Χρειάζεται παθητικό crossover?

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα μεγαφωνα που σκεδτομαι είναι τα παρακάτω

https://www.audiophonics.fr/en/midr...40w-4-ohm-87db-55hz-5000hz-o10cm-p-12520.html

https://www.audiophonics.fr/en/twee...0w-4-ohm-90db-2500hz-20khz-o25cm-p-12498.html

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Το midwoofer που σκέφτεσαι είναι 4ωμο. Βάζοντας δύο τέτοια παράλληλα, η συνολική αντίσταση του ηχείου θα πέσει κάτω από το 1,5 Ωμ πιθανότατα λιγότερο, κοντά στο 1,2.
Με δυο λόγια, πήρες τον πεντακάναλο στο χέρι, αν δεν διαθέτει καλο-σχεδιασμένη προστασία.
Θα πρέπει τα midwoofers να είναι τουλάχιστον 8ωμα, για να βγει η συνολική αντίσταση εντός λογικών πλαισίων.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Πολύυυυυυυ χάλια, μα πάρα πολύ χάλια:) πίστεψε τον Πέτρο με τα τόσα χρόνια εμπειρίας στο αντικείμενο "ηχείο" αν δε μπορείς να εμπιστευθείς εμάς τους υπόλοιπους.
δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης είναι περισσότερο να δω την λογική.
Φτιάξε κάτι, έτσι για τη χαρά της δημιουργίας. Θα παίζει. Αν το μετρήσεις, θα δεις και τα λάθη του. Επίσης να είσαι συνειδητοποιημένος ότι ίσως υπάρχουν έτοιμα ηχεία με κόστος όσο σου κόστισε το δικό σου, που θα παίζουν καλύτερα.
επειδή κατά καιρούς με "καβαλάει για να φτιάχνω πράγματα μόνος μου αντί να τα αγοράζω και το γνωρίζω αυτό που λες και πλέων έχω συμφιλιωθεί με το σκεπτικό ότι υπάρχουν και καλύτερα για τα λεφτά που δαπανώ απλά πολλές φορές το αποτέλεσμα σε δικαιώνει ή είναι κοντά σε αυτό που περιμένεις και τότε το diy αποκτά μεγαλύτερη αξία.
[DOUBLEPOST=1557170299][/DOUBLEPOST]
Το midwoofer που σκέφτεσαι είναι 4ωμο. Βάζοντας δύο τέτοια παράλληλα, η συνολική αντίσταση του ηχείου θα πέσει κάτω από το 1,5 Ωμ πιθανότατα λιγότερο, κοντά στο 1,2.
Με δυο λόγια, πήρες τον πεντακάναλο στο χέρι, αν δεν διαθέτει καλο-σχεδιασμένη προστασία.
Θα πρέπει τα midwoofers να είναι τουλάχιστον 8ωμα, για να βγει η συνολική αντίσταση εντός λογικών πλαισίων.
το γνωρίζω σκεφτόμουν τα 4ωμα για να τα βάλω σε σειρά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
το γνωρίζω σκεφτόμουν τα 4ωμα για να τα βάλω σε σειρά.
Το κάθε ένα midwoofer έχει ευαισθησία γύρω στα 85 db. Αν τα βάλεις σε σειρά, και σε συνδυασμό με το κροσόβερ, η ευαισθησία του ηχείου θα είναι κάτω από 81 db.
Δεν θα κουνιέται με τίποτα.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Το κάθε ένα midwoofer έχει ευαισθησία γύρω στα 85 db. Αν τα βάλεις σε σειρά, και σε συνδυασμό με το κροσόβερ, η ευαισθησία του ηχείου θα είναι κάτω από 81 db.
Δεν θα κουνιέται με τίποτα.
δεν έχεις άδικο αλλά δεν θα ήθελα να πέσω σε ωμικότητα στον ενισχυτή έλεγα να το πάω safe. βέβαια στα parameters λέει 3,2Ω χωρίς βέβαια αυτό να λέει κάτι.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για το Cross δεν ξέρω αν είναι πολύ κατανοητό έτσι όπως έχω τις γραμμές
crossover.png
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
δεν έχεις άδικο αλλά δεν θα ήθελα να πέσω σε ωμικότητα στον ενισχυτή έλεγα να το πάω safe. βέβαια στα parameters λέει 3,2Ω χωρίς βέβαια αυτό να λέει κάτι.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για το Cross δεν ξέρω αν είναι πολύ κατανοητό έτσι όπως έχω τις γραμμές View attachment 125768
Δεν υπάρχει αυτό το κροσόβερ που σου υπολόγισε το πρόγραμμα. Για το tweeter παλεύεται. Για τα midwoofer είναι αλλού για αλλού. Με 390 μF πυκνωτή προς τη γη θα έχεις αντίσταση κάτω από 1 Ωμ, σχεδόν βραχυκύκλωμα.
Θα λαμπαδιάσει ο ενισχυτής.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
crossover2.png
Δεν υπάρχει αυτό το κροσόβερ που σου υπολόγισε το πρόγραμμα. Για το tweeter παλεύεται. Για τα midwoofer είναι αλλού για αλλού. Με 390 μF πυκνωτή προς τη γη θα έχεις αντίσταση κάτω από 1 Ωμ, σχεδόν βραχυκύκλωμα.
Θα λαμπαδιάσει ο ενισχυτής.
Έχεις απόλυτο δίκιο. εχθές έκανα πατάτα καθώς ξενύχτησα διαβάζοντας διάφορα και βλέποντας πράγματα στο youtube. έτσι έφτιαξα ένα νέο το οποίο βέβαια δεν ξέρω μου φαίνεται πιο φυσιολογικό. βέβαια το βλέπω να ζορίζεται λίγο εκεί γύρω στο 1,2kz αλλά μάλλον έχει να κάνει και με τα μεγάφωνα που χρησιμοποιώ μιας και τα Midbass εκεί δείχνουν αδυναμία. (το αποτέλεσμα της πατάτας ήταν ότι σήμερα σερνόμουν στην δουλειά.)
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Έχει κάποιος άποψη για το παραπάνω σχέδιο και αν ναι πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει στην πράξη.?
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Τελικά εκ του αποτελέσματος κατέληξα ότι χρειάζονταν το cross και ευχαριστώ όσους βοήθησαν στο να φτιάξω το πρώτο μου crossover.

Το project εν τέλη ολοκληρώθηκε. Παρακάτω βάζω κάποιες φωτογραφίες από την κατασκευή.

Το ηχείο από τους 40 κύκλους και πάνω αρχίζει να γίνεται αισθητό στο χώρο, παίζει πολύ γλυκά και ισορροπημένα τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Παρ' όλο που είναι 4" παράγουν πολύ μπάσο και δεν κάνω πλάκα. Το Tweeter το έχω ερωτευτεί. Παίζει πολύ γλυκά και δεν ενοχλεί ούτε υπερτονίζει κάπου κάτι το οποίο φοβόμουν. (δεν είμαι και πολύ audiophile απλά προσπαθώ να μεταφέρω την εμπειρία μου. Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό)

Δυστυχώς δεν διαθέτω μικρόφωνο μετρήσεων και έτσι δεν μπορώ να το αποτυπώσω αυτό που ακούω. Στρώνοντας θεωρώ ότι θα αλλάξει και λίγο το ηχείο.



Λίγα λόγια ακόμα για το project ως κλείσιμο:

Μεγάφωνα
MidBass:
Dayton Audio TCP115-4
Tweeter: Dayton Audio ND25FA-4

Συνολικό κόστος: 140,00€ (περίπου)

Το σχεδίαζα πάνω από ενάμιση με δύο μήνες προσπαθώντας να επιλέξω μεγάφωνα, να σχεδιάσω κουτί, να σχεδιάσω crossover και τελικά να αποφασίσω.

Προσωπική εργασία περίπου 14-16 ώρες για να φτιάξω το κουτί το crossover να το τρίψω να το βάψω κτλ.

Για πρώτο μου ηχείο και προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος. Σίγουρα υπάρχουν ατέλειες και λάθη στο όλο ηχείο που θα πατατηρήσουν οι πιο έμπειροι και θα ήθελα να επισημανθούν ώστε στο επόμενο να μην επαναληφθούν.


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Attachments




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μιας και το έχεις φτιάξει είδη και με γνώμονα τις μικρότερες δυνατόν αλλαγές - προσθήκες, με υλικά που πιθανόν να έχεις.

Δοκίμασε αυτές τις αλλαγές στον κλάδο του tweeter.
Η αντίσταση από 2,2 σε 4,3R, προσθήκη ενός ακόμα πυκνωτή 4,7uf και αναστροφή τις πολικότητας στο tweeter.
upload_2019-5-28_20-48-39.png


Το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο.
upload_2019-5-28_20-50-56.png


Υ.Γ. αν είμαστε κοντά, το μετράμε κάποια στιγμή.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Μιας και το έχεις φτιάξει είδη και με γνώμονα τις μικρότερες δυνατόν αλλαγές - προσθήκες, με υλικά που πιθανόν να έχεις.

Δοκίμασε αυτές τις αλλαγές στον κλάδο του tweeter.
Η αντίσταση από 2,2 σε 4,3R, προσθήκη ενός ακόμα πυκνωτή 4,7uf και αναστροφή τις πολικότητας στο tweeter.
View attachment 128117

Το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο.
View attachment 128119

Υ.Γ. αν είμαστε κοντά, το μετράμε κάποια στιγμή.
Δυστυχώς και κακός πήρα μόνο τα υλικά που είχα υπολογίσει χωρίς να προβλέψω να πάρω κι άλλα και έτσι δεν έχω.
Πάντως ευχαριστώ πολύ για την συμβολή. Θέλω να παραγγείλω κι άλλα υλικά ώστε να κάνω κάποιες δοκιμές. Παρ' όλο που είναι αποδεκτό το ακουστικό αποτέλεσμα.

όσο για τις μετρήσεις δεν θα έλεγα όχι Αθήνα μένω Μαρούσι.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι
 

K

kimon

Guest
Τα προγράμματα υπολογισμού δεν έχουν ποτέ σωστό αποτέλεσμα. Ούτε κοντά δεν πέφτουν.
Είναι εντελώς απίθανο να πετύχεις κάτι απλά αποδεκτό με αυτόν τον τρόπο.
Ο σχεδιασμός ενός κροσόβερ είναι πολύπλοκη διαδικασία και εντελώς ανέφικτη από ερασιτέχνη.
Tα γραφόμενα είναι υπερβολικά,καθώς η δική μου εμπειρία με το Βοxsim είναι θετική.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Tα γραφόμενα είναι υπερβολικά,καθώς η δική μου εμπειρία με το Βοxsim είναι θετική.
Συμφωνώ μαζί σου μιας και ακολούθησα αντίστοιχο πρόγραμμα VituixCad και νομίζω πως ήταν αρκετά θετικό το αποτέλεσμα που πήρα. Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι είναι ακριβείας μιας και δεν μπορώ να το μετρήσω το ηχείο που έφτιαξα αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι και ανακριβές. Το πιο σωστό για εμένα είναι να κάνεις προσημείωση με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά την υλοποίηση του ηχείου μπορείς να κάνεις μετρήσεις και αλλαγές στα υλικά του crossover για να πετύχεις αυτό ακριβώς που θες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Tα γραφόμενα είναι υπερβολικά,καθώς η δική μου εμπειρία με το Βοxsim είναι θετική.
Καταλαβαίνεις πως για να έχει κάποια αξία η απάντηση σου θα πρέπει να μας παρουσιάσεις την σχεδίαση που αναφέρεσαι, το αποτέλεσμα του προγράμματος που χρησιμοποίησες, καθώς και την επιβεβαίωση από την μέτρηση του ηχείου.
Αυτό είναι και το μόνο αποδεκτό.
Το άκουσα, μου φάνηκε, φαντάστηκα, έτσι νομίζω, έτσι πιστεύω κ.τ.λ. είναι φανερό πως δεν μπορούν να σταθούν.

Παρακάτω υπάρχει ένα κείμενο που δίνει κάποιες παραμέτρους του γιατί αδυνατεί να ανταπεξέλθει οποιοδήποτε σχετικό πρόγραμμα. Άλλοι τόσοι παράγοντες έχουν αναφερθεί σε παλαιότερες, αντίστοιχες, συζητήσεις εδώ.
http://www.troelsgravesen.dk/crossovers.htm
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Καταλαβαίνεις πως για να έχει κάποια αξία η απάντηση σου θα πρέπει να μας παρουσιάσεις την σχεδίαση που αναφέρεσαι, το αποτέλεσμα του προγράμματος που χρησιμοποίησες, καθώς και την επιβεβαίωση από την μέτρηση του ηχείου.
Αυτό είναι και το μόνο αποδεκτό.
Το άκουσα, μου φάνηκε, φαντάστηκα, έτσι νομίζω, έτσι πιστεύω κ.τ.λ. είναι φανερό πως δεν μπορούν να σταθούν.

Παρακάτω υπάρχει ένα κείμενο που δίνει κάποιες παραμέτρους του γιατί αδυνατεί να ανταπεξέλθει οποιοδήποτε σχετικό πρόγραμμα. Άλλοι τόσοι παράγοντες έχουν αναφερθεί σε παλαιότερες, αντίστοιχες, συζητήσεις εδώ.
http://www.troelsgravesen.dk/crossovers.htm
Δεν διαφωνώ με το συγκεκριμένο άρθρο. Απλά είναι το τι ψάχνει ο καθένας.
Για μένα το ηχείο που έφτιαξα μου αρέσει και ο ήχος και το αισθητικό αποτέλεσμα. Πρόσθεσε πολλά στο ηχητικό αποτέλεσμα του συνόλου μου. Εγινε μια δοκιμή με ένα Dali Zensor Vokal ενός φίλου με τον ενισχυτή του το set up και το μόνο που αλλάξαμε ήταν το ηχείο και κάτσαμε να τα ακούσουμε. Ο ίδιος μου είπε πως το dali χάνει πάρα πολύ σε μπάσο σε σχέση με την ιδιοκατάσκευή μου. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το ηχείο που έφτιαξα είναι καλύτερο από το Dali απλά κατάλαβα ότι όσο ευχάριστό στην ακρόαση είναι ένα ηχείο των 200,00€ άλλο τόσο ευχάριστό μου έμοιαζε και το δικό μου.

Εχω την θεωρία ότι ο σκοπός των forum ακόμα και το link που παραθέτεις είναι να διδάξει και όχι να αποτρέψει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν διαφωνώ με το συγκεκριμένο άρθρο. Απλά είναι το τι ψάχνει ο καθένας.
Για μένα το ηχείο που έφτιαξα μου αρέσει και ο ήχος και το αισθητικό αποτέλεσμα. Πρόσθεσε πολλά στο ηχητικό αποτέλεσμα του συνόλου μου. Εγινε μια δοκιμή με ένα Dali Zensor Vokal ενός φίλου με τον ενισχυτή του το set up και το μόνο που αλλάξαμε ήταν το ηχείο και κάτσαμε να τα ακούσουμε. Ο ίδιος μου είπε πως το dali χάνει πάρα πολύ σε μπάσο σε σχέση με την ιδιοκατάσκευή μου. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το ηχείο που έφτιαξα είναι καλύτερο από το Dali απλά κατάλαβα ότι όσο ευχάριστό στην ακρόαση είναι ένα ηχείο των 200,00€ άλλο τόσο ευχάριστό μου έμοιαζε και το δικό μου.

Εχω την θεωρία ότι ο σκοπός των forum ακόμα και το link που παραθέτεις είναι να διδάξει και όχι να αποτρέψει.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Κανείς δεν είπε, ούτε θα σου πει, να σταματήσεις αυτό που κάνεις. Το αντίθετο μάλιστα. Συνέχισε δυναμικά με όλο και καλύτερες και με γνώση κατασκευές.
Νομίζεις πως εγώ το 1985, που έφτιαξα το πρώτο μου ηχείο, είχα κάνει την σούπερ ντούπερ κατασκευή;
Ένα ότι νάναι ηχείο ήταν και σε μια εποχή που η γνώση ήταν δυσεύρετη.
 

K

kimon

Guest
Συμφωνώ μαζί σου μιας και ακολούθησα αντίστοιχο πρόγραμμα VituixCad και νομίζω πως ήταν αρκετά θετικό το αποτέλεσμα που πήρα. Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι είναι ακριβείας μιας και δεν μπορώ να το μετρήσω το ηχείο που έφτιαξα αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι και ανακριβές. Το πιο σωστό για εμένα είναι να κάνεις προσημείωση με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά την υλοποίηση του ηχείου μπορείς να κάνεις μετρήσεις και αλλαγές στα υλικά του crossover για να πετύχεις αυτό ακριβώς που θες.
Φυσικότατο είναι φίλε μου να προσεγγίζει κάποιος καλύτερα το κύκλωμα κροσόβερ ,χρησιμοποιώντας ένα σχετικό πρόγραμμα,παρά ένα από τυπολόγιο!
[DOUBLEPOST=1559242299][/DOUBLEPOST]
Tα γραφόμενα είναι υπερβολικά,καθώς η δική μου εμπειρία με το Βοxsim είναι θετική.
Για τον Πετερμένι: Αν ξαναδείς τα όσα υπερβολικά και απόλυτα έγραψες, μάλλον θα συμφωνήσεις μαζί μου.
 
Last edited by a moderator:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Καλώς όρισες.
Τα καλά διαιρούμενα ηχεία αυτοκινήτου δεν έχουν μόνο έναν πυκνωτή αλλά κανονικό κροσόβερ που να ταιριάζει στις μονάδες.
Είναι από τις σπάνιες φορές που δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.
Τα καλά εμπορικά διαιρούμενα έχουν ένα συμπαθητικό κροσοβερ, τα πολύ καλά μεγάφωνα τ αγοράζεις άνευ φίλτρων.
Όταν ρώτησα γερμανό σχεδιαστή για τα καλά και πολύ ακριβά διαιρούμενα του για ποιο λόγο χρησιμοποιεί με τόσο καλά υλικά τα φίλτρα αλλά με περιορισμένη απόδοση των μου απάντησε ότι οφείλει να το πράξει μήπως και αγοραστούν από κάποιον μη γνώστη και τα καταστρέψει προκαλώντας κακή φήμη για τα προιόντα μου.
Όλα τα κροσόβερ για τα σετ των μεγαφώνων αυτοκινήτου (99%) κατασκευάζονται με τέτοιο τρόπο ώσ5ε όταν δοθούν για test ν αποδίδουν σωστά. Όμως η θέση των μεγαφώνων βρίσκεται το ένα δίπλα η επάνω από το άλλο.
Στο αυτοκίνητο δεν υπάρχει τέτοια διάταξη με αποτέλεσμα ο ήχος που αναπαράγουν να μην είναι σωστός. Ανάλογα των διαφορετικών θέσεων σε κάθε αυτοκίνητο θα μπερδεύουν οι φάσεις, το κροσποιντ θα σηκώνει λόφο κλπ.
Επειδή τα περισσότερα κροσόβερ αυτών χρησιμοποιούν 2ης τάξης BW κι έχουν ανεστραμμένη πολικότητα στο τουίτερ η πιο σύνηθες περίπτωση είναι να ξεφύγει το τουίερ έως και 180 μοίρες.
Το ιδανικό είναι να παίξεις με το κροσόβερ κατα την εγκατάσταση ώστε να ομαλοποιηθούν τα προβλήματα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι από τις σπάνιες φορές που δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.
Τα καλά εμπορικά διαιρούμενα έχουν ένα συμπαθητικό κροσοβερ, τα πολύ καλά μεγάφωνα τ αγοράζεις άνευ φίλτρων.
Όταν ρώτησα γερμανό σχεδιαστή για τα καλά και πολύ ακριβά διαιρούμενα του για ποιο λόγο χρησιμοποιεί με τόσο καλά υλικά τα φίλτρα αλλά με περιορισμένη απόδοση των μου απάντησε ότι οφείλει να το πράξει μήπως και αγοραστούν από κάποιον μη γνώστη και τα καταστρέψει προκαλώντας κακή φήμη για τα προιόντα μου.
Όλα τα κροσόβερ για τα σετ των μεγαφώνων αυτοκινήτου (99%) κατασκευάζονται με τέτοιο τρόπο ώσ5ε όταν δοθούν για test ν αποδίδουν σωστά. Όμως η θέση των μεγαφώνων βρίσκεται το ένα δίπλα η επάνω από το άλλο.
Στο αυτοκίνητο δεν υπάρχει τέτοια διάταξη με αποτέλεσμα ο ήχος που αναπαράγουν να μην είναι σωστός. Ανάλογα των διαφορετικών θέσεων σε κάθε αυτοκίνητο θα μπερδεύουν οι φάσεις, το κροσποιντ θα σηκώνει λόφο κλπ.
Επειδή τα περισσότερα κροσόβερ αυτών χρησιμοποιούν 2ης τάξης BW κι έχουν ανεστραμμένη πολικότητα στο τουίτερ η πιο σύνηθες περίπτωση είναι να ξεφύγει το τουίερ έως και 180 μοίρες.
Το ιδανικό είναι να παίξεις με το κροσόβερ κατα την εγκατάσταση ώστε να ομαλοποιηθούν τα προβλήματα.
Εκτός της περίπτωσης που ανέφερες Νίκο, έχω την εντύπωση πως τα δίνουν και με Crossover και άνευ, για την περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ενεργό σύστημα με πολλαπλούς ενισχυτές.
Για παράδειγμα, το σύστημα της Focal Utopia Be165W υπάρχει και έτσι και αλλιώς, με διαφορά κοντά στα 300 ευρώ παραπάνω για την παθητική έκδοση με το crossover.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top