Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Μηνύματα
62
Reaction score
0
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΚΡΥΦΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΑΠΛΕΣ ΛΑΜΠΕΣ 1 ΜΕΤΡΟΥ ΦΘΩΡΙΟΥ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ. ΕΙΝΑΙ Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΠ ΟΛΕΣ.!!!
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Και πάμε στο σαλόνι!Εκεί στεγάζεται το home cinema μου.Για τα σποτ στο τζακι τα είπαμε. Στον κρυφό φωτισμό επέλεξα led rope rgb. Τα λοιπά σποτάκια είναι 12volta και είναι 13 στο σύνολο περιμετρικά του χώρου.Εδώ απέφυγα τα led γιατί ήθελα πιό δυνατό φωτισμό(τον οποίο και ντιμάρισα). Το rope ήταν 15 μέτρα.

led rope rgb??? ;Ετσι τα ζητάμε σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό η θα νομίζουν ότι τους ζητάω ....εξωγήινο φωτισμό???

Εσύ από πού τα πήρες? Πόσο σου πήγαν τα 15 μέτρα και πόσο το ντιμάρισμα...Προτιμώ να πληρώσω μια φορά και να πάρω το σωστό αποτέλεσμα παρά να ψάχνομαι...Μπράβο ...Μου άρεσε πολύ ή ιδέα σου... Περιμένω λεπτομέρειες...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
Το led rope το αγόρασα απο εδώ και είναι αυτό εδώ.
http://www.electron.gr/PRODUCTS/MEGASHOP_2008/COLORI_FLED_PAGE_053.pdf
Με ΦΠΑ 13% (που έχουμε στα Δωδ/σα) μου βγήκε 25 € ανα μέτρο. Η κατανάλωση είναι αν θυμάμαι καλά 6W/μέτρο, οπότε πήρα και ένα τροφοδοτικό dmx dimmable (ουσιαστικά κάνει όλη τη δουλειά) 180W για μελοντικές επεκτάσεις. Είναι το cds.139
http://www.electron.gr/PRODUCTS/MEGASHOP_2008/POWER_SUPPLIES_DMX_DIMMABLE_PAGE_069.pdf

Τέλος για να συνδέσω το rope με το τροφοδοτικό-κονσόλα χρειάστηκα ένα τετραπολικό καλώδιο. Το μόνο μου πλέον θέμα είναι να μπορέσω μελλοντικά να χειριστώ με τηλεκοντρόλ το όλο σύστημα. Υπάρχει και γι'αυτό λύση (η οποία βέβαια είναι εξαιρετικά δαπανηρή και γι'αυτό και δεν την έχω προωθήσει ακόμα), η οποία είναι άκρως εντυπωσιακή. (να ναι καλά ο Δημήτρης)
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Tελικα με το led rope οταν φτιαξεις ενα χρωμα οπως κυανο ας πουμε, εαν κοιταξεις στο ταβανι σου βλεπεις καθολου την αντανακλαση απο τα ξεχωριστα πρασινα-μπλε λεντακια?
Η βγαινει με τελεια ομοιογενεια? Σε τι περιπου αποσταση ειναι απο το ταβανι?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Να πω κάτι για την electron.
Οι ώρες λειτουργίας είναι Δευτ-Παρασκ. 09:00-17:00.
Εχθές το απόγευμα που πήγα, την "πάτησα" και σκέφτηκα ότι ίσως προσπαθήσουν και άλλοι, χωρίς να τηλεφωνήσουν πριν....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
Tελικα με το led rope οταν φτιαξεις ενα χρωμα οπως κυανο ας πουμε, εαν κοιταξεις στο ταβανι σου βλεπεις καθολου την αντανακλαση απο τα ξεχωριστα πρασινα-μπλε λεντακια?
Η βγαινει με τελεια ομοιογενεια? Σε τι περιπου αποσταση ειναι απο το ταβανι?
Δημήτρη το χρώμα είναι απόλυτα ομοιόμορφο σε οποιαδήποτε ρύθμιση και εξίσου φωτεινό σε όλο το μήκος του rope. Τα led αν θυμάμαι καλά έχουν απόσταση 20cm απο το ταβάνι και το δόντι της γυψοσανίδας μπροστά είναι 10cm.
Πάντως και πάλι θα πρέπει να τονίσω ότι το led rope είναι καθαρά θέμα εφέ και ατμοσφαιρικού φωτισμού και όχι για να προσφέρει ισχυρό αυτόνομο φωτισμό στο χώρο.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
0
σιγουρα; εντυπωσιακο

να ρωτησω ομως κατι , καθως θελω να φτιαξω ψευδοροφη για το σαλονι , οπου θα στεγασει και το home cinema (πρωταρης ... αλλα μια και χτιζω τωρα να το συμπεριλαβω :) ) υπαρχει κανεις οδηγος η κατι να με βοηθησει να καταλαβω ολες τις ορολογιες αυτες η δειγματα ετοιμων σχεδιων για να τις δειξω στον γυψοσανιδα η και στον ηλεκτρολογο ...

και παλι καταπληκτικη δουλεια !!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
loggeo το εχω καθυστερησει λιγο γιατι δεν ξερω τι ακριβως σχεδιο να κανω με την γυψοσανιδα.ειναι και οι ζεστες τωρα που ορεξη...τις εχω στο μπαλκονι και καθονται οι γυψοσανιδες.πρεπει να αποφασισω τι θα κανω και να ξεκινησω.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
Απέκτησα universal remote control της logitech!!!:142: Επειδή η ζέστη ήταν αφόρητη σε πρώτη φάση επένδυσα σε κλιματιστικό 24άρι mirror. Οπότε για άλλη μια φορά πάει το budget!!! Έχεις τίποτα καινούριο να προτείνεις; (ή καμιά διαφοροποίση στο παλιό;)
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Να ρωτήω και εγώ κάτι;
Κατα τη διάρχεια της προβολής αφήνετε ανοιχτό τον φωτισμό;
Δεν ενοχλεί;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απέκτησα universal remote control της logitech!!!:142: Επειδή η ζέστη ήταν αφόρητη σε πρώτη φάση επένδυσα σε κλιματιστικό 24άρι mirror. Οπότε για άλλη μια φορά πάει το budget!!! Έχεις τίποτα καινούριο να προτείνεις; (ή καμιά διαφοροποίση στο παλιό;)
To Logitech εχει RS232 η μονο ΙR?

1. Εαν εχει RS232 κανεις κατευθειαν επιλογη χρωματος, επιλεγοντας απο custom χρωματικες επιλογες. Aυτη η λυση ειναι η φτηνοτερη και η καλυτερη.
2. Εαν εχει IR απλα πας στο επομενο χρωμα. Δηλαδη εαν ειχες 10 χρωματα, και ησουνα στο χρωμα που ειχε τη θεση 7, θα επρεπε να κανεις 6 κλικς, για να πας στο χρωμα 1. Εαν πας για την ακριβη λυση της Mode Lighting, εχει 8 discrete IR (μονο 8 χρωματα με κατευθειαν επιλογη, με αλλα λογια).
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Re: Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Να ρωτήω και εγώ κάτι;
Κατα τη διάρχεια της προβολής αφήνετε ανοιχτό τον φωτισμό;
Δεν ενοχλεί;
Για εφε ειναι μονο:126:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
To Logitech εχει RS232 η μονο ΙR?

1. Εαν εχει RS232 κανεις κατευθειαν επιλογη χρωματος, επιλεγοντας απο custom χρωματικες επιλογες. Aυτη η λυση ειναι η φτηνοτερη και η καλυτερη.
2. Εαν εχει IR απλα πας στο επομενο χρωμα. Δηλαδη εαν ειχες 10 χρωματα, και ησουνα στο χρωμα που ειχε τη θεση 7, θα επρεπε να κανεις 6 κλικς, για να πας στο χρωμα 1. Εαν πας για την ακριβη λυση της Mode Lighting, εχει 8 discrete IR (μονο 8 χρωματα με κατευθειαν επιλογη, με αλλα λογια).
Αυτό εδώ είναι:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570271
Έχει μόνο IR απ'ότι κατάλαβα. Πάντως κακά τα ψέματα η λύση του colourstyle είναι το κάτι άλλο. :126:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
Re: Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Να ρωτήω και εγώ κάτι;
Κατα τη διάρχεια της προβολής αφήνετε ανοιχτό τον φωτισμό;
Δεν ενοχλεί;
Συνήθως όταν προβάλω δεν θέλω να ανάβει ούτε κεράκι!:142:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΚΡΥΦΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΑΠΛΕΣ ΛΑΜΠΕΣ 1 ΜΕΤΡΟΥ ΦΘΩΡΙΟΥ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ. ΕΙΝΑΙ Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΠ ΟΛΕΣ.!!!
Πως παει η κατασκευη, τελειωσες?
Αναμενουμε φωτο!
 

Μηνύματα
62
Reaction score
0
Πως παει η κατασκευη, τελειωσες?
Αναμενουμε φωτο!
Tελειωσα, αλλα πλησιαζει η μερα του γαμου μου (15+σήμερα) και εχω τρεξιματα.
Ολα ομως ειναι ετοιμα στο δωματιο εκτος απο τον προβολεα που δεν εχω αγορασει ακομα και τον καναπε γωνια που επισης δεν εχω αγορασει ακομα. (βασικα ηθελα 2 πολυθρόνες αλλα..... για χαρη της πρακτικοτητας......)

θα ποσταρω ομως αυριο μεθαυριο που ειναι λιγο λασκα τα πραγματα για να μου πειτε την γνωμη σας.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
μια απο τις καλυτερες λυσεις ( χωρις να ειναι φθηνη) ειναι το rf της gira, me τηλεχειρισμο 24 θεσεων κ σεναρια φωτισμου!!! μπορεις να κανεις σεναριο να κατεβαινει η οθονη, να τνιμαρουν τι φωτα κ να κατεβαινουν τα ρολα!! χωρις να σκαβεις τοιχους, απλα αλλαζεις τους διακοπτες σου!!!!!
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΦΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΜΕ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΦΩΤΙΣΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Σε ενδιαφερει να αλλαζεις χρωματα η οχι?
Κατι φωτογραφιες που ανεβασανε τα παιδια τις ειδες?

Εαν μπορεις απεφυγε τα κεφαλαια. Κεφαλαια γραμματα δηλωνουν οτι φωναζεις.:111:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.533
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top