24/96 vs Vinyl

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδή ο Θέμης θα στήσει ψηφιακό σύστημα ίσης αξίας με το αναλογικό του Χρήστου; :139:

...
 






Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Πιτσιρικάς έκανα συλλογή γραμματοσήμων..., να βάλω καμία photo ?? :138:
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Εμεις Χρηστο, περιμενουμε το συγκριτικο με τον Θεμη.
Για διαφορες απειροελαχιστες ειναι σα να μην υπαρχουν. Να δουμε αν θα υπαρχει διαφορα ουσιαστικη αναμεσα στα δυο μεσα. Αλλιως ολα ειναι ναχαμε να λεμε. Ειμαι πολυ περιεργος για το πως μπορουν να σταθουν σε αρχεια 24/96 τα Weiss, Metric Halo που ειναι μια κατηγορια οικονομικη μεσαια. Γιατι κι εδω εχει κατι τιμες ανω του δεκαρικου π.χ. DCS Puccini.
Πάντως και τα 4 βινύλια, που ξανα-άκουσα σήμερα, έχουν θόρυβο επιφανείας 0 - τολμώ να πω ότι και τυφλό τεστ μπορούμε να κάνουμε, μιας και δεν θα αντιλαμβανόμαστε ποιό είναι το βινύλιο και ποιό το ψηφιακό... Ούτε κριτς κρατς ούτε τίποτα... :114:

Συνηθισμένο φαινόμενο στα περισσότερα βινύλια που έχω. :126:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Εγώ το βλέπω, το διακρίνω στον ορίζοντα... Το επόμενο βήμα έρχεται... :121: :139: :126: :114:

Η ιστορία κάνει κύκλους, αυτό να το ξέρετε...
Χρήστο, ας πούμε οτι η ιστορία κάνει κύκλους και αγοράζονται και κοπτικά σαν αυτά που δείχνεις, πες μου τι θα κόψουνε μ' αυτά? ψηφιακό υλικό? για ποιό λόγο? αναλογικό υλικό? με τι μαγνητόφωνα θα το γράψουν? και πες οτι βρίσκουν μαγνητόφωνα, θα ξεκινήσουν μοντάζ με ψαλίδι? θέλεις να τους σκοτώσεις μόνο που θα το ακούσουν και αυτοί και οι καλλιτέχνες? Πως θα γράψουμε μιά συναυλία σε μιά αίθουσα, θα κουβαλήσουμε 2 STUDER ή 2 NAGRA για να χωρέσει 2ωρη συναυλία ή 3ωρη όπερα σε 15 ή 30ips ?
Επειδή νοιώθω πραγματικά τελείως ανόητος ακόμη και να συζητώ τέτοια θέματα, θα σε λυπήσω αλλά δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να μπω σε διαδικασίες δοκιμών γιατί θυμήθηκα αρκετά και από την παράλληλη παρουσίαση σου των παλιών ακροάσεων.
Δεν έχεις στην πραγματικότητα, κι αυτό φαίνεται από τα γραφόμενά σου, καμμία διάθεση και πρόθεση να καταλάβεις όσα δεν έχεις καταλάβει. Όλο σου το εγώ επικεντρώνεται μόνον στην αναλογική ιστορία και την ανωτερότητά της.
Δεν θα σου αρνηθώ όμως να κατεβάσω και να σου δώσω ψηφιακό υλικό από τους δίσκους που έχεις και όποια άλλη συσκευή χρειαστείς για τις δοκιμές σου. Μπορείς να κάνεις τις δοκιμές με όποιους άλλους θέλουν να σε βοηθήσουν και να συμμετάσχουν, εκτός από μένα. Ζητώ ξανά συγγνώμη για την υπαναχώρηση αλλά δεν έχω ούτε αντοχή ούτε την ανοχή πια.
Θα μπορούσαμε όλοι να συζητούμε θέματα αξιόλογα με πραγματικό ενδιαφέρον και για τους νεώτερους και οχι να τους κανουμε να γελούν με νήματα σαν κι αυτό που δεν κάνει παρα για το Μάπετ σώου.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Χρήστο, ας πούμε οτι η ιστορία κάνει κύκλους και αγοράζονται και κοπτικά σαν αυτά που δείχνεις, πες μου τι θα κόψουνε μ' αυτά? ψηφιακό υλικό? για ποιό λόγο? αναλογικό υλικό? με τι μαγνητόφωνα θα το γράψουν? και πες οτι βρίσκουν μαγνητόφωνα, θα ξεκινήσουν μοντάζ με ψαλίδι? θέλεις να τους σκοτώσεις μόνο που θα το ακούσουν και αυτοί και οι καλλιτέχνες? Πως θα γράψουμε μιά συναυλία σε μιά αίθουσα, θα κουβαλήσουμε 2 STUDER ή 2 NAGRA για να χωρέσει 2ωρη συναυλία ή 3ωρη όπερα σε 15 ή 30ips?

Επειδή νοιώθω πραγματικά τελείως ανόητος ακόμη και να συζητώ τέτοια θέματα, θα σε λυπήσω αλλά δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να μπω σε διαδικασίες δοκιμών γιατί θυμήθηκα αρκετά και από την παράλληλη παρουσίαση σου των παλιών ακροάσεων.

Δεν έχεις στην πραγματικότητα, κι αυτό φαίνεται από τα γραφόμενά σου, καμμία διάθεση και πρόθεση να καταλάβεις όσα δεν έχεις καταλάβει. Όλο σου το εγώ επικεντρώνεται μόνον στην αναλογική ιστορία και την ανωτερότητά της.

Δεν θα σου αρνηθώ όμως να κατεβάσω και να σου δώσω ψηφιακό υλικό από τους δίσκους που έχεις και όποια άλλη συσκευή χρειαστείς για τις δοκιμές σου. Μπορείς να κάνεις τις δοκιμές με όποιους άλλους θέλουν να σε βοηθήσουν και να συμμετάσχουν, εκτός από μένα. Ζητώ ξανά συγγνώμη για την υπαναχώρηση αλλά δεν έχω ούτε αντοχή ούτε την ανοχή πια.

Θα μπορούσαμε όλοι να συζητούμε θέματα αξιόλογα με πραγματικό ενδιαφέρον και για τους νεώτερους και οχι να τους κανουμε να γελούν με νήματα σαν κι αυτό που δεν κάνει παρα για το Μάπετ σώου.
Γιατί βρε Θέμη?
Δεν θα πρέπει τουλάχιστον οι δυό μας να δούμε που βρισκόμαστε? Αυτή σου η υπαναχώρηση δεν νομίζω ότι σε τιμά.

Θα φέρεις ότι μηχάνημα αναπαραγωγής θέλεις, θα το στήσουμε θα πιούμε το εσπρέσσο μας και θα λύσουμε τις απορίες μας στο ρελαντί ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.

Δεν μπορούμε να γράφουμε τοπικς και τοπικς για το μαγικό HD και όταν έρχεται η ώρα της κρίσεως να βρίσκουμε χίλιους δυό λόγους για να το αποφύγουμε. Νομίζω ότι από τα PM σου κατάλαβα ότι το ήθελες και μάλιστα ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ ρώτησες ΔΗΜΟΣΙΑ τον Λουκά για το τι από αυτά του HDTT είχε στη δισκοθήκη του.
Κατέβασε ένα από αυτά και θα τα απολαύσεις να είσαι σίγουρος.
Αν ο Λουκάς έχει σε βινύλιο κάποιο από αυτά, θα ήθελα να το αγοράσω και σας υπόσχομαι να το συγκρίνουμε σε ένα Σκαλουμπακικό σύστημα. Έτσι για να ξανανάβουν λίγο τα αίματα.
Κάνει καλό μέσα στην κρίση.
Μού έριξες το γάντι και το σήκωσα...

Στο κάτω κάτω, που ξέρεις ότι δεν ενδιαφέρομαι για παράλληλη χρήση ΚΑΙ HD στο σύστημα μου? Είσαι ο μόνος που θα μπορούσε να με βοηθήσει...

Από πλευράς επαγγελματικής πως το βλέπεις? Με αυτή σου την στάση νομίζεις ότι βοηθάς τον εαυτό σου? :139: :108:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Θα ηχογραφήσουμε όπως παλιά με 2 λαμπάτα Studer C-37 [μάλιστα έχω δύο]. Ποιο το πρόβλημα!
Ο γνωστός Tony Faulkner έχει επιστρέψει στην αναλογική ηχογράφηση. Φυσικά με την ψηφιακή ηχογράφηση κόβεις και ράβεις όπως θες.
Ύπάρχει όμως και το μία κι' έξω, τι ποιο καλύτερο από αυτό! Έτσι καταλαβαίνεις την ερμηνεία ενός μουσικού έργου, εκεί υπάρχει ψυχή και όχι στην ακραία περίπτωση που κάποιος βιολιστής παίζει νότες που τις *ράβει* ο 'ψηφιακός' ηχολήπτης. Εκεί συνήθως χάνεται η μουσική. Λ.Σ.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Αυτό το ΜΙΑ ΚΙ ΕΞΩ πράγματι είναι πολύ σημαντικό! Εκεί ξεχωρίζουν οι καλλιτέχνες από τα σκουπίδια... :126:
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Έτσι καταλαβαίνεις την ερμηνεία ενός μουσικού έργου, εκεί υπάρχει ψυχή και όχι στην ακραία περίπτωση που κάποιος βιολιστής παίζει νότες που τις *ράβει* ο 'ψηφιακός' ηχολήπτης. Εκεί συνήθως χάνεται η μουσική. Λ.Σ.
Μάλλον πρέπει να σας κάνουν ιδιαίτερα στο τι ακριβώς είναι ο ήχος...

Για αρχή το παρακάτω καλό είναι.

http://el.wikipedia.org/wiki/Ήχος
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Μάλλον πρέπει να σας κάνουν ιδιαίτερα στο τι ακριβώς είναι ο ήχος...

Για αρχή το παρακάτω καλό είναι.

http://el.wikipedia.org/wiki/Ήχος
Είμαι πάντα ανοιχτός σε προτάσεις. Μου αρέσει πάντα να ακούω την αγαπημένη μου μουσική όσο καλύτερα γίνεται, χωρίς να με ενδιαφέρει πώς, γιαυτό τίποτε δεν με ικανοποιεί περισσότερο από μια ζωντανή συναυλία ακουστικών οργάνων. Νομίζω έγινα σαφής.

Θα πρέπει να υποτιμάς την νοημοσύνη μου με την wikipedia που με παρέπεμψες.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις προσωπική άποψη και μιλάς μέσω άλλων, λες και ο τυφλοσούρτης wikipedia είναι πανάκεια. Λ.Σ.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ρε συ Χρήστο να σου πω κάτι...
Όπως το βλέπω εγώ, ο Θέμης έχει βαρεθεί να συζητά τα αυτονόητα και να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για θέματα που δεν γνωρίζει σε βάθος. Πρόκειται για άνθρωπο που έχει ουκ ολίγες γνώσεις ηχοληψίας και γνωρίζει πολύ καλά τις τεχνολογίες γύρω από αυτήν, (το ίδιο φυσικά και ο ChrisHat, που είναι από τους καλύτερους επαγγελματίες στον χώρο). Είναι σαν να προσπαθώ να σε πείσω εγώ για κάτι που αφορά στην εφαρμοσμένη μηχανική πετρελαίου. Είναι δυνατόν να συνεννοηθούν αυτοί άνθρωποι πχ με τον Λουκά που δεν ξέρει τι είναι "ήχος" (δεν συζητάω για τεχνολογίες ψηφιακής αναπαραγωγής :114:), και έχει άποψη για ΟΛΑ; Ε, κάπου συνειδητοποιείς ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι. Αφήνεις τον άλλον να ζει στον κόσμο του, γελάς και πας παρακάτω. Σε μια κουβέντα στο φόρουμ, όπως προφανώς γνωρίζεις, δεν επικρατεί πάντα ο πιο γνώστης ή ο πιο έξυπνος. Επικρατεί ο πιο επίμονος, ασχέτως εάν λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι. Είναι πολλοί όμως αυτοί που διαβάζουν κι ας μην γράφουν. Και αυτοί καταλαβαίνουν την αξία των γραπτών όσων έχουν τεχνολογικό και γνωσιακό υπόβαθρο, όπως καταλαβαίνουν καλά και την γύμνια των γραπτών που αποτελούν "μνημεία αμπελοφιλοσοφίας" και "τερατουργήματα αμάθειας".

Τώρα επί του πρακτέου (δηλαδή σε ότι αφορά στο test) και επειδή εσύ είσαι σε θέση να καταλάβεις πολύ καλά τι λέω, θα σε παραπέμψω σε αυτό το post. Αφού ο Θέμης δανείζει όπως είπε τις μηχανές που έχει, μπορούν να γίνουν πολλά.

...
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Ακριβώς, όποιος *διαβάζει* καταλαβαίνει και δεν χρειάζεται τίποτε περισσότερο.
Παραμένουν αναπάντητες οι "ανακρίβιες" και η παραπληροφόρηση κάποιων που έχουν "γνώση και ξέρουν" τί είναι ήχος. Αλίμονο αν δεν ήξεραν, τί θα ακούγαμε! Λ.Σ.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Θα ηχογραφήσουμε όπως παλιά με 2 λαμπάτα Studer C-37 [μάλιστα έχω δύο]. Ποιο το πρόβλημα!
Ο γνωστός Tony Faulkner έχει επιστρέψει στην αναλογική ηχογράφηση. Φυσικά με την ψηφιακή ηχογράφηση κόβεις και ράβεις όπως θες.
Ύπάρχει όμως και το μία κι' έξω, τι ποιο καλύτερο από αυτό! Έτσι καταλαβαίνεις την ερμηνεία ενός μουσικού έργου, εκεί υπάρχει ψυχή και όχι στην ακραία περίπτωση που κάποιος βιολιστής παίζει νότες που τις *ράβει* ο 'ψηφιακός' ηχολήπτης. Εκεί συνήθως χάνεται η μουσική. Λ.Σ.
Λουκά, κρίμα και έχεις ασχοληθεί και επαγγελματικά με την ηχογράφηση. Ποιός καλλιτέχνης είναι αυτός που θα δεχθεί να εκδοθεί δίσκος του, έστω από ζωντανή συναυλία, χωρίς να διορθώσει τυχόν μικρά λάθη, και για ποιό λόγο? Ακόμη και παλιά μοντάραμε όλοι με ψαλίδι.
Επίσης πρέπει να γνωρίζεις καλά οτι το τελικό υλικό είναι κατά 95% από μία ολόκληρη non stop ερμηνεία και με διορθώσεις μεμονωμενων νοτών ή κάποιου μέτρου. Αυτό δεν αλλάζει τίποτα στην συνέχεια και ενέργεια της όλης εκτέλεσης.
Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω και κάνω τα τελευταία 20 χρόνια.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: 24/96 vs Vinyl

Επειδή είμαι άνθρωπος της πράξης και όχι της θεωρίας, δεν θα συνεχίσω πλεον σε αυτό το τοπικ, γιατί δεν έχει νόημα...
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Θέμη το τί ισχύει το γνωρίζω, όπως και την επιβολή των ψηφιακών ηχογραφήσεων. Αυτό δεν αναιρεί τον παλιό τρόπο, αν υποθέσουμε ότι είναι ο καλύτερος. Λ.Σ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top