βοήθεια για διαμόρφωση χωρου

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
.....με κόστος στις 5000 καλά θα κάνει να περιμένει.......
όπως έγραψα και πριν απο 2 μήνες ειναι σε σκέψη η αγορα 2 σετ cabasse Eole 4 με Yamaha ( οι δόσεις στον Νάκα ειναι μεσα στις δυνατότητες μου ) θα δούμε, για μενα έχει σημαςια να δω επιτέλους ταινία στο σπίτι σε Μεγάλη οθόνη και μη ξεχνάς οτι έχει Ολυμπιάδα φέτος !!!!!! περιμενουν και τα φιλαράκια για να απολαύσουμε snooker.
2καναλος είμαι και γουςταρω, αλλά ποτε δεν ξέρεις.."
νομιζα οτι ημουν ο μονος που παρακολουθει σνουκερ εδω...:drinks:
ποιον υποστηρίζεις; ο σαλιβαν, selby, ή τραμπ;
 


Μηνύματα
255
Reaction score
219
νομιζα οτι ημουν ο μονος που παρακολουθει σνουκερ εδω...:drinks:
ποιον υποστηρίζεις; ο σαλιβαν, selby, ή τραμπ;
....... Σαλιβαν ο απίστευτος.....Σελμπι ο χαμελαιων Τραμπ....επιτέλους πάτησε γερά....σε λιγο ξεκινά το Μάστερ αλλά η Ρουκέτα δεν κατεβαίνει Το βλέπω να ειμαςτε παλι 4αδα για σχολιασμό των φρειμς !!!!!!!χαχαχαχα φθάνουμε και τους 7 !!!!!!!!!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ελπιζω να τα εχεις ολα ετοιμα μεχρι τον απριλιο. (sheffield crucible)
νημα για σνουκερ υπαρχει στο φορουμ;
 

Μηνύματα
255
Reaction score
219
ελπιζω να τα εχεις ολα ετοιμα μεχρι τον απριλιο. (sheffield crucible)
νημα για σνουκερ υπαρχει στο φορουμ;
......μπα δε νομίζω και φέτος το τουρνουά στο Ναό σε 65 ........ απο αρχές Ιούνη και μετά η αγορα λόγω Ολυμπιάδας ( όλο και κατι θα γλιτώσουμε ), θέλω ακόμη 1 σαμπ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.855
Reaction score
77.453
.....με κόστος στις 5000 καλά θα κάνει να περιμένει.......
όπως έγραψα και πριν απο 2 μήνες ειναι σε σκέψη η αγορα 2 σετ cabasse Eole 4 με Yamaha ( οι δόσεις στον Νάκα ειναι μεσα στις δυνατότητες μου ) θα δούμε, για μενα έχει σημαςια να δω επιτέλους ταινία στο σπίτι σε Μεγάλη οθόνη και μη ξεχνάς οτι έχει Ολυμπιάδα φέτος !!!!!! περιμενουν και τα φιλαράκια για να απολαύσουμε snooker.
2καναλος είμαι και γουςταρω, αλλά ποτε δεν ξέρεις.."
τα cabasse τι ακριβώς να τα κάνεις σε χώρο όπου δεν έχεις θέμα με το waf?

μεγάλη οθόνη------μεγάλος ήχος...αυτά πάνε μαζί
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Ναι κάπως περίεργα το έχεις προσεγγίσει το θέμα. Εμένα η πρόταση μου εχει ως εξής:
Αφήνεις το στέρεο όπως είναι δεξιά και αριστερά της οθόνης. Για οθόνη προτείνω μια ηχοπερατη elite η κάτι άλλο από Έλληνα αντιπρόσωπο αρκεί να είναι ηχοπερατη στα ίδια λεφτά που θα έδινες για alr. Δεν χρειάζεται alr σε dedicated. Πίσω από την οθόνη θα φτιάξεις μια ξύλινη κατασκευή όλο τον τοίχο 3.6 μέτρα μήκος με βάθος 40 εκατοστά περίπου όπου μέσα θα βάλεις τρία ίδια ηχεία κατά τη γνώμη μου jbl c211.
Για surround πάλι jbl 8320 (αν σε περνει οικονομικά scs8 η 9300) και όλα αυτά θα τα τρέξεις με έναν nad t758v3 και crown xls τελικούς. Από σαμπ πάρε ότι θες (εγώ πήρα δύο Dayton um18-22 σε κλειστή καμπίνα).
Συνολικο κόστος για ήχο γύρω στα 6 χιλιάρικα χωρίς τα σαμπ. Όσο κάνει ένα κεντρικό meridian δηλαδή και σε ταινίες δεν υπάρχει καν σύγκριση. Για μουσική κρατάς τα ηχεία που έχεις όπως είναι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.855
Reaction score
77.453
Συνολικο κόστος για ήχο γύρω στα 6 χιλιάρικα χωρίς τα σαμπ. Όσο κάνει ένα κεντρικό meridian δηλαδή και σε ταινίες δεν υπάρχει καν σύγκριση. Για μουσική κρατάς τα ηχεία που έχεις όπως είναι.
εγώ το βρήκα πιο φθηνά :biggrin:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.855
Reaction score
77.453
Δεν έχει κανένα νόημα να στήσει πολυκάναλο με meridian εκτός αν θέλει να δώσει μια περιουσία.
εγώ προσωπικά έτσι όπως είμαι σήμερα...αν ένα ηχείο δεν μπορεί να βγει-συνδυαστεί σε πολυκάναλο δεν αξίζει να το κρατάς.....δεν έχω καν το συναισθηματικό δέσιμο που είχα πριν χρόνια.....πόδι...ΟΥΣΤ!

η περίπτωση meridian είναι δύσκολη φάση
ή τα πουλάς
ή βρίσκεις ένα ακόμα για κεντρικό και αφού και εφόσον είναι εφικτό να mixαριστεί με κάποια άλλα στα surround


έχω την εντύπωση ότι ο φίλος έμαθε σε ένα χαιεντάδικο άκουσμα και είναι δύσκολο να ξεβολευτεί....:unsure:
 



Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Και τι θα ακούει; Δικάναλο; :roflmao:
Εγώ φταίω που πήρε τα meridian; :tongue: :biggrin: :tongue:
παντως πολύ σωστά είπε ο Χάρης αν έχεις μάθει στο χαιενταδικο άκουσμα είναι δύσκολο να ξεβολευτεις.
Έχεις να προτείνεις κάτι πιο λειτουργικό εσύ;
Μόνο 7.2.4 με τα 11 ηχεία να είναι Nautilus δεν έχουμε δει ακόμα εδώ μέσα :D

Εν τω μεταξύ σε πολυκατοικίες, τι ακριβώς κάνετε ρε παίδες με τα θηρία ?
Δεν ξέρω, ρωτα τον @jiovani75 διότι εγώ προσωπικά μένω σε μονοκατοικία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.455
Εγώ φταίω που πήρε τα meridian; :tongue: :biggrin: :tongue:
πΟως πολύ σωστά είπε ο Χάρης αν έχεις μάθει στο χαιενταδικο άκουσμα είναι δύσκολο να ξεβολευτεις.
Έχεις να προτείνεις κάτι πιο λειτουργικό εσύ;

Δεν ξέρω, ρωτα τον @jiovani75 διότι εγώ προσωπικά μένω σε μονοκατοικία.
Αν δεν μπορει να τα μετατρέψει σε πεντακάναλο- το απολύτως ελάχιστο-ας τα πουλήσει.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Εσύ το χοντρινες αμέσως :tongue: :biggrin: .
Εγώ είπα να το πάω πιο κλιμακωτά.... Αφορμή δε για την πρόταση μου στάθηκε το ότι εξ αρχής έκανε γνωστή την πρόθεση του να στήσει ξεχωριστά ηχεία για το home cinema.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα όσον αφορά το κράτημα του HiFi stereo setup as is, και την προσθήκη ξεχωριστού πολυκάναλου setup με ηχοπερατή οθόνη.
 

Μηνύματα
255
Reaction score
219
Τσάμπα διαφωνείτε...
μπορεί να προκύψει περίπτωση Μπάνη...και να κάνει ότι γουστάρει :lolsign:
τα meridian θα μείνουνε ( ειναι δώρο της γυναίκας μου για το γάμο !!!!!!!!) τα έχουμε πει αυτά χρονια πριν, ήταν επιλογή της και τα ΚαραΓουσταρει.
Jbl soundbar 9.1 με βάζει σε σκέψεις ο κ.Αρβανιτακης !!!!!
Τα της εικόνας δεν νομίζω να αλλάξει κατι, θα επικοινωνήσω και με τον Μ.Κ. Ευχαριςτω για την ανταλλαγή απόψεων θα επανέλθω μολις εχω νεωτέρα και παλι ευχαριςτω για το χρονο σας και την προθυμία σας !!
Και τι θα ακούει; Δικάναλο; :roflmao:
Ναι
Μόνο 7.2.4 με τα 11 ηχεία να είναι Nautilus δεν έχουμε δει ακόμα εδώ μέσα :D

Εν τω μεταξύ σε πολυκατοικίες, τι ακριβώς κάνετε ρε παίδες με τα θηρία ?
εχω ενα B&W sub, χωρίς υπερβολή αν τα....δωσω. θα γίνω πρώτο θεμα στα δελτία ..χαχαχαχα δεν κάνω πλάκα παίδες θα πεςει το κτήριο (1934 ) και δεν υπογράφει αρχιτέκτονας στο σχέδιο αλλα...απόφοιτος της σχολής καλών τεχνών Κωνσταντινουπόλεως , ετσι για να γνωρίζουμε και για τις δυσκολίες εφαρμογής ιδεών.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.855
Reaction score
77.453
τα meridian θα μείνουνε ( ειναι δώρο της γυναίκας μου για το γάμο !!!!!!!!) τα έχουμε πει αυτά χρονια πριν, ήταν επιλογή της και τα ΚαραΓουσταρει.
εμ τέτοια χαζά κάνουμε....
αν και εσύ της έπαιρνες ένα κεντρικό και 2 surround meridian δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο τώρα :lolsign:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Τσάμπα διαφωνείτε...
μπορεί να προκύψει περίπτωση Μπάνη...και να κάνει ότι γουστάρει :lolsign:
Γουστάρω ενεργό ηχείο τώρα τι να κάνουμε;!;:p:lolsign:

Η βοήθεια στην επιλογή όμως ήταν πολύτιμη!
Σόρρυ για το off topic!!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.195
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top