Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

ναι μ'ενδιαφερει να αλαζει χρωματα.ειδα τις φωτογραφιες των παιδιων και μ΄αρεσαν εχουν κανει καλη δουλεια.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Φανταζομαι καλωδιωση μπορεις να περασεις, η εχεις ηδη βαλει ολα τα καλωδια?
Για να αλλαζεις χρωματα χρειαζεσαι 4-κλωνο καλωδιο και ενα εχει ο ηλεκτρολογος ηδη περασει 3-κλωνο, δυσκολευει λιγο το θεμα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

μου ειχε περασει ο ηλεκτρολογος στις 4 γωνιες καλωδια(τα οποια πηφαινουν σε ενα δικοπτη)για να βαλουμε σποτακια και στην πορια αλαξα τα σχεδια και εβαλα γυψοσανιδα φια κρυφο φωτισμο
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Αρα εχεις 4 3-κλωνα που πανε στις γωνιες.

Ο μονος ευκολος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι...:116:

1. να χρησιμοποιησεις ενα απο τα τρικλωνα για να δωσεις ρευμα μεσα στην εσοχη. Δεν περναει απο το διακοπτη (που δεν εχεις βαλει ακομα).
Στην εσοχη τωρα θα χρειαστεις να βαλεις ολα τα DMX μηχανηματα που θα καθοριζουν τα χρωματα, γιατι απο αυτα θα πρεπει να δωσεις 4-κλωνο καλωδιο στον φωτισμο(εαν μιλαμε για χρωματα).
Το προβλημα τωρα ειναι να βρεις εναν τροπο να αλλαζεις τα χρωματα, αφου ολες οι DMX συσκευες ειναι πανω στο ταβανι.

2. Το δευτερο τρικλωνο το χρησιμοποιεις για να δωσεις ρευμα απο την εσοχη προς το διακοπτη. Θα στειλεις 15 Βολτ με τροφοδοτικο. Ο διακοπτης θα παιρνει 15 βολτ, και γι'αυτο στο βημα 1 ηταν δυνατον να στειλεις τα 230βολτ κατευθειαν, αφου δεν περνανε απο το διακοπτη. Ο διακοπτης σου θα ειναι αυτος, και το τροφοδοτικο ερχεται με το διακοπτη.
http://www.modelighting.com/index3.asp?id=540&ion=ColourMix Effects&set=2

3. Τα αλλα 2 τρικλωνα τωρα απο το διακοπτη προς την εσοχη τα χρησιμοποιεις για να στειλεις τα DMX σηματα στα DMX μηχανηματα που εχεις τοποθετησει στην εσοχη.

Πιστευω θα δουλεψει.:111:
 

Attachments


Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

ευχαριστω πολυ η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.
Δεν ειναι τοσο πολυπλοκο οσο ακουγεται, απλα η υπαρχουσα καλωδιωση τα δυσκολευει λιγακι.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Καλησπερα και παλι,ηθελα να ρωτησω πανω σε αυτο που μου ειπες περι αλαγης χρωματων.μπορω να εχω τον ελενχο του DMX μεσο του υπολογιστη μου?και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Υπαρχουν πολλα USB με DMX για υπολογιστη. Ενα google search θα σου βγαλει αρκετα. Επισης μπορεις να βρεις και με ethernet, ωστε να το κανεις μεσω δικτυου.

Ο διακοπτης που σου εδωσα, ειναι ο υπολογιστης σου, μαζι με το USB DMX, σε ενα. Συν το γεγονος οτι ολη η οικογενεια θα μπορει να το λειτουργησει και οχι μονο εσυ.

Υπαρχουν τηλεχειριζομενες συσκευες, αλλα δεν τις εχω χρησιμοποιησει ποτε, γιατι τα τηλεχειριστηρια ειναι πολυ φτηνιατζουρες.
Εαν βαλεις τον υπολογιστη θα χρειαστει να στειλεις καλωδιο απο τον υπολογιστη στην οροφη, που εχεις τα DMX τροφοδοτικα, πραγμα το οποιο θα εκανε ο διακοπτης με την υπαρχουσα καλωδιωση.

Υπαρχουν επισης και τα wireless DMX transmitters-receivers με εμβελεια 10κμ, αλλα αυτα ειναι για συναυλιες,κλπ.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Loggeo,

Με τον χειρισμο δεν εκανες τιποτα?
Πως τα χειριζεσαι τωρα, και ποσα χρωματα μπορεις να δημιουργησεις με τον υπαρχοντα εξοπλισμο?
Δε δινεις και μια ενδεικτικη τιμη ποσο σου κοστισε ολο το πακετο για τα 15 μετρα? Πιστευω πολλοι θα ηθελαν να γνωριζουν πανω κατω τι κοστιζει η δικη σου λυση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.776
Με το χειρισμό δεν έκανα απολύτως τίποτα (ακόμα). Χειροκίνητα κάνω τις μύξεις των χρωμάτων και φτιάχνω προγράμματα. Απλά έχω συνδέσει την κονσόλα με το διακόπτη φωτός. Έχοντας πλήρη έλεγχο RGB δημιουργώ πάρα πολλά χρώματα.
Τώρα για το κόστος αναφέρομαι στο post 83. Συνολικά για τα led (15 μέτρα και το τροφοδοτικό dmx dimmable) πλήρωσα γύρω στα 800 ευρώ.

Υ.Γ. Αυτό το colourstyle σε τι τιμή κυμαίνεται τώρα;
 


Μηνύματα
62
Reaction score
0
Πως παει η κατασκευη, τελειωσες?
Αναμενουμε φωτο!
Παιδια δεν εχω ξεχασει τις φωτο,,, αλλα σε 2 μερες παντευομαι οποτε καταλαβαινετε οτι θα καθυστερησω λιγο :))
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Eπαναφερω το θεμα μηπως και αξιωθει κανενας να μας δειξει καμια φωτογραφια απο το χωρο του και το φωτισμο που εχει. :105:
Εχει πεσει μια πολυ μεγαλη 'μοδα' εδω και λιγο καιρο στην Αγγλια και ολοι ζητανε φωτισμους που αλλαζουνε χρωματα. Ακομα και το Ikea ειχε λανσαρει 'χρωματιστα' προιοντα, τουλαχιστον 3 χρονια πριν. Ειναι μια ταση που φαινεται να εφαρμοζουν και ολα τα καινουργια μπαρακια για καποιο λογο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

λες να το γυρισουμε σε μπουκαλοκατασταση?:126:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Νομίζω πάω για εδώ: http://www.lighting.philips.com/microsite/living_colors/

Μιας και ο χώρος μου είναι μικρός και με καλύπτει πλήρως και βγάινει και στα ίδια ακριβώς χρήματα με τα led stripes του ΙΚΕΑ που ΔΕΝ τηλεχειρίζονται :)
 

Μηνύματα
2.046
Reaction score
0
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

γνωριζετε που μπορώ να βρω flexible ταινιες με neon που εφαρμόζονται με αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης; από ότι μου είπε κάποιος ειδικός με το θέμα είναι μία πολύ καλύτερη λύση σε σχέση με τις λάμπες neon επειδή βγαίνουν σε όσα μέτρα θέλεις χωρίς να υπάρχουν ενώσεις όπως στην περίπτωση των λαμπών και κατά την διάρκεια της ημέρας είναι αόρατες στο μάτι εφόσον η ταινία έχει χρώμα λευκό..

απλά δεν γνωρίζω πώς μπορώ να τις αναζητήσω στο διαδικτύο γιατί τα flexible neon που μου βγάζει η αναζήτηση είναι κάτι άλλο από αυτο που ψάχνω, έχουν μεγάλο πάχος..ενώ η ταινία που αναφέρομαι έχει πάχος χιλιοστών..
 


Μηνύματα
2.046
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Για κοίτα εδώ: http://www.lighttape.gr
Δεν τις έχω δει αλλά μου φαίνονται καλές!
Μήπως δεν είναι neon και είναι με led? Όπως αυτές:
[RELIOPS="Led strip"]http://www.ledmegastore.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=76&products_id=608&zenid=2b407bc9c8726f9f863d7591fa06033c[/RELIOPS]
νομίζω ότι light tapes ειναι αυτό που ψάχνω..από ότι βλέπω στο site η συγκεκριμένη εταιρεία είναι και θεσσαλονίκη οπότε θα μπορέσω να τις δω και από κοντά..:123:

αλλά και με led μάλλον θα χρειαστώ για κρυφό φωτισμό που θα κάνω στον εσωτερικό χώρο..

σε ευχαριστω!
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Νομίζω πάω για εδώ: http://www.lighting.philips.com/microsite/living_colors/

Μιας και ο χώρος μου είναι μικρός και με καλύπτει πλήρως και βγάινει και στα ίδια ακριβώς χρήματα με τα led stripes του ΙΚΕΑ που ΔΕΝ τηλεχειρίζονται :)
Το πήρα και εγώ σκεπτόμενος αυτά τα ίδια με αυτά που λέτε, ...δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε..

Δεν ξέρω αν τα έχετε βάλει αλλά όσο ψάχνεις βρίσκεις και τελευταία βλέπω συνέχεια καινούργια προιόντα.
Αυτό που είναι αρκετά φθηνό και έλεγα να πάρω για να το δοκιμάσω είναι αυτό.... Led color tube
Αν δείτε έχει και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα ....
Οι τιμές δεν ξέρω αν είναι οι καλές αλλά είναι σίγουρα καλύτερες σε σχέση με τα μαγαζιά που πήγα στην Αθήνα.(ταινία led)
Αν ήξερα τι χρειάζεται για να λειτουργήσει (κοντρόλερ?) και πως, θα τα έπαιρνα.

Τελικά..., και μετά την εμπειρία με την "λάμπα" της philips θα πάω σε "αναλογικό" φωτισμό....:137:
(ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάτι παραπάνω για να ανάψει + αν ντιμάρεται ??)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.693
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top