Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Στη θεση σου θα αγοραζα το Led Tape που ανεφερες, αλλα θα επαιρνα 'hi-end' εκδοση που εχει 60led/m και δουλευει στα 24V. Αυτο θα σου δωσει αρκετη φωτεινοτητα και θα εχεις καλο εφε ακομα και οταν υπαρχει φως στο δωματιο.

Θα χρειαστεις ενα καλο τροφοδοτικο, και μετα εξαρταται πως θελεις να αλλαζεις τα χρωματα...
1. Διακοπτη στον τοιχο (χρειαζεσαι DMX Decoder)
2. IR (DMX Controller & Decoder)
3. RS232 και Touchpanel (DMX Controller & Decoder)

Η λυση IR ειναι η φτηνοτερη. Ο διακοπτης ειναι ακριβη αλλα το συστημα το δουλευει ολη η οικογενεια με ευκολια. Η τριτη λυση ειναι η πιο ακριβη αλλα αξιζει εαν εχεις ηδη touchpanel και απλα θελεις να ενσωματωσεις και το φωτισμο.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

βρειτε το καταστημα demosworld στο ebay.
ταινιες λεντ σε οσο μηκος τραβαει η ψυχη σας και πολλα αλλα.
εχω φερει 13 μετρα για κρυφο φωτισμο,ντιμαριστό,σε 7 χρωματα...
αποστολη σε 3 εργασιμες στην πορτα σας με dhl express... Πεκινο-Λειψια-Αθηνα....
φωτο προσεχως...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

φιάξε μας :611:

Δημήτρη (ξέχασα να σε ευχαριστήσω) Ευχαριστώ.
:616:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Το πήρα και εγώ σκεπτόμενος αυτά τα ίδια με αυτά που λέτε, ...δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε..

Δεν ξέρω αν τα έχετε βάλει αλλά όσο ψάχνεις βρίσκεις και τελευταία βλέπω συνέχεια καινούργια προιόντα.
Αυτό που είναι αρκετά φθηνό και έλεγα να πάρω για να το δοκιμάσω είναι αυτό.... Led color tube
Αν δείτε έχει και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα ....
Οι τιμές δεν ξέρω αν είναι οι καλές αλλά είναι σίγουρα καλύτερες σε σχέση με τα μαγαζιά που πήγα στην Αθήνα.(ταινία led)
Αν ήξερα τι χρειάζεται για να λειτουργήσει (κοντρόλερ?) και πως, θα τα έπαιρνα.

Τελικά..., και μετά την εμπειρία με την "λάμπα" της philips θα πάω σε "αναλογικό" φωτισμό....:137:
(ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω για να ανάψει + αν ντιμάρεται ??)
Έχω το living colours σχεδόν 2 χρόνια, Αν και δεν είναι καμιά τρελή υλοποίηση τελικά για εμας τους "κοινούς - οικονομικά - θνητούς" είναι super. Βάλτο σε ένα απαλό σιέλ και τουλάχιστον έχεις μια ξεκούραστη για τα μάτια θέαση. Ά στο αυτόματo (πατημένο το on) κάνει και για party :126:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Έχω το living colours σχεδόν 2 χρόνια, Αν και δεν είναι καμιά τρελή υλοποίηση τελικά για εμας τους "κοινούς - οικονομικά - θνητούς" είναι super. Βάλτο σε ένα απαλό σιέλ και τουλάχιστον έχεις μια ξεκούραστη για τα μάτια θέαση. Ά στο αυτόματo (πατημένο το on) κάνει και για party :126:
Να ξέρεις ότι το χρησιμοποιώ κάθε μέρα (νύχτα για την ακρίβεια :116: ).
Μπορεί να έγραψα ότι δεν με ενθουσίασε αλλά δεν είναι και κακό....., μάλλον δεν έχω βρει και την κατάλληλη θέση ώστε να "γεμίσει" κάποιο χώρο.
Από χρώματα χρησιμοποιώ κυρίως τα "θερμά" (κίτρινο-πορτοκαλί) :137:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Έγινε η αρχή.

Led Bar της Philips πίσω από την τηλεόραση. Αρκετά ψαρωτικό, αφού δοκιμάστηκε προχθές που είχαμε γιορτή σπίτι και νόμιζαν ότι το φως βγάινει από την τηλεόραση.
Μόνο που δεν έχω Αmbilight καρντιά μου και η tv είναι σβηστή :116:

Επόμενο project μάλλον κάποια spots περιμετρικά με ζεστό φως. Έιδωμεν!

Φωτογραφίες σε λίγες ώρες από το σπίτι.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Βλεπω οτι σας ενδιαφερει γενικα ο χρωματιστος φωτισμος. Υπαρχουν πολλα προιοντα στο ebay που μερικα ειναι και φαινονται φτηνιατζουρες. Θα δοκιμασω να συνδυασω μερικα προιοντα τα οποια θα δοκιμασω πρωτα και μετα θα σας τα προτεινω.

Φανταζομαι σαν βασικη προυποθεση θα ειναι ο ΙR χειρισμος, η δυνατοτητα οδηγησης πολλων μετρων με συγχρονισμο, αφθονη φωτεινοτητα και φυσικα ποιοτικα τροφοδοτικα που να μπαινουν σε Din Rails για τακτοποιημενη εγκατασταση.

Οσοι εχετε περισσοτερες απαιτησεις και θελετε DΜΧ512 και χειρισμο με διακοπτη στον τοιχο η με RS232 απο το Philips Pronto θα σας φτιαξω κι εσας. :136: Οσοι σκεφτεστε αυτη τη λυση να ξερετε πως μας δινεται η δυνατοτητα να ελεγχουμε και να αλλαζουμε χρωματα σε ολοκληρο το σπιτι (κηπο, κλπ).
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

οταν βαλω σχετικες φωτο απο την εγκατασταση μου στο σχετικο νημα θα σε επαληθευσω σε μεγιστο βαθμο....
13 μετρα λεντ κρυφος φωτισμος σε πολλαπλα χρωματα με τηλεχειρισμο μικρο κοστος απο κινα/e-bay.....

αλλα δεν ειναι φτηνιαρικο!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Ωραια, αναμενουμε συμπατριωτη. :126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.684
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top