τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
πήρα πρόσφατα τα atc scm-7 v2 για χώρο 12 τετραγωνικών αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι μπορούσα να τα παίξω με τα ενισχυτικά μου- pioneer vsx ax5i για προ και vincent sp 331 τελικό. οι μουσικές παίζονται μέσω υπολογιστή sony vaio+arcam rdac από tidal και να συμπληρώσω ότι υπάρχει και sub ένα παλιό δωδεκάιντσο της fbt. επειδή ο τελικός είναι αναβαθμισμένος με πυκνωτές nippon και έχει αποκτήσει άλλα δυναμικά πίστευα πως θα έχω ένα αποδεκτό αποτέλεσμα " τελικά είχα ένα πολύ γλυκό ήχο σε χαμηλές έως μέτριες σχετικά εντάσεις .αποφάσισα ότι θέλω ένα καλύτερο προ για να έχω δυναμικά και βρήκα για καλή μου τύχη ένα hegel p20 εκθεσιακό σε κάποιο κατάστημα" λοιπόν τα ηχεία παίζουν σαν δαπέδου εντάξει ως εκεί που φτάνουν και η επόμενη αναβάθμιση θα είναι σίγουρα ένας καλύτερος τελικός και μετά sub να επισημάνω όλα αυτά σε μικρό χώρο.
Αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας το κείμενο:

" Αγόρασα τα ATC 7V3, θεωρούσα δεδομένο πως με το υπάρχον σύστημα θα λειτουργούσαν καλά. Πράγματι, σε χαμηλές εντάσεις το αποτέλεσμα ήταν "γλυκόηχο", ευχάριστο, χαλούσε η "μαγιά" όσο ανέβαιναν οι εντάσεις ψάχνοντας για κάποια δυναμικά που στις "γλυκόηχες, ευχάριστες" χαμηλές εντάσεις μου έλειπαν.

Βρήκα ένα Hegel P20 προενισχυτή που λόγω των ποιοτικότερων χαρακτηριστικών του εκμεταλλεύτηκε σωστά τα υπόλοιπα μηχανήματα και ανέβασε το συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα, ικανοποιώντας και τις δυναμικές αντιθέσεις σε χαμηλές εντάσεις.

Τα ηχεία παραμένουν (ως έχουν) ακατάλληλα για εντάσεις αλλά το σύστημα μου επιτρέπει πλέον να κοιτάξω για sub σε δεύτερο χρόνο αφού το ευχαριστιέμαι."
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
Αγόρασα τα ATC 7V3, θεωρούσα δεδομένο πως με το υπάρχον σύστημα θα λειτουργούσαν καλά. Πράγματι, σε χαμηλές εντάσεις το αποτέλεσμα ήταν "γλυκόηχο", ευχάριστο, χαλούσε η "μαγιά" όσο ανέβαιναν οι εντάσεις ψάχνοντας για κάποια δυναμικά που στις "γλυκόηχες, ευχάριστες" χαμηλές εντάσεις μου έλειπαν.

Βρήκα ένα Hegel P20 προενισχυτή που λόγω των ποιοτικότερων χαρακτηριστικών του εκμεταλλεύτηκε σωστά τα υπόλοιπα μηχανήματα και ανέβασε το συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα, ικανοποιώντας και τις δυναμικές αντιθέσεις σε χαμηλές εντάσεις.

Τα ηχεία παραμένουν (ως έχουν) ακατάλληλα για εντάσεις αλλά το σύστημα μου επιτρέπει πλέον να κοιτάξω για sub σε δεύτερο χρόνο αφού το ευχαριστιέμαι."
έτσι ακριβώς αλλά με δεδομένο ότι το τίμημα για τον προ ήταν αρκετά μικρότερο από το αρχικό κόστος και σε άριστη κατάσταση και αφού υπήρξε αναβάθμιση (αυτό λένε τα αυτιά μου) όφειλα να είμαι χαρούμενος να προσθέσω επίσης ότι το σύστημα βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και είναι μόνο δώδεκα τετραγωνικά, εξάλλου αν θέλω εντάσεις, υπάρχουν και τα atc scm 40 v2 στο σαλόνι με 2 επί 300 πάνω τους bi ambing και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
θεωρούσα δεδομένο πως με το υπάρχον σύστημα θα λειτουργούσαν καλά.
όχι βέβαια ποτέ δεν είπα αυτό έχω ήδη τα σαραντάρια ξέρω ότι θέλουν καλά ενισχυτικά απλά ήθελα ν ακούσω το καινούργιο τουιτερ ο άνθρωπος
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έτσι ακριβώς αλλά με δεδομένο ότι το τίμημα για τον προ ήταν αρκετά μικρότερο από το αρχικό κόστος και σε άριστη κατάσταση και αφού υπήρξε αναβάθμιση (αυτό λένε τα αυτιά μου) όφειλα να είμαι χαρούμενος να προσθέσω επίσης ότι το σύστημα βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο και είναι μόνο δώδεκα τετραγωνικά, εξάλλου αν θέλω εντάσεις, υπάρχουν και τα atc scm 40 v2 στο σαλόνι με 2 επί 300 πάνω τους bi ambing και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
αφού είναι δεύτερο σύστημα δεν είναι υπερβολικό να προσθέσεις δυο svs;
πολυκάναλο βλέπεις να στήνεις στο υπνοδωμάτιο;
νομίζω ότι με ένα εξωτερικό κροσοβερ και το sub που ήδη έχεις θα είσαι ΟΚ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
όχι βέβαια ποτέ δεν είπα αυτό έχω ήδη τα σαραντάρια ξέρω ότι θέλουν καλά ενισχυτικά απλά ήθελα ν ακούσω το καινούργιο τουιτερ ο άνθρωπος
Χωρίς επιδίωξη να κάνω τον έξυπνο,σημειώνεται ότι το πώς θ'ακούγονταν ακριβώς τα tweeter εξαρτάται από την ποιότητα κατά την απόδοση του συνόλου στις...κατώτερες οκτάβες.Είναι στοιχεία αλληλένδετα.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ναι έχετε δίκιο και γι αυτό προσπάθησα να βρω κάτι καλύτερο από αυτό που είχα και αυτή η κίνηση ήταν μια πλάγια κίνηση ολοκληρωμένο έψαχνα με όλα τα καλούδια δεν βρήκα στην τιμή που ήθελα μελλοντικά θα δούμε
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
και για ν απαντήσω στο φίλο "back" ναι είναι άσε που θα έτρωγα παντόφλα και για αυτό στην πορεία απορρίφθηκε οπότε η λύση του εξωτερικού κρος είναι η πιο πιθανή όπως και οικονομική.
[DOUBLEPOST=1565290924][/DOUBLEPOST]το δοκίμασα αλλά είναι υπερβολικό γι αυτά τα ηχεία ( τα σαραντάρια είναι πιο δύσκολα) και δεν μου άρεσε εκτός του ότι δεν κάνουν για μεγάλους χώρους χωρίς sub
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
και για ν απαντήσω στο φίλο "back" ναι είναι άσε που θα έτρωγα παντόφλα και για αυτό στην πορεία απορρίφθηκε οπότε η λύση του εξωτερικού κρος είναι η πιο πιθανή όπως και οικονομική.
[DOUBLEPOST=1565290924][/DOUBLEPOST]το δοκίμασα αλλά είναι υπερβολικό γι αυτά τα ηχεία ( τα σαραντάρια είναι πιο δύσκολα) και δεν μου άρεσε εκτός του ότι δεν κάνουν για μεγάλους χώρους χωρίς sub
νομίζω είσαι εντάξει από ενισχυτικά ειδικά αν τα κόψεις από 80 και κάτω
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ok ευχαριστώ και με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω το audiocontrol 2xs έχω έναν συγγενή στην αμερική ίσως μου το στείλει αυτός.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
να πω και κάτι για τα ενισχυτικά των atc scm 40 v2 δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά το set up παίζει καλά pre amplifier conconance cyber 222 mk2(κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τον hegel) τελικοί σε σύνδεση bi ambing vincent sp331 mk mid rainge twitter -vincent sp331 woofer με πηγή clearaudio emotion 2m black phono asr mini basis". αν είμαι off topic ζητάω συγνώμη.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
και να πω και κάτι για τους θεούς της μουσικής που είναι πάνω απ όλα τα ηχοσυστήματα γιατί τελικά αυτός είναι ο σκοπός της όλης υπόθεσης ronnie james dio-doors-jimi hendrix-freddie mercury ακόμα και σε ραδιόφωνο respect τέλος.
 


Y

Yiannis_B

Guest
.... να προσθέσω επίσης ότι το σύστημα βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο ....
:rolleyes:

- ρε συ, για δεν μας το λες από την αρχή, να βοηθήσουμε ανάλογα.

- δυο τέτχοια θες, και να τα συνδέσεις και με τον χρονοδιακόπτη, για όμορφο ξύπνημα το πρωί.... :geek::laugh::roflmao:

https://www.gearank.com/guides/powered-pa-speakers#1224



Αύγουστος.
Όλα εξηγούνται.
:drinks:
 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
P.S. - κάποτε έπαιζα ένα ζευγάρι Vandersteen 3Α, στην κρεβατοκάμαρα.... :whistling:

- λόγω κλειστής καμπίνας, δεν τα πήγαινε και άσχημα...

 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
262
Reaction score
135
άλλες φορές λείπει άλλες φορές όχι εξαρτάται από από το μουσικό πρόγραμμα και την ένταση πάντως αν είχα ένα ποιοτικό sub ναι θα το έβαζα όπως είπα όμως θα δοκιμάσω ένα εξωτερικό κρος με το υπάρχον sub και τότε θα ξέρω σίγουρα την απάντηση.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
συμπερασματικά για το set up του δωματίου μπορεί να γίνει και κάποιος συμβιβασμός αλλά για το ηχοσύστημα στο σαλόνι θέλω το συντομότερο δυνατόν να προσθέσω δύο sub svs sb1000 ένα δίπλα σε κάθε ηχείο όχι γιατί δεν οδηγούνται καλά τα ηχεία αλλά για να μην έχω μεγάλους περιορισμούς στη θέση ακρόασης
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top