βοήθεια για αγορά πικαπ


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.495
Reaction score
37.569
..μπα σαμπρελα.. χαχαχα .... βρε συ... πας καλα που θα μπλεξω κοτζαμαν μαιμου με αυτες τις λυσασμενες, ειμαι αρκετα λυσσα απο μονο μου !!??
 

ika

News
Μηνύματα
13.772
Reaction score
12.838
και μια φώτο απο το rega (που μαλλον ειναι αρκετά παραμελημένο) αλλά παίζει άψογα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του
[DOUBLEPOST=1546013949][/DOUBLEPOST]
εμ εκεί είναι το θέμα..... θα ξαναασχοληθώ μετά από σχεδόν 30 χρόνια και οι τότε εντυπώσεις μου δεν ήταν καλές καθώς το πικαπ ήταν κυριολεκτικά της πλάκας....... οπότε δεν γνωρίζω εάν θα το παντρευτώ ή όχι, και είπα να δοκιμάσω με κάτι φθηνό αλλά με έβαλαν στην μπρίζα
Το ξέβαμα εκεί στην βάση του βραχίονα του REGA πως να έγινε?
Μέχρι αυτοκόλλητο με PICATSU έχει...
Περίεργο μου φαίνεται, μήπως έπαιζε και κανένα παιδί με το πικάπ?
[DOUBLEPOST=1546021132][/DOUBLEPOST]
το 1300mk2 πάντως μου φαίνεται το καλύτερο εμφανισιακά.... ..?
Είναι αυτόματο όμως, θέλει περισσότερη προσοχή στην εξέταση του και δεν είναι 1200.

Με 200€ δεν θα πάρεις το τέλειο, όπου και να καταλήξεις κάτι ίσως να θέλει.
Για αρχή πάρε το λιγότερο ακριβό και βλέπεις στην πορεία. Μπορεί να μην σου αρέσει το σπορ.

Άσε που ίσως παίζει και αυτό και μεγαλώνεις την δισκοθήκη σου αυτομάτως.:gamer:
 
Last edited:

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Σε περίπτωση που θέλει βάψιμο το πλατό γίνεται ; Και εάν ναι περίπου κόστος εάν το έχει κάνει κανένας. Επίσης το rega τελικά θα είναι στα 250 ευρώ. Οπότε θέλω απόψεις εάν στην εμφανισιακά κατάσταση που το βλέπετε αξίζει τον κοπο
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Σε περίπτωση που θέλει βάψιμο το πλατό γίνεται ; Και εάν ναι περίπου κόστος εάν το έχει κάνει κανένας. Επίσης το rega τελικά θα είναι στα 250 ευρώ. Οπότε θέλω απόψεις εάν στην εμφανισιακά κατάσταση που το βλέπετε αξίζει τον κοπο
Η φωτο μπορεί να παραπλανήσει. Το θέμα είναι να το δεις από κοντά και να ελέγξεις αν λειτουργεί καλά, χωρίς θορύβους, σωστή ταχύτητα περιστροφής, τζόγος στο βραχίονα, βελόνα σε καλή κατάσταση κλπ. Αν είναι να δώσεις κι άλλα χρήματα για να το διορθώσεις, μην το πάρεις.
 


ika

News
Μηνύματα
13.772
Reaction score
12.838
Σε περίπτωση που θέλει βάψιμο το πλατό γίνεται ; Και εάν ναι περίπου κόστος εάν το έχει κάνει κανένας. Επίσης το rega τελικά θα είναι στα 250 ευρώ. Οπότε θέλω απόψεις εάν στην εμφανισιακά κατάσταση που το βλέπετε αξίζει τον κοπο
Όταν έχει 380€ ένα Ρ3 που δείχνει τέλειο στην ΧΕ, μην το συζητάς καν για αυτό της φωτογραφίας.
Επίσης υπάρχει στα 240€ ένα PIONEER PLX500 του κουτιού, που το θεωρώ σαφώς ανώτερο το audiotechnica.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Όταν έχει 380€ ένα Ρ3 που δείχνει τέλειο στην ΧΕ, μην το συζητάς καν για αυτό της φωτογραφίας.
Επίσης υπάρχει στα 240€ ένα PIONEER PLX500 του κουτιού, που το θεωρώ σαφώς ανώτερο το audiotechnica.
Ευχαριστώ φίλε μου, αυτήν την βοήθεια ήθελα.....
 

ika

News
Μηνύματα
13.772
Reaction score
12.838
..... που το θεωρώ σαφώς ανώτερο το audiotechnica.
διευκρίνιση: που το θεωρώ σαφώς ανώτερο από το audiotechnica
 
Last edited:


Μηνύματα
146
Reaction score
372
- μου αρέσει που ακόμα το νήμα λέγεται :'' βοήθεια για αγορά πικαπ '' . . . αντί να μετονομαστεί σε '' βοήθειαααααααααα . . . ''
Μα το λεει ο Ανθρωπος "Βοηθεια για αγορα πικαπ" δεν ρωταει τι ακουγεται καλυτερα για να επιλεξει .
Εχει αποφασισει οτι θα το παρει οποτε το θεμα ειναι τι?
Τα ιδια κανετε κ με τα ηχεια!
 


Μηνύματα
158
Reaction score
137
Μέχρι τα 300€ θα μπορούσες να δεις αυτό ώστε και να μην δώσεις πολλά λεφτά αλλά και να πάρεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα που θα σου επιτρέψει και να μεταφέρεις τους δίσκους σου σε ψηφιακή μορφή. Η τιμή του όπως βλέπω είναι ιστορικά χαμηλή και έχεις κορυφαίο customer support από amazon.
Δεν υπάρχει λόγος να πάς σε κάτι πιο ακριβό εαν δεν θες να αλλάξεις κι όλα τα άλλα μηχανήματα που έχεις. πχ. Το phono που λες του marantz θα αδικεί ένα πιο ακριβό πικάπ οπότε θα μπεις στην διαδικασία να πάρεις ένα εξωτερικό κλπ κλπ κλπ...

ΥΓ. Το TT5005 απλά ξέχνα το. Ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό με εσένα το είχα αγοράσει λόγω μάρκας και κόστους και το επέστρεψα πίσω μιας και η ποιότητα κατασκευής και το τοπικό service είναι πολύ κάτω του μετρίου. Φαντάσου ότι οι στροφές που γυρνούσε ήταν λάθος και το service έλεγε ότι αυτοί το φτιάχνουν και χαλάει στην μεταφορά από αυτούς στο μαγαζί !!! :)
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όταν έχει 380€ ένα Ρ3 που δείχνει τέλειο στην ΧΕ, μην το συζητάς καν για αυτό της φωτογραφίας.
Επίσης υπάρχει στα 240€ ένα PIONEER PLX500 του κουτιού, που το θεωρώ σαφώς ανώτερο το audiotechnica.
Ναι αυτο το rega αξιζει να το δει :thumbsup:
 

ika

News
Μηνύματα
13.772
Reaction score
12.838
Ναι αυτο το rega αξιζει να το δει :thumbsup:
Εγώ το έβαλα συγκριτικά με τα 250€ του Ρ3 που μας έδειξε στη φωτό, ώστε να καταλάβει ποιο δείχνει σωστό και πιο χάλια.
Το budget του είναι γύρω στα 200, θέλει μεγάλη υπέρβαση, άμα μπορεί καλώς.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγώ το έβαλα συγκριτικά με τα 250€ του Ρ3 που μας έδειξε στη φωτό, ώστε να καταλάβει ποιο δείχνει σωστό και πιο χάλια.
Το budget του είναι γύρω στα 200, θέλει μεγάλη υπέρβαση, άμα μπορεί καλώς.
Και καλα εκανες.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τι θα έκανα αν είχα 200 ευρώ μόνο και ήθελα διακαώς να αγοράσω πικ-απ για να ακούω τους 30 δίσκους που είχα αποκτήσει (ως συνήθως πριν την αγορά πικ-απ);
Θα έδινα προκαταβολή τα 200 ευρώ και θα έπαιρνα του κουτιού και ρυθμισμένο από τον αντιπρόσωπο αυτό https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=4466, ή αυτό https://www.audioshow.gr/index.php?...t_id=58580&virtuemart_category_id=357&lang=el ή αυτό https://lyreaudio.gr/shop/pro-ject-essential-ii-acryl-white-ortofon-om-5e/.
Τα υπόλοιπα 200 ευρώ μέχρι την αξία του πικαπ θα τα έβαζα σε 10 δόσεις των 20 ευρώ. Δηλαδή αντί να αγοράζω ένα βινύλιο τον μήνα, θα πλήρωνα την δόση μέχρι να ξεχρεώσω το πικαπ!
 


ika

News
Μηνύματα
13.772
Reaction score
12.838
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, καθώς περάσατε και εσείς τους ίδους προβληματισμούς και με προστατεύεται απο κακοτοπιές...
Όλοι οι προβληματισμοί, δεν γράφτηκαν όμως για να μπουν εμπόδιο στην πιθανή αγορά πικάπ.
Εξάλλου όπως λένε "ακόμα και το μεγαλύτερο ταξίδι ξεκινάει με ένα βήμα".
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς . Το νέο μου απόκτημα dual cs505-4 με κεφαλη JVC Z1s ηρθε στα χέρια μου . Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και ιδιαίτερα τον Κυριακου Γιαννη που με βοήθησε και με "ανέχτηκε" με τα pm μου. Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε ολοι
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top