All in one pc

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ωραία σκέπτεσαι!
Μπορείς να αναφέρεις πως βρίσκω αν μια οθόνη δέχεται nuc? Πχ ένα μοντέλο της dell ή κάποιας αντίστοιχης?
Βάκη, αυτό που επείγει είναι το χωροτακτικό του πράγματος. Αν είναι αδύνατον να μπει ο Mac επάνω στο τραπέζι και να παραμείνει εκεί μονίμως, πάρε ένα γρήγορο 16άρι - 17άρι λάπτοπ με οθόνη full hd.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
γιατι κακα τα ψεματα οτιδηποτε αλλο σε windows εχει 5ετια στην καλυτερη μεχρι να ναι χρεπι.
Κάνω ανετότατα όσα ζητάει να κάνει ο φίλος, και πολύ περισσότερα, σε μηχάνημα Windows του 2008, αρχαιολογία core2duo. Φυσικά με SSD.

Οπότε ναι, κακά τα ψέμματα, κακές και οι υπερβολές.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Κάνω ανετότατα όσα ζητάει να κάνει ο φίλος, και πολύ περισσότερα, σε μηχάνημα Windows του 2008, αρχαιολογία core2duo. Φυσικά με SSD.

Οπότε ναι, κακά τα ψέμματα, κακές και οι υπερβολές.
Επίσης, αλλά με αλλαγή του C2D σε quad το 2018. 8 gb ram και ssd. Εκεί που δείχνει τα χρόνια του και αργεί είναι μόνο στην επεξεργασία 36 MP φωτογραφιών σε συγκεκριμένο φίλτρο αποθορυβοποίησης.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Παιδια δεν αμφισβητω κανεναν και μιλαω απο προσωπικη πειρα και δεν ειναι υπερβολες. Μηπως μιλατε για κοστολογια μαζι με οθονη που υπερβαινουν το χιλιαρικο? Λεω μηπως?

@gid απο το 2008 δεν εχεις κανει φορματ ας πουμε ποτε?
Γιατι εγω απο το 2009 δεν εχω κανει φορματ ποτε.
απλα σε ολα μπηκαν ssd .....
Ρε αδερφε ο ssd ειναι αλλη φαση...συγκρινεις ανομοια πραγματα....εγω εχω solid state απο το 2009 χωρις κιχ.

Ενιγουει κουμαντο στην τσεπη κανει οπως θελει ο καθεις. Εδω απλα μαλακιζομαστε. Αλλα μη μου λετε οτι λεω υπερβολες ενω εχετε ssd.

Εγω αναφερομαι στο γεγονος οτι σε κοστολογιο μαζι με γαματη οθονη δε βγαινει τπτ κοντα στο χιλιαρικο. Που προσωπικα αμφισβητω οτι θα κρατησει 12 χρονια. Οποτε δινεις 1.5 παιρνεις ιμακ και ξενοιαζεις.

Γνωμη μου...
 


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
@gid απο το 2008 δεν εχεις κανει φορματ ας πουμε ποτε?
Γιατι εγω απο το 2009 δεν εχω κανει φορματ ποτε.
Τι σχέση έχει αυτό;

Φόρματ μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε μηχάνημα ανεξάρτητα απο την ηλικία του.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Τι σχέση έχει αυτό;

Φόρματ μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε μηχάνημα ανεξάρτητα απο την ηλικία του.
Στα μακ δε χρειαζεται να ασχολεισαι με αυτα. :) ουτε με drivers κτλ...
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ρε αδερφε ο ssd ειναι αλλη φαση...συγκρινεις ανομοια πραγματα....εγω εχω solid state απο το 2009 χωρις κιχ.
Mα δεν μου χάλασαν οι δίσκοι..... απλά τοποθετήθηκαν 240αρηδες ssd για λειτουργικό και προγράμματα και οι hdd έμειναν για data (και στο λαπτοπ έγινε αυτό, απλά έφυγε το dvd, που ήταν άχρηστο και μπήκε ο δίσκος σε ειδικό tray). Αλλά ακόμα και αν δεν το είχα κάνει αυτό, πάλι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω τα ίδια (λόγω λειτουργικού, drivers κλπ), απλά βελτιώθηκε η ταχύτητα. Για κάποιον που ξέρει τα βασικά από υπολογιστές και μπορεί να βιδώσει και 4 βίδες, αυτά είναι αστεία...... για τα windows pc, για τα άλλα δεν ξέρω.

Εγω αναφερομαι στο γεγονος οτι σε κοστολογιο μαζι με γαματη οθονη δε βγαινει τπτ κοντα στο χιλιαρικο
βγαίνει χαλαρά (με nuc με i5 τελευταίας γενιάς)

Ενιγουει κουμαντο στην τσεπη κανει οπως θελει ο καθεις. Εδω απλα μαλακιζομαστε. Αλλα μη μου λετε οτι λεω υπερβολες ενω εχετε ssd.
Προσωπικά την ανταλλαγή απόψεων στο φόρουμ, πόσο μάλιστα τις συμβουλές για πράγματα που κοστίζουν αρκετά ευρώ, τα θεωρώ πολύ σοβαρά και για αυτό πάντα ασχολούμαι με θέματα που έχω προσωπική εμπειρία . Τώρα αν το 2022 δεν έχεις ssd στον υπολογιστή σου.......καλά τόσο δύσκολο είναι να μπει ssd σε mac?
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
αλλα αν αναλογιστειτε ποιος υπολογιστης κανει τα βασικα για πανω απο 10 χρονια απροβληματιστα ...
Όλοι οι υπολογιστές μεσαίας και πάνω τιμής της τελευταίας δεκαετίας....

Έχω από το 2011 έναν i5 με 16GB Ram, φυσικά με ssd.
Όχι απλά κάνω τις βασικές εργασίες μ' αυτόν αλλά σχεδόν βιοπορίζομαι με τη χρήση του με καθημερινό development σε 2 οθόνες...
Οι 2 μοναδικές περιιπτώσεις που "βουλιάζει" είναι rendering στο premiere και κυρίως android compiling

Σπάνια κάνω απ' αυτά οπότε συνεχίζω και ζω μαζί του ...με άνεση.



Στα μακ δε χρειαζεται να ασχολεισαι με αυτα. :) ουτε με drivers κτλ...
Και μεις με τους drivers ασχολούμαστε λες;;;; Δεν είμαστε ακόμα στο 2000... άντε να στήσουμε κάνα driver σε κανέναν εκτυπωτή! (που και πάλι driver για το βασικά θα κατεβάσει μόνο του αυτόματα....)


Παρ΄όλα αυτά (το ξαναλέω για δεύτερη φορά), "περί ορέξεως"... ότι θέλει ο καθένας...
Και μεις τη βρίσαμε τι "μικρομαλακή" αλλά τα win 10, 11 δεν έχουν καμιά σχέση με τα 98, XP .... καμία....
 



Μηνύματα
303
Reaction score
432
Μαλιστα. Εγω εχω πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που δεν την παλευουν με win 10 11 και αλλαζουν λαπτοπια σα πουκαμισα.

Ακομα και καθημερινη χομπιστικη χρηση οχι δουλεια...τι να πω...το μονο κακο των μακ ειναι δε κανουν για δουλεια στην συντριπτικη πλειοψηφια των εταιρειων που εργαζομαστε οποτε αν δεν εισαι επαγγελματιας φωτογραφος κτλ μιλαμε για χομπιστικη χρηση. Επισης δε κανουν για gaming αλλα απο την αλλη αν καποιος θελει gaming δε παει σε πισι παει σε playstation.

Επισης το φορματ για να φρεσκαρεις το πισι παιζει συχνα. Οσον αφορα τα drivers εχεις δικιο ειμαστε στο 2022 αλλα ξαναλεω δεν εννοω drivers με το σιντι. Εσυ κατεβαζεις auto. Στα μακ ΔΕ κανεις τιποτα. Plug n play. Ολα.
Είναι δικαίωμά σου να διαφωνείς με την πραγματικότητα.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι τα μακ ειναι ανωτερα. No questions asked. Ειναι σαν να λες απο που ανατελλει ο ηλιος. Τωρα αναλογα το πορτοφολι καθενος υπαρχουν επιλογες απειρες φθηνοτερες και υποδυεεστερες.

Ειναι κατηγορια:
Παρτε ενεργα
Βαλτε σαμπς στο δικαναλο
Παρτε ηλεκτρικα αμαξια
Παρτε μακ
Mα δεν μου χάλασαν οι δίσκοι..... απλά τοποθετήθηκαν 240αρηδες ssd για λειτουργικό και προγράμματα και οι hdd έμειναν για data (και στο λαπτοπ έγινε αυτό, απλά έφυγε το dvd, που ήταν άχρηστο και μπήκε ο δίσκος σε ειδικό tray). Αλλά ακόμα και αν δεν το είχα κάνει αυτό, πάλι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω τα ίδια (λόγω λειτουργικού, drivers κλπ), απλά βελτιώθηκε η ταχύτητα. Για κάποιον που ξέρει τα βασικά από υπολογιστές και μπορεί να βιδώσει και 4 βίδες, αυτά είναι αστεία...... για τα windows pc, για τα άλλα δεν ξέρω.



βγαίνει χαλαρά (με nuc με i5 τελευταίας γενιάς)



Προσωπικά την ανταλλαγή απόψεων στο φόρουμ, πόσο μάλιστα τις συμβουλές για πράγματα που κοστίζουν αρκετά ευρώ, τα θεωρώ πολύ σοβαρά και για αυτό πάντα ασχολούμαι με θέματα που έχω προσωπική εμπειρία . Τώρα αν το 2022 δεν έχεις ssd στον υπολογιστή σου.......καλά τόσο δύσκολο είναι να μπει ssd σε mac?
Οχι καθολου δυσκολο αλλα δεν εχει χρειαστει.

Σε ολα οσα λεω εχω προσωπικη εμπειρια. Εννοειται, αλλιως δε θα μιλαγα.

Επισης λογω επαγγελματικου περιγυρου γνωριζω αρκετα απο pc κτλ. Το αληθινο το σωστο το πασοκικο ειναι το μακ. Μετα χαος αλλα την δουλεια σου την κανεις και με νουκ και με λινουξ και με windows. Δεν αμφισβητειται αυτο.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η πραγματικοτητα ειναι οτι τα μακ ειναι ανωτερα.
Προσπαθείς διαρκώς να το φέρεις στο ποιό είναι "ανώτερο"....

Όταν εξαρχής σου έγραψα αποκλειστκά και μόνο για το λάθος που έγραψες περί 5ετίας των Windows PC....

Και για το οποίο σε έχουν διορθώσει κι άλλοι, πάντα με συγκεκριμένα παραδείγματα που σε διαψεύδουν.... ;)
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Επισης λογω επαγγελματικου περιγυρου γνωριζω αρκετα απο pc κτλ. Το αληθινο το σωστο το πασοκικο ειναι το μακ. Μετα χαος αλλα την δουλεια σου την κανεις και με νουκ και με λινουξ και με windows. Δεν αμφισβητειται αυτο.
Διαφωνώ,αλλά επειδή έχεις χιούμορ........πάω πάσο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θα ήθελα όμως να χειρίζομαι αρχεία world & Excel. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσω και επί πλέον εφαρμογή ή συμπεριλαμβάνεται κάτι στο λειτουργικό του?
Μια "volume licence" που πουλάνε φτηνά στο δίκτυο και στήνεις Office σε PC....
Αυτά... αν θες να κάνεις τη δουλειά σου σωστά...

Τώρα αν ανοίγεις ένα excel μια φορά το εξάμηνο... οκ, κάνετο onine σε ότι πλατφόρμα θες....
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Προσπαθείς διαρκώς να το φέρεις στο ποιό είναι "ανώτερο"....

Όταν εξαρχής σου έγραψα αποκλειστκά και μόνο για το λάθος που έγραψες περί 5ετίας των Windows PC....

Και για το οποίο σε έχουν διορθώσει κι άλλοι, πάντα με συγκεκριμένα παραδείγματα που σε διαψεύδουν.... ;)
Ποιος με διαψευδει? Και πως? Ξαναλεω οτι και εγω εχω παραδειγματα ανθρωπων με i5 και παραπανω με win 10 και 11 και μετα τα 3.4 χρονια σερνονται και ψαχνονται με φορματ και διαφορα αλλα. Κυριως λαπτοπ αρκετων εκατονταδων ευρω. Δε χωραει debate. Ειναι fact. Δεν αντιλεγω οτι εσεις δε μιλατε με γεγονοτα αλιμονο. Δικες σας εμπειριες εννοειται. Αλλα αν μαζεψεις εμπειριες χρηστων μακ και win το συνηθες ειναι αυτο που λεω.

Το ανωτερο δε το φερνω. Ειναι η πραγματικοτητα. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι πιο trouble και hassle free ειναι τα μακ αρκει να ξερεις τι θες. Δε μπορεις να κανεις τηλεργασια με μακ. Δε μπορεις να κανεις gaming. Και ενδομενως να τρως πορτα σε αρκετες εφαρμογες που θελουν windows γιατι με μακ δε παιζουν σωστα.

Τελος παντων ακουγομαι φανμποι αλλα πιστεψε με δεν ειμαι για κανενα λογο και ειλικρινα να παει κουρευτει η αππλε και ολοι.

Εγω οφειλω να πω σε καποιον συνφορουμιτη που ρωταει τι να κανει, την πραγματικοτητα. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι στα 1.500 ευρω με οθοναρα δεν υπαρχει αντιπαλος. Επισης το macbook air παιζει στο 1000ρικο και κατω. Επισης χωρις αντιπαλο. Ειδικα τωρα με τους μ1.

Τωρα αν ειναι πολλα λεφτα αυτα θα πω οτι εξαρταται απο την τσεπη καθενος. Και η δουλεια που θελει ο συνφορουμιτης γινεται και με λιγα λεφτα. Επισης fact. Αλλα ψαχνεται και ρωταει για μακ οποτε δε γινεται να μην απαντησω.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Πλάκα - πλάκα, θα ξεμυτίσει κανένας τώρα και θα πει πως κάνει τη δουλειά του μια χαρούλα με 386 και θα πέσω απτηγκαρεκλαναπουμεδηλαδή...

Παιδιά! Η κόντρα mac-windows - πάλι, κι άλλο; - δε βοηθάει. Βρείτε έναν τρόπο θα φύγει το βάζο, ή να πάει στο ένα άκρο του τραπεζιού, να κάθεται να κάνει τη δουλειά του ο άνθρωπος. Αυτό, ναι, θα βοηθήσει. Πολύ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top