Χροιά και ενισχυτές

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Αυτός ο διαφορετικός ήχος που βγαίνει πως ονομάζεται τότε; Δέκα πόντους φέρε μπροστά τα ηχεία και κατά 99% εχεις χαλάσει τον ήχο που πριν σου άρεσε.
 

Μηνύματα
2.461
Reaction score
1.733
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

θενκς μπούτχια μας... με πρόλαβες.

Στέγιο, αυτό που έγραψες:



όπως και συ Τζώνη μου:



είναι απλά, εντελώς λάθος.

Εκτός του ότι δε μας εξηγείς γιατί, ίσως να μην εννοούμε το ίδιο πράγμα.

Όταν εγώ λέω "χροιά", εννοώ το σύνολο της ηχητικής συμπεριφοράς του ηχείου που το χαρακτηρίζει.

ΠΧ είχα (προ αμνημονεύτων) τον Ερμή και ένα ζευγάρι sonus faber grand piano συνδεδεμένα στον accuphase E406 ταυτόχρονα, με ίδια καλώδια, το ένα ζευγάρι στο "Α" του ενισχυτή και το άλλο στο "Β".
Οι χροιές του sonus ήταν καλύτερες, γιατί όταν έπαιζε βιολί το άκουγες σαν βιολί. Όταν άκουγες γυναικεία φωνή υπήρχε μια απερίγραπτη αληθοφάνεια.
Αυτά τα χαρακτηριστικά από την ταπεινή μου εμπειρία δεν είναι δυνατό να μεταβληθούν από χώρο σε χώρο.

Είναι αυτό που εννοώ "χαρακτήρας" του ηχείου.

Το διαφορετικό στήσιμο στο χώρο ενός ηχείου μπορεί να μεταβάλλει σε μεγάλο βαθμό την τονική ισορροπία του ήχου που τελικά παίρνουμε, αλλά όχι το χαρακτήρα του ηχείου.

Και τελος πάντων έτσι νομίζω.
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Νομίζω ότι είναι θέμα ορολογίας. Αν αντι χροια πούμε ηχητικό αποτέλεσμα θα βρούμε κοινό τόπο νομίζω.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέργιο.
Αλλο το τι ακούμε και άλλο οι χροιές.
Ενα b&w η ενα jbl, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά σε άλλους χώρους αλλά θα εχουν πάντα τον γνώριμο ηχητικό χαρακτήρα τους. Τα coral που εχω παίζουν παντού σχεδόν το ίδιο, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο χώρο. Με λίγα λόγια τις χροιές τους.
Προς το παρόν δεν μπορώ να το πω πιο απλά.
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Εγώ πάντως κατάλαβα τι εννοείτε. Αφού συμφωνούμε σε αυτό. Οι χροιές πόσο επηρεάζονται τελικά από τα συνοδά;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέργιο.
Αλλο το τι ακούμε και άλλο οι χροιές.
Ενα b&w η ενα jbl, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά σε άλλους χώρους αλλά θα εχουν πάντα τον γνώριμο ηχητικό χαρακτήρα τους. Τα coral που εχω παίζουν παντού σχεδόν το ίδιο, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο χώρο. Με λίγα λόγια τις χροιές τους.
Προς το παρόν δεν μπορώ να το πω πιο απλά.
Για μπάσα δεν μας λες τίποτα.....αλλά τι ρωτάω :116::116::116:
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

ρε θα μας τρελάνετε;

Βάζεις το ηχείο πιο κοντά στον τοίχο, έχει πιο πολλά μπάσα. Οι διπλανές συχνότητες των μπάσων αλλάζουν και αλλάζει όλο αυτό που ακούμε. Νάτες οι χροιές που ψάχνατε. Με το χώρο έχουν να κάνουν πάλι.
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Προφανώς τα παιδιά αναφέρονται στον ηχητικό χαρακτήρα ενός ηχείου ως χροιά. Για τους κοινούς θνητούς χροιά είναι το πως ακούγεται ο ήχος και στην περίπτωση αυτή 10 ενισχυτές να βάλεις 10 διαφορετικούς ήχους θα πάρεις. Δε νομίζω ότι έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό.
 

Μηνύματα
2.461
Reaction score
1.733
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

ρε θα μας τρελάνετε;

Βάζεις το ηχείο πιο κοντά στον τοίχο, έχει πιο πολλά μπάσα. Οι διπλανές συχνότητες των μπάσων αλλάζουν και αλλάζει όλο αυτό που ακούμε. Νάτες οι χροιές που ψάχνατε. Με το χώρο έχουν να κάνουν πάλι.
Το μπάσο δεν έχει χροιά ρε φίλε










:116:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Ο ηχητικός χαρακτήρας των ηχείων ΦΥΣΙΚΑ έχει σχέση με την ακουστική χώρων.
Ενα b&w η ενα jbl, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά σε άλλους χώρους αλλά θα εχουν πάντα τον γνώριμο ηχητικό χαρακτήρα τους.
Χλωμό. Σε έναν απολύτως σωστό χώρο με σωστά κροσόβερ και τα σωστά ενισχυτικά, το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ καταλάβεις ποιό από τα δύο παίζει.

...
 

Μηνύματα
2.461
Reaction score
1.733
Απάντηση: Re: Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Ο ηχητικός χαρακτήρας των ηχείων ΦΥΣΙΚΑ έχει σχέση με την ακουστική χώρων.
Χλωμό. Σε έναν απολύτως σωστό χώρο με σωστά κροσόβερ και τα σωστά ενισχυτικά, το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ καταλάβεις ποιό από τα δύο παίζει.

...
"Σε έναν απολύτως σωστό χώρο με σωστά κροσόβερ" (όχι τα δικά τους δηλαδή?), δυο συνθήκες που δεν ικανοποιούνται ποτέ.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: χροια και ενισχυτες

Ρε παιδί μου από άποψη ηλεκτρικής αυτό που ο κόσμος αποκαλεί "χροιά" είναι: απόκριση συχνότητας και απόκριση φάσης σε συνδυασμό με τις παραμορφώσεις που εισάγουν οι αλυσίδες του συστήματος. Αν βρεις τρόπους να λύσεις τα παραπάνω, χαιρέτα μας τον πλάτανο οι περί χροιών αναλύσεις. Βέβαια γενικώς οι περί χροιών αναλύσεις είναι να 'χαμε να λέγαμε μιας και στην πραγματικότητα αφορούν αυτόν που κάνει την ηχογράφηση και όχι αυτόν που την ακούει.

...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει αντικειμενικότητα στον ήχο.Το πως τον προσλαμβάνουμε δηλαδή.
κολοσσοί όπως η B&W ,JBL,KEF κλπ έχουν διαφορετικές "απόψεις" περί σωστής αναπαραγωγής.
Και γιά να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα....ναι και οι ενισχυτές έχουν "χροιές".
Το ίδιο ηχείο στον ίδιο χώρο με άλλο ενισχυτή θα παίξει διαφορετικά.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: χροια και χώρος ακρόασης

Η διασάλευση της ισορροπημένης κατανομής ενέργειας στα πεδία της συχνότητας και του χρόνου εξαιτίας της ιδιαίτερης ακουστικής συμπεριφοράς δεδομένου χώρου ακρόασης οδηγεί σε ανάλογη διασάλευση της αντιλαμβανόμενης χροιάς,του χωρικού εντοπισμού αλλά και των δυναμικών αντιθέσεων του αυθεντικού σήματος.
Τώρα το διάβασα αυτό.
Σχεδόν αισχρό, το πόσο σωστά διατυπωμένο είναι. :622:

...
 

A

amoustakas

Guest
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Αυτό που διατυπώνετε τεχνικά εμεις οι κοινοί θνητοι (όχι βαθια μυημένοι) το αντιλαμβανόμαστε εμπειρικά. Χροιά=ήχος
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Ρε Νίκο ασε τις ηχογραφήσεις απέξω για λίγο.
Δεν μιλάμε για ηχογραφήσεις ,αλλά για τον ηχητικό χαρακτήρα μηχανημάτων και ηχείων.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Re: Απάντηση: χροια και ενισχυτες

Ο ηχητικός χαρακτήρας των ηχείων ΦΥΣΙΚΑ έχει σχέση με την ακουστική χώρων.
Χλωμό. Σε έναν απολύτως σωστό χώρο με σωστά κροσόβερ και τα σωστά ενισχυτικά, το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ καταλάβεις ποιό από τα δύο παίζει.

...

Αν το πιστεύεις αυτό γιατί δεν ακούς απο τρανζιστοράκι?
Δεν μιλάμε ούτε για σωστό κροσόβερ ούτε για σωστό? χώρο , ούτε ούτε ούτε.
Λέμε οτι κάθε μα κάθε μηχάνημα -ηχείο εχει εναν δικό του χαρακτήρα.
Αλλιώς θα ακουστεί ο vivaldi απο ενα jbl και αλλιώς απο ενα b&w. Στον ίδιο χώρο.
Στους ενισχυτές οι διαφορές είναι μικρότερες αλλά δεν παύουν να υπάρχουν.
Για να μην πάμε σε διαφορές λαμπάτων και τρανζιστοράτων , γιατί εκεί οι διαφορές είναι ακόμη μεγαλύτερες.
Α;κόμα όμως και με το σωστό κρος που λες στον σωστό χώρο , πάλι τα διαφορετικά μεγάφωνα , διαφορετικά θα παίξουν.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: χροια και ενισχυτες

Ρε Τζώνη μ'... ρίξε μια ματιά σε όσα γράφονται.

Εξήγησαν άλλοι πριν από εμένα τι είναι αυτή η διαφορά που ακούς και ονομάζεις "χροιά" ή "χαρακτήρας". Εφόσον είναι κατανοητό (μετρήσιμο) αυτό που προκαλεί αυτές τις διαφορές, τότε υπάρχει τρόπος να εξαλειφθούν. Αυτό σημαίνει (ξαναλέω) ότι σε συγκεκριμένο χώρο με ίδια συνοδά, οι διαφορές δύο ηχείων με παρόμοιες δυνατότητες θα γίνουν αμελητέες, τόσο μικρές δηλαδή που μπορεί να μην τις ξεχωρίσεις. Αυτό με την προϋπόθεση ότι ο τρόπος που διεγείρει το κάθε ηχείο τον χώρο είναι παρόμοιος. Δεν συγκρίνεις ένα wisdom 12 μεγαφώνων με ένα proac βάσης. Ούτε για διαφορές μεταξύ ενισχυτικών σου μίλησα ούτε για τρανζιστοράκια...

Βάζοντας στην εξίσωση τον ηχολήπτη (και ακόμα καλύτερα αυτόν που παίζει την καταγεγραμμένη μουσική), απλά σας προτρέπω να ΜΗΝ αγοράζετε μηχανήματα με βάση την "χροιά" τους ή τον "χαρακτήρα" τους αλλά να επικεντρώνεστε στις δυνατότητές τους. Ποιές είναι αυτές οι δυνατότητες; Πως θα ακούσεις τις πραγματικές δυνατότητες και όχι ένα τυχαίο αποτέλεσμα; Όσο πιο κοντά έρχεσαι σε έναν ισορροπημένο χώρο, τόσο πιο αληθές, σε ότι έχει να κάνει με τις δυνατότητες της μηχανής, είναι αυτό που ακούς. Οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες να επιτευχθούν όπως σωστά λέει ο Κακαλέας αλλά προκειμένου να εξασφαλίσουμε υψηλή πιστότητα αυτός πρέπει να είναι ο πρωταρχικός μας σκοπός και όχι οι προσωπικές εκτιμήσεις "χροιών". Φυσικά περί ορέξεως ακόμη και στο τι θεωρεί ο καθένας χόμπι.

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.520
Reaction score
126.199
Απάντηση: Re: Απάντηση: χροια και χώρος ακρόασης

Τώρα το διάβασα αυτό.
Σχεδόν αισχρό, το πόσο σωστά διατυπωμένο είναι. :622:

...
όντως.

Παίδες, φίλοι και συνοδοιπόροι στο χόμπι, θα σας στεναχωρήσω, αλλά απλοϊκές απαντήσεις συνοδευόμενες με δηλώσεις του τύπου "να μωρέ, αυτό εννοώ" ή "τουλάχιστον έτσι νομίζω", ή "εγώ αυτά έχω ακούσει", είναι για συνοδεία πτι-φουρ ή σουβλακίων σε φιλικές συνευρέσεις που μόνο στόχο έχουν τη σύσφιξη των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

Οι ρεαλιστικές απαντήσεις στα χιλιοειπωμένα ερωτήματα αυτού του θρεντ, έχουν αναλυθεί διεξοδικά, αντικειμενικά και αναμφισβήτητα από τον μπούτχια μας, και μάλιστα έχουν καλύψει πλήρως αυτά τα θέματα, χωρίς κανένα απολύτως κενό πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφιερώσετε το χρόνο που καταναλώνετε σε επιφανειακές συζητήσεις, στην ανάγνωση αυτών των κειμένων.

Δυστυχώς, τα παραπάνω κείμενα δεν μπορούν να συνοψιστούν σε 2 σελίδες απλοϊκά διατυπωμένου κειμένου, απλά δε γίνεται. Αν βαριέστε να τα διαβάσετε ολόκληρα, αρκεστείτε στο συμπέρασμα, το οποίο είναι ότι οι χροιές εξαρτώνται από το χώρο ακρόασης.

Οποιεσδήποτε αντιρρήσεις επ'αυτού του δεδομένου, είναι δυστυχώς αφελείς και εν τέλει ανόητες.

Το αν διαφορετικά ηχεία ή διαφορετικοί ενισχυτές αποδίδουν διαφορετικά τις χροιές, λόγω ενός εγγενούς "χαρακτήρα" (ή συνόλου διαφορετικών ελαττωμάτων), είναι ένα άλλο θέμα, στο οποίο συχνά η απάντηση είναι "ναι". Παρόλα αυτά, σε αυτό το ερώτημα, υπάρχουν ως απάντηση περισσότερα "όχι" απ'όσα ίσως νομίζουμε.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.561
Απάντηση: Re: Απάντηση: χροια και χώρος ακρόασης

όντως.

Παίδες, φίλοι και συνοδοιπόροι στο χόμπι, θα σας στεναχωρήσω, αλλά απλοϊκές απαντήσεις συνοδευόμενες με δηλώσεις του τύπου "να μωρέ, αυτό εννοώ" ή "τουλάχιστον έτσι νομίζω", ή "εγώ αυτά έχω ακούσει", είναι για συνοδεία πτι-φουρ ή σουβλακίων σε φιλικές συνευρέσεις που μόνο στόχο έχουν τη σύσφιξη των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

Οι ρεαλιστικές απαντήσεις στα χιλιοειπωμένα ερωτήματα αυτού του θρεντ, έχουν αναλυθεί διεξοδικά, αντικειμενικά και αναμφισβήτητα από τον μπούτχια μας, και μάλιστα έχουν καλύψει πλήρως αυτά τα θέματα, χωρίς κανένα απολύτως κενό πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφιερώσετε το χρόνο που καταναλώνετε σε επιφανειακές συζητήσεις, στην ανάγνωση αυτών των κειμένων.

Δυστυχώς, τα παραπάνω κείμενα δεν μπορούν να συνοψιστούν σε 2 σελίδες απλοϊκά διατυπωμένου κειμένου, απλά δε γίνεται. Αν βαριέστε να τα διαβάσετε ολόκληρα, αρκεστείτε στο συμπέρασμα, το οποίο είναι ότι οι χροιές εξαρτώνται από το χώρο ακρόασης.

Οποιεσδήποτε αντιρρήσεις επ'αυτού του δεδομένου, είναι δυστυχώς αφελείς και εν τέλει ανόητες.

Το αν διαφορετικά ηχεία ή διαφορετικοί ενισχυτές αποδίδουν διαφορετικά τις χροιές, λόγω ενός εγγενούς "χαρακτήρα" (ή συνόλου διαφορετικών ελαττωμάτων), είναι ένα άλλο θέμα, στο οποίο συχνά η απάντηση είναι "ναι". Παρόλα αυτά, σε αυτό το ερώτημα, υπάρχουν ως απάντηση περισσότερα "όχι" απ'όσα ίσως νομίζουμε.


Γιατί δηλαδής? τι έχουν τα σουβλάκια? η τα πτι φουρ?
Μια χαρά είναι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top