να τα παρω? Harbeth SHL5

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Μάλιστα!
Έχουμε λοιπόν ένα κακοσχεδιασμένο ηχείο που "παίζει" με μεγάλη αληθοφάνεια(!)
Το οποίο σε μεγάλες εντάσεις "ενεργοποιεί το χώρο". Υπάρχει ηχείο, ή έστω κάποια πηγή ήχου που δεν ενεργοποιεί τον χώρο; Εκτός κι΄αν είναι στο off ο ενισχυτής...
Απλώς ο ChrisHat, γράφοντας: "Ειδικά σε κλασσική κιθάρα που το χρώμα του κουτιού του ηχείου ενώνεται με την κιθάρα και δημιουργεί μεγάλη αληθοφάνεια !" ειρωνεύεται το ηχείο και "τεκμηριώνει" κατ' αυτό το τρόπο, την υποκειμενική και αντιφατική του κριτική.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Απλώς ο ChrisHat, γράφοντας: "Ειδικά σε κλασσική κιθάρα που το χρώμα του κουτιού του ηχείου ενώνεται με την κιθάρα και δημιουργεί μεγάλη αληθοφάνεια !" ειρωνεύεται το ηχείο και "τεκμηριώνει" κατ' αυτό το τρόπο, την υποκειμενική και αντιφατική του κριτική.
¨Αν συνεχίσεται να βλέπετε φαντάσματα , να σταματήσω να γράφω. Αν δεν καταλαβαίνετε τι λέω, καταντάει κουραστικό.

Για να το κάνω πιο λιανά τα ηχεία συντονίζουν σε περιοχές απο 400-1000 Ηz (όλα σχεδόν τα ηχεία έχουν αυτό το κουσούρι, σε κάποια είναι πολύ έντονο ) και ο (κάθε) σχεδιαστής παίζει με αυτό για να
δημιουργήσει ένα μέρος του χαρακτήρα του ήχου (voicing). Στα Harbeth και γενικά σε αυτή τη σχολή που ξεκίνησε απο τα BBC LS3/5A, ο χρωματισμός της ξύλινης καμπίνας "ενώνεται" με τον ήχο μιας ξύλινης κιθάρας και δίνει μεγάλη αληθοφάνεια. Δηλαδή χρησιμοποιούμε το "πρόβλημα" υπέρ' μας.

Τι ειρωνίες , αντιφατικές κριτικές και κουραφέξαλα.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

¨Αν συνεχίσεται να βλέπετε φαντάσματα , να σταματήσω να γράφω. Αν δεν καταλαβαίνετε τι λέω, καταντάει κουραστικό.

Για να το κάνω πιο λιανά τα ηχεία συντονίζουν σε περιοχές απο 400-1000 Ηz (όλα σχεδόν τα ηχεία έχουν αυτό το κουσούρι, σε κάποια είναι πολύ έντονο ) και ο (κάθε) σχεδιαστής παίζει με αυτό για να
δημιουργήσει ένα μέρος του χαρακτήρα του ήχου (voicing). Στα Harbeth και γενικά σε αυτή τη σχολή που ξεκίνησε απο τα BBC LS3/5A, ο χρωματισμός της ξύλινης καμπίνας "ενώνεται" με τον ήχο μιας ξύλινης κιθάρας και δίνει μεγάλη αληθοφάνεια. Δηλαδή χρησιμοποιούμε το "πρόβλημα" υπέρ' μας.

Τι ειρωνίες , αντιφατικές κριτικές και κουραφέξαλα.
Δε το γνώριζα αυτό για τη κιθάρα (με μπέρδεψε και το θαυμαστικό...) Η διευκρίνηση ήταν χρήσιμη. Ζητώ συγνώμη για τη παρεξήγηση...:120:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Δε το γνώριζα αυτό για τη κιθάρα (με μπέρδεψε και το θαυμαστικό...) Η διευκρίνηση ήταν χρήσιμη. Ζητώ συγνώμη για τη παρεξήγηση...:120:
:444::446:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Κοτσάνα.
What he said.

Επίσης προσωπικά δε θα αγόραζα ένα ηχείο που παίζει εμφανώς χρωματισμένα και με περιορισμούς στις στάθμες.
Η όποια επιτυχία του ηχείου δείχνει ότι δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Τουλάχιστον η Harbeth έχει συγκεκριμένη "άποψη". Take it or leave it, που λένε.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
vasilisnt
22 Μαρτίου 2011 - 23 Μαρτίου 2018 = 7 χρόνια .
-
Harbeth SHL5
τα ακουσα και μου αρεσαν παρα πολυ, οχι στον χωρο μου αλλα στον χωρο του αντιπροσωπου...

θα αντιπροτεινατε καποιο αλλο ζευγαρι ηχειων με budget € 2.500, max € 3.000 ?

για ενισχυτη ψαχνουμε μετα την αγορα ηχειων...

χωρος ακροασης καπου 4*8 μετρα στην καλη περιπτωση , 3,3Χ7 στην κακη (το σαλονι ειναι Γ και ακομα δεν εχω αποφασισει για το χωρο στησιματος),
θα ακουω σε αποσταση περιπου 2,5 με 3 μετρα απο τα ηχεια...

#1 vasilisnt, 22 Μαρτίου 2011

-

Χαιρετώ την παρέα .
Φίλε Vasili .......δεν χάλασεs χατίρι στά " ώτα " σου αλλά ούτε και στουs φίλουs μαs εδώ !
Πήρεs και τα Harbeth SHL5 μα καί τά atc 11 !
Τά έχειs ακόμα ?
Τά Harbeth SHL5 πραγματικά είναι , " καί αντικειμενικά " , ..........κουδουνίστρες !
" Πάρ΄ τα με κλειστά μάτια κι΄ ανοικτά αυτιά ".....είπε έναs φίλοs εδώ . ........Είχε δίκιο ?
Γιά την Harbeth .....το μότο τηs είναι " φυσικός ήχος " . Τό εξέλαβες ? Τόν ένιωσεs ?
Από την άλλη μεριά , .......μετάνιωσεs που δεν πήρεs τα atc 40 ?

* Τώρα ....γιατί όλα αυτά ?
Γιατί από τα audio spectrum... θέλω να πάω σε Harbeth , σέ Atc , σέ Spendor , σέ Proac .
σέ , ...........Κάτι θέλω να αλλάξω !
Η γνώμεs πάντα μετράνε .

-
Καλά !
Τό πιό σωστό το είπε ό Μιχάληs καί έτσα είναι .
" Είμαι πάντα της άποψης ότι:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ. ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ. "

Καί έμαθα καί αυτό .
ChrisHat
-
" Για να το κάνω πιο λιανά τα ηχεία συντονίζουν σε περιοχές απο 400-1000 Ηz (όλα σχεδόν τα ηχεία έχουν αυτό το κουσούρι, σε κάποια είναι πολύ έντονο ) και ο (κάθε) σχεδιαστής παίζει με αυτό για να
δημιουργήσει ένα μέρος του χαρακτήρα του ήχου (voicing). Στα Harbeth και γενικά σε αυτή τη σχολή που ξεκίνησε απο τα BBC LS3/5A, ο χρωματισμός της ξύλινης καμπίνας "ενώνεται" με τον ήχο μιας ξύλινης κιθάρας και δίνει μεγάλη αληθοφάνεια. Δηλαδή χρησιμοποιούμε το "πρόβλημα" υπέρ' μας. "


- >:(
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Αντέχεις να ακους την ηχογράφηση όπως είναι γραμμένη ; Από εκπληκτική ως μούφα η θες μια μέση κατάσταση ;
 

A

AKARL

Guest
Τώρα ....γιατί όλα αυτά ?
Γιατί από τα audio spectrum... θέλω να πάω σε Harbeth , σέ Atc , σέ Spendor , σέ Proac .
σέ , ...........Κάτι θέλω να αλλάξω !
θα αντιπροτεινατε καποιο αλλο ζευγαρι ηχειων με budget € 2.500, max € 3.000 ?
Όφου όφου μρε Μανωλιό οπού σε τρώγει το κωλιό! Θες αγγλικό ηχείο μέχρι 3Κ, σωστά;

Ξάνοιξε να δεις:

Α) Πάρε ενεργά .... οποιαδήποτε (αφτό στο λέω για να μη μου την πέσουν οι BED).

Δε θες ενεργά; Κακώς ... Πάρε τότε αφτά:

https://www.nakas.gr/prd/wharfedale-diamond-250-maira-ixeia-dapedoi-zeigos

με αφτόν τον τελικό:

https://www.skroutz.gr/s/8973141/Crown-XLS-2502.html

και αφτόν τον προενισχυτή (αν δεν έχεις ήδη):

https://www.skroutz.gr/s/4385462/Rotel-RC-1570.html

Σύνολο πακέτου με τα πάντα και τα κοάλα: περίπου 2Κ! (Καλύτερα και από ενεργά)
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520

AKARL
Sheik Yerbouti


Α) Πάρε ενεργά .... οποιαδήποτε (αφτό στο λέω για να μη μου την πέσουν οι BED).

Δε θες ενεργά ; .........Κακώς ....................

-
Το αίτημα σας καταχωρήθηκε επιτυχώς .


-
Γειά σου , πατρίδα .
Διαολίζομαι μιά ολιά !
και ψάχνομαι !
Ήντα μου φταίει ό θεόs ! ( Eρμή τον ελένε )

-
 


A

AKARL

Guest

AKARL
Sheik Yerbouti


Α) Πάρε ενεργά .... οποιαδήποτε (αφτό στο λέω για να μη μου την πέσουν οι BED).

Δε θες ενεργά ; .........Κακώς ....................

-
Το αίτημα σας καταχωρήθηκε επιτυχώς .


-
Γειά σου , πατρίδα .
Διαολίζομαι μιά ολιά !
και ψάχνομαι !
Ήντα μου φταίει ό θεόs ! ( Eρμή τον ελένε )

-
Ήντα μρε τα θες κοιανά τα Χάρμπεθ, θα πηγαίνεις στου Ρέντη να φορτώνεις πσάργια;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Γιά δεs ήντα μρε πσάρεψα από το ρουφιάνο τον γκούγλι ,
Ούτε κατσαρίδα δεν χωρεί επαέ !
-
ggf.jpg


Harbeth ..........καί ξερό ψωμί !


-
 


Μηνύματα
681
Reaction score
402
Τα magnepan δεν οδηγουνται ουτε απο τον εαυτο τους. Το πιο μικρο της δεν οδηγειται ουτε απο electrocompaniet 300 watt. Και αν ακουει καποιος και ροκ; Κλαφτα. Τα shl5 παιζουν υπεροχα χωρις σειρα με sugden vintage, naim, croft, luxman, hegel, lfd. Θελουν αερατους ενισχυτες και κατα προτιμηση με υψηλο damping factor που πολλες εταιρειες αποκρυπτουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα. Στα 40αρια τα Harbeth ζητουν βατ πολλα. Μην κοροιδευομαστε.
 



Μηνύματα
681
Reaction score
402
Με υψηλο damping factor. Αλλιως καθαρα βατ κλασης Α αν ειναι χαμηλα τα βατ.
Post automatically merged:

Εννοω παντα στο συγκεκριμενο μοντελο.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Τα magnepan δεν οδηγουνται ουτε απο τον εαυτο τους. Το πιο μικρο της δεν οδηγειται ουτε απο electrocompaniet 300 watt. Και αν ακουει καποιος και ροκ; Κλαφτα. Τα shl5 παιζουν υπεροχα χωρις σειρα με sugden vintage, naim, croft, luxman, hegel, lfd. Θελουν αερατους ενισχυτες και κατα προτιμηση με υψηλο damping factor που πολλες εταιρειες αποκρυπτουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα. Στα 40αρια τα Harbeth ζητουν βατ πολλα. Μην κοροιδευομαστε.
Υπάρχει δλδ παθητικό μη αυτοενισχυόμενο ηχείο που οδηγήται από τον εαυτό του?
Τώρα για τα ELCTROCMPANIET, θεωρείς ότι είναι σοβαρά ενισχυτικά με ρεύματα ικανά να οδηγήσουν δύσκολα φορτία όπως τα MAGNEPAN?
Για να μην αναφερθώ στα άλλα τα υπέροχα αγγλικά ηχεία που κατεβαίνουν στα 2,5 ohms νομίζω τα b&w.
Τουλάχιστον τα MAGNEPAN κατεβαίνουν στο 1ohm στους 10 χιλιόκυκλους, όπου το φορτίο είναι πολύ μικρό , το περιεχόμενο δλδ , και δεν ζορίζουν πολύ τον ενισχυτή.
Τα άλλα τα μπάχαλα τα b&w που κατεβαίνουν στα 2,5 μπορεί και λιγότερο Ohms στους 80hz τι είναι ? εύκολα φορτία? Μόνο για τελικούς με @ @@@.
Και μιάς και μιλάς για 300watts τελικό , βάλε όποιον μπορείς να βρείς να σου οδηγήσει b&w ιδίως τα μεγάλα. 801, 802 , 800 , με τα 2 woofers όλα τους να κατεβαίνουν ωμικά στά τάρταρα.
Ελάχιστοι κατασκευαστές ηχείων είχαν εμπειρία και γνώση να υλοποιήσουν πολύδρομο ηχείο με διπλές μονάδες χαμηλών , και να μην χρειάζονται υποσταθμούς της ΔΕΗ απο πίσω για υποστήριξη.



Σίγουρα όμως αυτά δεν είναι τα MAGNEPAN.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
402
Τα συγκεκριμενα μοντελα b&w σαφεστατα κατεβαινουν χαμηλα. Δεν ειπα πως ειναι ευκολα. Τωρα το πιο "μικρο" μοντελο magnepan να μην οδηγειται απο 300 μου φαινεται πραγματι περιεργο. Καλυτερα ακουγα στο αυτοκινητο τov Jeff Beck. Εδω πολλες φορες βλεπουμε krell να γονατιζουν. Τωρα το να παρει ενα magnepan ο ανθρωπος και να νομιζει οτι θα το οδηγησει ευκολα περα και απο το κοστος τους; Τα 800 κλπ ειναι τα πιο δυσκολα φορτια της εταιρειας ενω για τα magnepan μιλαμε για το πιο "ευκολο" ηχειο της. Να μιλησουμε για τα μεγαλα. Αν παιχτουν βεβαια σωστα... Αν και ειμαι υπερ της καμπινας...
Post automatically merged:

Τα συγκεκριμενα μοντελα b&w σαφεστατα κατεβαινουν χαμηλα. Δεν ειπα πως ειναι ευκολα. Τωρα το πιο "μικρο" μοντελο magnepan να μην οδηγειται απο 300 μου φαινεται πραγματι περιεργο. Καλυτερα ακουγα στο αυτοκινητο τov Jeff Beck. Εδω πολλες φορες βλεπουμε krell να γονατιζουν. Τωρα το να παρει ενα magnepan ο ανθρωπος και να νομιζει οτι θα το οδηγησει ευκολα περα και απο το κοστος τους; Τα 800 κλπ ειναι τα πιο δυσκολα φορτια της εταιρειας ενω τα συγκεκριμενα magnepan υποτιθεται οτι ειναι τα πιο "ευκολα" ηχεια της. Να μιλησουμε για τα μεγαλα ; Αν παιχτουν βεβαια σωστα... Αν και ειμαι υπερ της καμπινας...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.181
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top