να τα παρω? Harbeth SHL5

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

γιατι οχι βασεως? αναφερομαι στα 50 ενεργα... και στο μηνυμα του antkots
 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Γεια χαρά και χρόνια πολλά και καλά σε όλους.Και βέβαια να τα πάρεις αν σου άρεσαν τόσο ώστε η τιμή
τους να είναι ένα νούμερο που μπορείς να ανταπεξέλθεις.Με τα δικά σου αυτιά αποφασίζεις άλλωστε και
μετά το σχετικό ψάξιμο εννοείται.Τα συγκεκριμένα ηχεία τα άκουσα πρόσφατα σε επίκεψη σπίτι συμφορουμίτη
 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Απάντηση: Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

...[ουπς]συνεχίζω λοιπόν... και τα βρήκα και εγώ αρκετά μουσικά και με πολύ ΄΄φυσικό΄΄ ήχο.Ακούσαμε σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις γιατι κουβεντιαζαμε για αρκετή ώρα.Έπαιζαν με προ-
τελικό Sugden απροβλημάτιστα.Υπήρχε και ένα ζευγάρι AS Artemis,το προηγούμενο μοντέλο,για την απαραίτητη για μένα σύγκριση γιατί υπάρχουν αρκετές καλές και σοβαρές εταιρείες ηχείων που δεν έχω ακούσει ακόμα όπως ATC,Proac κ.α.Τέλος σημειώνω ότι τα Artemis,αν και καλάηχεία συγκριτικά ακούγονταν ως χρωματισμένα και κουρδισμένα για άλλα γούστα.Καλοάκουστα και από εμένα.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

αγαπητοι,

εν αναμονη της παραδοσης των καινουργη shl5 απο αντιπροσωπο επεσε στο ματι μου μια αγγελια μεταχειρισμενου shl5 τα οποια και τσιμπησα...

τωρα αν τελικα παει πολυ να εχω και τα 2 ζευγη σπιτι για τετρακαναλο... με βλεπω να πουλαω ενα απο τα 2 ζευγη...

πρωτες εντυπωσεις απο την ακροαση σπιτι μου , παρα πολυ φυσικες ανθρωπινες φωνες, καλυτερο στα αυτια μου απο το atc scm11 σε αυτο τον τομεα και υπεροχες χροιες στην ακουστικη κιθαρα...
στα χαμηλα ισως συνηθισα στο 11 και μου φαινεται λιγο μπουμαριστο το shl5... επαναλαμβανω στον χωρο μου... ισως θελει καλυτερη τοποθετηση γιατι τωρα ειναι στο μισο μετρο απο πισω τοιχο...



δεν δυναμωσα γιατι ηταν αργα... θα επανελθω με νεοτερα...
 

Μηνύματα
40
Reaction score
5
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Φιλε vasilisnt κανενα νεοτερο για το shl5 πως ακουγονται τωρα ενα μηνα που τα εχεις.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

γενικοτερα ισχυουν τα σχολια που ειχα κανει πριν καπου ενα μηνα...

πραγματικα θα ήθελα να τα οδηγησω με καλυτερο ενισχυτη, και τα 2 ζευγαρια ηχειων, Harbeth SHL5 και ATC SCM11 για να προσπαθησω να κανω νεα σχολια...

το οτι ενα μηνα τωρα ακουω μονο τα shl5 δεν ξερω αν λεει κατι... ισως το ακουσμα του συνδιασμου πολυκαναλου ενισχυτη με shl5 ειναι καλυτερος για τα αυτια μου, τα γουστα μου και τις εντασεις που ακουω μουσικη...
 

Μηνύματα
40
Reaction score
5
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Φιλε vasilisnt ψαχνω για αγορα shl5,ο αντιπροσοπος παραλαβε νεα κοματια απο Μαιο που περιμενες.Θα ηθελα τη γνωμη σου για το ηχειο.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Ισχυει ακομα οτι ανεφερα λιγο πιο πανω...

απο Σεπτεμβριο που θα παρω ενα καλο ενισχυτη ισως εχουμε θεμα αλλαγης προτιμησης και συζητησης, για την ωρα καλυτερα ακουω με τον συνδιασμο πολυκαναλου SONY και SHL5...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

μαλλον ήρθε η ωρα για αγορα ενισχυτη...

γενικοτερα, τα σχεδια ειναι να κανω ενα πεντακάναλο συστημα με ATC (εχω ήδη τα scm-11) και με καποιον πολυκαναλο AV Denon με προσθηκη τελικου αν χρειαστει,

και ενα δικαναλο συστημα για τα harbeth shl5

επειδη με παιρνει μονο για μια αγορα ενισχυτη αμεσα, να παρω λετε πρώτα ενα yamaha a-s2000 , a-s1000 ή καποιον denon επιπεδου 4311 για να τον συνδιασω εναλλαξ με ATC & Harbeth ?

επομενη αγορα ενισχυτη και extra ηχειων atc σε κανενα 5-6μηνο...
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
να συμπληρωσω και εδω....

τα shl5 απο τον Δεκεμβριο οδηγουντε με τον Dared VP-16... για αρχη...
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: να τα παρω? Harbeth SHL5

Έχοντας ζήσει για κάποιο διάστημα τα Harbeth SHL5 στο σπίτι μου, θα συμφωνήσω με την άποψη του Κόγια και όσων είπαν ότι το ηχείο λόγω κατασκευής παίζει καλά (έως πολύ καλά) μόνο σε χαμηλές εντάσεις και σε ορισμένα είδη μουσικής. Σε υψηλές εντάσεις η καμπίνα του δεν αφήνει πολλά περιθώρια και η ποιότητα του ήχου του μειώνεται πολύ. Είναι τόσο εμφανείς οι συντονισμοί, που εγώ δεν μπορώ να ζήσω μαζί του.

Βέβαια αυτή είναι η άποψη η δική μου, του Κόγια και κάποιων άλλων. Όπως διαπίστωσες όμως υπάρχουν και άλλοι που έχουν τελείως διαφορετική άποψη.
Γι' αυτό θα συμφωνήσω και με αυτό που σου είπε ο φίλος TakisJK, ότι αν σου άρεσε τόσο το ηχείο να το πάρεις με κλειστά μάτια.

Είμαι πάντα της άποψης ότι:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ. ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.
καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, όταν λέτε ότι: Σε υψηλές εντάσεις η καμπίνα του δεν αφήνει πολλά περιθώρια και η ποιότητα του ήχου του μειώνεται πολύ, για τί τάξης μεγέθους δηλαδή (db - 3m απόσταση ακρόασης) ή ας πούμε σε ποιά θέση το volume!
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Ως κάτοχος των ηχείων, θα συμφωνήσω ότι (εν γένει) παίζουν πολύ καλύτερα σε χαμηλές ή/και χαμηλές προς μεσαίες στάθμες, από ότι σε υψηλές και αυτό δικαιολογείται από το γεγονός ότι είναι "κουρδισμένα" με βάση τη καμπύλη ακουστότητας (loudness) του ανθρώπινου αυτιού.



Μπορείς να βρείς περισσότερες πληροφορίες στο forum της Harbeth.

Κάποια ερωτήματα έντασης-στάθμης, τα απαντά ο ίδιος ο σχεδιαστής των ηχείων, ο Alan Shaw, όπως αυτό εδώ.


Μεταφέρω αυτούσια τα λόγια του Alan Shaw από αυτό το post, για να μη χαθείς:

Harbeth speakers are used and designed for the sort of listening levels experienced in a broadcast studio for the recording of speech and acoustic music in a typical home environment at about 85dB. As explained here before, that is a totally different design objective to designing for 120dB+ listening.

Speakers designed for very high sound pressure listening cannot sound full and natural at a significantly lower level: that is a fact of psychoacoustics. So the first question that the would-be buyer should pose to the speaker manufacturer is "what loudness are your speakers optimised for". The answer to this tells you much about their appropriateness for use at home at moderate listening levels, esp. at night with neighbours through the wall.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Speakers designed for very high sound pressure listening cannot sound full and natural at a significantly lower level: that is a fact of psychoacoustics [/I]
Παρά το ότι συμπαθώ πολύ τα Harbeth ειδικά τα μικρά θα ήθελα να πως πως " ... όσα δεν φτάνει η αλεπού ... " κλπ

Τα πραγματικά καλά ηχεία παίζουν το ίδιο καλά και με την ίδια τονική ισσοροπία σε κάθε στάθμη.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Τα πραγματικά καλά ηχεία παίζουν το ίδιο καλά και με την ίδια τονική ισσοροπία σε κάθε στάθμη.
Εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι πρακτικώς αδύνατο.
Η καμπύλη ακουστότητας δεν το επιτρέπει.
Κάποιο παράδειγμα;
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι πρακτικώς αδύνατο.
Η καμπύλη ακουστότητας δεν το επιτρέπει.
Κάποιο παράδειγμα;
Δηλαδή η καμπύλη ακουστότητας θα μας οδηγήσει πως θα φτιάχνουμε ηχεία , θα τρελαθούμε ?
Θα βάλουμε αλατοπίπερο (loudness) σε φαγητό που δεν έχουμε δοκιμάσει επειδή μάλλον θα το χρειαστεί ?

Υπάρχουν δεκάδες ηχεία διαφορετικών βαλαντίων που δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε (σχεδόν) στάθμη.

Και για να μην παρεξηγηθώ , μια χαρά παίζουν τα Harbeth και πολλές φορές είναι και εντυπωσιακά, αλλά επειδή έχουν ένα συγκεκριμένο χρωματισμό και μια συγκεκριμένη άποψη δεν χρειάζεται να λέμε και κουτουράδες για να θεωρητικοποιήσουμε το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Δηλαδή η καμπύλη ακουστότητας θα μας οδηγήσει πως θα φτιάχνουμε ηχεία , θα τρελαθούμε ?
Θα βάλουμε αλατοπίπερο (loudness) σε φαγητό που δεν έχουμε δοκιμάσει επειδή μάλλον θα το χρειαστεί ?

Υπάρχουν δεκάδες ηχεία διαφορετικών βαλαντίων που δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε (σχεδόν) στάθμη.

Και για να μην παρεξηγηθώ , μια χαρά παίζουν τα Harbeth και πολλές φορές είναι και εντυπωσιακά, αλλά επειδή έχουν ένα συγκεκριμένο χρωματισμό και μια συγκεκριμένη άποψη δεν χρειάζεται να λέμε και κουτουράδες για να θεωρητικοποιήσουμε το αποτέλεσμα.
Το παραδειγμα;;;;
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Δηλαδή η καμπύλη ακουστότητας θα μας οδηγήσει πως θα φτιάχνουμε ηχεία , θα τρελαθούμε ?
Θα βάλουμε αλατοπίπερο (loudness) σε φαγητό που δεν έχουμε δοκιμάσει επειδή μάλλον θα το χρειαστεί ?

Υπάρχουν δεκάδες ηχεία διαφορετικών βαλαντίων που δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε (σχεδόν) στάθμη.

Και για να μην παρεξηγηθώ , μια χαρά παίζουν τα Harbeth και πολλές φορές είναι και εντυπωσιακά, αλλά επειδή έχουν ένα συγκεκριμένο χρωματισμό και μια συγκεκριμένη άποψη δεν χρειάζεται να λέμε και κουτουράδες για να θεωρητικοποιήσουμε το αποτέλεσμα.
Βλέπω ότι στο προφίλ σου δηλώνεις "mastering engineer". Για πες μας λοιπόν εσύ που γνωρίζεις εξ επαγγέλματος, που βασίζεις το mastering που κάνεις, αν όχι στις καμπύλες ακουστότητας (loudness) του ανθρώπινου αισθητηρίου της ακοής;
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Παρά το ότι συμπαθώ πολύ τα Harbeth ειδικά τα μικρά θα ήθελα να πως πως " ... όσα δεν φτάνει η αλεπού ... " κλπ

Τα πραγματικά καλά ηχεία παίζουν το ίδιο καλά και με την ίδια τονική ισσοροπία σε κάθε στάθμη.
Πως το σχολιάζεις αυτό;

With speakers, a flat low-frequency response being very hard to obtain except in free space high above ground or in a very large and anechoic chamber free from reflections down to 20 Hz. Until recently it was not possible to achieve high levels at frequencies down to 20 Hz without high levels of harmonic distortion, and even today the best speakers are likely to generate around 1 to 3% of total harmonic distortion, corresponding to 30 to 40 dB below fundamental. This is not really good enough, given the steep rise in loudness (rising to as much as 24 dB per octave) with frequency revealed by the equal-loudness curves below about 100 Hz, and a good experimenter must ensure that trial subjects really are hearing the fundamental and not harmonics, especially the third harmonic which will be especially pronounced as speaker cones become limited in travel as their suspensions reach the limit of compliance. A possible way around the problem is to use acoustic filtering, such as by resonant cavity, in the speaker setup.

A flat free-field high-frequency response up to 20 kHz, on the other hand, is comparatively easy to achieve with modern speakers on-axis. These facts have to be borne in mind when comparing results of various attempts to measure equal-loudness contours.


Headphones versus loudspeaker testing
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Βλέπω ότι στο προφίλ σου δηλώνεις "mastering engineer". Για πες μας λοιπόν εσύ που γνωρίζεις εξ επαγγέλματος, που βασίζεις το mastering που κάνεις, αν όχι στις καμπύλες ακουστότητας (loudness) του ανθρώπινου αισθητηρίου της ακοής;
Όταν θα κάνω ένα σεμινάριο για mastering ευχαρίστως να έλθεις να δείς τι είναι το mastering , πως γίνεται και τι λαμβάνει ένας πραγματικός mastering engineer υπόψη σου.

Τονική ισσοροπία, τίμπρο οργάνων, μικροδυναμικές και μακροδυναμικές ενός κομματιού, comp filtering στα μεσουψηλά, masking στα μεσοχαμηλά, επίλυση αντίθετων release μπάσσου - μπότας για να μην "σκοντάφτει" ένα κομμάτι, χωρική κατανομή και comp filtering στην εκτός φάσης πληροφορία , στερεοφωνική εικόνα , ατμόσφαιρα ενός κομματιού , το όραμα του καλλιτέχνη (αν έχει) ... αυτά και άλλα πολλά είναι το mastering. Το μόνο που δεν ασχολείται, είναι οι καμπύλες ακουστότητας.

Και εξήγησα τον λόγο, οι καμπύλες αυτές "απλώς" υπάρχουν ανάλογα την στάθμη που ακούει κάποιος. Και βέβαια δεν είναι όλοι οι άνθρωπο το ίδιο ευαίσθητοι στις διαφορές.

Αν μου έλεγε κάποιος πως θα απαγορεύσει δια ροπάλου και με ρήτρες να ακούγεται ένας δίσκος πάνω απο 85 db peak σε ολόκληρο τον πλανήτη , τότε θα ήταν άλλη μια παράμετρος που θα λάμβανα υπόψη μου μαζί με όλες τις άλλες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.270
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top