Ψηφιακή πηγή και το υπόλοιπο σύστημα αναπαραγωγής.

Μηνύματα
954
Reaction score
518
άντε να σε δω. μην τον τεντωσεις τον άνθρωπο.

ωστόσο υπάρχουν και ενισχυτές ολοκληρωμένοι με τηλεχειριστήριο. όποτε δεν χρειάζεται να μπαίνει stand by με οτι σημαινει αυτο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Ο χώρος μου είναι πολύ μικρός της τάξης του 4,5Χ3,5 μέτρων τα ηχεία θα είναι απέναντί μου με απόσταση μεταξύ τους 1,5 μ.
Εγώ κάθομαι (εδώ και 18 χρόνια) στο μέσω των 4,5 μ.
Δεν μπορώ να κινηθώ ούτε με αμαξίδιο.
Τα KEF φαίνονται πολύ καλή επιλογή, αν προλαβαίνω να πουλήσω το παλιό home cinema που έχω.
Αλλά μέσα στην κρίση αυτή !
Σχεδιάζω το δωμάτιο αλλά με καθυστερούν τα αναπηρικά μου.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
κοιτά άμα έχεις πρόταση για παθητικό ηχείο σε αφήνω. Αλλά άμα πείτε στο παιδί για ενεργά θα σας βάλω βόμβα :p

καλύτερα να μείνει με αυτό το ηχείο και να πάρει άλλο ενισχυτή ολοκληρωμενο...
Γιατί, έχεις κάτι εναντίων των ενεργών;
Επίσης, δεν έχει αγοράσει ακόμα ηχεία, θέλει όμως, προφανώς δεν τον καλύπτουν αυτά που έχει.
Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς. ;)
καλύτερα να μείνει με αυτό το ηχείο και να πάρει άλλο ενισχυτή ολοκληρωμενο....και μετά παίρνει αγκαλιά ενισχυτή να κάνει βόλτα να ταιργιαξει τον ενισχυτή με κάποιο ηχείο σύμφωνα πάντα με τον χώρο. Γτ τα ηχεία να τα πηγαίνει βόλτα είναι μεγάλο πακέτο.
Αυτό είναι ανέκδοτο. Και μάλιστα κακόγουστο ανέκδοτο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ναι μίλησε η πολυκαναλη κάρτα ήχου των 100ε με ντιρακ. :p
Ρε άνθρωπε, μη βγάζεις μικρότητες και κόμπλεξ (ανωτερότητας ή κατωτερότητας) προς τρίτα μέλη!

Μείνε στο θρεντ και εποικοδομητικά!
Ο χώρος μου είναι πολύ μικρός της τάξης του 4,5Χ3,5 μέτρων τα ηχεία θα είναι απέναντί μου με απόσταση μεταξύ τους 1,5 μ.
Εγώ κάθομαι (εδώ και 18 χρόνια) στο μέσω των 4,5 μ.
Οκ.
Τα ηχεία θα απέχουν μεταξύ τους 1,5μ.

Εσύ πόσο απέχεις από κάθε ηχείο;
Τα KEF φαίνονται πολύ καλή επιλογή, αν προλαβαίνω να πουλήσω..
Είναι αξιόλογες προτάσεις τα kef σε αυτά τα λεφτά..
Αν όντως σε ενδιαφέρουν, πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα στον πωλητή να δηλώσεις το ενδιαφέρον σου και να του εξηγήσεις την κατάσταση, μήπως μπορεί να στα κρατήσει για κάποιο διάστημα, έστω με μια μικρή προκαταβολή. Διαπραγματεύσου το. Υπάρχουν και pm.
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
ακριβώς ίδιο χώρο έχω και εγώ σε μέγεθος. και εφόσον είσαι στα 4,5 αναγκάστηκα 1.5μ με 1.6μ τρίγωνο και τα ηχεία με μαξ απόσταση 80ποντους από τον πίσω τοίχο.δλδ δοκιμάζεις από κολλητά στον τοίχο ως 80.

καλό είναι να πάρεις ηχείο βάσης.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εφόσον στο κεντρικό τραπέζι που θα έχεις πισί και το Ντακ και εκεί κάθεσαι βασικά και τα χειρίζεσαι όλα, τότε νομίζω πως είναι πιο εύκολο να βάλεις μπροστά 2 τέτοια


Που θα τα συνδέσεις κατευθείαν με τα XLR του Ντακ, και τελειώνει το θέμα.

Τα εν λόγω ηχεία δε χρειάζεται να τα ανοίγεις ή να τα κλείνεις, είδα στα χαρακτηριστικά τους πως μπαίνουν σε stand by μετά από μισή ώρα.

Ούτε ενισχυτή δε χρειάζεται, τίποτα.

Και από την αγγελία θα τα πάρεις σε πολύ καλή τιμή και τελειώνει αισίως το ποίημα και θα είναι εύχρηστο το πακέτο.

Έτσι λέω.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Το θέμα μου είναι τα καλώδια.
Δεν μπορώ να τα έχω να σέρνονται στο πάτωμά μου.
Έχω διαμορφώσει έτσι, τα ούτως ή άλλως πολλά καλώδια της φωτογραφίας, ώστε να μη φαίνονται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το θέμα μου είναι τα καλώδια.
Δεν μπορώ να τα έχω να σέρνονται στο πάτωμά μου.
Έχω διαμορφώσει έτσι, τα ούτως ή άλλως πολλά καλώδια της φωτογραφίας, ώστε να μη φαίνονται.
Τα καλώδια μεταξύ dac και ηχείων, εφόσον είναι XLR, δε σε πειράζει καθόλου να είναι ακόμα και 100 μέτρα.

Βάλτα γύρω γύρω, με τρόπο που να μη φαίνονται και να μη σε ενοχλούν, δε θα επηρεάσουν καθόλου τον ήχο.

Είναι και φτηνά.

Αν ωστόσο δεν υπάρχει κανένας τρόπος να τα περάσεις γύρω γύρω ώστε να μη σε ενοχλούν και να μη φαίνονται, μπορούμε να ψάξουμε για τρόπους ασύρματης σύνδεσης. Δηλαδή από το Ντακ να πηγαίνουν σε μια συσκευή πομπό, και να μπει δέκτης πίσω από ένα ηχείο. Εφόσον είναι στο αναλογικό πεδίο η σύνδεση, θα έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του ήχου. Αν είναι στο ψηφιακό σήμα, δεν έχει επιπτώσεις.

Δες αν μπορείς να βρεις τρόπο να τακτοποιηθούν καλώδια, είναι η πιο φτηνή και αξιόπιστη επιλογή.
Υπάρχουν μικρά λευκά αυτοκόλλητα λούκια, να κολληθούν πάνω από τα σοβατεπί, να μπουν μέσα τα καλώδια, όμορφα τακτοποιημένα, δε θα φαίνεται τίποτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ωραίος ο Κώστας!
Στην περίπτωση σου Άλεξ χρειάζεσαι όσο δυνατόν λιγότερα πράγματα. Τα ενεργά βοηθάνε προς αυτήν την κατεύθυνση και τα KRK που προτάθηκαν είναι γλυκούλια με τους κίτρινους κώνους τους. Με XLR επίσης έχεις τράτο για μεγάλα μήκη χωρίς απώλειες. :)
Ας φτιάξει όποιος μπορεί το όνομα του φίλου μας. Λείπει ένα Ε, εκτός και αν το θέλει έτσι..
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Tony δεν το πρόσεξα το όνομα.
Κώστα την λύση με τον πομπό και δέκτη δε την υιοθετώ, αλλά μου δίνεις, μαζί με όλους όσους συμμετείχαν στο thread, τροφή για σκέψη.
🤔
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Edit: Και γιατί δεν παίρνεις ένα τηλεχειριζόμενο dac με μεταβλητή έξοδο και xlr, να βάλεις τα μηχανήματα ανάμεσα στα ηχεία και να χειρίζεσαι το pc μέσω tablet ας πούμε;

(με ενεργά ηχεία που προτείνει ο Κώστας )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για τα ακουστικά ρε..

Πάντως το δωμάτιο είναι μικρό, τα δύο αυτά ενεργά θα το φέρουν βόλτα άνετα, σίγουρες οι μεγάλες στάθμες για πάρτι.

Από ποιότητα, είμαι βέβαιος πως δε θα υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τα ηχεία, είναι άριστα.

Οι ρυθμίσεις τονικότητας των ηχείων είναι αρκετές για να το φέρει κάπως περισσότερο στα γούστα του, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες επιλογές που δε διαθέτουν ανάλογες δυνατότητες.

Λόγω της ιδιότυπης κατάστασης, δεν έχει την πολυτέλεια για ακροάσεις και ανάλογες πρακτικές, οπότε η πιο "by the book" προσέγγιση, είναι η ασφαλέστερη.

Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν απορρίπτω την επιλογή των παθητικών Kef, μα εκτιμώ πως απλώς θα εκτοξεύσουν το κοστολογιο, χωρίς χειροπιαστή βελτίωση και με λιγότερες δυνατότητες ρύθμισης τονικότητας, ενώ παράλληλα δε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί η XLR έξοδος του dac για αρκετά μεγάλη απόσταση ιντερκονεκτ, και αναγκαστικά θα χρησιμοποιηθούν τα όποια εντοιχισμένα καλώδια ηχείων. Μαζεύονται τα μειονεκτήματα, αυξάνει η πολυπλοκότητα, χωρίς κέρδος.


Από κει και πέρα ο χώρος, είναι όπως πάντα, μέσα στο παιχνίδι σε κάθε περίπτωση ηχείου, ανεξαρτήτως επιλογής.
 
Last edited:


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αμέσως εσύ.
Για τα ακουστικά ρε..

Πάντως το δωμάτιο είναι μικρό, τα δύο αυτά ενεργά θα το φέρουν βόλτα άνετα, σίγουρες οι μεγάλες στάθμες για πάρτι.

Από ποιότητα, είμαι βέβαιος πως δε θα υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τα ηχεία, είναι άριστα.

Από κει και πέρα ο χώρος, είναι όπως πάντα, μέσα στο παιχνίδι.
Μην χάσεις ευκαιρία για "τσίτωμα". Κανά καλό drink να φέρεις όμως.
Και εσύ Nick. Ξέρεις.. κανά black. :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top