All in one pc

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.063
Λοιπόν, σήμερα πήγα σε γνωστά πολυκαταστήματα για να δω τι γίνεται!
Κάτι άσχετο πρώτα! Για λύπηση ρε παιδιά αυτά τα μαγαζιά! Ολόκληροι πολυχώροι, τελείως άδειοι με τους κακόμοιρους τους υπαλλήλους να κάνουν βόλτες εδώ και εκεί! Στο ένα μάλιστα, μπορεί και να ήμουν ο μοναδικός επισκέπτης!
Τέλος πάντων. Στα δικά μας τώρα! (Περίπου 10:00 στον πρώτο).

Είχα όλη την ησυχία να δω και να επιλέξω!
Πράγματι η apple βρίσκεται σε ξεχωριστή, περίοπτη θέση! Παίζει χωρίς αντίπαλο σε: περιβάλλον, ποιότητα απεικόνισης, σβελτάδας, ποιότητας κατασκευής!

Έκατσα επάνω σε ένα μηχάνημα και σαν αρχάριος, μέσα σε 10 - 15 λεπτά μπορούσα να τον χειρίζομαι επαρκώς!
Σκέφτηκα λοιπόν να τον χτυπήσω και στην αρχή να εκτελώ τις εργασίες μου παρέα με το λάπτοπ μου.
Δηλαδή την απομακρυσμένη εργασία μου η οποία είναι ή ένα πεντάωρο + την εβδομάδα ή μία ώρα περίπου την ημέρα, μέχρι να μπορέσω (με την βοήθειά σας ή όχι) να την χειρίζομαι και αυτήν στον imac, να την εκτελώ από το λάπτοπ, και τα υπόλοιπα: Ιντερνετ, μουσικούλα, διαχείριση μουσικών αρχείων κλπ, από imac. Πιστεύω μετά από αυτή την μικρή επαφή μαζί του ότι σύντομα θα τα καταφέρω! Θεωρητικά πρέπει να δουλεύει όπως περίπου ένα iphone!

All in one σε win δεν μπόρεσα να δω διότι δεν υπάρχει δείγμα σε κανέναν. Όμως μπόρεσα να καταλάβω σχετικά με το τι γίνεται, πως θα είναι...
Έχομε λοιπόν:
Είδα οθόνες (αφού κατά πάσα πιθανότητα τα all win θα έχουν παρόμοιες) από 120 ευρώ έως .... Καμία όμως μέχρι τα 350-400 ευρώ δεν συγκρίνεται με αυτήν του imac!
Οι ακριβότερες άνω δλδ των 400 ευρώ ως επί το πλείστον ανέβαιναν μόνο σε μέγεθος! 32''' + δηλαδή, με κυρτότητα (δεν την μπορώ καθόλου) κλπ. Σε απεικόνιση όμως μάλλον όχι! Ποιότητα κατασκευής, και εδώ υπό! Πολύ πλαστικούρα κυκλοφορεί ρε παιδιά!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δηλαδή την απομακρυσμένη εργασία μου [...] να την εκτελώ από το λάπτοπ, και τα υπόλοιπα: Ιντερνετ, μουσικούλα, διαχείριση μουσικών αρχείων κλπ, από imac.
Αυτό να κάνεις. Αφού μεταξύ μας θες να πάρεις το imac, απλώς γιατί θέλεις να το πάρεις. Και δεν το κατακρίνω.

Οπότε κράτα το laptop για να κάνεις τη δουλειά σου (και για να παίζεις και τη μουσική σου και ό,τι άλλο θες) και πάρε και το imac να το έχεις από πίσω αναμμένο να το βλέπεις. Ή και σβηστό για να μην καίει ρεύμα, αλλά δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.063
Τώρα πιάσαμε την πλάκα! :drinks:
Μέχρι να τον μάθω ρε παιδιά! Μετά θα πάει εκεί που βρίσκεται τώρα!

Λέω, σε περίπτωση που δεν θα καταφέρω άμεση σύνδεση, υπάρχει και η λύση με το λαπτοπ! Μην ξεμείνω!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.606
Αν καταλήξεις σε windows all-in-one, μην κάνεις το σφάλμα και πάρεις επεξεργαστή παλαιότερο από την τρέχουσα γενιά, (12xxx), οι διαφορές στην αρχιτεκτονική τους είναι μεγάλες, κι αυτό ανακλάται στην απόδοση. Είναι κοροϊδία να δώσεις τόσα λεφτά και να φορτωθείς κάτι σαφώς πιο αργό από αυτό που θα μπορούσες να πάρεις.

Αν δεν βρεις κάτι τέτοιο, μην πάρεις τίποτε, ή περίμενε. Ή πάρε τον Mac.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Αν καταλήξεις σε windows all-in-one, μην κάνεις το σφάλμα και πάρεις επεξεργαστή παλαιότερο από την τρέχουσα γενιά, (12xxx), οι διαφορές στην αρχιτεκτονική τους είναι μεγάλες, κι αυτό ανακλάται στην απόδοση. Είναι κοροϊδία να δώσεις τόσα λεφτά και να φορτωθείς κάτι σαφώς πιο αργό από αυτό που θα μπορούσες να πάρεις.

Αν δεν βρεις κάτι τέτοιο, μην πάρεις τίποτε, ή περίμενε. Ή πάρε τον Mac.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Βρείτε έναν τρόπο θα φύγει το βάζο, ή να πάει στο ένα άκρο του τραπεζιού, να κάθεται να κάνει τη δουλειά του ο άνθρωπος
Πάρε διαζύγιο.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Λοιπόν, σήμερα πήγα σε γνωστά πολυκαταστήματα για να δω τι γίνεται!
Κάτι άσχετο πρώτα! Για λύπηση ρε παιδιά αυτά τα μαγαζιά! Ολόκληροι πολυχώροι, τελείως άδειοι με τους κακόμοιρους τους υπαλλήλους να κάνουν βόλτες εδώ και εκεί! Στο ένα μάλιστα, μπορεί και να ήμουν ο μοναδικός επισκέπτης!
Τέλος πάντων. Στα δικά μας τώρα! (Περίπου 10:00 στον πρώτο).

Είχα όλη την ησυχία να δω και να επιλέξω!
Πράγματι η apple βρίσκεται σε ξεχωριστή, περίοπτη θέση! Παίζει χωρίς αντίπαλο σε: περιβάλλον, ποιότητα απεικόνισης, σβελτάδας, ποιότητας κατασκευής!

Έκατσα επάνω σε ένα μηχάνημα και σαν αρχάριος, μέσα σε 10 - 15 λεπτά μπορούσα να τον χειρίζομαι επαρκώς!
Σκέφτηκα λοιπόν να τον χτυπήσω και στην αρχή να εκτελώ τις εργασίες μου παρέα με το λάπτοπ μου.
Δηλαδή την απομακρυσμένη εργασία μου η οποία είναι ή ένα πεντάωρο + την εβδομάδα ή μία ώρα περίπου την ημέρα, μέχρι να μπορέσω (με την βοήθειά σας ή όχι) να την χειρίζομαι και αυτήν στον imac, να την εκτελώ από το λάπτοπ, και τα υπόλοιπα: Ιντερνετ, μουσικούλα, διαχείριση μουσικών αρχείων κλπ, από imac. Πιστεύω μετά από αυτή την μικρή επαφή μαζί του ότι σύντομα θα τα καταφέρω! Θεωρητικά πρέπει να δουλεύει όπως περίπου ένα iphone!

All in one σε win δεν μπόρεσα να δω διότι δεν υπάρχει δείγμα σε κανέναν. Όμως μπόρεσα να καταλάβω σχετικά με το τι γίνεται, πως θα είναι...
Έχομε λοιπόν:
Είδα οθόνες (αφού κατά πάσα πιθανότητα τα all win θα έχουν παρόμοιες) από 120 ευρώ έως .... Καμία όμως μέχρι τα 350-400 ευρώ δεν συγκρίνεται με αυτήν του imac!
Οι ακριβότερες άνω δλδ των 400 ευρώ ως επί το πλείστον ανέβαιναν μόνο σε μέγεθος! 32''' + δηλαδή, με κυρτότητα (δεν την μπορώ καθόλου) κλπ. Σε απεικόνιση όμως μάλλον όχι! Ποιότητα κατασκευής, και εδώ υπό! Πολύ πλαστικούρα κυκλοφορεί ρε παιδιά!
Οθόνες υπάρχουν και καλύτερες, αλλά πρέπει να τις αγοράσεις από καταστήματα που τις έχουν.
Δε θα τις βρεις εύκολα σε μαγαζιά super market της πληροφορικής για να μην γράδω ονόματα.

Όσον αφορά οθόνες του mac, αν εννοείς αυτή του imac, έχω λίγα χρόνια που έχασα επαφή,
αλλά μέχρι πρότινος οι οθόνες τους ήταν λίαν εντυπαωσιακές αλλά μαρτύριο στη χρήση,
από την άποψη ότι ήταν υπερβολικά glossy και η χρήση τους πολύ κουραστική μετά από λίγη ώρα.

Αν πήγαινα ξανά mac, θα αγόραζα το mini με δική μου καλή IPS οθόνη.

Αλλά όπως πάντα, προσωπική άποψη, μπορεί να έχεις διαφοερτική.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Έχω ένα Πι Σι, μα τι Πι Σι, Πισάρα με τα ούλα της.

Το έφτιαξα κάπου στο 2008-2009 νομίζω, αντε το πολύ πολύ να ήταν 2010.

Για κείνη την εποχή, έδωσα αρκετά χρήματα. Πήρα ένα μεγάλο επώνυμο κουτί, με ένα τεράστιο ανεμιστήρα στο πλάι ενσωματωμένο, γύρω στα 40 cm διάμετρο λέμε, να φυσάει προς τη μητρική και τη cpu , κι ένα επίσης μεγάλο στο επάνω μέρος, γύρω στα 25cm διάμετρο, κι άλλο ένα στο εμπρός μέρος, άλλο τόσο, να φυσάει τους δίσκους.

Τα ανεμιστήρια έχουν έλεγχο στροφών με ποτενσιομετρο για το καθένα σε μια ωραία θήκη στην πρόσοψη, που γράφει και αριθμό στροφών, κι είναι εντελώς αθόρυβα, γυρνάνε αργά και κάνουν δουλειά.

Για κείνη την εποχή ήμουν από τους ελάχιστους που πήγα και πήρα κάρτα γραφικών με εξόδους για 2 μόνιτορ, και μάλιστα με display port, τότε αυτό ήταν το μόνο βύσμα που υποστήριζε πολύ μεγάλες αναλύσεις, δεν υπήρχε hdmi, υπήρχαν κάτι αρχαία dvi. Κάρτα γραφικών από τη ματροξ.

Μητρική πήρα ένα ντελουξ σούπερ νέο μοντέλο της Asus, νομίζω το p7p55d pro deluxe δεξερωγωτι, φυσικά ακριβό, κι έβαλα 4 GB ραμ, σιγά ποιος έβαζε 4 τότε, και ένα πολύ ακριβό ποιοτικό τροφοδοτικό, αλλά σχετικά χαμηλής ισχύος νομίζω 450 βατ, και έναν i5 επεξεργαστή σούπερ ντουπερ εκείνης της εποχής, όλα ακριβά.

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να μου είχε βγει 1300 το κουτί με τα τζιμπραγκαλα.

Και 2 σκληρούς, ένα για το λειτουργικό, τον γρήγορο μπλακ κάτι δε θυμάμαι wd και ένα Green για διάφορα αρχεία.

Μόνιτορ είχα πάρει 2 φωτογραφικά μόνιτορ υψηλών προδιαγραφών, ένα 32 ιντσών κι ένα 24-αρι, το μεγάλο με σκόντο και χωρίς ΦΠΑ και χονδρική και δεξερωγωτι ήταν στα 1200 ευρώ το ρημάδι. Φυσικά και καλιμπραριστήρι για τα μόνιτορ, να φέρνω dE σωστά, στη θερμοκρασία χρώματος που πρέπει, να κάνω profiles.

Σφαίρα το μηχάνημα. Τότε είχε windows 7 αν θυμάμαι καλά.

Έκανα επεξεργασία εικόνας βασικά, φωτοσοπ δηλαδή, και να, ίντερνετ, να βλέπω αβισαιτ και κάνα μέιλ.

Τέλος πάντων, πέρασαν τα χρόνια, δε χαλούσε τίποτα, όλα δούλευαν ρολόι.

Κατά το 2015 μπήκαν τα windos10. Νομίζω ήμουν από τους πρώτους.
Σφαίρα, όλα καλα.

Μετά, σε κάποια αναβάθμιση των windows, το 2017 ή 2018, έγινε μια παπαριά και κόλλησαν τα ρημάδια τα windows δεν αναγνώριζαν την κάρτα γραφικών της ματροξ, η ματροξ δεν έβγαλε νέους drivers σε κείνη την αναβάθμιση windows (είχε βγάλει πολλούς νέους drivers στα χρόνια που πέρασαν, όπως και πολλά νέα bios για την κάρτα, και επιτυχώς τα αναβαθμιζα κάθε φορά).

Τα πήρα, την ψώνισα, το κλεισα το ρημάδι να πα να γμθει.

Το άνοιξα φέτος. 2022. 4-5 χρόνια κλειστό.
Κάνω ένα φορματ και περνάω φρέσκα windows 10.
Μια χαρά, όλα δουλεύουν, και η κάρτα γραφικών, είχε και νέο bios το αναβάθμισα, και η μητρική είχε νέο bios το αναβάθμισα κι αυτό, όλα φουλ αναβαθμιση και στα windows περνάω όλα τα updates, εντάξει 11 Δε παίρνει γιατί δεν υποστηρίζει η cpu και για κάτι άλλους λόγους δεν έχει σημασία, μια χαρά είναι τα 10, μπαίνω avsite όλα καλά βλέπω μέιλ, φειζμπουκ, μεσσεντζερ, καλιμπραρω οθόνες, όλα δουλεύουν, αλλά αργεί κάπως να ξεκινήσει θέλει 1,5 λεπτό ίσως και 2, μάλλον κάτω από 2, τελος πάντων, δε γαμεις λέω, ας του κάνω ένα μπουστ αφού δουλεύει ετσι για την πλάκα να δούμε πόσο θα πάει.

Παίρνω το λοιπόν έναν ssd, και επιπρόσθετα 8 GB μνήμης, το γνωστό μου acronis εύκολα κάνει καθρέφτη τον σκληρό που είχα στον νέο ssd, βάζω τη μνήμη αναγνωρίζει 12 σύνολο αλλά δουλεύει τα 4 (64-μπιτα γουιντος έβαλα) οπότε κάνω αυτά που χρειάζεται και οκ αναγνωρίζει το λειτουργικό όλη τη μνήμη και τέλος καλό όλα καλά.

IMG_20220708_230845.jpg


Ο γιος μου πήρε ένα σούπερ φρέσκο λαπτοπ με επεξεργαστή amd κάποιον τωρινό σύγχρονο δεξερωτιποτα, σούπερ ευχαριστημένος παίζει σφαίρα λέει το λαπτοπ, τον βάζω στο Πι Σι του κάνω ένα ακαουντ να μπαίνει, κι έπαθε σοκ πόσο σφαίρα πάει η παλιατζούρα μου, ξεκινάει σε ντετέ τα γουιντος, μπαίνει σφαίρα στο ίντερνετ και δεν είμαι κάνας ηλιθιος να του βάλω σύγχρονα παιχνίδια να δει πόσο σέρνεται. 😂🤣😜

Ωστόσο ταινία έκατσε και είδε στο Disney + από το Πι Σι, μέσω Wi-Fi χωρίς κολλήματα, κι έβαλα κι ένα φρέσκο πληκτρολόγιο ποντίκι σούπερ με μπλουτουθ της μισκοσοφτ σοβαρό επώνυμο και ετς, βέβαια το Πι Σι δεν είχε μπλουτουθ κι έβαλα ένα USB στικακι μια σταλιά από το πλαίσιο με 12 ευλώ που είναι μπλουτουθ και γουαιφαι μαζί και δουλεύουν όλα τέλεια και μου λέει το πισί πως είναι 10 ετών μόνο, κλέβει.

IMG_20220708_230954~2.jpg


Είναι τουλάχιστον 12 ετών, μπορεί και παραπάνω.

Αγορασμένα γουιντος, κανονικά. Νόμιμα. Μάλλον μετράει η μαικροσοφτ πότε αγόρασα την άδεια για τα windows 10. Τώρα που έκανα εγκατάσταση από το image των 10 που το κατέβασα και το έκαψα, μόλις έβαλα λογαριασμό μου Microsoft, θυμήθηκε ότι τα έχω αγορασμενα, ενεργοποιηθηκαν κανονικά.

Ειλικρινά, είναι πιο γρήγορο από όσο χρειάζομαι. Τα λέμε το 2030. 😂🤣😁



ΥΓ. Ίδια μητρική, ίδια cpu, παραπλήσια κάρτα γραφικών ματροξ, ήταν το Πι Σι που είχα στο ιατρείο, να γράφω πορίσματα και να διαχειρίζομαι τις εικόνες υπερήχων. Επίσης έβαλα έναν ssd, επίσης +8 ραμ, επίσης σφαίρα. Αυτός σίγουρα, μετά βεβαιότητας, αγοράστηκε το 2008.

Φυσικά για να παίζει παιχνίδια σύγχρονα, θέλει σοβαρή σύγχρονη κάρτα γραφικών. Αλλά δε παίζω τίποτα εκτός από ένα παλιό τάβλι, το jellyfish light. 😂

Έδωσα 40 ευρώ για σκληρό ssd και 40 για μια παλιά μνήμη ddr 133 πωσκατατολεν, με 80 ευρώ Πι Σι.
Πισάρα.

ΥΓ. 2. Φτιάχνω μοντάρω τα δικά μου πισί από εποχής 286.
Τα έχω δει όλα.
Δεν έχω πάρει ποτέ έτοιμο πισί, πάντα διαλέγω κομμάτια και το φτιάχνω όπως θέλω, τακτοποιημενα εσωτερικά, κλπ.
Τα ανωτέρω έχουν μια τερατώδη ψυκτρα στη cpu, μιλάμε για τούβλο 20 πόντους ύψους, με ένα μεγάλο ανεμιστήρα που πάει χαλαρα. Όλα αθόρυβα.

ΥΓ. 3. Αν τυχόν αγόραζα τώρα νέο φρέσκο πισί, φυσικά θα ήταν με windows 11, εννοείται, δε το συζητάω καν, θα έβαζα κορυφαία μητρική, τα πιο φρέσκα όλα, κορυφαία cpu, κάρτα γραφικών να τα σπάει, και μπόλικη ραμ. Με 1,5 χιλιάρικο δύσκολα θα την βολευα, 2-χιλιαρο το κόβω. Όχι γιατί χρειάζεται σώνει και καλά, αλλά γιατί πάντα έτσι έκανα πισιά, και ποτέ δε το μετάνιωσα. 😎
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Είναι τουλάχιστον 12 ετών, μπορεί και παραπάνω.

Ειλικρινά, είναι πιο γρήγορο από όσο χρειάζομαι. Τα λέμε το 2030.
Όχι, όχι και πάλι όχι!! >:(

Αν είναι να πάρει κάποιος σήμερα PC για Internet, office, mail & Youtube, πρέπει όπως-και-δήποτε να πάρει 12ης γενιάς. Ούτε μισή γενιά παρακάτ ' !!! :neo:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
εντάξει 11 Δε παίρνει γιατί δεν υποστηρίζει η cpu και για κάτι άλλους λόγους δεν έχει σημασία, μια χαρά είναι τα 10,
Τα παίρνει αν τα θες πολύ. ;)

Εννοείται χωρίς περίεργα κρακ και πολύ εύκολα.

Εδώ είσαι.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Όσο για τα 11, τα έχω περάσει σε κλάσεις κατώτερο επεξεργαστή απο τον i5 750, ανετότατα! Κι εγώ όμως, απο τότε που τον έχτισα ( το 2008 αν θυμάμαι καλά ), έβαλα ssd για system disc, 40gb τότε, μετά πέρασα σε ένα 120άρη!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Τα παίρνει αν τα θες πολύ. ;)

Εννοείται χωρίς περίεργα κρακ και πολύ εύκολα.

Εδώ είσαι.
Ναι ρε, το ξέρω.

Μίλησα με ένα γνωστό μου που έχει μαγαζί και στήνει πισιά, από κει πήρα τα πράγματα για αναβάθμιση και προ 14-ετιας από κει είχα πάρει τα κομμάτια για αυτά τα πισιά, και μου λέει άστο, έχουν προβλήματα ακόμα τα 11, τα 10 παν ρολόι και θα έχουν υποστήριξη φουλ μέχρι το 2025, ε, μέχρι τότε το ξανασυζητάμε. Εκτός κι αν θες σώνει και καλά 11, θες; όχι λέω, δε καίγομαι, ένα μέιλ βλέπω ρε. Οκ λέει, αντε γειά. 🤣😜😂
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Για να πω την αμαρτία μου, στο desktop του σπιτιού, έχω ακόμα τα 10. Βαριέμαι να κάνω format απο την αρχή ( άντε τώρα να ξαναστήνω το λειτουργικό και τις εφαρμογές, λειτουργεί και μια χαρά οπότε... ) και δεν θέλω να περάσω 11 απο πάνω. Στο laptop του μαγαζιού που είναι κυρίως για πλοήγηση στο διαδίκτυο ( τα δύσκολα τα κάνω μέσω remote desktop απο το pc του σπιτιού ), πέρασα windows 11 άνετα, έκανα και μια κλωνοποίηση δίσκου για τη μεταφορά του συστήματος στον νέο ssd και όλα καλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Έχω ένα ακρονις του 2010.
Του λέω του δικού μου "έχω ακρονις του '10 μήπως έχεις κάνα νεότερο να μου δώσεις για να κάνω καθρέφτη" μου απαντάει "γιατί; τι πρόβλημα έχει του' 10; κουράστηκε; άσε με παιδάκι μου.."

Ακόμα γελάω... 🤣😜😂😜🤣😜😂

Εμείς, οι μιας "Α" ηλικίας ας πούμε, δουλεύουμε με αρχαιολογίες. 🤣😜😂
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Έχω ένα ακρονις του 2010.
Του λέω του δικού μου "έχω ακρονις του '10 μήπως έχεις κάνα νεότερο να μου δώσεις για να κάνω καθρέφτη" μου απαντάει "γιατί; τι πρόβλημα έχει του' 10; κουράστηκε; άσε με παιδάκι μου.."

Ακόμα γελάω... 🤣😜😂😜🤣😜😂

Εμείς, οι μιας "Α" ηλικίας ας πούμε, δουλεύουμε με αρχαιολογίες. 🤣😜😂
Υπάρχουν και χειρότερα... Αρκετές φορές έχω χρησιμοποιήσει το norton ghost σε DOS..!!
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Έχω ένα ακρονις του 2010.
Του λέω του δικού μου "έχω ακρονις του '10 μήπως έχεις κάνα νεότερο να μου δώσεις για να κάνω καθρέφτη" μου απαντάει "γιατί; τι πρόβλημα έχει του' 10; κουράστηκε; άσε με παιδάκι μου.."

Ακόμα γελάω... 🤣😜😂😜🤣😜😂

Εμείς, οι μιας "Α" ηλικίας ας πούμε, δουλεύουμε με αρχαιολογίες. 🤣😜😂
Οι αμερικάνοι έχουν ένα ρητό

"if it ain't broke, don't fix it!"

Σοφά λόγια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Ω ρε φίλε, νορτον γκοστ, τι μου θύμισες τώρα, συγκινήθηκα λέμε. ❤❤❤

Εν τω μεταξύ, το καλιμπραριστηρι για τις οθόνες που είχα αγοράσει τότε, το spyder 3 elite, το πήρα με ένα ωραίο σοφτγουερ εκείνης της εποχής, που το αγόρασα (το σοφτγουερ) στα 180 Αμερικαν νταλαρς. Και τώρα που έψαχνα, αυτή η φίρμα έχει βάλει λουκέτο από το 2012 και δεν υπάρχει καμία υποστήριξη και δεν λειτουργεί το serial number στην εκκίνηση του software, προφανώς λόγω ημερομηνίας, και έψαχνα σε φόρουμ διάβαζα διάφορα από επαγγελματίες φωτογράφους που έγραφαν το 2015 και 2016 και μετά σιγή ισχύος. Να, έτσι πάνε αυτά. Τώρα όλα νέα όλα φρέσκα, βρήκα ένα νέο σοφτγουερ που υποστηρίζει το παλιό μου χαρντγουερ κι έκανα δουλειά, βγήκε το profile όλα δούλεψαν.

Πισια, καταδίκη. Άμα δεν έχεις εμπειρία, είσαι καμμένο χαρτί.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Ω ρε φίλε, νορτον γκοστ, τι μου θύμισες τώρα, συγκινήθηκα λέμε. ❤❤❤

Εν τω μεταξύ, το καλιμπραριστηρι για τις οθόνες που είχα αγοράσει τότε, το spyder 3 elite, το πήρα με ένα ωραίο σοφτγουερ εκείνης της εποχής, που το αγόρασα (το σοφτγουερ) στα 180 Αμερικαν νταλαρς. Και τώρα που έψαχνα, αυτή η φίρμα έχει βάλει λουκέτο από το 2012 και δεν υπάρχει καμία υποστήριξη και δεν λειτουργεί το serial number στην εκκίνηση του software, προφανώς λόγω ημερομηνίας, και έψαχνα σε φόρουμ διάβαζα διάφορα από επαγγελματίες φωτογράφους που έγραφαν το 2015 και 2016 και μετά σιγή ισχύος. Να, έτσι πάνε αυτά. Τώρα όλα νέα όλα φρέσκα, βρήκα ένα νέο σοφτγουερ που υποστηρίζει το παλιό μου χαρντγουερ κι έκανα δουλειά, βγήκε το profile όλα δούλεψαν.

Πισια, καταδίκη. Άμα δεν έχεις εμπειρία, είσαι καμμένο χαρτί.
Αν δεν έχει ανάγκη για πρόσβαση στο διαδίκτυο, τη βγάζεις καθαρή με ένα virtual machine. Φαντάσου ότι έχω μια εφαρμογή για σχεδιασμό πλακετών ( επεξεργασία αρχείων gerber για την ακρίβεια ) με δοκιμαστικό κλειδί για ένα μήνα, full ολη η εφαρμογή. Απο τότε που μου έδωσαν το κλειδί, έχουν περάσει τρία χρόνια! Έστησα το σύστημα, πήρα ένα snapshot και κάθε φορά που το απενεργοποιώ, επανέρχεται σε εκείνο το snapshot!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top