και η Nordost με NextGen....

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Νίκος Τσαρουχάς said:
Συνεπώς όσο "κομπλεξικός" είναι αυτός, που ενώ δεν μπορεί να αγοράσει το ρουμπινάτο ρολόι
A gentleman's watch should be thin, plain, and gold. Αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκην φτηνό - μπορεί κάλλιστα να είναι Blancpain. :lol:
http://www.blancpain.ch/e/collectio...lication=1&id_matter=White+gold&id_montre=141
Ρολόγια-κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας φοράνε οι βλάχοι, ανεξαρτήτως εισοδήματος :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Nίκο , θεώρησε δεδομένο ότι οι διαφορές στον ήχο -σε κάποιες περιπτώσεις θεαματικές- υπάρχουν και δεν είναι απλή φαντασίωση .
Πες μας τι να κάνουμε . Να τα δώσουμε τα 2 ή τα 3 χιλιάρικα για αυτά τα καλώδια που μας αρέσουν ή όχι ?
Μπορείς να μας βρείς εσύ ένα με 1.000€ καλύτερο ?

Απλές εξηγήσεις ζητάει ο κόσμος.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
- Mac έχεις κάποιο πρόβλημα με όσους ψαρεύουν... γενικώς? Ποιό είναι το έργο? Επί της ουσίας όχι γενικά...

- g.kar αν οι διαφορές μεταξύ ενός καλωδίου ρεύματος των 1000€ και των 3000€ είναι θεαματικές, το σύστημά σου - χώρος - εγκατάσταση πιθανώς να έχει πρόβλημα. Σαφέστατα και δεν πρέπει να δώσεις τα 3Κ πριν ψάξεις καλά διότι μπορεί να είναι αλλού το πρόβλημα. Ο ορισμός του θεαματικού ΔΕΝ είναι υποκειμενικός....


- Τελικά γιατί δεν αντιδράτε? Για να είστε στη μόδα? :lol: :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar θα μου απαντήσεις κι εσύ σε κάτι απλό?

Το γαμάτο καλώδιο, θα παίξει παντού το ίδιο καλά και οι διαφορές θα είναι εξίσου "θεαματικές" και μάλιστα προς το καλύτερο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
RDoherty said:
Πώς το 'χε πει ο ΄Διονυσίου? "Δωσ' μου το παραμύθι μου, γιατί η αλήθεια καίει"? :lol:
Εμ βέβαια, αφού σ' αρέσει η ζωγραφική του Klimt, γυναικάς και καλοπερασάκιας θα είσαι, οπότε ο Διονυσίου πάει γάντι. Τί θα άκουγες δηλαδής, Motorhead; :lol:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δεν ακούω Διονυσίου, κανένα μέλος της οικογένειας. Γενικώς ο Καζαντζιδισμός μου φέρνει μία βαρυστομαχιά. Απλώς αναγνωρίζω την έμφυτη σοφία του συγκεκριμένου στιχουργήματος. 8)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Νίκος Τσαρουχάς said:
g.kar θα μου απαντήσεις κι εσύ σε κάτι απλό?

Το γαμάτο καλώδιο, θα παίξει παντού το ίδιο καλά και οι διαφορές θα είναι εξίσου "θεαματικές" και μάλιστα προς το καλύτερο?
Aν και δεν μου απάντησες εσύ σε αυτό που σε ρώτησα, απαντώ εγώ στο δικό σου ερώτηαμα και βλέπουμε ...

Είναι κάπως extreme η απάντηση αλλά απλή και κατανοητή.

Χέστηκα εγώ πως θα παίξει το καλώδιο σε άλλο σύστημα. Με ενδιαφέρει πως θα πάιξει στο δικό μου. Αν πραγματικά παίξει όπως εγώ θέλω τότε αξίζει τα λεφτά του. Ηδη έχω υπ' όψιν μου κάποια που έπαιξαν άριστα. Το ακριβότερο είχε 2.500€, δηλαδή τσάμπα πράμα :lol:

(για καλώδια ηχείων μιλάω όχι για ρεύματος. Με τα ρεύματος τα πάω καλά και με τα φτηνά των 200€).
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Φιλαράκι σου απάντησα και είπα "ΟΧΙ" και είπα και γιατί. Εγώ μιλάω κυρίως για καλώδια ρεύματος...

Η απάντησή σου είναι απολύτως σεβαστή. Με δαύτην όμως δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα και για άλλα συστήματα (και δικαίως). Θέλουμε δεν θέλουμε το παλιοκαλώδιο δεν παίζει το ίδιο παντού. Αλλιώς θα είχαμε λύσει τα προβλήματά μας... (Βεβαίως το γιατί δεν παίζει το ίδιο, θεωρούμε ότι είναι επίσης στην σφαίρα του μεταφυσικού αλλά ας μην συνεχίσω για την μ@λακία που μας δέρνει)...
Σε κάθε περίπτωση, έτσι αποδεικνύεις πάντως, πόσο ανεύθυνος καραγκιόζης είναι αυτός που λέει: πάρε το καλώδιο των 2000€ διότι αλλιώς ο ενισχυτής σου των 30000€ θα χαντακωθεί ή ότι όσο πιο χάι έντ είναι το μηχάνημα τόσο πιο πολύ ακούει τα καλώδια... Τρίχες.

- Τέλος, αν χεστήκαμε για το πως θα παίξει στα συστήματα άλλων ή δεν είμαστε σίγουροι ή δεν μπορούμε να αιτιολογήσουμε επαρκώς την άποψή μας ή δεν αντέχουμε καν τον αντίλογο, γιατί τους δίνουμε συμβουλές (κύριε ριβιούερ)?...


g.kar said:
Απλές εξηγήσεις ζητάει ο κόσμος.
Ωραία τα λες ρε, σαν τους παπάδες... :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Νίκος Τσαρουχάς said:
Σε κάθε περίπτωση, έτσι αποδεικνύεις πάντως, πόσο ανεύθυνος καραγκιόζης είναι αυτός που λέει: πάρε το καλώδιο των 2000€ διότι αλλιώς ο ενισχυτής σου των 30000€ θα χαντακωθεί ή ότι όσο πιο χάι έντ είναι το μηχάνημα τόσο πιο πολύ ακούει τα καλώδια... Τρίχες.
Ανεύθυνος ή απλώς δουλεύει με ποσοστά?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν είναι πάντα θέμα χρημάτων, πολλές φορές είναι καθαρή, ατόφια, pure επιπολαιότητα ή και ασχετοσύνη...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
RDoherty said:
Νίκος Τσαρουχάς said:
Σε κάθε περίπτωση, έτσι αποδεικνύεις πάντως, πόσο ανεύθυνος καραγκιόζης είναι αυτός που λέει: πάρε το καλώδιο των 2000€ διότι αλλιώς ο ενισχυτής σου των 30000€ θα χαντακωθεί ή ότι όσο πιο χάι έντ είναι το μηχάνημα τόσο πιο πολύ ακούει τα καλώδια... Τρίχες.
Ανεύθυνος ή απλώς δουλεύει με ποσοστά?
Εχει ακουστεί κι αυτό με τα ποσοστά και τα δώρα. Κανένας reviewer στον κόσμο δεν το έχει δεχθεί δημόσια μέχρι σήμερα. Αυτό είναι που με ανησυχεί εμένα περισσότερο. Λετε να δημοσιευτούν αυτά τα στοιχεία μετά θάνατον στα απομνημονεύματά τους ?



.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Νίκος Τσαρουχάς said:
Φιλαράκι σου απάντησα και είπα "ΟΧΙ" και είπα και γιατί. Εγώ μιλάω κυρίως για καλώδια ρεύματος...

Η απάντησή σου είναι απολύτως σεβαστή. Με δαύτην όμως δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα και για άλλα συστήματα (και δικαίως). Θέλουμε δεν θέλουμε το παλιοκαλώδιο δεν παίζει το ίδιο παντού. Αλλιώς θα είχαμε λύσει τα προβλήματά μας... (Βεβαίως το γιατί δεν παίζει το ίδιο, θεωρούμε ότι είναι επίσης στην σφαίρα του μεταφυσικού αλλά ας μην συνεχίσω για την μ@λακία που μας δέρνει)...
Σε κάθε περίπτωση, έτσι αποδεικνύεις πάντως, πόσο ανεύθυνος καραγκιόζης είναι αυτός που λέει: πάρε το καλώδιο των 2000€ διότι αλλιώς ο ενισχυτής σου των 30000€ θα χαντακωθεί ή ότι όσο πιο χάι έντ είναι το μηχάνημα τόσο πιο πολύ ακούει τα καλώδια... Τρίχες.

- Τέλος, αν χεστήκαμε για το πως θα παίξει στα συστήματα άλλων ή δεν είμαστε σίγουροι ή δεν μπορούμε να αιτιολογήσουμε επαρκώς την άποψή μας ή δεν αντέχουμε καν τον αντίλογο, γιατί τους δίνουμε συμβουλές (κύριε ριβιούερ)?...


g.kar said:
Απλές εξηγήσεις ζητάει ο κόσμος.
Ωραία τα λες ρε, σαν τους παπάδες... :lol: :lol:
Γνωρίζεις πολύ καλα πόσο κοστίζουν τα δικά μου καλωδια ρεύματος. Ισως κάτι λιγότερο από τα δικά σου :lol:

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν το ψάχνω το θέμα. Πάω συχνά σε ακροάσεις κυρίως για να διαπιστώσω ο ίδιος τις όποιες διαφορές υπάρχουν με τα καλώδια. Εχω δοκιμάσει και κάποια πανάκριβα καλώδια που ανήκουν σε φίλους μου και έχω ακούσει διαφορές προς το καλύτερο (για τα γούστα μου) και στο δικό μου το πτωχό, με κριτήρια κόστους Hi-End, σύστημα. Εχω όμως την ικανότητα να πω όχι δεν θα το αγοράσω γιατί έχω άλλες βασικότερες ανάγκες από ένα καλώδιο των 700€. Αγόρασα όμως κάποια των 50-200€ που θεώρησα σαν minimum για τις τρέχουσες ανάγκες μου και μάλιστα second hand.

Δεν ασπάζομαι την άποψη του reviewer που έγραψε αυτό που είπες πριν.

Τα πολύ απαιτητικά συστήματα Hi-End όμως πιστεύω ότι αν μη τι άλλο δικαιούνται μια άριστη καλωδίωση. Οχι απαραίτητα ακριβά καλώδια.

Για τα καλωδια των ηχείων είναι μεγάλη πονεμένη ιστορία. Εκεί είναι που τελευταία έχω ακούσει μεγάλες διαφορές προς το καλύτερο.
Μακάρι να βρεθεί και για μένα ένα οικονομικό καλωδιο ηχείων που θα παίζει το ίδιο καλά σαν κι αυτό που ακουσα όταν μου έφυγε ο τάκος .
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εννοείται ότι θα περιμένω Νίκο μου, όσο χρειαστεί, μέχρι να μου βρεις και να μου στείλεις να δοκιμάσω αυτό το καλώδιο ηχείων με τα 1.000€ που λέγαμε πριν. Και δεν θα περιμένω μόνον εγώ . Υπάρχει ουρά από πίσω. Σκεφτείτε το καλα πριν το στείλετε για ακρόαση γιατί θα το ακούσει πολύς κόσμος και σε διαφορετικά συστήματα.

Να η ευκαιρία να βγάλετε, όσοι μπορείτε και πιάνουν τα χέρια σας, κάποια καλα χρήματα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
Γνωρίζεις πολύ καλα πόσο κοστίζουν τα δικά μου καλωδια ρεύματος. Ισως κάτι λιγότερο από τα δικά σου :lol:
Πάμε κόντρα? :lol:

g.kar said:
....
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν το ψάχνω το θέμα. Πάω συχνά σε ακροάσεις κυρίως για να διαπιστώσω ο ίδιος τις όποιες διαφορές υπάρχουν με τα καλώδια. Εχω δοκιμάσει και κάποια πανάκριβα καλώδια που ανήκουν σε φίλους μου και έχω ακούσει διαφορές προς το καλύτερο (για τα γούστα μου) και στο δικό μου το πτωχό, με κριτήρια κόστους Hi-End, σύστημα...
Δεν ασπάζομαι την άποψη του reviewer που έγραψε αυτό που είπες πριν.
Άρα ως λογικός και μη ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ άνθρωπος, παρότι οπαδός του αθλήματος, δεν πιστεύεις ότι τον κορυφαίο σου προ μπορεί να τον "χαντακώσει" το καλώδιο ρεύματος που έχεις, ώστε να πας και να δώσεις περισσότερα χρήματα και... φυσικά καλά κάνεις. Ακούς διαφορές αλλά όχι σαν να χάλασε το μηχάνημα και να το έφιαξε το καλώδιο.

Εμ είναι λογικό το hi end ρε Γιώργο, δεν είμαστε αστροναύτες ή ινδιάνοι μάγοι γμ την τρέλα μου...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
g.kar said:
Εννοείται ότι θα περιμένω Νίκο μου, όσο χρειαστεί, μέχρι να μου βρεις και να μου στείλεις να δοκιμάσω αυτό το καλώδιο ηχείων με τα 1.000€ που λέγαμε πριν. Και δεν θα περιμένω μόνον εγώ . Υπάρχει ουρά από πίσω. Σκεφτείτε το καλα πριν το στείλετε για ακρόαση γιατί θα το ακούσει πολύς κόσμος και σε διαφορετικά συστήματα.

Να η ευκαιρία να βγάλετε, όσοι μπορείτε και πιάνουν τα χέρια σας, κάποια καλα χρήματα.
Κατ΄αρχάς εγώ ποτέ δεν μίλησα για καλώδια ηχείων. Δεύτερον απευθύνεσαι σε λάθος άτομο διότι μάλλον δεν κατάλαβες τι προσπαθώ να πω εδώ και πολύ καιρό. Σου είπα μήπως ότι έχω εφεύρει το καλυτερότερο καλώδιο ηχείων στον πλανήτη και αυτό έχει 3€ το χιλιόμετρο?

- One way or the other δεν βρίσκω κάποια σοβαρή πρόκληση στην πρότασή σου... :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο λαμπάτος προενισχυτής μου καλά παίζει με ένα καλώδιο των 100€ και πολυ του πέφτει :lol:
Ομως τον άκουσα μια μέρα και με ένα των 700€ και έπαιξε κατά 5% ας πούμε καλύτερα. Και σε ερωτώ εσύ που ξέρεις τον g.kar :

θα το αγόραζε ο g.kar αυτό το καλώδιο ρεύματος αξίας 700€, αφού ο προενισχυτής ιδιοκατασκευής του έπαιξε καλύτερα ?

Κάνε ένα γκάλοπ και θα δεις τα αποτελέσματα . ( τώρα βέβαια είναι σαν ....)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κοίτα, με βάση το σκεπτικό των καραχαϊεντάδων που χαλάνε το χόμπυ μας, αφού έπαιξε μόνον 5% καλύτερα, τότε ο προ σου είναι βασικά για πέταμα οπότε ρίχτον κάτω από το μπαλκόνι μαζί με το καλώδιό του.... :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Νίκος Τσαρουχάς said:
- One way or the other δεν βρίσκω κάποια σοβαρή πρόκληση στην πρότασή σου... :wink:
Νίκο, αν μας βρεις κάποια οικονομικά Χ καλώδια εσύ ή όποιος άλλος θέλει, που θα μπορούσαν να κοντράρουν ανοιχτά με κάποια άλλα ακριβά και κορυφαία -κατά τον κατασκευστή πάντα - επώνυμα καλώδια ηχείων, τότε το θέμα με τα υπερτιμημένα καλωδια ηχείων σου υπόσχομαι ότι θα τερμαματίσει για μένα εδώ.

Οταν δεν κάνουμε την κόντρα και λέμε μόνο λόγια του αέρα, για δήθεν υπερτιμημένα καλώδια, τους δίνουμε το δικαίωμα να λένε οι reviewers και τα εργοστάσια ότι θέλουν.

Εχει μαλlιάσει η γλώσσα μου να προκαλώ ανοιχτά εδώ μέσα όσους θέλουν να κοντράρουν με τα ακριβότερα καλωδια . Θέλες να βγάλουμε και δελτίο τύπου, δεν θα έχω αντίρρηση !

Μέχρι τότε, αφού ούτε εσύ ξέρεις ούτε εγώ αν πράγματι υπάρχουν αντίστοιχα οικονομικά καλώδια, οφείλουμε να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο . Κυρίως για να μην μας αποκαλέσουν ζηλιάρηδες όσοι τα έσκασαν χοντρά για να αγοράσουν τα ακριβά επώνυμα καλώδια. Και δεν θα έχουν τότε και άδικο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκος Τσαρουχάς said:
Κατ΄αρχάς εγώ ποτέ δεν μίλησα για καλώδια ηχείων. Δεύτερον απευθύνεσαι σε λάθος άτομο διότι μάλλον δεν κατάλαβες τι προσπαθώ να πω εδώ και πολύ καιρό. Σου είπα μήπως ότι έχω εφεύρει το καλυτερότερο καλώδιο ηχείων στον πλανήτη και αυτό έχει 3€ το χιλιόμετρο?

- One way or the other δεν βρίσκω κάποια σοβαρή πρόκληση στην πρότασή σου... :wink:
.........
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top