Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά έχω τον καυστήρα του πετρελαίου γύρω στα 25 χρόνια!!!!!

Μου είπε ο υδραυλικός πως με συγχρόνο θα έχω πάνω απο 40% οικονομία στο καύσιμο με κόστος καυστήρα γύρω στα 2500€.

Ακούω γνώμες.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
ισχύς , θερμαινόμενη επιφάνεια , σώματα , μόνωση κουφόματα κλπ όροφος , περιοχή αλλίως @@ γνώμες θα πάρεις.
αέριο εκεί κοντά υπάρχει;
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Παιδιά έχω τον καυστήρα του πετρελαίου γύρω στα 25 χρόνια!!!!!

Μου είπε ο υδραυλικός πως με συγχρόνο θα έχω πάνω απο 40% οικονομία στο καύσιμο με κόστος καυστήρα γύρω στα 2500€.

Ακούω γνώμες.
Έχω κι εγώ 20 χρόνια ένα μπουζουκάκι 25ρι της KITURAMI ο οποίος είναι χάλκινος μέσα και είμαι σούπερ ευχαριστημένος.
Μου είπανε ότι αν πάρω την καινούργια μονάδα της KITURAMI ότι θα έχω κι εγώ 30-40% οικονομία, μου φαίνεται πολύ κουφό αυτό για το ήδη πολύ οικονομικό μηχάνημα που έχω...
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Το τι οικονομία τελικα πετυχαίνεις είναι πολύ δύσκολα μετρήσιμο και αποδείξιμο ώστε να το τρίψεις στη μούρη αυτού που σου το υποσχέθηκε (εδώ που τα λέμε και να το κάνεις, τι θα πετύχεις, θα σου δώσει μήπως τα λεφτά σου πίσω;;)

Προσωπικά δε θα πίστευα τέτοιες μεγαλόστομες υποσχέσεις. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για κόστος αλλαγής 2.500Ε
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Παράλογο μου ακούγεται.

'' Στην καλύτερη λοιπόν περίπτωση, ο βαθμός απόδοσης της όλης εγκατάστασης, μπορεί να είναι περίπου 86%. Ακόμη και η τιμή αυτή επιτυγχάνεται σπάνια και μόνο όταν η εγκατάσταση είναι καινούργια ''


Μπορείς να ρωτήσεις πως ξέρουν τι βαθμό απόδοσης έχεις τώρα και που θα πάει μετά τα 2500€.
;)
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν υπάρχει περίπτωση οικονομίας 40%. Εκτός και αν ο παλαιός καυστήρας πετάει το πετρέλαιο μέσα με μορφή πίδακα και φεύγουν τα λίτρα σχεδόν άκαυτα και άκλαφτα. Οπως έκανε ο παλιός ο δικός μου ο gilbarco του 1972 με ένα λέβητα της θερμίδος 40000 kcal.
Το μέγιστο που μπορείς να έχεις οικονομία από αλλαγή συστήματος , δλδ , πακέτο , λέβητας καυστήρας , χωρίς να αλλαχθούν παράθυρα , μονώσεις και τα ρέστα , είναι 20% και αυτό πλούσιο .
Και το αέριο πανάκριβο είναι πλέον.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Παιδιά έχω τον καυστήρα του πετρελαίου γύρω στα 25 χρόνια!!!!!

Μου είπε ο υδραυλικός πως με συγχρόνο θα έχω πάνω απο 40% οικονομία στο καύσιμο με κόστος καυστήρα γύρω στα 2500€.

Ακούω γνώμες.

Προσωπικά τελείωσα το δικό μου διαμέρισμασχετικά πρόσφατα.
'Οταν έφτασα στο κομμάτι καλοριφέρ, ρωτάω τον εγκαταστάτη αν αξίζει να βάλω καινούριο λέβητα πετρελαίου (ο υπάρχων είναι 20 χρονώ +) και αν θα δω διαφορά στη κατανάλωση.
Η απάντηση ήταν ότι η διαφορά που θα δω δε θα κάνει απόσβεση το κόστος του καινούριου καυστήρα. Χαρ/κα είπε ότι ίσως αποσβέσω όταν βγω στη σύνταξη. Αέριο ήταν η πρόστασή του που δυστυχώς δε περνάει από δω και μετά αντλία θερμότητας που δε μπορώ να καλύψω ακόμα το κόστος.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Προσωπικά τελείωσα το δικό μου διαμέρισμασχετικά πρόσφατα.
'Οταν έφτασα στο κομμάτι καλοριφέρ, ρωτάω τον εγκαταστάτη αν αξίζει να βάλω καινούριο λέβητα πετρελαίου (ο υπάρχων είναι 20 χρονώ +) και αν θα δω διαφορά στη κατανάλωση.
Η απάντηση ήταν ότι η διαφορά που θα δω δε θα κάνει απόσβεση το κόστος του καινούριου καυστήρα. Χαρ/κα είπε ότι ίσως αποσβέσω όταν βγω στη σύνταξη. Αέριο ήταν η πρόστασή του που δυστυχώς δε περνάει από δω και μετά αντλία θερμότητας που δε μπορώ να καλύψω ακόμα το κόστος.
Είναι λίγο παραμυθάς ο δικος μου φαίνεται!!!!!!
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Σήμερα μίλησα με εγκαταστατη αντλιών με αρκετές εγκαταστάσεις στο ιστορικό του. Μου είπε δύο κουφά μην πω άκυρα. Ότι και οι λέβητες αερίου ή πετρελαίου χάνουν απόδοση σε χαμηλές εξ. θερμοκρασίες. Και ότι όλες οι αντλίες έχουν μιν απόδοση 5kw. Ο ίδιος πρότεινε να βάλω μεγαλύτερη και από τη μεγαλύτερη ;-)

IMG_20211001_062050.jpg
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Σήμερα μίλησα με εγκαταστατη αντλιών με αρκετές εγκαταστάσεις στο ιστορικό του. Μου είπε δύο κουφά μην πω άκυρα. Ότι και οι λέβητες αερίου ή πετρελαίου χάνουν απόδοση σε χαμηλές εξ. θερμοκρασίες. Και ότι όλες οι αντλίες έχουν μιν απόδοση 5kw. Ο ίδιος πρότεινε να βάλω μεγαλύτερη και από τη μεγαλύτερη ;-)

View attachment 224876
Ολοι να μας βάλουν στην τσέπη κοιτάνε.........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ο ίδιος πρότεινε να βάλω μεγαλύτερη και από τη μεγαλύτερη ;-)
Μήπως νόμιζε, λόγω avsite, ότι ρωτούσες για σαμπ;
Η απάντηση ήταν ότι η διαφορά που θα δω δε θα κάνει απόσβεση το κόστος του καινούριου καυστήρα. Χαρ/κα είπε ότι ίσως αποσβέσω όταν βγω στη σύνταξη. Αέριο ήταν η πρόστασή του που δυστυχώς δε περνάει από δω και μετά αντλία θερμότητας
Αυτός, σα να βαριέται να αλλάξει εγκατάσταση, που να μπλέκεις τώρα, ωχ αδερφάκι μου.. Ωστόσο καταλήγει σε σωστό συμπέρασμα, την αντλία.

Τες πα, η απόδοση των σύγχρονων μηχανών, είναι σαφώς ανώτερη των προ 20-ετιας, τα ηλεκτρονικά που τη συνοδεύουν είναι πολύ ανώτερων δυνατοτήτων, και η "απόσβεση" είναι μια έννοια που ο καθένας την ερμηνεύει κατά το δοκούν, εξαρτάται από τη χρήση, τις μονωσεις του σπιτιού, το κλιμα της περιοχής, κλπ.
Προφανώς στην Κύπρο με άναμμα 2-3 μέρες το χρόνο δε θα κάνει ποτέ "απόσβεση" τίποτα..

Αέριο και πετρέλαιο, στα χρόνια που έρχονται, θα εκτοξευθούν, θα είναι εντελώς αδιανόητα ασύμφορο να χρησιμοποιούνται, τώρα είναι απλώς ασύμφορα.

Αν κάνετε αλλαγή, μόνο ρεύμα, αντλίες θερμότητας, κλιματιστικά υψηλής απόδοσης.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ολοι να μας βάλουν στην τσέπη κοιτάνε.........
Και το τρίτο άκυρο που άκουσα είναι ότι χρειάζεται να βάλω και δοχείο buffer. Σε σπίτι με εννιαίο κύκλωμα ενδοδαπέδιας, χωρίς καλοριφέρ, xωρίς fancoil, χωρίς ανάγκη για ΖΝΧ, χωρίς φωτοβολταϊκά. Γιατί; Να κάνει τί το buffer;

Ωχ, είχα ξεχάσει τη βλακεία που κυκλοφορεί στους διάφορους ειδικούς. Και εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα που το έχω ξανά-αναφέρει. Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να εντοπίσεις σωστούς επαγγελματίες, τεχνίτες σε διάφορες ειδικότητες. Μη μιλήσω για το κοστολόγιο των υπηρεσίων που συνήθως είναι όπως σε κόψει και όσα του λείπουν.

Τουλάχιστον στο hi-fi το έχουμε λύσει αυτό το θέμα. ;-) Thank you avsite.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Και το τρίτο άκυρο που άκουσα είναι ότι χρειάζεται να βάλω και δοχείο buffer. Σε σπίτι με εννιαίο κύκλωμα ενδοδαπέδιας, χωρίς καλοριφέρ, xωρίς fancoil, χωρίς ανάγκη για ΖΝΧ, χωρίς φωτοβολταϊκά. Γιατί; Να κάνει τί το buffer;

Ωχ, είχα ξεχάσει τη βλακεία που κυκλοφορεί στους διάφορους ειδικούς. Και εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα που το έχω ξανά-αναφέρει. Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να εντοπίσεις σωστούς επαγγελματίες, τεχνίτες σε διάφορες ειδικότητες. Μη μιλήσω για το κοστολόγιο των υπηρεσίων που συνήθως είναι όπως σε κόψει και όσα του λείπουν.

Τουλάχιστον στο hi-fi το έχουμε λύσει αυτό το θέμα. ;-) Thank you avsite.
Το τρίτο άκυρο ήταν που σου πε να βάλεις την μεγαλύτερη.
Αυτό ήταν το τέταρτο.
Πυροβόλα τον , δεν έχει ελπίδες
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το τρίτο άκυρο ήταν που σου πε να βάλεις την μεγαλύτερη.
Αυτό ήταν το τέταρτο.
Πυροβόλα τον , δεν έχει ελπίδες
Ναι, είπε η μεγαλύτερη θα είναι πιο οικονομική γιατί θα δουλεύει ο inverter compressor στο ρελαντί. Το ότι μία μεγάλη αντλία θα δουλεύει στο ζεστό καιρό εκτός βέλτιστης περιοχής λειτουργίας και θα ανοιγοκλείνει συνέχεια μάλλον δεν του πέρασε από το μυαλό. Ούτε φαίνεται να γνώριζε ότι σε πολύ χαμηλές εξ. θερμοκρασίες, οι αντλίες, μικρές-μεγάλες, είναι πάλι εκτός βέλτιστης περιοχής λειτουργίας.

Παρακάτω βλέπετε πως οι σοβαρές εταιρίες δε διαφημίζουν μόνο max αλλά και min capacity:

Screenshot 2021-10-02 at 11.56.48 AM.png
 
Last edited:



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Δοχείο buffer?
Το δοχείο διαστολής?
Αι ρε , το δοχείο διαστολής είναι μικρό με μεμβράνη αέρα , το buffer είναι για να κρατάει θερμοκρασία σε μεγάλο όγκο νερού ώστε να μην χρειάζεται η αντλία να δουλέψει διακοπτόμενη λειτουργία με μεγάλη συχνότητα
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top