τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Είναι απόρροια του...καπιταλιστικού συστήματος με την Αρχή της υπεραξίας που το συνοδεύει.Υπό το σκεπτικό να καταστήσουν πιο ελκυστικές τις υποβαθύφωνες μονάδες στον χρήστη ενθαρρύνοντάς τον κιόλας να προμηθευτεί μεγαλύτερο πλήθος...;)
Μπροστά σε αυτή την "εκδοχή" της θεωρίας της υπεραξίας ,θα ωχριούσαν και οι αναλύσεις του gyrum gyrum oloi.. :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Είναι πολλά τα τρυκ που σε κάνουν να χορταίνεις με το μπάσο ενός στέρεο που ...δεν έχει μπάσο. Από υποαπόσβεση χαμηλών (δεν ισχύει στην περίπτωση των ATC), EQ (μέσω καλωδίων, ηλεκτρικών χαρακτηριστικών ενισχυτών, κλπ.) και πολλά άλλα.

Και εμένα το sonos που έχω στην κουζίνα μου φαίνεται ότι δε θέλει σαμπ. Άσχετο που δεν παίζει τίποτα κάτω από 100Hz;-)
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Όλα αυτά τα καταλαβαίνετε με τα αυτιά ή κάνετε μετρησεις;
Φαντάσου ο @Artemios να έχτιζε σπίτια με το μάτι.
Ελα μάστορα πολύ κοντά είναι οι κολώνες, ρίξε λίγο σίδερο παραπάνω στο πάτωμα και είμαστε εντάξει
:help:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Είναι πολλά τα τρυκ που σε κάνουν να χορταίνεις με το μπάσο ενός στέρεο που ...δεν έχει μπάσο. Από υποαπόσβεση χαμηλών (δεν ισχύει στην περίπτωση των ATC), EQ (μέσω καλωδίων, ηλεκτρικών χαρακτηριστικών ενισχυτών, κλπ.) και πολλά άλλα.

Και εμένα το sonos που έχω στην κουζίνα μου φαίνεται ότι δε θέλει σαμπ. Άσχετο που δεν παίζει τίποτα κάτω από 100Hz;-)
Για του λόγου το αληθές:

sonos-play-1-56a900113df78cf772a2addc-5b7742b3c9e77c00255ffef0.jpg


Η γυναίκα μου δε λεέι ότι το σόνος βαράει καλύτερα από τα γομάρια στο υπόγειο και ότι μας κοροιδεύουν.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Για του λόγου το αληθές:

View attachment 136163

Η γυναίκα μου δε λεέι ότι το σόνος βαράει καλύτερα από τα γομάρια στο υπόγειο και ότι μας κοροιδεύουν.
Τιναφταρε?
Στησε μικροφωνο στην κουζινα και ανεβασε δικες σου μετρησεις.
Αμα σου βασταει.
Γιατι αμα βγαλει καλυτερη καμπυλη στην κουζινα απο την υπογα, να δω που θα κρυφτεις μετα.:roflmao:
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
δεν άλλαξα απλώς ένα καλώδια φρόντισα γενικότερα το σύστημα δηλαδή πριν είχα απλό ηλεκτρολογικό πολύπριζο με καλώδια ρεύματος supra και τ άλλαξα με πολύπριζο supra το απλό χωρίς φίλτρο και kimper pk14 power cords για προ και τελικό όπως επίσης χρησιμοποίησα ένα atlas equator integra για τη διασύνδεση dac preamplifier και ένα της dynavox για τη διασύνδεση προ τελικού λοιπόν τι να πω αφού σε κάποιες εγγραφές ψάχνω να βρω το sub όλα αυτά βέβαια με θέση ακρόασης το πολύ δύο μέτρα.
α ξέχασα και καλώδιο ηχείων kimper 8pr
 
Last edited:



Μηνύματα
262
Reaction score
135
να πω και κάτι για τις φυσικές ιδιότητες της ακοής μου ακούω εξαιρετικά καλά παλιότερα σ ένα studio συμβούλεψα να μετρήσουν το twitter ενός ηχείου και όντως το βρήκαν διαφορετικό από το δίδυμό του οι ίδιοι δεν το είχαν ακούσει
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
εγώ με αυτήν μέσα στο αυτοκίνητο μόνο με τη μουσική δεν θα ασχολούμουν αν μπορεί να το πει κανείς αυτό μουσική.
 



Μηνύματα
262
Reaction score
135
η κοπέλα μια χαρά όσο για τη μουσική απλά δεν ακούω τέτοια μουσική προσωπική μου γνώμη " τα δικά μου ακούσματα αφορούν μουσικές του προηγούμενου αιώνα μ εξαίρεση την κλασσική
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
εγω εβαλα το βιντεο για να δειξω πως πρεπει να ειναι οι αποκρισεις του χαμηλου σε ενα ηχειο βασης που εχει το γνωρισμα να παιζει σαν δαπεδου εαν οδηγηθει καλα μετα δεν θα θελει σαμπ αλλα σαν μελλοντικη αναβαθμιση θα παρεις εφοσον οι φυσικες ιδιοτητες του αυτιου το επιτρεπουν

:p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top