αλλο ενα θεμα επιλογης οχηματος (compact suv)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Ψάχνω να βρω stonic premium σε έκθεση για να το δω.
Εσένα (ή την γυναίκα), ένα τεστ ντραιβ δε θα σε ενδιέφερε πριν την αγορά;
Να δεις αν σε βολεύει το κάθισμα ρε αδερφέ, αν κάνει φασαρία κι αν δεν έχει καλή ορατότητα στις γωνιές...
Αν τυχόν το έκανες, πως σου φάνηκε; Λεν ότι βαράει λίγο, και έχει αεροδυναμικούς θορύβους πάνω από μια ταχύτητα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Κρύψε 10-15 πόντους από την γυναίκα σου και πάρε όποιο θες, μήπως θα πάρει μέτρο να το μετρήσει?
Έχω πει παραμύθια προσωπικά.... μέχρι που μου κάνουν και δώρα ενισχυτές ή tv, κάποιες εταιρείες έχω αναφέρει, υπάρχουν μικρά και αθώα ψεματάκια που μόνο καλό κάνουν....

Ίσως το μετανιώσεις αργότερα αλλά θα είναι αργά.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Δοκιμή θα το κάνουμε κάποια στιγμή αλλά με λένε στη βελμαρ ότι μετά τις 6 το απόγευμα δεν κάνουν δοκιμές (ημαρτον νο2). Το κάθισμα είναι και θέμα έκδοσης όμως , πχ του μεσαίου δεν λέει πολλά , του premium είναι δέρμα οπότε εξ ορισμού διαφορετικό σε αίσθηση και σχέδιο.

Άμα είναι στοιχειωδώς καλό θα το κλεισουμε γιατί είναι και το ψυχολογικό στη μέση.

Ηχοσύστημα θα μείνει μανούλα αν και έχω πολλά υλικά καβατζα αλλά πρέπει να είναι τελείως χαρχαλο για να του βάλω χέρι.
Πηγή σίγουρα μένει ως έχει στην καλύτερη να μπει ξανά ψηφιακό πολυκάναλο με dsp και εισόδους ηχείων ώστε να οδηγήσει τίποτα πιο σοβαρό αλλά μεταξύ μας δεν παίζει.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Γκουντ μορνινγκ και από εμέ: επειδή δεν έχει αναφερθεί από κανένα προσθέτω το 500x.δεν καλύπτει το 1 και κατά τη γνώμη μου δεν θα αντέξει για 15 χρόνια αλλά σε όλα τα άλλα είναι κομπλέ και με το παραπάνω...τώρα βγαίνει και το facelift που είναι κούκλα
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Το έχω σκεφτεί μαζί με το renegade αλλά η επόμενη ερώτηση είναι "φιατ;"

Ίσως αν ήθελα κάτι για 5 χρόνια ναι γιατί είναι κατεξοχήν γυναικείο όχημα αλλά εχω καλομαθει στο Μ και πλεον θεωρώ χαζό να αλλάζεις αυτοκίνητο τόσο νωρις
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Και εγώ τα ίδια κολληματαθα είχα με το θέμα φιατ (και το renegate fiat ειναι).άλλα είναι κουκλκ,ειδικά το facelift.σε θέμα αξιοπιστίας μόνο το stonic θα σε καλυψει αλλά σε μπλιμπλικια είναι σχετικά πίσω (αλλά εξισου όμορφο-αντρικιο )επισης το 500 αν το εχεις πετύχει στο χρώμα το λαδι το ματ,δεν θυμιζει γυναικείο σε καμιά περίπτωση
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ξεκολλήστε λίγο με την αξιοπιστία και την ποιότητα των ιταλικών!
Αυτή την εποχή κυκλοφορώ με ένα Panda 4x4 του 2005 με 194.000 χλμ,δεν έχει ζητήσει τίποτα όλα αυτά τα χρόνια και είναι ιδανικό αυτοκίνητο για πόλη και ασυναγώνιστο σε εκτός δρόμου αποδράσεις και χιόνι.
Υπάρχουν πολλά Fiat που δεν θα αγόραζα λόγω σχεδιασμού και όχι λόγω αξιοπιστίας.
Γενικά δεν συμπαθώ τα αμάξια της κατηγορίας suv αλλά γούστα είναι αυτά.
Αν είναι μονόδρομος η επιλογή της κατηγορίας ψηφίζω 500x που πρότεινε ο @jkatikas λίγο πιο πάνω :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Κι εγώ θα το είχα προτείνει αν δεν έλειπαν πολλά απο τα προαπαιτούμενα. Αλλά λείπουν. :p
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Ξεκολλήστε λίγο με την αξιοπιστία και την ποιότητα των ιταλικών!
Αυτή την εποχή κυκλοφορώ με ένα Panda 4x4 του 2005 με 194.000 χλμ,δεν έχει ζητήσει τίποτα όλα αυτά τα χρόνια και είναι ιδανικό αυτοκίνητο για πόλη και ασυναγώνιστο σε εκτός δρόμου αποδράσεις και χιόνι.
Υπάρχουν πολλά Fiat που δεν θα αγόραζα λόγω σχεδιασμού και όχι λόγω αξιοπιστίας.
Γενικά δεν συμπαθώ τα αμάξια της κατηγορίας suv αλλά γούστα είναι αυτά.
Αν είναι μονόδρομος η επιλογή της κατηγορίας ψηφίζω 500x που πρότεινε ο @jkatikas λίγο πιο πάνω :)
Δεν έχεις και άδικο,καθοτι πολλές φορες το θέμα αξιοπιστίας είναι και λίγο υποκειμενικό (έχει να κάνει με τα σέρβις,τον τρόπο οδήγησης κτλ)...panda εργαλείο και ειδικά το πρώτο το 4x4!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Κι εγώ ένα πάντα στα 110.000χλμ μόνο λάδια ξύδια, δε ζητάει τίποτα το καημένο.
Ντιζελάκι, καίει 5 παρά κάτι, μονίμως πατημένο...
Αλλά σα ποιότητα κατασκευής είναι για κλάματα.
Η δε φασαρία των πίσω τροχών, ώρες ώρες με τρομάζει.. άμα βρέχει νομίζω ότι πιτσιλάει και μέσα η ρόδα... :p
Αλλά είναι εργαλείο, ψηλό, δε βρίσκει, και το τετρακίνητο θα πηγαινει κι όπου να'ναι..
Για γυναίκες, και για να μείνει χρόνια, θα το επέλεγα με κλειστά μάτια. (Αυτό έκανα άλλωστε).
Στο παρκάρισμα είναι το πιο εύκολο που έχω συναντήσει, και το τιμόνι στη θέση city είναι βούτυρο.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Update
Βρήκα έκδοση stonic premium σε πωλητη στη Γλυφάδα (τον πωλητή δεν βρήκα βέβαια , μάλλον μάζευε τα αυτοκίνητα απ' έξω στο χώρο φύλαξης καθότι δύο και κάτι περασα αλλά χαλάλι)
Σημαντικα ανώτερο εσωτερικό , καλύτερα υλικά στο ταμπλό και σημαντικά καλύτερο κάθισμα δερμάτινο με τρυπητό πάτο και πλάτη και απαλό αγκαλιαστικο.
Βέβαια κλασικός Κορεάτης , πρόσεξε το ταμπλό που είναι φάτσα κάρτα αλλά ξέχασε τις πόρτες που είναι παραδίπλα. Τα υλικά εκεί δεν αλλάζουν είναι λίγο φθηναδουρα .

Μου έστειλε και το παραπάνω παλικάρι την προσφορά ,αυτοματο , ηλιοροφή, μεταλλικό χρώμα, πακέτο adas, orange pack, smart key, 23000.
Κοτσαδορο ουσιαστικά μου λέει να βάλω μοναχός μου , τον δίνει σαν πρόσθετο εξοπλισμό με εγκατάσταση στην Ελλάδα στα 1000 ευρώ.
Αν είναι να τον βάλω εδώ τότε σίγουρα βάζω και με τα μισά.

Συνεπώς μένει η δοκιμή του χιλιαριου να δούμε τι ζόρι τραβάει και να διαλέξει το κορίτσι το χρωμα.

Διχρωμία θα μας σιαξει ο Λαμπρινός ( βάψιμο ουρανού κολανα αεροτομή και καθρέπτες)

Μένει να δούμε και ένα βιταρα 14αρι s μαύρο (δυστυχως) με τα πάντα αυτόματο χωρίς ηλιοροφη του 16 με 30000χλμ στα ίδια λεφτά. Δεν το βλέπω αλλά έστω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Βέβαια κλασικός Κορεάτης , πρόσεξε το ταμπλό που είναι φάτσα κάρτα αλλά ξέχασε τις πόρτες που είναι παραδίπλα. Τα υλικά εκεί δεν αλλάζουν είναι λίγο φθηναδουρα .
Και το Fiesta έτσι είναι.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Και το Fiesta έτσι είναι.
Δυστυχως σε όλα τα μίνι τελευταίας γενιάς έχει πέσει πολύ κόψιμο κοστους απο τις πόρτες.παρεπιπτωντως ο χιλιάρης στο stonic ταιριάζει κουτί σύμφωνα με τις διαφορες δικό.ες που έχουν γίνει ταιριαζει κουτί,τόσο σε επιδόσεις όσο και σε συμπεριφορά.(το αυτοκίνητο στον τομέα των αναρτησεων εχει στηθει με αυτόν τον κινητήρα)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
τα φορντ παντα ειχανε μαπα πλαστικα.
Δες όμως το ταμπλώ στο καινούριο. ;)

Δυστυχως σε όλα τα μίνι τελευταίας γενιάς έχει πέσει πολύ κόψιμο κοστους απο τις πόρτες
Πότε ήταν καλά; :p
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Δες όμως το ταμπλώ στο καινούριο. ;)


Πότε ήταν καλά; :p
Επειδή πρόσφατα έκανα μια γύρα για μια φίλη, κοιτώντας mini ,πλέον σε πολλα δεν υπάρχει καν στις πισω πορτες ταπετσαρια.ειναι καλυμμενες με ενιαιο πλαστικο .παλαιότερα ούτε σε γιαπωνέζικα δεν το έβλεπες αυτο
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.890
Reaction score
28.647
Το εντυπωσιακό του παρουσιαστικό, συνδυάζεται με ιδανικές διαστάσεις (μήκος 4,3m
και πλάτος 1,8m) που το καθιστούν ιδιαίτερα ευέλικτο για τις εντός πόλης μετακινήσειs .
μήκος 4341 χλστ ; πλάτος 1804 χλστ ; βάρος 1320 κιλά

-
-
Στον πίσω άξονα, οι εκδόσεις 4x2 διαθέτουν ημιάκαμπτο άξονα προγραμματιζόμενης γεωμετρίας και ελικοειδή
ελατήρια, ενώ για τις εκδόσεις 4x4 έχει υιοθετηθεί ειδικά για το Duster, μια ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων
με γόνατα Mac-Pherson.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Το εντυπωσιακό του παρουσιαστικό, συνδυάζεται με ιδανικές διαστάσεις (μήκος 4,3m
και πλάτος 1,8m) που το καθιστούν ιδιαίτερα ευέλικτο για τις εντός πόλης μετακινήσειs .
μήκος 4341 χλστ ; πλάτος 1804 χλστ ; βάρος 1320 κιλά

-
-
Στον πίσω άξονα, οι εκδόσεις 4x2 διαθέτουν ημιάκαμπτο άξονα προγραμματιζόμενης γεωμετρίας και ελικοειδή
ελατήρια, ενώ για τις εκδόσεις 4x4 έχει υιοθετηθεί ειδικά για το Duster, μια ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων
με γόνατα Mac-Pherson.
Και την τιμή που την βάζετε? Πραγματικό αυτοκίνητο σε τιμή ....προσφορά!
Εξωτερικά σε εμφάνιση, τουλάχιστον εξαιρετικό!
Ως προ το εσωτερικό, πίσω από τον ανταγωνισμό αλλά όχι με ελλείψεις! Μην ξεχνάμε την τιμή.
[DOUBLEPOST=1532270555][/DOUBLEPOST]
Επειδή πρόσφατα έκανα μια γύρα για μια φίλη, κοιτώντας mini ,πλέον σε πολλα δεν υπάρχει καν στις πισω πορτες ταπετσαρια.ειναι καλυμμενες με ενιαιο πλαστικο .παλαιότερα ούτε σε γιαπωνέζικα δεν το έβλεπες αυτο
Πριν λίγο καιρό πέρασα από την αντιπροσωπεία για να το δούμε μαζί με την κόρη μου. Μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση, όταν κατά το κλείσιμο της πόρτας του συνοδηγού, Έτριζε το παράθυρο!!!! Σκεφτείτε, καινούργιο αυτοκίνητο, μέσα στην έκθεση και έτριζε, πόσο μάλλον μετά από χρήση κάποιων ετών! Δοκιμάστε και εσείς, αν ποτέ βρεθείτε σε επίδειξη.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Dacia.
Μου θυμίζει την διαφήμιση με τον τύπο που μετράνε τα λεφτά για να πάρει αυτοκίνητο 600 700 800 900 ένα εκατομμύριο ωπππ φτάνει , το νέο Dacia έχει μόνο 950000 !

Να πάρω αντίγραφο Ρενό δε μου κάθεται με τίποτα.

Το φιέστα του 02 πάντως έχει τίμια πλαστικά. Σκληρά και φθηνά αλλά πολύ πετυχημένο σχέδιο στις πόρτες που δεν δείχνει φθηνια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Το εντυπωσιακό του παρουσιαστικό, συνδυάζεται με ιδανικές διαστάσεις (μήκος 4,3m
και πλάτος 1,8m) που το καθιστούν ιδιαίτερα ευέλικτο για τις εντός πόλης μετακινήσειs .
μήκος 4341 χλστ ; πλάτος 1804 χλστ ; βάρος 1320 κιλά

-
-
Στον πίσω άξονα, οι εκδόσεις 4x2 διαθέτουν ημιάκαμπτο άξονα προγραμματιζόμενης γεωμετρίας και ελικοειδή
ελατήρια, ενώ για τις εκδόσεις 4x4 έχει υιοθετηθεί ειδικά για το Duster, μια ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων
με γόνατα Mac-Pherson.
Είναι πιο μεγάλο από το όριο των 4.2μ που έθεσε ο @pankrok.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.868
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top