, τα οποία πρακτικά είναι αντλιες θερμότητας.

Με νετ μιτερινγκ, μπορείς να βάλεις μερικές μπαταρίες, παίζουν 2-10kwh, για να μην έχεις ούτε θέμα στις διακοπές ρεύματος, και για να μην χρεώνεσαι έξοδα μεταφοράς ενέργειας, τρώγοντας το βράδυ ενέργεια που παρήγαγες και αποθηκευσες τη μέρα.

Στο επόμενο αυτοκίνητο που θα πάρεις (ev), η σύνδεση vehicle to grid θα σου δώσει όλη τη χωρητικότητα των μπαταριών του αυτοκινήτου για χρήση αποθήκευσης ενέργειας.

Επειδή έτσι κι αλλιώς το μέλλον εινσι ηλεκτρικό, ξεκινάς με τα βασικά, αντλία θερμότητας. Τα υπόλοιπα, ένα ένα, θα έρθουν να κουμπωσουν.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Επειδή έχω αντλία με ενδοδαπέδια, σου λέω μετά βεβαιότητας ότι είναι η απολύτως καλύτερη λύση για θέρμανση και οικονομία. Αρκεί βέβαια να μιλάμε για περιοχή που γενικώς έχει ένα κρυάκι, δηλαδή για κέντρο Αθήνας ίσως δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση (από την άποψη της ενδοδαπέδιας δηλαδή, η αντλία μια χαρά είναι).

Τώρα τα άλλα που αναφέρθηκαν καλές λύσεις είναι στη θεωρία, αλλά στην πράξη νομίζω θα αυξήσουν το κόστος της μελέτης και της εγκατάστασης σε βαθμό που θα χάσει πιστεύω το νόημα του.

Από πλευράς backup δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί και τόσο με την ενδοδαπέδια. Έχει από τη φύση της μια αρκετά μεγάλη αδράνεια, ακόμα κι αν κοπεί το ρεύμα για μισή μέρα δεν πρόκειται να το νιώσεις. Το πάθαμε κι αυτό δηλαδή εμείς φέτος με τη Μήδεια, δεν υπήρχε πρόβλημα. Έχουμε σε κάθε περίπτωση και το ενεργειακό οπότε και σε πιο exteme συνθήκες θα ήμασταν οκ, αλλά νομίζω αρκετά ακραίο να σχεδιάσεις κάτι με γνώμονα πολυήμερες διακοπές ρεύματος.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σας ευχαριστώ όλους!

Πατήστε ένα pause να δω αν θα φύγει ο λέβητας και επανέρχομαι asap.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Εξωτερική θερμομόνωση και συζητάς του χρόνου για αντλία αισθητά μικρότερων διαστάσεων .
Η θερμομόνωση θα σου κόψει αισθητά το κόστος θέρμανσης , αν σε παίρνει και το εξοικονομώ είσαι άρχοντας
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
................................
Βεβαίως για μπακαπ, μπορείς να έχεις και 2 σύγχρονα κλιματιστικά στο σπίτι, τα οποία πρακτικά είναι αντλιες θερμότητας.
..............................
αυτό έκανα στο διαμέρισμα που μένω, όταν έβαλα αντλία θερμότητας με προϋπάρχοντα (υπερδιαστασιολογημένα ως συνήθως σώματα καλοριφέρ)

στη θέση που θέλαμε να μπει η αντλία υπήρχε παράθυρο και αν έβαζα αντλία με 2 ανεμιστήρες θα "έκλεινε" εν μέρει το παράθυρο,
έτσι πρότεινα στο μηχανικό να βάλουμε τη μεγαλύτερη που υπήρχε με ένα ανεμιστήρα και σε ανάγκη να τη βηθάω με τα 3 σπλιτάκια που προϋπήρχανε,
προφανώς η λύση έχει αστεράκια και περιορισμούς, η μελέτη από γνώστη μηχανικό* είναι απαράιτητη

τα 5,5 χρόνια που έχω την αντλία, έχει χρειαστεί να ανάψω τα σπλιτάκια για θέρμανση μέχρι 2-3 μέρες το χρόνο
και κάποιους χειμώνες δεν χρειάστηκε καθόλου

με τη μικρότερη αντλία
- έχω μεγαλύτερη κατανάλωση (χειρότερο COP) σε σχέση με τη μεγαλύτερη, όταν έχει αρκετό κρύο, χοντρικά 5-6 βαθμούς και κάτω
- έχω μικρότερη κατανάλωση σε σχέση με τη μεγαλύτερη, όταν έχει λιγότερο κρύο (χοντρικά πάνω από 11-12 εξωτερική) λόγω ότι μπορεί να δουλέψει πιο χαμηλά χωρίς start -stop
σαν συνολική κατανάλωση είμαι ελαφρά πιο κάτω από το να είχα μεγαλύτερη


* είχα ασχοληθεί υπερβολικά πριν τη βάλω, ανάμεσα στα άρθρα που είχα βρει ήταν μία μελέτη που συνέκρινε τον πραγματικό COP αντλιών (air to water σε οικιακές εγκαταστάσεις) μεταξύ σκανδιναυικών χωρών και Αγγλίας, με τις αντλίες στις σκανδιναυικές χώρες να έχουν καλύτερη απόδοση (κατά μέσο όρο) από ότι στην Αγγλία παρά το πολύ μεγαλύτερο κρύο στις πρώτες. Ο λόγος από ότι έλεγε ήταν η πολύ μικρότερη εμπειρία των εγκαταστατών στην Αγγλία, καθώς οι αντλίες εκεί εκεί σχετικά πρόσφατα άρχισαν να χρησιμοποιούν ανλίες σε οικίες
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.683
Προτείνω να ασχοληθείς πρώτα με εξωτερική θερμομόνωση και με ενεργειακά κουφώματα, αν δεν έχεις, και μετά με τον τρόπο θέρμανσης.

Αυτά τα δύο θα σου ρίξουν πολύ έως πάρα πολύ τις ανάγκες θέρμανσης.

Υγ: ο Σίμος είπε για αντλία με ενδοδαπέδια. Ότι καλύτερο υπάρχει. Και ως αποτέλεσμα και ως οικονομία. Ακόμα και αν βρεθεί ο Master guru που θα ρυθμίσει την αντλία με την ενδοδαπέδια και αυτή με τα καλοριφέρ, η διαφορά στο κόστος χρήσης θα είναι μέχρι και 50% προς όφελος της ενδοδαπέδιας.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πρωτα ξεκινας με τον εαν δουλευει σωστα, ή πιθανον αλλες ρυθμισεις *με την υπαρχουσα μονωση και μετα πρεπει να υπολογισεις κοστος , αποσβεσεις , αξιοπιστια , συντηρηση υπαρχοντων και νεων εγκαταστασεων.
Επισης το κοστος αγορας ποσοτητων πετρελαιου μακροχρονια , αλλα εδω εσυ καις παραπολυ ηδη οποτε...
* το ευκολο ακομη και ενας βαθμος κανει διαφορα , το δυσκολο ρυθμισεις καυστηρα για τσιγκουνηδες...
Τελος ξεκινατε τα χειμερινα μπανια, βαλτε και κανα ρουχαλακι παραπανω που θελετε να περπατατε ξυπολυτοι και με κοντομανικο:tongue:.....γυναικες εχεις πολλες ;;
Εγω οπως δεν αντεχω την ζεστη το καλοκαιρι το ιδιο και το χειμωνα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Προτείνω να ασχοληθείς πρώτα με εξωτερική θερμομόνωση και με ενεργειακά κουφώματα, αν δεν έχεις, και μετά με τον τρόπο θέρμανσης.

Αυτά τα δύο θα σου ρίξουν πολύ έως πάρα πολύ τις ανάγκες θέρμανσης.
Παιδιά, ό,τι είπε ο @alexis. Εμπειρία φετινού χειμώνα: Από αρχές Νοεμβρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, άναψα θέρμανση είκοσι δύο (22) φορές, από μία ώρα την κάθε φορά.
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Στην ενδοδαπεδια δεν γίνεται αυτό, την ανάβεις Οκτώβριο και την κλείνεις Απρίλιο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δεν μίλησα για ενδοδαπέδια θέρμανση. Στάθηκα στη θερμομόνωση του σπιτιού και στα ενεργειακά κουφώματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Βάζετε και θέρμανση στην Κύπρο;

Θα πηδηχτω απ'το παράθυρο.

Ένας μικρός (3-4 βατ) λαμπατος ενισχυτής αρκεί, να παίζει χαλαρά στα "βαριά κρύα".

Ή ένα μαγείρεμα στο φούρνο, μπριζόλες, κάτι, κι όση ζέστη βγει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι και πριν 10-15 χρόνια, ακόμα και σε νεόκτιστα σπίτια δεν έβαζαν θέρμανση ("σιγά, πόσο κρύο κάνει;" έλεγαν) - την "έβγαζαν" με κλιματιστικά!!! Μετά σοβαρεύτηκαν και ξεκίνησαν να βάζουν συστήματα θέρμανσης και μετά σοβαρεύτηκαν ακόμα λίγο και συνδύασαν τη θέρμανση με τη θερμομόνωση των σπιτιών.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Αν κάποιος έχει ήδη καλοριφέρ πετρελαίου, και περνάει το φυσικό αέριο από την περιοχή του, υπάρχει λόγος να κοτάξει παραπέρα από την αλλαγή καυστήρα και γειά σας; Προσωπικά δεν το βλέπω. Εντάξει, διπλά τζάμια εννοούνται, έτσι κι αλλιώς χρειάζονται και για ηχομόνωση.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αν κάποιος έχει ήδη καλοριφέρ πετρελαίου, και περνάει το φυσικό αέριο από την περιοχή του, υπάρχει λόγος να κοτάξει παραπέρα από την αλλαγή καυστήρα και γειά σας; Προσωπικά δεν το βλέπω. Εντάξει, διπλά τζάμια εννοούνται, έτσι κι αλλιώς χρειάζονται και για ηχομόνωση.
Χοντρικά ο καυστήρας αερίου έχει χαμηλότερο αρχικό κόστος και η αντλία μικρότερο κόστος για να πάρεις την ίδια ποσότητα θερμικής ενέργειας. Σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση είναι θέμα μελέτης.

Για μένα που έχω αντλία θερμότητας, προσωπικά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι για να έχω τη μέγιστη απόδοση θα πρέπει να δουλεύει 24/24.
Αυτό από τη μία είναι καλό γιατί από Νοέμβριο μέχρι και Απρίλιο η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν κυμαίνεται περισσότερο από ένα εύρος 0,2-0,5 βαθμούς κελσίου σχεδόν ποτέ, που είναι πολύ πιο άνετο από τα σκαμπανεβάσματα όταν είχα πετρέλαιο,
αλλά από την άλλη θα προτιμούσα όταν κοιμάμαι να κλείνει η θέρμανση και να πέφτει η θερμοκρασία μέχρι το πρωί.

Αν είχα αέριο θα έκλεινα ή θα χαμήλωνα πολύ τη θέρμανση το βράδυ, τώρα σκεπάζω το σώμα του καλοριφέρ στο υπνοδωμάτιο όταν πάω για ύπνο και είμαι μια χαρά.

Για τον ίδιο λόγο δε θα ήθελα ενδοδαπέδια θέρμανση.
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Δεν αρκεί να αλλάξει μόνο ο καυστήρας. Οι λέβητες πετρελαίου και αερίου έχουν διαφορετικό σχεδιασμό, οπότε δεν δουλεύει σωστά ο λέβητας πετρελαίου με τον καυστήρα του αερίου.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Δεν αρκεί να αλλάξει μόνο ο καυστήρας. Οι λέβητες πετρελαίου και αερίου έχουν διαφορετικό σχεδιασμό, οπότε δεν δουλεύει σωστά ο λέβητας πετρελαίου με τον καυστήρα του αερίου.
Ενδιαφέρον αυτό, μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες προτάσεις. Πως τη βλέπω τη δουλειά:

1. Μόνωση εξωτερική έχω σκοπό να κάνω σε λίγα χρόνια μαζί με εξωτερικό βάψιμο σπιτιού. Κουφώματα είναι αρκετά σύγχρονα με διπλά τζάμια.

2. Επιδότηση για μόνωση, θέρμανση, κλπ. μάλλον δε δικαιούμε γιατί αν δεν κάνω λάθος απαιτούνται εισοδηματικά κριτήρια.

3. Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών μάλλον δεν παίζει λόγω έλλειψης κατάλληλης επιφάνειας. Έχω ελεύθερη μόνο μία μικρή τετράεδρη στέγη, συνολικών περίπου 30τμ.

4. Δε θυμάμαι να έχει γίνει σοβαρή ενεργειακή μελέτη του σπιτιού, η προμήθεια του λέβητα, που είναι 33kw, είχε γίνει με μία εκτίμηση θερμικών απωλειών (πρέπει να το τσεκάρω) 20kw. Εμπειρικά μπορώ να εκτιμήσω (με το αυτί...μπουαχαχα) ότι ο λέβητας είναι τραγικά μεγάλος, ακόμη και στα πιο κρύα, δουλεύει λίγο.

5. Καταλαβαίνω ότι θεωρείται αποδοτικός ο συνδυασμός μικρής ΑΘ μαζί με λέβητα αερίου ή πετρελαίου ή με κάποια άλλη πηγή τέλος πάντως όταν έχει πολύ κρύο.

Και πάμε στο δια-ταύτα: Σκέφτομαι να αγοράσω άμεσα μία μικρή ΑΘ και να δω μετά από ένα χρόνο τι βοήθεια χρειάζεται, καταρχήν από το λέβητα πετρελαίου που έχω ή στο μέλλον από έναν πολύ μικρότερο λέβητα αερίου/προπανίου + πολύ μικρή δεξαμενή. Μπόνους, μάλλον άκυρο, της ΑΘ θα είναι και ο δροσιμός το καλοκαίρι.

Συμφωνείτε; Αν ναι, τι ισχύος ΑΘ να πάρω, ωέω; (Ο λέβητας που έχω κρατάει ενεργειακό log αλλά άντε να βγάλω ακρη.)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top