τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Θες γνωμη;

Αφου δεν θα συμφωνησεις με οτι ακουσεις. Ηδη δεν σ αρεσε οτι ακουσες. Φιλικα στο λεω.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
να πω κι εγώ κάτι για το θέμα που με καίει επειδή το σύστημα παίζει πολύ καλά και μου αρέσει και δεν θέλω να το αλλάξω έχει γλύκα έχει χρειές μα του λείπουν οι χαμηλές μήπως μήπως λέω να του βάλω δύο svs sb1000 πάνω στον τελικό ένα κάτω από κάθε ηχείο κάποια γνώμη ίσως
αυτό δεν συζητάμε από την αρχή;πρέπει να αποκοπούν οι χαμηλές από τους δορυφόρους.ειτε αλλάζεις τον hegel με έναν καλύτερο av είτε θα χρειαστείς ένα καλο ηλεκτρονικό κροσοβερ ανάμεσα στον προ και τον τελικό για να ενσωματώσεις τα sub σωστά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
να πω κι εγώ κάτι για το θέμα που με καίει επειδή το σύστημα παίζει πολύ καλά και μου αρέσει και δεν θέλω να το αλλάξω έχει γλύκα έχει χρειές μα του λείπουν οι χαμηλές μήπως μήπως λέω να του βάλω δύο svs sb1000 πάνω στον τελικό ένα κάτω από κάθε ηχείο κάποια γνώμη ίσως
Το θέμα είναι αν σου περισσεύουν τα χρήματα για να το δοκιμάσεις χωρίς ν'απογοητευόσουν σε περίπτωση αστοχίας.
Κι εννοείς προφανώς ότι θα συνέδεες τις υποδοχές hi-level στα SB-1000 υπό τυπικό ακουστικό κροσάρισμα με την απόκριση στις μονάδες sub ρυθμισμένη με άνω όριο γύρω ατα 60 Hz,εκεί όπου θα ξεκινούσε δηλαδή η ωφέλιμη απόκριση από τα κύρια ηχεία.

Το γεγονός ότι τα SCM7 v.3 εκδηλώνουν άκρως τακτοποιημένη συμπεριφορά στη ζώνη γύρω από το θεμελιώδη τους συντονισμό κι έχουν ικανότητα για γραμμική διαχείριση σε υψηλές τιμές παρεχόμενης ενέργειας είναι ενθαρρυντικό.

Θα έπρεπε όμως να πειραματιζόσουν με την ακριβή τοποθέτηση των τεμαχίων που δεν θα συνέπιπτε υποχρεωτικώς με τη θέση των δορυφόρων.Διότι το κύριο ζήτημα παραμένει η ομαλή απόκριση του συνόλου σε συνάρτηση με τη συμπεριφορά του ίδιου του δωματίου η οποία είναι κυρίαρχη στις πρώτες οκτάβες ενώ επηρεάζει και την ακροαματική απόδοση στις ανώτερες.

Και τίθεται επίσης η εναλλακτική εκδοχή να συνέδεες το ένα εκ των δύο SB-1000 με έξοδο προενισχυτικού σταδίου μέσω RCA αντί για την έξοδο ηχείων από τον τελικό και κατόπιν αλυσιδωτά το δεύτερο χάρη στην έξοδο σήματος που παρέχει το SVS.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ο θέμα είναι αν σου περισσεύουν τα χρήματα για να το δοκιμάσεις χωρίς ν'απογοητευόσουν σε περίπτωση αστοχίας.
Κι εννοείς προφανώς ότι θα συνέδεες τις υποδοχές hi-level στα SB-1000 υπό τυπικό ακουστικό κροσάρισμα με την απόκριση στις μονάδες sub ρυθμισμένη με άνω όριο γύρω ατα 60 Hz,εκεί όπου θα ξεκινούσε δηλαδή η ωφέλιμη απόκριση από τα κύρια ηχεία.

Το γεγονός ότι τα SCM7 v.3 εκδηλώνουν άκρως τακτοποιημένη συμπεριφορά στη ζώνη γύρω από το θεμελιώδη τους συντονισμό κι έχουν ικανότητα για γραμμική διαχείριση σε υψηλές τιμές παρεχόμενης ενέργειας είναι ενθαρρυντικό.

Θα έπρεπε όμως να πειραματιζόσουν με την ακριβή τοποθέτηση των τεμαχίων που δεν θα συνέπιπτε υποχρεωτικώς με τη θέση των δορυφόρων.Διότι το κύριο ζήτημα παραμένει η ομαλή απόκριση του συνόλου σε συνάρτηση με τη συμπεριφορά του ίδιου του δωματίου η οποία είναι κυρίαρχη στις πρώτες οκτάβες ενώ επηρεάζει και την ακροαματική απόδοση στις ανώτερες.

Και τίθεται επίσης η εναλλακτική εκδοχή να συνέδεες το ένα εκ των δύο SB-1000 με έξοδο προενισχυτικού σταδίου μέσω RCA αντί για την έξοδο ηχείων από τον τελικό και κατόπιν αλυσιδωτά το δεύτερο χάρη στην έξοδο σήματος που παρέχει το SVS.
αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου αφού δηλαδή τα ηχεία κατεβαίνουν μέχρι τους 60 κύκλους και το κάνουν σωστά θα μπορούσα να συμπληρώσω το υπόλοιπο ηχητικό φάσμα με τα svs τα οποία είναι και αυτά κλειστής καμπίνας και ίσως δέσουν με τα atc " αλλά η αλυσιδωτή σύνδεση line δεν νομίζω ότι είναι εφικτή με αυτόν τον προ διότι ενώ έχει δύο pre out rca-xlr μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μία κάθε φορά
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
και για να απαντήσω στο φίλο "back" που έχει ένα δίκιο διότι από ότι κατάλαβα μετά τη χθεσινή ακρόαση η προσθήκη των δύο svs είναι παρακινδυνευμένη και κοστοβόρος όντως η προσθήκη εξωτερικού κρος θα ήταν θεμιτή διότι θα μου επέτρεπε να διατηρήσω το υπάρχον σύστημα αφού υπάρχει sub (χωρίς κρος) το οποίο θα μπορούσε με αυτόν το τρόπο να χρησιμοποιηθεί αλλά δεν ξέρω πιο και με τι κόστος οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί ευχαριστώ.
[DOUBLEPOST=1565185138][/DOUBLEPOST]https://www.odes.gr/el/epaggelmatika-dj/epaggelmatikos-eksoplismos/processors/dbx-234xs.html αυτό θα έκανε τη δουλεία η θα έπρεπε κάτι καλύτερο
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
και για να απαντήσω στο φίλο "back" που έχει ένα δίκιο διότι από ότι κατάλαβα μετά τη χθεσινή ακρόαση η προσθήκη των δύο svs είναι παρακινδυνευμένη και κοστοβόρος όντως η προσθήκη εξωτερικού κρος θα ήταν θεμιτή διότι θα μου επέτρεπε να διατηρήσω το υπάρχον σύστημα αφού υπάρχει sub (χωρίς κρος) το οποίο θα μπορούσε με αυτόν το τρόπο να χρησιμοποιηθεί αλλά δεν ξέρω πιο και με τι κόστος οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί ευχαριστώ.
[DOUBLEPOST=1565185138][/DOUBLEPOST]https://www.odes.gr/el/epaggelmatika-dj/epaggelmatikos-eksoplismos/processors/dbx-234xs.html αυτό θα έκανε τη δουλεία η θα έπρεπε κάτι καλύτερο
θα έψαχνα κάτι καλύτερο έχεις xlr σε pro και τελικό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.522
Αυτη τη στιγμή, για δικάναλο συστηματάκι, η καλύτερη επιλογή, ισως και η μοναδική είναι:
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series

Σε ρόλο dac, προενισχυτή, cross, room correction. Όλα είναι αδιαπραγμάτευτα.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
xlr έχει ο προ και το sub ο τελικός δεν έχει αλλά υπάρχει κι αυτό https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...alodia-rca-xlr/oyaide-d-xfr-class-b-1-0m.html για τον τελικό
[DOUBLEPOST=1565192339][/DOUBLEPOST]
υτη τη στιγμή, για δικάναλο συστηματάκι, η καλύτερη επιλογή, ισως και η μοναδική είναι:
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series

Σε ρόλο dac, προενισχυτή, cross, room correction. Όλα είναι αδιαπραγμάτευτα.
ναι πραγματικά πολύ καλό αλλά για την ώρα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
xlr έχει ο προ και το sub ο τελικός δεν έχει αλλά υπάρχει κι αυτό https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...alodia-rca-xlr/oyaide-d-xfr-class-b-1-0m.html για τον τελικό
[DOUBLEPOST=1565192339][/DOUBLEPOST]
ναι πραγματικά πολύ καλό αλλά για την ώρα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα
αφού δεν έχει ο τελικός και δεν θέλεις να δώσεις και πολλά θα πήγαινα στο audiocontrol 2xs με ένα τροφοδοτικό 12v.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
καλό και προσιτό αλλά νομίζω ότι έχει σημείο αποκοπής αυστηρά στους 90 κύκλους θα ήταν καλύτερα να ήταν ρυθμιζόμενο εκτός αν κάνω λάθος ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
καλό και προσιτό αλλά νομίζω ότι έχει σημείο αποκοπής αυστηρά στους 90 κύκλους θα ήταν καλύτερα να ήταν ρυθμιζόμενο εκτός αν κάνω λάθος ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.
ρυθμιζόμενο ειναι με modules και η audiocontrol κορυφαία στο είδος.

υπάρχουν πολλά ρυθμιζόμενα σε πολύ προσιτές τιμές αλλα πρέπει να ψάξεις ebay γιατί καινούργια είναι ψηφιακά τα περισσότερα.

πρόσεξε να έχει 18 η 24db φίλτρα
 



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Όσο γερά και δυνατά να παίζουν ηχεία όπως τα XLF,δεν γίνεται να τοποθετηθούν κολλητά σε τοίχους-γωνίες ή στο...κέντρο δεδομένου δωματίου.

Ο ίδιος πάλι δεν θα χαλιόμουν καθόλου με το μεγάλο επιδαπέδιο TAD σε ΄΄πονηρή΄΄ διαγώνιο τοποθέτηση έστω και απουσία ...SUB.
Χωρις να θελω να θιξω κανενα με αυτο το ποστ οφειλω να πω απλα το αυτονοητο: Οταν διαθετεις 200 χιλιαρικα για ηχεια και αλλα τοσα για ενισχυτικα και μετα τα βαζεις στο σαλονι να παιξουν κατι εχεις κανει λαθος. Σε τετοιες κατηγοριες τιμης δεν μπορεί να διαλέγει ο χώρος τα ηχεια, αλλα τα ηχεια πρεπει να διαλεγουν τον χωρο μιας και το κοστος αποκτησης τους ειναι πολλαπλάσιο του κοστους ανέγερσης δωματίου κατάλληλων διαστάσεων και σχηματος για αυτα. :D
Αν τωρα για καποιο λογο πρεπει να συμβιβαστεις με το χωρο τοτε συμβιβάζεσαι και με τα ηχεια και δεν αγοράζεις συστημα μισού εκατομμυρίου. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χωρις να θελω να θιξω κανενα με αυτο το ποστ οφειλω να πω απλα το αυτονοητο: Οταν διαθετεις 200 χιλιαρικα για ηχεια και αλλα τοσα για ενισχυτικα και μετα τα βαζεις στο σαλονι να παιξουν κατι εχεις κανει λαθος. Σε τετοιες κατηγοριες τιμης δεν μπορεί να διαλέγει ο χώρος τα ηχεια, αλλα τα ηχεια πρεπει να διαλεγουν τον χωρο μιας και το κοστος αποκτησης τους ειναι πολλαπλάσιο του κοστους ανέγερσης δωματίου κατάλληλων διαστάσεων και σχηματος για αυτα. :D
Αν τωρα για καποιο λογο πρεπει να συμβιβαστεις με το χωρο τοτε συμβιβάζεσαι και με τα ηχεια και δεν αγοράζεις συστημα μισού εκατομμυρίου. ;)
Και στη δική μου προσπάθεια να...μη θιγόταν κάποιος,έχω να πω ότι η μοναδική περίπτωση να ΄΄διάλεγαν΄΄ τα ηχεία δεδομένο χώρο ελέω δικού τους (υπέρογκου) κόστους,θα ήταν τόσο ο δεύτερος να έχει πολλαπλάσια αξία από τα πρώτα όσο και την ανάλογη διαρρύθμιση.Αλλά ακόμα και τότε το υψηλό κόστος των ηχείων δεν υπερκεράζει τους κανόνες ορθής τοποθέτησης.Άρα λοιπόν ο χώρος καθορίζει υποχρεωτικώς την εγκατάσταση και όχι το ΄΄όνειρο΄΄ που μπορεί να έχει δει ο κάτοχος.

Και δίχως υπεκφυγές έχω να προσθέσω ότι όσο και να συμπαθούσα κατόχους πανάκριβων setup εγκατεστημένων σε χώρους στερούμενους ανάλογων προδιαγραφών και πολλαπλάσιας (αντικειμενικής) αξίας,ο ίδιος δεν θα μπορούσα υπό καμία συνθήκη να εμπιστευθώ την κριτική ικανότητα και το σύστημα...αξιών τους.

Και για να μην αφεθεί η παραμικρή ασάφεια,συμπληρώνεται ότι η απόκτηση ηχοσυστημάτων με εξωπραγματικές τιμές σε σύγκριση με αληθινά μηχανολογικά αριστουργήματα - όπως σπουδαία αυτοκίνητα - και ακίνητα σε ειδυλλιακές τοποθεσίες αντίκειται στο σύστημα αξιών του γράφοντος.Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν αναμένεται ν'αλλάξει σύντομα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ενας ιδανικος χωρος τοσο σε μεγεθος οσο και σε αναλογιες μπορει να εχει εντελως προβλεψιμα modes, τα οποια μπορεις να τα ξεπερασεις απλα και μονο με τη σωστη τοποθετηση των ηχειων εντος αυτου με δεδομενο οτι μιλαμε για μια και μονο θεση ακροασης. ;)
Η' μηπως κανω λαθος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
κατόχους πανάκριβων setup εγκατεστημένων σε χώρους στερούμενους ανάλογων προδιαγραφών και πολλαπλάσιας (αντικειμενικής) αξίας,ο ίδιος δεν θα μπορούσα υπό καμία συνθήκη να εμπιστευθώ την κριτική ικανότητα και το σύστημα...αξιών τους.

Και για να μην αφεθεί η παραμικρή ασάφεια,συμπληρώνεται ότι η απόκτηση ηχοσυστημάτων με εξωπραγματικές τιμές σε σύγκριση με αληθινά μηχανολογικά αριστουργήματα - όπως σπουδαία αυτοκίνητα - και ακίνητα σε ειδυλλιακές τοποθεσίες αντίκειται στο σύστημα αξιών του γράφοντος.Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν αναμένεται ν'αλλάξει σύντομα.
Αυτό. :hi:
 

C

chrispo

Guest
Αυτη τη στιγμή, για δικάναλο συστηματάκι, η καλύτερη επιλογή, ισως και η μοναδική είναι:
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series

Σε ρόλο dac, προενισχυτή, cross, room correction. Όλα είναι αδιαπραγμάτευτα.

..κάνει δουλίτσα αυτό..καμιά άλλη δοκιμασμένη πρόταση σε αντίστοιχα προσιτά εργαλεία έχουμε?
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενας ιδανικος χωρος τοσο σε μεγεθος οσο και σε αναλογιες μπορει να εχει εντελως προβλεψιμα modes, τα οποια μπορεις να τα ξεπερασεις απλα και μονο με τη σωστη τοποθετηση των ηχειων εντος αυτου με δεδομενο οτι μιλαμε για μια και μονο θεση ακροασης. ;)
Η' μηπως κανω λαθος;
Τέτοια τακτική έχω υποστηρίξει και την έχω εφαρμόσει στην πράξη ο ίδιος.Και ακόμα περισσότερο σε χώρους απέχοντες του ιδεώδους,όπως οι τυπικοί οικιακοί.
Και το συμπέρασμα εκ του πρακτέου : You can run,but you can't hide...everything.;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.340
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top