1st 2way

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κάτσε γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα. Η dynaudio φτιάχνει ηχεία που πλέον δεν είναι dynaudio? Μας λες πως χρησιμοποιεί μαϊμού μονάδες στα ηχεία της?

Θα επαναλάβω πως τα dynaudio είναι made in Denmark, όπως και τα adam (πλην της σειράς Τ) είναι made in germany, όπως και τα focal (πλην της σειράς Alpha) είναι made in france.

Εννοείται πως η σειρά core δεν έχει καμία σχέση με τη φθηνή σειρά σε ποιότητα κατασκευής. Αυτό όμως συμβαίνει με όλα τα προϊόντα, οι εταιρίες βγάζουν και φθηνά και ακριβά, ό,τι χρειάζεσαι πληρώνεις παίρνεις.
Ξέρεις τι μου θύμησες; Το ανέκδοτο με τη ξανθιά που πάει στο γυναικολόγο. Βγάζει αυτός πόρισμα ότι η ξανθιά είναι έγκυος και εκείνη γυρίζει και τον ρωτάει...
Γιατρέ είναι δικό μου;:)

Για ψάξε στην Ευρώπη να δεις πόσο εργοστάσια κατασκευής μεγαφώνων υπάρχουν πλέον...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε γνωρίζω πόσα εργοστάσια κατασκευής μεγαφώνων υπάρχουν στην Ευρώπη, γνωρίζω όμως αυτά στα οποία αναφέρθηκα

Φοκάλ


Ντιναούντιο


Άνταμ


Σίγουρα υπάρχουν πολλές ακόμα πχ ATC



Θα επαναλάβω όμως πως ακόμα κι αν η παραγωγή γινόταν στην κίνα δε θα είχε καμία διαφορά από τη στιγμή που η εταιρία που εμπιστεύεσαι υπογράφει το αποτέλεσμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σοβαρά το λες τώρα; Αυτό είναι το εργοστάσιο της Dynaudio που έχει παραγωγή στουντιακών ηχείων, σπιτιού, δίνει και σε τρίτους κατασκευαστές, συν τα αυτοκίνητα;
Αυτό δεν φτάνει να καλύψει ούτε τις μισές πωλήσεις του Thomann. H Audio Spectrum στα πάνω της είχε διπλάσιο προσωπικό.
Η δε Αdam μόνο κάποιες μονάδες υψηλών βγάζει. Τα υπόλοιπα είναι της eton.
ΟΚ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μια απορία, τα plate amplifiers μπορώ να τα βάλω σε όποιο έτοιμο κιτ διαλέξω;
Εκτός του hypex FA 122, που είναι λίγο ακριβό ,θα μπορούσα να βρω κάποιο άλλο;
Για να γίνει ενεργή η φάση.
Αλλιώς πάω για minidsp 2x4 hd και ενίσχυση.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Κέρδισα λίγο αέρα στις φωνές, αλλά σε γενικές γραμμές το wharfedale έχει πιο καλή στερεοφωνική εικόνα και πιο ωραίο μπασάκι,παρά την μια ίντσα λιγότερο. Εντάξει, άλλο κουτί κιόλας. Καλύτερη κατασκευή.

Πάμε για κάποιο σοβαρό τώρα...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Λοιπόν να θυμήσω ότι αυτό που θέλω να φτιάξω είναι για το δωματιάκι του υπολογιστή,με διαστάσεις 2,80 x 2,70 , και απόσταση ακρόασης 1 μέτρο.
Γι'αυτό ελεγα 6,5 ή 7 ίντσες με fullrange .πχ αυτό https://www.soundimports.eu/en/alpair-7p.html.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Κατι που δεν θα ματώσεις οικονομικά μιας που βρίσκεσαι στη διαδικασία που μαθαίνεις, μετρημένο και πολυ συγκεκριμμένο. Όσο πιο ακριβής είναι η υλοποίηση από την αρχή μέχρι το τέλος, τόσο συγκεκριμμένο είναι και το αποτέλεσμα.

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κατι που δεν θα ματώσεις οικονομικά μιας που βρίσκεσαι στη διαδικασία που μαθαίνεις, μετρημένο και πολυ συγκεκριμμένο. Όσο πιο ακριβής είναι η υλοποίηση από την αρχή μέχρι το τέλος, τόσο συγκεκριμμένο είναι και το αποτέλεσμα.

Ναι μεν υπάρχει έτοιμη η κατασκευή του, που είναι στα συν, αλλά για ένα φτηνό Κινέζικο μεγάφωνο θεωρώ εντελώς υπερβολικά τα 33 ευρώ που ζητάνε.
Το πολύ 7-8 ευρώ για κάτι τέτοιο.

Εδώ με 25 ευρώ αγοράζεις 10ιντσο διπλού κώνου και με 38 ευρώ 15ιντσο...
https://e-xristianos.gr/product/410dc-μεγαφωνο-διπλου-κωνου-4/

Άντε με 15 ευρώ κάτι τέτοιο:
http://www.dt-electronics.gr/eshop/index.php?id_product=3499&controller=product&id_lang=2
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Από το συγκεκριμμένο μεγάφωνο έχω εμπειρία, το έχω φτιάξει σε καμπίνα bass reflex, κάποια στιγμή που είχα χρόνο και δημιουργική περιέργεια. Η αίσθηση μου είναι ότι σε ποιότητα κατασκευής και σε ήχο, δεν έχει σχεση με αυτό που παρέθεσες των 7.70 ευρω. Θεωρώ ότι για τα χρήματα που κοστίζει είναι μάλλον ευχάριστη έκπληξη, έχοντας αναφορά και διάφορα άλλα μονόδρομα που έχω ακούσει, επώνυμα ακόμα και ακριβότερα.

Η διάθεση του φίλου απ' ότι έχω καταλάβει από τα νήματα του στη συγκεκριμμένη κατηγορία του diy, είναι να ασχοληθεί και να πειραματιστεί με χομπίστικη διάθεση και όχι να φτιάξει κάτι απόλυτα τεχνοκρατικά και αυστηρά με στόχο το απόλυτο αποτέλεσμα, γιαυτό και αυτή η πρόταση του CT193. Σε ακριβά μεγάφωνα έχει νόημα να επενδύσει κάποιος, μόνο αν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί σοβαρά με μια υλοποίηση κυνηγώντας το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Επιπλέον θεωρώ ότι πάνω από κάποιο κόστος αγοράς fullrange μεγαφώνων, είναι προτιμότερο κάποιος να επενδύσει σε 2δρομη σχεδίαση και σε midwoofer & tweeter για πιο πλήρες και ισορροπημένο αποτέλεσμα.

Δεν κρύβω όμως ότι παρόλους τους περιορισμούς με ιντριγκάρει και θα ήθελα να έχω και ένα ωμικά πανεύκολο και ευαίσθητο ποιοτικό πλήρους φάσματος σε horn loaded σχεδίαση... :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Κατι που δεν θα ματώσεις οικονομικά μιας που βρίσκεσαι στη διαδικασία που μαθαίνεις, μετρημένο και πολυ συγκεκριμμένο. Όσο πιο ακριβής είναι η υλοποίηση από την αρχή μέχρι το τέλος, τόσο συγκεκριμμένο είναι και το αποτέλεσμα.

Το έχω δει κ το έχω υπόψιν μου, όπως επίσης και τον διάδοχό του το 68x ,αλλά διαβάζοντας κάποια σχόλια είδα ότι δεν είναι και το θαύμα που νόμιζα. Με λιγότερα παίρνω το visaton bg20 που είναι και 8" (λίγο μεγάλο).
Δεν είναι ακριβό πάντως,αλλά με 40€ παίρνω ένα 5" mark audio chn-70.

Καλύτερα να παω σε 6 , 6.5 ή και 7 "για να μην χρειαστώ sub. Αν και αυτό μου αρέσει, είναι και κλειστό https://m.thomann.de/gr/fostex_pm_submini_2.htm
Λόγω μικρού χώρου ,σχεδόν 9 τμ ,και χρήση σε βραδινές ώρες ίσως να μην μπορώ να έχω sub.

Ή απορία τωρα είναι αν κάνει πχ μια fullrange κατασκευή για nearfield ,γιατί όλα τα ενεργά είναι κατά κόρον 2δρομα για αυτήν την χρήση.
Απλά ήθελα να δοκιμάσω και λίγο διαφορετικό ήχο για εκεί ,του fullrange δηλαδή, έτσι για αλλαγή.

Λοιπόν ή πάω σε 6.5 fullrange λίγο πιο ποιοτικό από κινέζικο. ( visaton bmark , fostex; )
Ή σε κάποια δοκιμασμένη σχεδίαση για να μην το έχω και άγχος. Με εύκολο κρος .Στο μέλλον θα τα κανω ενεργά.
Πχ



Από το συγκεκριμμένο μεγάφωνο έχω εμπειρία, το έχω φτιάξει σε καμπίνα bass reflex, κάποια στιγμή που είχα χρόνο και δημιουργική περιέργεια. Η αίσθηση μου είναι ότι σε ποιότητα κατασκευής και σε ήχο, δεν έχει σχεση με αυτό που παρέθεσες των 7.70 ευρω. Θεωρώ ότι για τα χρήματα που κοστίζει είναι μάλλον ευχάριστη έκπληξη, έχοντας αναφορά και διάφορα άλλα μονόδρομα που έχω ακούσει, επώνυμα ακόμα και ακριβότερα.

Η διάθεση του φίλου απ' ότι έχω καταλάβει από τα νήματα του στη συγκεκριμμένη κατηγορία του diy, είναι να ασχοληθεί και να πειραματιστεί με χομπίστικη διάθεση και όχι να φτιάξει κάτι απόλυτα τεχνοκρατικά και αυστηρά με στόχο το απόλυτο αποτέλεσμα, γιαυτό και αυτή η πρόταση του CT193. Σε ακριβά μεγάφωνα έχει νόημα να επενδύσει κάποιος, μόνο αν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί σοβαρά με μια υλοποίηση κυνηγώντας το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Επιπλέον θεωρώ ότι πάνω από κάποιο κόστος αγοράς fullrange μεγαφώνων, είναι προτιμότερο κάποιος να επενδύσει σε 2δρομη σχεδίαση και σε midwoofer & tweeter για πιο πλήρες και ισορροπημένο αποτέλεσμα.

Δεν κρύβω όμως ότι παρόλους τους περιορισμούς με ιντριγκάρει και θα ήθελα να έχω και ένα ωμικά πανεύκολο και ευαίσθητο ποιοτικό πλήρους φάσματος σε horn loaded σχεδίαση... :drinks:
Συμφωνώ σε όλα.
Αυτό θα είναι το 3ο σύστημα.
Έχω ένα δώμα με το καλό μου.
Στο σαλόνι άλλο για ταινίες,οικογένεια.
Και στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής θα βάλω αυτό που ψάχνω τώρα.
Προς το παρών έχω δύο κατασκευές που έκανα, fullrange 4" wharfedale σε br, αλλά θέλω κάτι καλύτερο.
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Αγαπητε fotis, ακομα και στα fullrange υπαρχουν καποια μυστικά, συν αυτα που μπορείς να καταλάβεις αν ξέρεις να "διαβαζεις" λίγο τις παραμέτρους Thiele/Small των μεγαφώνων.

Οσον αφορά πχ το να πάρεις φτηνό και μεγάλο (8") μεγάφωνο, πρέπει να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνει η διάμετρος του fullrange μεγαφώνου, τόσο αποχαιρετάς τις υψηλές συχνότητες μιας και η απόκριση φθίνει ραγδαία.


Καλή συνέχεια. :drinks:
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ναι το ξέρω, γι'αυτό προτιμώ 5 , 6,5"
Αλλιώς 2δρομο.
Αγαπητε fotis, ακομα και στα fullrange υπαρχουν καποια μυστικά, συν αυτα που μπορείς να καταλάβεις αν ξέρεις να "διαβαζεις" λίγο τις παραμέτρους Thiele/Small των μεγαφώνων.

Οσον αφορά πχ το να πάρεις φτηνό και μεγάλο (8") μεγάφωνο, πρέπει να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνει η διάμετρος του fullrange μεγαφώνου, τόσο αποχαιρετάς τις υψηλές συχνότητες μιας και η απόκριση φθίνει ραγδαία.


Καλή συνέχεια. :drinks:
Ναι το ξέρω, γι'αυτό προτιμώ 5 , 6,5"
Αλλιώς 2δρομο.
Από αυτά που έβαλα σου άρεσε κάποιο;
Το mark audio chn-70;(δεν θα έχει το χαμηλό βέβαια των από πανω )
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Αν θέλεις να έχεις οντότητα στις υψηλές, απο φτηνα μεγάφωνα δες και κάτω από 5". Markaudio ναι, το CHR-70 που ξέρω.
 
Last edited:


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Ε δεν γίνεται να τα έχουμε όλα...
Μάλλον καλύτερα 2 δρομο
Μα αυτό εξυπακούεται εξ' αρχής, στα πληρους φάσματος ηχεία υφίστανται εξ' ορισμού περιορισμοί. Με απόλυτα κριτήρια μια δίδρομη σχεδίαση θα είναι πιο πλήρης.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μα αυτό εξυπακούεται εξ' αρχής, στα πληρους φάσματος ηχεία υφίστανται εξ' ορισμού περιορισμοί. Με απόλυτα κριτήρια μια δίδρομη σχεδίαση θα είναι πιο πλήρης.
Έγινε! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Με τον χαρακτήρα των πρώτων τι γίνεται που
έχουν φανατικούς οπαδούς;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Βρέθηκα στη θέση σου πριν μήνες σκεπτόμενος την κατασκευή ηχείων για χρήση στο desktop σύστημά μου. Τότε είχα δει αυτά https://www.soundimports.eu/en/sb16pfc25-4-coax.html και το έψαξα λίγο το θέμα. Κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν και είναι φθηνά επώνυμα μεγάφωνα (για την κατηγορία και τη χρήση τους), αν και η κατασκευή της καμπίνας θα ήταν επίσης βολική και εύκολη (μικρότερο μέγεθος αφού μιλάμε για coaxial), το συνολικό κόστος (δηλαδή 2 μεγάφωνα, 2 ενεργά κρος, 2 στέρεο ενισχυτές, 2 καμπίνες με το φινίρισμα και διάφορα βύσματα, καλώδια κτλ) θα ξεπερνούσε τα 400€ στην καλύτερη περίπτωση και θα μπορούσε να φτάσει και στα διπλά. Έτσι εγκατέλειψα την ιδέα αφού δεν με ενδιέφερε η χαρά της δημιουργίας αλλά το αποτέλεσμα, που θα ήταν αμφίβολο μια και δεν έχω εμπειρία στις κατασκευές.

Όλα αυτά τα λέω για σένα, αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η χαρά της δημιουργίας κοίτα και προς την κατεύθυνση των ομοαξονικών μεγαφώνων.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Βρέθηκα στη θέση σου πριν μήνες σκεπτόμενος την κατασκευή ηχείων για χρήση στο desktop σύστημά μου. Τότε είχα δει αυτά https://www.soundimports.eu/en/sb16pfc25-4-coax.html και το έψαξα λίγο το θέμα. Κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν και είναι φθηνά επώνυμα μεγάφωνα (για την κατηγορία και τη χρήση τους), αν και η κατασκευή της καμπίνας θα ήταν επίσης βολική και εύκολη (μικρότερο μέγεθος αφού μιλάμε για coaxial), το συνολικό κόστος (δηλαδή 2 μεγάφωνα, 2 ενεργά κρος, 2 στέρεο ενισχυτές, 2 καμπίνες με το φινίρισμα και διάφορα βύσματα, καλώδια κτλ) θα ξεπερνούσε τα 400€ στην καλύτερη περίπτωση και θα μπορούσε να φτάσει και στα διπλά. Έτσι εγκατέλειψα την ιδέα αφού δεν με ενδιέφερε η χαρά της δημιουργίας αλλά το αποτέλεσμα, που θα ήταν αμφίβολο μια και δεν έχω εμπειρία στις κατασκευές.

Όλα αυτά τα λέω για σένα, αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η χαρά της δημιουργίας κοίτα και προς την κατεύθυνση των ομοαξονικών μεγαφώνων.
Πολύ καλό φαίνεται!
Μάλιστα κοιτούσα ένα 6αρι της sb από το imports! Αυτά φαντάζομαι σαν παθητικά θα θέλουν κρος.
Στην αρχή τα κάνω παθητικά και αργότερα ενεργά.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top