βοήθεια για αγορά πικαπ

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ξέρω και το "γιατί" δε ξεχωρίζω το βινύλιο. :D
Αν εγραψες απο την δικη σου γνωστη κεφαλη,τοτε ξερω και γω γιατι δεν ξεχωριζεις το βινυλιο :p
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
300 ευρώ= 30 μήνες Spotify.

+30 δίσκοι από 7 ευρώ μέσο όρο πώληση=210€= άλλοι 21 μήνες Spotify.

Σύνολο 51 μήνες, περιπου 4,5 χρόνια Spotify. Και αν υπολογίσουμε και καθαριστικά βελόνας, δίσκων, αντιστατικά, βουντού, κτλ, περνάμε άνετα τα 5 χρόνια Spotify, με όλη την μουσική του πλανήτη, αντί για 30 βινύλια.

:lolsign:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα και πάλι ανάμεσα στα παρακάτω μεταχειρισμένα που για τα μάτια μου φαίνονται όλα σε καλή κατάσταση
Project Rpm1
Project Audio Debut Carbon DC, με κεφαλή Ortofon ΟΜ10
Pro- ject RPM- 1. 3 Genie χωρίς βελόνα και ιμάντα
TECHNICS SL1300 ΜΚ2
rega planar 3 με βραχιονα rb300 kai κεφαλη sumiko black pearl
DUAL, CS 430
Dual 505-2
TECHNICS sl1200mk2 με αρκετές χαρακιές κτλ.

Και στο καινούργιο Audio Technica AT-LP120-USB

Τι θα προτείνατε?

Τα μεταχειρισμένα είναι σε εύρος τιμής από 150-300

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι εάν παω σε λύση technics , ναι μεν είναι ποιο ακριβά, αλλά θα μπορώ να τα πουλήσω ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν μου κάνουν/ μου μείνει το μικρόβιο του δίσκου.
"rega planar 3 με βραχιονα rb300 kai κεφαλη sumiko black pearl" θα ηταν η επιλογη μου.
 



ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
1ο. Rega Planar3, που λένε και οι προλαλήσαντες.
2ο. Project Audio Debut Carbon DC, Ortofon ΟΜ10.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
1ο. Rega Planar3, που λένε και οι προλαλήσαντες.
2ο. Project Audio Debut Carbon DC, Ortofon ΟΜ10.
Εξ' οσων γνωριζω ενα βασικο προβλημα των πικαπ ειναι οι εξωγεννεις κραδασμοι - οι οποιοι παλαιοθεν αντιμετωπιζοντο δια μαζης ή δια αποσβεσης - εδω αντιμετωπιζεται το θεμα ικανοποιητικα ?

θα μπορουσατε να μου υποδειξετε κατι προς ενημερωσιν μου σχετικως ... οπως μιλαμε εδω ομως, καθως τα λοιπα (γκουγκλαριστα) δεε με καλυψανε - θανκς !
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
300 ευρώ= 30 μήνες Spotify.

+30 δίσκοι από 7 ευρώ μέσο όρο πώληση=210€= άλλοι 21 μήνες Spotify.

Σύνολο 51 μήνες, περιπου 4,5 χρόνια Spotify. Και αν υπολογίσουμε και καθαριστικά βελόνας, δίσκων, αντιστατικά, βουντού, κτλ, περνάμε άνετα τα 5 χρόνια Spotify, με όλη την μουσική του πλανήτη, αντί για 30 βινύλια.

:lolsign:
Πάντως Δημήτριε τώρα με το spotify νομίζω ότι έχω (ή έχουμε) πέσει στην παγίδα της αέναης αναζήτησης μουσικής, που ναι μεν είναι γοητευτική γιατί υπάρχουν τόσα πράγματα που τα αγνοούσα ότι υπάρχουν, αλλά από την άλλη δεν σε αφήνει να εντρυφήσεις στο έργο του κάθε καλλιτέχνη. Αντίθετα με ό,τι συνέβαινε στα χρόνια του βινυλίου όπου η δυσκολία απόκτησης της μουσικής είχε σαν αποτέλεσμα να μαθαίνουμε απ' έξω και ανακατωτά κάθε λεπτομέρεια του δίσκου, αφού αναγκαζόμασταν να τον ακούμε κανένα μήνα μέχρι να πάρουμε τον επόμενο, χα χα!
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Φίλε πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες το πικάπ για να μη σου μείνουν οι 30 δίσκοι, ή αν είσαι τυφλά ερωτευμένος με το βινύλιο και θες να το παντρευτείς.

Στην πρώτη περίπτωση βρες τους 30 δίσκους σε ψηφιακό φόρματ, και μετά πούλα τους ή κράτα τους ως κειμήλιο. Θα έχεις κάνει την πιο ορθολογική επιλογή.

Στη δεύτερη πάρε το ακριβότερο που μπορείς. Του χρόνου, για τον Χ/Ψ λόγο θα πάρεις και πάλι το ακριβότερο που μπορείς. Του παραχρόνου θα αλλάξεις phono stage γιατί έτσι. Του αντιπαραχρόνου νέο πικάπ, με μαρμάρινη βάση αυτή τη φορά. Και λοιπά.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
και μια φώτο απο το rega (που μαλλον ειναι αρκετά παραμελημένο) αλλά παίζει άψογα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του
[DOUBLEPOST=1546013949][/DOUBLEPOST]
Φίλε πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες το πικάπ για να μη σου μείνουν οι 30 δίσκοι, ή αν είσαι τυφλά ερωτευμένος με το βινύλιο και θες να το παντρευτείς.
εμ εκεί είναι το θέμα..... θα ξαναασχοληθώ μετά από σχεδόν 30 χρόνια και οι τότε εντυπώσεις μου δεν ήταν καλές καθώς το πικαπ ήταν κυριολεκτικά της πλάκας....... οπότε δεν γνωρίζω εάν θα το παντρευτώ ή όχι, και είπα να δοκιμάσω με κάτι φθηνό αλλά με έβαλαν στην μπρίζα
 

Attachments


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Καλησπέρα και πάλι ανάμεσα στα παρακάτω μεταχειρισμένα που για τα μάτια μου φαίνονται όλα σε καλή κατάσταση
Project Rpm1
Project Audio Debut Carbon DC, με κεφαλή Ortofon ΟΜ10
Pro- ject RPM- 1. 3 Genie χωρίς βελόνα και ιμάντα
TECHNICS SL1300 ΜΚ2
rega planar 3 με βραχιονα rb300 kai κεφαλη sumiko black pearl
DUAL, CS 430
Dual 505-2
TECHNICS sl1200mk2 με αρκετές χαρακιές κτλ.

Και στο καινούργιο Audio Technica AT-LP120-USB

Τι θα προτείνατε?

Τα μεταχειρισμένα είναι σε εύρος τιμής από 150-300

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι εάν παω σε λύση technics , ναι μεν είναι ποιο ακριβά, αλλά θα μπορώ να τα πουλήσω ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν μου κάνουν/ μου μείνει το μικρόβιο του δίσκου.
To MK II είναι η πρώτη μου επιλογή αν λειτουργικά είναι εντάξει. Και 300€ να έχει είναι φθηνό πια, ανέβηκαν πολύ από τότε που καταργήθηκαν. Υπολόγισε κόστος κεφαλής + headshell αν δε περιλαμβάνονται. Πολύ καλή τιμή και το Rega με τη κεφαλή αν η βελόνα της δεν είναι φθαρμένη. Μόνο ο βραχίονας είναι αρκετά ακριβότερος αν τον αγοράσεις καινούριο.

και μια φώτο απο το rega (που μαλλον ειναι αρκετά παραμελημένο) αλλά παίζει άψογα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του
Αν ήταν και αισθητικά άψογο θα ήταν αρκετά ακριβότερο. Αγόρασα πέρσι ένα 1200 ΜΚ ΙΙ και πλήρωσα πολύ περισσότερα λόγω ότι ήταν αμεταχείριστο. Όλα μετράνε.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
και είπα να δοκιμάσω με κάτι φθηνό αλλά με έβαλαν στην μπρίζα
Πολλά μέλη θα δούν αυτη την πρόταση και θα χαμογελάσουν κουνώντας το κεφάλι...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εξ' οσων γνωριζω ενα βασικο προβλημα των πικαπ ειναι οι εξωγεννεις κραδασμοι
Σε καποια πικαπ αντιμετωπιζεται με ψηλη μαζα σε αλλα με χαμηλη.Το rega καλο ειναι να τοποθετηθει σε ενα καλο ρακ η τραπεζακι η βαση τοιχου.Ενα που εχω εγω (p3-24/rb301) και μαλιστα κοντα σε ηχειο δεν εχει προβλημα τουλαχιστον στις εντασεις που συνηθως ακουω.Αυτο που μας εδειξες στην φωτο,θελει ενα γερο καθαρισμα, ισως νεο ιμαντα και λαδι ,επισης αν ειναι το μοντελο με την αναρτηση στο μοτερ αντε να θελει και εναν ιμαντα για την αναρτηση του μοτερ.Ολα μαζι γυρω στα 15-20 ευρω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
.... να το παιξουμε ενεργα-μπανανες-ακιδα-κεφαλή ? (το χω ξαναπει το αστειο?)
πρωτιστως εγω λεω rega, μετα pro-ject με ortofon, και μετα λεω MK2, ομως εγω ειμαι μαιμου δηλαδη και δεν ειναι να εκλαμβανομαι σοβαρα, οταν μιλαω σοβαρα, αλλα οταν κανω πλακα ειναι καλητερα να με παιρνεις στα σοβαρα... :boast:
Παντως, το βινυλιο ειναι μπελας (οσο περισσοτερο εισχωρεις, βεβαια ο καθενας εχει δικαιωμα στον μαζοχισμο). Η ερωτηση μου, ειναι γκαλοπ, μα καλα..πως σου ηρθε εν ετη 2018 (τελη) να ασχοληθεις με κατι τετοιο ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Ωχχχ μρε κουμπαρε ... απλα 'ναι τα πραματα
View attachment 114117

επ' εφκεριας - αυτο θεωρειται εντοιχισμενο ?
.. δεν με τουμπαρεις με human league... !!
...αν ειναι το θεμα γυναικα στη μεση.. τοτε μπορεις να παρεις ενα high end δειγμα απο καποιο καταστημα .. :D:download::beach::bigboss:
'Η ας ανοιχτει ενα θεμα "πως να ριξω γκομενα με hifi" ..
ασχετο, πριν το πικαπ πως εριχνες τις γυναικες στην αβυσο της ακολασιας? γιατι να αλλαξει αυτο?!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
πριν το πικαπ πως εριχνες τις γυναικες στην αβυσο της ακολασιας?
κασσετες τως ηγραφα ... πως αλλιως ?
γιατι να αλλαξει αυτο?!
ειπα 'γω ν' αλλαξει ?
επαε εχω βαλει τη ρεζερβα :D σε τολαχιστον δυο με κλαταρισμενα λαστιχα και με ξανοιγανε σα να μου 'ναι θεος !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Spotify και κουραφέξαλα
Είναι όπως τα iBooks .Μπορώ να έχω όσα θέλω και τσαμπέ. Βιβλία όμως αγοράζω
Και για να είμαστε on topic
Για αρχή πάρε αυτό https://www.skroutz.gr/s/400816/Audio-Technica-AT-LP120-USB.html
Προσωπικά αναφέρω, ότι συμφωνώ απόλυτα! Αν και συνδρομητής στο spotify, το παιχνίδισμα με το πικάπ, το ψάξιμο στο δισκάδικο, δεν τα αλλάζω με τίποτα!

Είναι κάτι σαν ιεροτελεστία, η ακρόαση ενός lp! Ειδικά για τους .... μεγαλύτερους ηλικιακά!
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
το 1300mk2 πάντως μου φαίνεται το καλύτερο εμφανισιακά.... αλλα απο ότι καταλαβαίνω με βλέπω για το rega.
επειδή το rega έχει σπασμένο καπάκι πόσο έχει ένα ανταλλακτικό?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
κασσετες τως ηγραφα ... πως αλλιως ?
ειπα 'γω ν' αλλαξει ?
επαε εχω βαλει τη ρεζερβα :D σε τολαχιστον δυο με κλαταρισμενα λαστιχα και με ξανοιγανε σα να μου 'ναι θεος !
βρε συ, δε λεω για σενα, εισαι ταλεντο 'συ να πουμε.. χαχα... ετσι ντε με κασετες... και γουοκμαν και μαζι να ακουμε απο τα ακουστικα, και μετα βγηκαν τα φορητα και αυξηθηκε η αποσταση..χαχαχα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top