βοήθεια για αγορά πικαπ



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
https://www.avsite.gr/forum/threads/πικάπ-technics-sl-23.167993/

Ωραιότατο και εντός budget.
Και εφ' όσον ισχύουν τα λεγόμενα του πωλητή (που δεν έχω λόγους να το αμφισβητήσω) ,φρεσκοσυντηρημένο ,με νέο ιμάντα και καινούρια βελόνα στην κεφαλή.
Άρα plug' n' play για σένα ,χωρίς άλλα έξοδα.
Σίγουρα αν πας πιο πίσω στις αγγελίες του φόρουμ ,θα βρεις και άλλα. Απλά σου πόσταρα το πρώτο που είδα και ταιριάζει στις προδιαγραφές που έβαλες.

Και εδώ παίζεις μπάλα αν θες...οριακά πάνω από 200 ,με μια από τις πιο δημοφιλείς εισαγωγικές κεφαλές και από ότι είδα Θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι και εσύ.

https://www.avsite.gr/forum/threads/project-debut-ortofon-2m-red.163052/
 
Last edited:


Μηνύματα
842
Reaction score
714
https://www.avsite.gr/forum/threads/πικάπ-technics-sl-23.167993/

Ωραιότατο και εντός budget.
Και εφ' όσον ισχύουν τα λεγόμενα του πωλητή (που δεν έχω λόγους να το αμφισβητήσω) ,φρεσκοσυντηρημένο ,με νέο ιμάντα και καινούρια βελόνα στην κεφαλή.
Άρα plug' n' play για σένα ,χωρίς άλλα έξοδα.
Σίγουρα αν πας πιο πίσω στις αγγελίες του φόρουμ ,θα βρεις και άλλα. Απλά σου πόσταρα το πρώτο που είδα και ταιριάζει στις προδιαγραφές που έβαλες.

Και εδώ παίζεις μπάλα αν θες...οριακά πάνω από 200 ,με μια από τις πιο δημοφιλείς εισαγωγικές κεφαλές και από ότι είδα Θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι και εσύ.

https://www.avsite.gr/forum/threads/project-debut-ortofon-2m-red.163052/
Και μόνο που το πουλά ο jjxx1 νομίζω πως αποτελεί εγγύηση.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλημέρα και χρόνια πολλά ξανά.
Να σας ευχαριστήσω από καρδιά για τις ευχές και τον χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε. (είτε στο θέμα, είτε με pm)

Υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσω για διαφορές κτλ (για να μην σας κουράζω με ερωτήσεις) γιατί:
1)βλέπω ότι μου προτείνετε direct drive, αλλά είχα διαβάσει ότι αυτά είναι περισσότερο για dj παρά για οικιακή χρήση , καθώς μεταφέρουν θόρυβο απο το μοτέρ
2)μου προτάθηκε το Stanton T-55 USB , αλλά διάβασα εδώ https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγορά-τίμιου-πικάπ.163903/ Παράδειγμα προς αποφυγήν --> https://www.skroutz.gr/s/400325/Stanton-T-52.html που υποθέσα είναι το ίδιο με usb?
3)ίσιο βραχίωνα ?

Όσο για το ξεπαράδιασμα, ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις καθώς είναι ένας πολύ σοβαρός παράγοντας……

Τέλος καθώς χθες άνοιξα ένα θέμα στην κατηγορία htpc, είναι τουλάχιστον εμφανής για μένα η διαφορά ηλικίας του κόσμου που συμμετέχει στο foroum

Στο εκεί θέμα , παρόλο που το ερώτημα μου ήταν διαφορετικό όλοι στάθηκαν στα ηχεία και ότι θέλουν αλλαγή (κάτι που το γνωρίζω), σε αντίθεση με το εδώ θέμα που κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτά.
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και περιμένω εαν κάποιος έχει κάποιον οδηγό να μου τον στείλει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
εαν κάποιος έχει κάποιον οδηγό να μου τον στείλει.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μη ψάχνεις άδικα..
Μόνο προδιαγραφές υπάρχουν, που στο πικάπ αρχίζουν και τελειώνουν στο wow and flutter, τι περιμένεις άλλωστε από τεχνολογία του '30 (του προηγούμενου αιώνα), θαύματα; :p

Από κει και πέρα, αν πας με προδιαγραφές, ένα πικάπ της προκοπής (mk2) θα βρεις μεταχειρισμένο με 4-5 κατοστάρικα, καινούριο με χιλιάρικο, ένα φόνο της προκοπής πάλι στο χιλιάρικο (κάνα ντακτ) και κεφαλή συμμαζεμένα στα 2-3 κατοστάρικα.

Και αφού το στήσεις σωστά (εδώ ναι, υπάρχουν οδηγοί) θα ακούς από αυτό περίπου όπως παίζει το mp3, λίγο χειρότερα (μονοφωνικά στα μπάσα, μικρότερο δυναμικό εύρος, αυξημένο θόρυβο επιφάνειας - ουδός θορύβου, μειωμένη απόκριση συχνότητας, συντονισμοί, θόρυβοι, και σοβαρές αποκλίσεις απόκρισης στο ακουστό φάσμα, που δίνουν την "προσωπικότητα" κάθε κεφαλής).

Μια χαρά ηχεία έχεις για πικάπ.

Για το Spotify θα χρειαστεί καλύτερα ηχεία και σαμπ, αν θες να ακούσεις την ποιότητα που έχει, φυσικά πακέτο με ηχητική περιποίηση του χώρου σου, που παίζει σημαντικότερο ρόλο από τα ηχεία που παίζουν.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Χρόνια πολλά costas EAR !
Είσαι πολύ αφοριστικός για το βινύλιο νομίζω. Με ένα Thorens td 166 mkii 35 και πλέον ετών με μία goldring 1012 και ένα ifi fono χθές βράδυ περάσαμε μια μαγική ηχητικά βραδυά ,με την παρέα.
Τα mp3 υπάρχουν στο σύστημα μου με cambridge dac ...ούτε κάν ...
Καλές ακροάσεις σε όλους !
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ρυθμίστε-το-πικάπ-σας.115003/

Καλό διάβασμα!
[DOUBLEPOST=1545899130][/DOUBLEPOST]Και άσε τον αφτχιά να λέει...
Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες ,έχουν νοικιάσει μαζί με τον @Dimifoot μια γκαρσονιέρα στην Κάτω Τούμπα ,οπου στεγάζουν στην ηχητική τους φωλίτσα μακριά από τα αδιάκριτα μάτια ,πικάπ ,λάμπες και full range πεντάιντσα μονόδρομα..:D:D:D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χρόνια πολλά costas EAR !
Είσαι πολύ αφοριστικός για το βινύλιο νομίζω. Με ένα Thorens td 166 mkii 35 και πλέον ετών με μία goldring 1012 και ένα ifi fono χθές βράδυ περάσαμε μια μαγική ηχητικά βραδυά ,με την παρέα.
Τα mp3 υπάρχουν στο σύστημα μου με cambridge dac ...ούτε κάν ...
Καλές ακροάσεις σε όλους !
Ενα td166 με τα σημερινα δεδομενα ειναι ενα πικαπ που θα κοστιζε πολλα λεφτα.Ενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση ειναι εξαιρετικη επιλογη και κατι που θα παει αλλα 35 χρονια .......... αν ζει μεχρι τοτε το βινυλιο :)
Βεβαια αν θα μεινεις με τους 30 δισκους παρε κατι φθηνο.Αν σκοπευεις να αγοραζεις δισκους παρε απο την αρχη ενα καλο πικαπ,το καλυτερο που μπορεις.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.028
Reaction score
12.999
....
1)βλέπω ότι μου προτείνετε direct drive, αλλά είχα διαβάσει ότι αυτά είναι περισσότερο για dj παρά για οικιακή χρήση , καθώς μεταφέρουν θόρυβο απο το μοτέρ
2)μου προτάθηκε το Stanton T-55 USB , αλλά διάβασα εδώ https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγορά-τίμιου-πικάπ.163903/ Παράδειγμα προς αποφυγήν --> https://www.skroutz.gr/s/400325/Stanton-T-52.html που υποθέσα είναι το ίδιο με usb?
3)ίσιο βραχίωνα ?
...
Τα DD όταν βγήκαν πριν 40 χρόνια δεν ήταν για DJ αλλά για HiFi. Επειδή το 1200 είχε μεγάλη ροπή το εκμεταλλεύτηκαν μετά οι DJ. Δεν σημαίνει επίσης ότι κάποιο με ιμάντα είναι χειρότερο, το DD μάλλον πάντα είναι καλύτερο στο Wow&Flutter, αλλά γίνεται αντιληπτό?
Ένα καλό DD pickup δεν έχει περισσότερο θόρυβο (rumble) από ένα άλλο με ιμάντα, έδρανο υπάρχει και στα δύο. Αν εννοείς θόρυβο από τα πηνία του μοτέρ μέσω της κεφαλής, αυτό στα φτηνιάρικα DJ ίσως γίνεται. Εγώ είχα 3 διαφορετικά HiFi DD και ποτέ δεν παρατήρησα μαγνητικό θόρυβο κατά τη λειτουργία του μοτερ.
Από τα DJ πικαπ, τα Pioneer μου δείχνουν τα πιο HiFi. Αν διαβάσεις στα site για τα προβλήματα που προκύπτουν (ακόμα και με καινούργια) με τις άλλες μάρκες θα καταλάβεις περί του DJing προορισμού τους, που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να είναι ακίνητο το στροβοσκόπιο πχ.
Για τον ίσιο βραχίονα, κάποτε ήταν όλοι S και εθεωρείτο δευτεροκλασσάτος ο ίσιος, τώρα είναι όλοι σχεδόν ίσιοι. Δεν ξέρω πόσο γίνεται αντιληπτό το όποιο σφάλμα ανάγνωσης από το αυτί.

Τέλος ένα μεταχειρισμένο 30ετίας, όσο και προσεγμένο να είναι πάντα κουβαλάει τα γεράματα του. Ετσι η τιμή κτήσης μπορεί να επιβαρυνθεί με επισκευαστικά. Ζυγίζεις το ρίσκο και αποφασίζεις.
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.381
Reaction score
79.483
Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες ,έχουν νοικιάσει μαζί με τον @Dimifoot μια γκαρσονιέρα στην Κάτω Τούμπα ,οπου στεγάζουν στην ηχητική τους φωλίτσα μακριά από τα αδιάκριτα μάτια ,πικάπ ,λάμπες και full range πεντάιντσα μονόδρομα..:D:D:D
Οχι κύριοι, έχουμε τα πικάπ μας κανονικά στο κυρίως σύστημα, δεν τα κρύβουμε.
Direct Drive φυσικά.
Τα έχω ξαναπεί, βάζω βινύλιο σπάνια, και θυμάμαι γιατί σταμάτησα να το χρησιμοποιώ ως κυρίως πηγή.
Εννοείται πως πλεόν το περνάω απο ψηφιακή μετατροπή και ισοστάθμιση Dirac, και τελευταία το κάνω και upsampling με dolby digital σε πολυκάναλο, για να γίνει υποφερτό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οχι κύριοι, έχουμε τα πικάπ μας κανονικά στο κυρίως σύστημα, δεν τα κρύβουμε.
Direct Drive φυσικά.
Τα έχω ξαναπεί, βάζω βινύλιο σπάνια, και θυμάμαι γιατί σταμάτησα να το χρησιμοποιώ ως κυρίως πηγή.
Εννοείται πως πλεόν το περνάω απο ψηφιακή μετατροπή και ισοστάθμιση Dirac, και τελευταία το κάνω και upsampling με dolby digital σε πολυκάναλο, για να γίνει υποφερτό.
Αυτό το δεν ντρέπομαι ,αλλά το μετατρέπω ,μου θυμίζει τους ούγκανους που δεν ντρέπονται για τις σβάστικες γιατί τις έχουν μετατρέψει σε αρχαιοελληνικούς μαιάνδρους..:p:p:p
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
...για να γίνει υποφερτό.
Είμαι περίεργος όλοι εσείς που θεωρείτε τους δίσκους τόσο κατώτερους πόσο καλό ψηφιακό σύστημα έχετε. Εμένα που είναι ταπεινά και το ψηφιακό και το αναλογικό σύστημα μου στα ίδια επίπεδα είναι, περισσότερο ρόλο παίζουν η παραγωγή και κοπή ενός άλμπουμ παρά σε τι φορμάτ το έχω. Έχω καλά και κακά ηχητικά άλμπουμ και στα δύο φορμάτ, εννοώ CD και δίσκους. Πάντως πέρα από τη διαδικασία του δίσκου κλπ και ηχητικά το αναλογικό μου σύστημα παίζει καλά. Δε γνωρίζω πόσο ψηλά φτάνουν τα MP3, πάντως τα 320kbps (που έχω) ούτε για αστείο δε μπορούν να χτυπήσουν τα δυναμικά και τον ήχο των δίσκων. Τουλάχιστον στο αυτί μου, μπορεί οι μετρήσεις να δείχνουν άλλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Είμαι περίεργος όλοι εσείς που θεωρείτε τους δίσκους τόσο κατώτερους πόσο καλό ψηφιακό σύστημα έχετε.
Εγώ δε τους θεωρώ τόσο κατώτερους.
Μια χαρά είναι.
Και το mp3 μια χαρά είναι.

Δε γνωρίζω πόσο ψηλά φτάνουν τα MP3, πάντως τα 320kbps (που έχω) ούτε για αστείο δε μπορούν να χτυπήσουν τα δυναμικά και τον ήχο των δίσκων.
Ούτε γι'αστείο;
Ωραία.
Εγώ ούτε γι'αστείο δε μπορώ να ξεχωρίσω το mp3 που έφτιαξα από δίσκο βινυλίου, από τον ίδιο το δίσκο βινυλίου.
Καταλήγουμε κάπου σίγουρα;:gotcha:

Αντιθέτως, το mp3 που φτιάχνω από CD, το ξεχωρίζω από το ίδιο το cd. Συνήθως, ακούγεται καλύτερα από το CD. :D
Αυτή μου η εκτίμηση, έχει επιβεβαιωθεί πάρα πολλές φορές, ακόμα και σε αρκετά μεγάλο κοινό, σε οργανωμένο τεστ.:p

Η πλάκα είναι ότι ξέρω το "γιατί". 8-)
Ξέρω και το "γιατί" δε ξεχωρίζω το βινύλιο. :D

Μόνο πότε θα πεθάνω δε ξέρω..:lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
...Αντιθέτως, το mp3 που φτιάχνω από CD, το ξεχωρίζω από το ίδιο το cd. Συνήθως, ακούγεται καλύτερα από το CD...
Εγώ επειδή έχω basic σύστημα, χωρίς usb είσοδο και εξωτερικό dac, για να ακούσω MP3 πρέπει να τα περάσω σε CDR και να τα ακούσω από το CDP. Τα 320 συνήθως δεν έχουν τα δυναμικά ούτε των CD ούτε των δίσκων.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλησπέρα και πάλι ανάμεσα στα παρακάτω μεταχειρισμένα που για τα μάτια μου φαίνονται όλα σε καλή κατάσταση
Project Rpm1
Project Audio Debut Carbon DC, με κεφαλή Ortofon ΟΜ10
Pro- ject RPM- 1. 3 Genie χωρίς βελόνα και ιμάντα
TECHNICS SL1300 ΜΚ2
rega planar 3 με βραχιονα rb300 kai κεφαλη sumiko black pearl
DUAL, CS 430
Dual 505-2
TECHNICS sl1200mk2 με αρκετές χαρακιές κτλ.

Και στο καινούργιο Audio Technica AT-LP120-USB

Τι θα προτείνατε?

Τα μεταχειρισμένα είναι σε εύρος τιμής από 150-300

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι εάν παω σε λύση technics , ναι μεν είναι ποιο ακριβά, αλλά θα μπορώ να τα πουλήσω ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν μου κάνουν/ μου μείνει το μικρόβιο του δίσκου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.880
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top