All in one pc

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.270
Ear σου ρίχνω , με πιο παλιό pc , με επεξεργαστή τώρα q9550 , είχα τον 8400 core 2 duo.
Είχα δύο 8800gtx , κάρτες γραφικώνε . Πήραν τον πούλο.
Τώρα μία gainward 1050 ti .
Η μητρική παραμένει η ίδια , assus striker 2 extreme . Τροφοδοτικό hyper x 720w .
Ακόμα και σήμερα , λειτουργούν απρόσκοπτα.
Μαμάμνε λέμε.
Προ ημερών έριξα και τον q9550 , και πάει σφαίρε το εργαλείο .
Μνήμη στα 8 GB , δεν παίρνει άλλη.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Εκσκαφές. Αρχαιολόγοι. 🤣😜😂

Μετά από όλα αυτά, μη μου λέτε ρε παιδιά ότι ένα πισι έχει 5 χρόνια ζωής, μόνον αυτό λέω, τπτ περισσότερο. 😋


375296_42607ceca5dc7756d128f0adaa8e0412.png



ΥΓ. Έχω κι ένα λαπτοπ εντελώς αρχαιολογία. 17-αρα οθόνη. Πιο παλιό κι από το Νώε.

Χωρίς μπαταρία, αυτή πέθανε, πήρα δεύτερη, κι η δεύτερη πέθανε, πήρα Τρίτη, μάλλον χάλασε το κύκλωμα φόρτισης. Τες πα, χωρίς μπαταρία. Μόνο στη μπριζα δουλεύει.

Το 2013 παρέδωσε πνεύμα το κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας, ενσωματωμένο στη μητρική, μη επισκευασιμο.

Μέχρι πριν κάνα χρόνο, όταν άνοιγε, έκανε κάνα τέταρτο. Άνευ πλάκας. Το πατούσα να ανάψει και πήγαινα να φτιάξω εσπρέσο, έπινα τον καφέ, έκανα κι ένα μπάνιο, μετά πήγαινα στο λαπτοπ. Κουτσά στραβά, δούλευε. Αντέγραφε sacd, blue ray, το είχα για αργές δουλειές. Και μια χαρά ίντερνετ, και άλλες χαζομάρες, αρκει να έπαιρνε μπρος, να φόρτωνε γουιντοζ.
Το'βαζα έπαιζε σποτιφαι. Μια χαρά.

Άκουγα το σκληρό χρουκ χουρ χρουκ χρουκ, χουρ κρουκ κρρρρρ, χρρρρ κρρρ χρουκ κρρρρ χρρρρ χρρρρρ χρρρ.

Με τις ωρες.

Αλλά το ρημάδι δε παρέδωσε πνεύμα. Εκεί, να δουλεύει.

Το'δωσα κι αυτό στον δικό μου στο μαγαζί να του βάλει έναν ssd και +8 μνήμη.
Βαργιεμαι να ανοίγω λαπτοπ πλέον.

Μου λέει πολύ παλιός σκληρός, άμα δε διαβάζεται φουλ χωρίς μπαντ σεκτορς δε παίζει το ακρονις, θα κολλήσει. Μια χαρά δεν είχε κανένα μπαντ σεκτορ ο σκληρός, στην πένα. Δούλεψε.

Εντάξει, ρουκέτα δεν έγινε, αλλά αναστήθηκε. Κάνει 15-20 δευτερολεπτα για να μπω στα γουιντοζ, μετά όλα γίνονται νορμάλ, σα να μη τρέχει κάστανο.

ΟΚ, πέταξα ένα 100-ευρο
Αλλά έχει πολύ πλάκα που δουλεύει μια χαρά, έκανε όλες τις αναβαθμίσεις στα 10, παίζει ρουν πολύ ωραία χωρίς θέματα, σεταρω τον qnap σερβερ με άνεση και ταχύτατα, ριπαρει μπλου Ρέι με άνεση και στο Μαξ της ταχύτητας ανάγνωσης του εξωτερικού οδηγού, είναι χρήσιμο το ρημάδι, και βέβαια για σερφαρισμα δε τραβάει κανένα ζόρι.

Η ηλικία του είναι για πανεπιστημιο, το λύκειο το έχει βγάλει. Ενήλικο, κανονικά. Της χιουλετ της πακαρντ, τότε ο αδερφός μου ήταν ακόμα Ελλάδα στην φίρμα αυτή, γενικός τάδε βορείου Ελλάδος, από κει σέρνει.

Ούτε θυμάμαι πότε πήγε Κύπρο ο μπρο. Ε, πιο παλιό είναι αυτο. Μλακα μια χαρά παίζει ακόμα, βαριέται να ψοφήσει. 🤣😜😂

Κάνα απλ 20-ετιας εύκολα αναβαθμίσιμο, έτσι με κάνα κατοστάρικο, έχει κανένας; 🤣😜😂
 
Last edited:


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Ρε σπαγκοραμένοι για καβλώδια-αντικραδασμικές ακίδες-πλυντήρια δίσκων έχετε πληρώσει 20πλάσια !

Αφήστε τα "δεν έχω ανάγκη νέο hardware" και δώστε μερικά καταστάρικα για μια συγχρονη 8πυρηνη+ CPU , M.2 NVMe, 16GB+ RAM και μια νέα GPU. Δε ξέρετε τί χάνετε.

Ξεφύγαμε απο την εποχή που δεν είχε νόημα η αναβάθμιση εδώ και 5 χρόνια. Οι διαφορές πλέον ειναι τρομακτικές.

Link απο site που δίχνει μόνο το 1/10 της αλήθειας υπερ των νεότερων cpu.

Λιοντάρια vs χριστιανοί, δεν έχεi νόημα ο σχολιασμός ...

Πουλήστε τα, Χαρίστε τα όλα! Κάντε μια χάρη στους ευατούς σας και αναβαθμίστε τα μηχανάκια σας.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Όλοι θέλουμε φρέσκα μηχανήματα, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι και αν κάποιος έχει τον υπολογιστή για απλά πραγματάκια, λογικό να μην κάνει την κίνηση της αναβάθμισης και να κάνει την δουλειά του και με ένα παλιό pc (αλλά που στέκεται αξιοπρεπώς). Εγώ πχ που έχω δυο desktop με i5 4ης γενιάς, θα αρχίσω την αντικατάστασή τους μετά το καλοκαίρι (τώρα έτσι και αλλιώς δεν έχω χρόνο και κυρίως διάθεση). Απλά το ένα desktop (αυτό στο σπίτι) θα φύγει ολόκληρο (εκτός από τον hdd με τα data που θα μπει σε εξωτερική θήκη) και την θέση του θα πάρει nuc (ποτέ πια κουτί,έστω micro tower στο σπίτι), στο άλλο, θα αλλαχθεί απλά το σετ μητρική-επεξεργαστης-μνημες, τα αλλά θα μείνουν ως έχουν.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Ρε σπαγκοραμένοι για καβλώδια-αντικραδασμικές ακίδες-πλυντήρια δίσκων έχετε πληρώσει 20πλάσια !

Αφήστε τα "δεν έχω ανάγκη νέο hardware" και δώστε μερικά καταστάρικα για μια συγχρονη 8πυρηνη+ CPU , M.2 NVMe, 16GB+ RAM και μια νέα GPU. Δε ξέρετε τί χάνετε.

Ξεφύγαμε απο την εποχή που δεν είχε νόημα η αναβάθμιση εδώ και 5 χρόνια. Οι διαφορές πλέον ειναι τρομακτικές.

Link απο site που δίχνει μόνο το 1/10 της αλήθειας υπερ των νεότερων cpu.

Λιοντάρια vs χριστιανοί, δεν έχεi νόημα ο σχολιασμός ...

Πουλήστε τα, Χαρίστε τα όλα! Κάντε μια χάρη στους ευατούς σας και αναβαθμίστε τα μηχανάκια σας.
και ποιος ξαναστήνει προγράμματα/ρυθμίσεις κλπ ;; :p
άστα μωρε... μια χαρά δουλεύουν !
θα μας ζαλίσει και για αναβάθμιση στα 11 (αν δεν την κάνει μόνο του).... τώρα μας έχει αφήσει στην ησυχία μας με τα 10 :p
 

evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Εκσκαφές. Αρχαιολόγοι. 🤣😜😂

Μετά από όλα αυτά, μη μου λέτε ρε παιδιά ότι ένα πισι έχει 5 χρόνια ζωής, μόνον αυτό λέω, τπτ περισσότερο. 😋


View attachment 257325


ΥΓ. Έχω κι ένα λαπτοπ εντελώς αρχαιολογία. 17-αρα οθόνη. Πιο παλιό κι από το Νώε.

Χωρίς μπαταρία, αυτή πέθανε, πήρα δεύτερη, κι η δεύτερη πέθανε, πήρα Τρίτη, μάλλον χάλασε το κύκλωμα φόρτισης. Τες πα, χωρίς μπαταρία. Μόνο στη μπριζα δουλεύει.

Το 2013 παρέδωσε πνεύμα το κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας, ενσωματωμένο στη μητρική, μη επισκευασιμο.

Μέχρι πριν κάνα χρόνο, όταν άνοιγε, έκανε κάνα τέταρτο. Άνευ πλάκας. Το πατούσα να ανάψει και πήγαινα να φτιάξω εσπρέσο, έπινα τον καφέ, έκανα κι ένα μπάνιο, μετά πήγαινα στο λαπτοπ. Κουτσά στραβά, δούλευε. Αντέγραφε sacd, blue ray, το είχα για αργές δουλειές. Και μια χαρά ίντερνετ, και άλλες χαζομάρες, αρκει να έπαιρνε μπρος, να φόρτωνε γουιντοζ.
Το'βαζα έπαιζε σποτιφαι. Μια χαρά.

Άκουγα το σκληρό χρουκ χουρ χρουκ χρουκ, χουρ κρουκ κρρρρρ, χρρρρ κρρρ χρουκ κρρρρ χρρρρ χρρρρρ χρρρ.

Με τις ωρες.

Αλλά το ρημάδι δε παρέδωσε πνεύμα. Εκεί, να δουλεύει.

Το'δωσα κι αυτό στον δικό μου στο μαγαζί να του βάλει έναν ssd και +8 μνήμη.
Βαργιεμαι να ανοίγω λαπτοπ πλέον.

Μου λέει πολύ παλιός σκληρός, άμα δε διαβάζεται φουλ χωρίς μπαντ σεκτορς δε παίζει το ακρονις, θα κολλήσει. Μια χαρά δεν είχε κανένα μπαντ σεκτορ ο σκληρός, στην πένα. Δούλεψε.

Εντάξει, ρουκέτα δεν έγινε, αλλά αναστήθηκε. Κάνει 15-20 δευτερολεπτα για να μπω στα γουιντοζ, μετά όλα γίνονται νορμάλ, σα να μη τρέχει κάστανο.

ΟΚ, πέταξα ένα 100-ευρο
Αλλά έχει πολύ πλάκα που δουλεύει μια χαρά, έκανε όλες τις αναβαθμίσεις στα 10, παίζει ρουν πολύ ωραία χωρίς θέματα, σεταρω τον qnap σερβερ με άνεση και ταχύτατα, ριπαρει μπλου Ρέι με άνεση και στο Μαξ της ταχύτητας ανάγνωσης του εξωτερικού οδηγού, είναι χρήσιμο το ρημάδι, και βέβαια για σερφαρισμα δε τραβάει κανένα ζόρι.

Η ηλικία του είναι για πανεπιστημιο, το λύκειο το έχει βγάλει. Ενήλικο, κανονικά. Της χιουλετ της πακαρντ, τότε ο αδερφός μου ήταν ακόμα Ελλάδα στην φίρμα αυτή, γενικός τάδε βορείου Ελλάδος, από κει σέρνει.

Ούτε θυμάμαι πότε πήγε Κύπρο ο μπρο. Ε, πιο παλιό είναι αυτο. Μλακα μια χαρά παίζει ακόμα, βαριέται να ψοφήσει. 🤣😜😂

Κάνα απλ 20-ετιας εύκολα αναβαθμίσιμο, έτσι με κάνα κατοστάρικο, έχει κανένας; 🤣😜😂
iBook G3 - 2000
παιζει κανονικά, χωρις καμμια αναβάθμιση,
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Από χθες το απόγευμα κάτοχος ενός imac.
Μετά από μια περίπου ώρα, βήμα -βήμα, όλα ήρθαν στα ίσα τους.
Τράβηξε τα απαραίτητα για μένα στοιχεία από τον φορητό μου, μέσω ειδικής εφαρμογής, έτσι δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν τπτ από την αρχή. Ακόμη και τα απαραίτητα αρχεία office ήρθαν !
Καταπληκτικό μηχάνημα.....
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Από χθες το απόγευμα κάτοχος ενός imac.
Μετά από μια περίπου ώρα, βήμα -βήμα, όλα ήρθαν στα ίσα τους.
Τράβηξε τα απαραίτητα για μένα στοιχεία από τον φορητό μου, μέσω ειδικής εφαρμογής, έτσι δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν τπτ από την αρχή. Ακόμη και τα απαραίτητα αρχεία office ήρθαν !
Καταπληκτικό μηχάνημα.....
Καλορίζικο!!!!!!!!!!!!!

Πληροφορίες λένε ότι κάποιος toolman πανηγυρίζει στον δρόμο και κρατάει ένα καφάσι μήλα......
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Από χθες το απόγευμα κάτοχος ενός imac.
Μετά από μια περίπου ώρα, βήμα -βήμα, όλα ήρθαν στα ίσα τους.
Τράβηξε τα απαραίτητα για μένα στοιχεία από τον φορητό μου, μέσω ειδικής εφαρμογής, έτσι δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν τπτ από την αρχή. Ακόμη και τα απαραίτητα αρχεία office ήρθαν !
Καταπληκτικό μηχάνημα.....
Με γεια!!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Στο λαπτοπ αυτό το αρχαίο, το 2013 είχα βάλει ένα Android emulator δε θυμάμαι ποιο πριν λίγες μέρες το διέγραψα, καταραμένο αλτζχαϊμερ, και έτρεχε μόνο του ένα παιχνίδι που'χα στο κινητό (clash of clans) με χακ να κάνει μάχες όλο το 24-ωρο να μαζεύει λεφτά για να κάνει αναβαθμίσεις στα όπλα, τα γνωστά. Έτρεχε ασταμάτητα επί σειράς πολλών μηνών, μπορεί και για πάνω από έτος, εντελώς απροβληματιστα (όλα τα πισια πάνω σε ups πάντα) και έπαιζε το game πιο άνετα φυσικά από τα δήθεν σούπερ κινητά τηλέφωνα που έπαιρνα κάθε εποχή, παιχνίδι με ωραία πλούσια γραφικά, τες πα.

Σερί, το σερί μετράει. Σκληρός να δουλεύει και ως μνήμη κας, όλα να δουλεύουν ασταμάτητα, ε δε χαλούσε το ρημάδι. Το τι τορεντ έχει κατεβάσει, θεός και ψυχή του, πολλές εκατοντάδες τερα, είχα και έχω ακόμα πάνω από 20 εσωτερικούς σκληρούς, για βιβλιοθήκη εικόνας κι ήχου. Ασταμάτητα λέμε, επί σειράς ετών, αυτό ήταν το κατεβαστηρι μου. Ταινίες άπειρες, μουσικές, ότι θες, κατεβάστε το ίντερνετ σπίτι σας, έτσι ήταν τότε, δεν έπαιζε στριμινγκ.

Ε, ακόμα δουλεύει. Και δουλεύει πλέον αξιοπρεπεστατα, δεν έχω χρήση για κάτι πιο "γρήγορο", μετά τον ssd αναστήθηκε πήρε δεξερωποσο παράταση επί τόπου.
Άλλωστε τι θα κάνει; πρακτικά τίποτα, ένα blue ray μουσικό να περάσει στο σκληρό κι από κει στο σερβερ. Δεν έχω άλλη χρήση. Κι αυτό θα μπορούσα να το κάνω με τα άλλα 2 πισιά.. Πες καίει λιγότερο ρεύμα ίσως, με την πιο μικρή οθόνη. Και; τρίχες.

5-ετια και χαζά..

Εν τω μεταξύ μπακαπ, έχω να φαν κι οι κότες. Όλα τα πισια με ακρονις ιματζ φουλ μπακαπ τόσο στον δεύτερο εσωτερικό σκληρό σε κάθε μηχάνημα για όλα τα υπόλοιπα, όσο και σε εξωτερικό σκληρό στην άκρη μόνο για μπακαπ, όσο και σε DVD γραμμένα μπακαπ, διπλά βεβαίως, τόσο τα DVD όσο και στο σερβερ τα ιματζ. Σαρανταεφτά μπακαπ με κάθε μέσο. Δεν έχω χάσει ούτε ένα SMS από το πρώτο κινητό τηλέφωνο που αγόρασα φοιτητής. 🤣😜😂😜🤣😜😂

Μπακαπ να θες. Όσα θες. Ολα άχρηστα. Τρελό γέλιο βέβαια.. 🤣😜

Και σε κλαουντ όλα. Αμ πως. Μη χάσω καμία φωτογραφία, κανένα SMS. Αστειότητες. 🤣😜😂😜🤣😜😂

Πάντως τις εικόνες από τον πρώτο υπέρηχο που έκανα στο δικό μου προσωπικό ιατρείο (και πριν από αυτόν σε άλλα ιατρεία και όλους όσους έχω κάνει ως τώρα), το 2007 λέμε, το βρίσκω από το κινητό μου σε μερικά δευτερόλεπτα, και τη γνωμάτευση που είχα γράψει τότε. Γκουγκλ λεμε. Γρήγορα, εύκολα. Γκουγκλ ντράιβ. Δε χάθηκε ούτε SMS από το πρώτο κινητό που πήρα όταν είχα μαλλιά. 🤣😜😂🤣😂😜


Πουλήστε τα, Χαρίστε τα όλα! Κάντε μια χάρη στους ευατούς σας και αναβαθμίστε τα μηχανάκια σας.
Ρε συμφωνώ μαζί σου.
Τα μηχανήματα που τα χρειάζεσαι και τα δουλεύεις, να τα έχεις στην πένα.

Προσωπικά δεν έχω καμία χρήση για τα πισια. Δε θα κάτσω πλέον ούτε αβισαιτ να δω από κει, βαργιεμαι, μια χαρά είναι το κινητό.
Και τα μέιλ μου, και ότι βλακειες κάνω τελοσπαντων, έχω βρει τρόπους και τα κάνω από το κινητό.

Αφού τα είχα 4-5 χρόνια κλειστά ρε, και δεν είχα κάνα σύνδρομο στέρησης. 🤣😜😂

Άμα χαλάσουν, απλώς θα τα πετάξω, δε θα τα αντικαταστησω. 😎

Τους έβαλα λίγη ραμ κι ένα σκληρό, έτσι για να υπάρχουν εκεί. Έκατσε ο γιος μου έβλεπε κάτι μαθήματα για το σχολείο του, ευχαριστήθηκε στη μεγάλη οθόνη, μαθήματα φυσικής από ίντερνετ. Αυτό είναι το πιο σοβαρό που έκανε ως τώρα το Πι Σι. Google Chrome. 🤣
 


TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.232
Το δικό μου λέει:
Όνομα συσκευής VAIO-F
Επεξεργαστής Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz 2.53 GHz
Εγκατεστημένη RAM 8,00 GB
Τύπος συστήματος Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Έχει γίνει ήδη 11 ετών, χωρίς να έχει γίνει ποτέ φορμάτ. Ψιλό αναβαθμίσεις (8 από 4 RAM), SSD 256GB για το λειτουργικό κι ένας WD Black 750GB για data και ο εγγραφέας BluRay σε εξωτερικό κουτί πια. Τώρα σκέφτομαι να το αλλάξω, ειδικά μετά το νεράκι που το πότησε η γυναίκα κάνει κάτι στραβά. Αλλά δεν θα το κάνω. Θα επιμείνω να μου αγοράσουν ένα από τη δουλειά. Αρκετά έχει δουλέψει το δικό μου laptop για αυτούς, ώρα να γίνει και το ανάποδο. Όσο περιμένω, υπολογιστή δεν άλλάζω! Τιμή τότε λίγο πάνω από χιλιάρικο. Αν είχα δώσει 500άρικο, θα είχα αναγκαστεί να το αλλάξω τρεις φορές.

Πάντως, αν σε βολεύει, πάρε Mac. Και Office κανονικό, η σουίτα που δίνουν μαζί έχει λόγο που είναι τζάμπα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Το καλό με τα win είναι ότι πλέον με αστείο πραγματικά κόστος μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου! Με 100 το πολύ ευρώ έχεις ένα επώνυμο προϊόν, πλήρες, με καλή σχετικά ταχύτητα και χαρακτηριστικά. Πότε άραγε στο παρελθόν υπήρχαν τέτοιες προσφορές... προσθέτεις ακόμη 100 ευρώ για οθόνη και πληκτρολόγιο και είσε σούπερ.
Τόσο μου κόστισε το dell πριν 2-3 χρόνια..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Πάντως, αν σε βολεύει, πάρε Mac. Και Office κανονικό, η σουίτα που δίνουν μαζί έχει λόγο που είναι τζάμπα...
Σωστά τώρα μάλιστα με τις μεμονωμένες άδειες, με 16 περίπου ευρώ έχεις νόμιμα την σουίτα office 2016 η οποία είναι μια χαρά...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Ποιος με διαψευδει? Και πως? Ξαναλεω οτι και εγω εχω παραδειγματα ανθρωπων με i5 και παραπανω με win 10 και 11 και μετα τα 3.4 χρονια σερνονται και ψαχνονται με φορματ και διαφορα αλλα. Κυριως λαπτοπ αρκετων εκατονταδων ευρω. Δε χωραει debate. Ειναι fact. Δεν αντιλεγω οτι εσεις δε μιλατε με γεγονοτα αλιμονο. Δικες σας εμπειριες εννοειται. Αλλα αν μαζεψεις εμπειριες χρηστων μακ και win το συνηθες ειναι αυτο που λεω.

Το ανωτερο δε το φερνω. Ειναι η πραγματικοτητα. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι πιο trouble και hassle free ειναι τα μακ αρκει να ξερεις τι θες. Δε μπορεις να κανεις τηλεργασια με μακ. Δε μπορεις να κανεις gaming. Και ενδομενως να τρως πορτα σε αρκετες εφαρμογες που θελουν windows γιατι με μακ δε παιζουν σωστα.

Τελος παντων ακουγομαι φανμποι αλλα πιστεψε με δεν ειμαι για κανενα λογο και ειλικρινα να παει κουρευτει η αππλε και ολοι.

Εγω οφειλω να πω σε καποιον συνφορουμιτη που ρωταει τι να κανει, την πραγματικοτητα. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι στα 1.500 ευρω με οθοναρα δεν υπαρχει αντιπαλος. Επισης το macbook air παιζει στο 1000ρικο και κατω. Επισης χωρις αντιπαλο. Ειδικα τωρα με τους μ1.

Τωρα αν ειναι πολλα λεφτα αυτα θα πω οτι εξαρταται απο την τσεπη καθενος. Και η δουλεια που θελει ο συνφορουμιτης γινεται και με λιγα λεφτα. Επισης fact. Αλλα ψαχνεται και ρωταει για μακ οποτε δε γινεται να μην απαντησω.
θα μιλήσω λίγο ως επαγγελματίας στον χώρο της πληροφορικής

αυτά που λες είναι αρκετά παρεξηγημένα σε άτομα που δεν έχουν πλήρη επαφή και με τους 2 κόσμους
σαν τις γνωστές ατάκες το τάδε αντιβάιρους είναι βαρύ κλπ κλπ

κάποτε είχα βάλει κατά λάθος μια κόντρα με έναν dj στην πόλη για το ίδιο θέμα
έτυχε να είχε πάρει ένα μακμπουκπρο κατηγορία 3500 ευρώ και έτυχε να είχα ένα άλιενγουερ για έναν πελάτη....
αντίστοιχης κατηγορίας (200 ευρώ πιο φθηνό κιόλας και με 5 χρόνια εγγύηση αντί για 1 που είχε το μακ)
μετά άλλαξε μυαλά...

τα apple είναι μηχανάρες.....για γλείψιμο στην κυριολεξία....οθονάρες....φινίρισμα που δεν συναντάς εύκολα....διαχρονικό ντιζάιν που δεν το βαριέσαι....είναι τοπ βρε παιδίμ πωςτολεν.....μαζί σου σε όλα

ΟΜΩΣ (και πάω στην παρεξήγηση)
μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν λίγο πολύ αυτά και στον χώρο των μηχανημάτων με windows

το αν κολλάνε ή όχι τα πισιά φίλων σου με windows είναι εντελώς υποκειμενικό και συνήθως τα προβλήματα αυτά προέρχονται από το τζάμπα που λέω εγώ

εκείνος ο dj πιο πάνω.... μου είχε αναφέρει μάλιστα ότι το λαπτοπ που τράβαγε σκαλώματα στο τρακτορ, ενώ το μακ πετούσε κλπ
λάπτοπ τιμή 800 ευρώ.....μακ όπως ανέφερα 3500
λάπτοπ τράκτορ σπασμένο....μακ τράκτορ πληρωμένο
σύγκριση βούρτσες με φουτσες
καφενείου καλή ώρα

όταν έχεις ένα μηχάνημα με windows είσαι φρέντλι στο τζάμπα....κατεβάζεις ότι μλκία σου έρθει....βασικά σου έρχεται μόνη της σε κάθε κλικ......την τραβά το λογισμικό......μαζί με την μλκία αυτή φορτώνεσαι και έξτρα τζάμπα του τζάμπα....είναι η κατηγορία μόνο του μπήκε που ακούω από πελάτες :biggrin:

στην apple δεν έχουμε τέτοια...αυτό είναι το καλό της.....ότι θέλεις applestore μεγάλε.....τσεκαρισμένα πράγματα και φυσικά πλερώ αν θέλεις κάτι παραπάνω....υπάρχουν βέβαια και προγράμματα σπασμένα δεν διαφωνώ....όχι όμως αυτός ο ωκεανός των γουίντοουζ

όσο για τους drivers....νταξ...πλέον έχει σχεδόν τελειώσει το θέμα αυτό με τα 10-11
μην τρελαίνεσαι....άκυρη αναφορά εντελώς

για μένα αν τα έχεις τα δίνεις για μακ....μαζί σου...ειδικά αν βγάζεις και λεφτά από αυτό (επαγγελματική χρήση δηλαδή) πας καρφί
αλλά κάνε και την επέκταση icare, έχουν δει πολλά τα μάτια μου με μακάκια χιλιάδων ευρώ που χάσαν εγγυήσεις για 2-3-5 μήνες;) (έχω τουλάχιστον 10 περιστατικά τα τελευταία 4 χρόνια)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Εγώ έχω ένα pc από το 2004 ( ίσως και παλιοτερο) core 2 duo . Του άλλαξα σκληρό σε ssd και φουλαρα μνήμη και παει μια χαρα. Το έχω πλεον δευτερεύον pc γιατί αγόρασα έναν i5 κομμάτια και τα συνέδεσα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.049
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top