Amir's interview (ASR)



Μηνύματα
215
Reaction score
336
alexis said:
Κρατάω και κάτι ακόμα, που το πιστεύω και εγώ.

"Manufacturers and magazines are in bed together. Deal with it"

Παμ παρακάτ.
kritikos said:
Ο Αmir εχει πολλα χρονια στην πλατη του , δουλεψε σε εταιρειες μεγαθηρια !! ειναι η δουλεια του .....
To Respect !!!! παει στον Κωστα ....!!!!:hi:
Εμ καλά τα λέει ο άνθρωπος... ξεκίνησε ο ίδιος ο Αμίρ από υπάλληλος των μεγάλων εταιρειών του χώρου όπως κι ο δρ Toole, και μετά ο ένας έγινε reviewer κι ο άλλος συγγραφέας!
Πολύ bed together ρε παιδί μ..

βρε συ...... γιατι με βαζεις σε τετοια διαδικασια ??????????????????
εδω σε ποιον απαντας ??????? το ξεχασες ?????

παλι τη μονταζιερα κανεις ??????
για ποιους κωδικες συμπεριφορας μου λες , που εγω δεν εφαρμοζω ????

αστο..................................
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σήμερα δημοσίευσε αυτό το review:

Το ηχειάκι έχει μετρήσεις γτπκ, ακόμα και για την κατηγορία τιμής του, αλλά ο παίκτης καταλήγει:

"Objectively the FX50 has some flaws that we can clearly see in the measurements. But what bothers the eye sometimes is much less of an issue for the ear."

Για πείτε.
Το να αλιεύεται μια φράση από το τελικό συμπέρασμα κι έξω από το πλαίσιο της τεκμηρίωσης λογαριάζεται ως παραπληροφόρηση...Μια τέτοια απόκριση όμως μπορεί να...διορθωθεί καταλλήλως... :wink:

"...At first on-axis response looks pretty messy. But a lot of the variations are narrowly spaced so they are not going to be as audible as they seem to the eye. There is a pronounced dip however that will be audible between 2 and 3 kHz, taking a bit of life/sparkle out of the music. Due to coaxial nature, off-axis response follows on-axis...

One of the peaks is caused by the very common port resonance: ..

I went into my evaluations expecting the sound to not be very good but I was surprised. That boosted bass response is quite pleasant and provides fair bit of balance to the rest of the spectrum...

At this pοint I thought the sound was less boomy and very enjoyable. Yes, deep bass at any reasonable level would cause static and audible distortion. A high pass filter did not fix that and just took away some useful bass so I left it out (Band 1 above). I was listening with one speaker but if you have two speakers, this will be less of a problem. ..

With a bit of an EQ, the tonality is both inviting and very good. .."

Το πρώτο setup που είχε επιλεγεί από τον υποφαινόμενο ως όχημα για την εφαρμογή διορθώσεων ήταν εκείνο με δορυφόρους τα προηγούμενα 8ιντσα Fluid Audio και οπωσδήποτε κροσαρισμένα με sub και φραγμένα τα bass reflex από τους πρώτους,ώστε ν'αποκλειόταν η παραμικρή συμμετοχή από το θεμελιώδη συντονισμό τους...Τυχαίον;Δεν...νομίζω. :sneaky:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εμ καλά τα λέει ο άνθρωπος... ξεκίνησε ο ίδιος ο Αμίρ από υπάλληλος των μεγάλων εταιρειών του χώρου όπως κι ο δρ Toole, και μετά ο ένας έγινε reviewer κι ο άλλος συγγραφέας!
Πολύ bed together ρε παιδί μ..

βρε συ...... γιατι με βαζεις σε τετοια διαδικασια ??????????????????
εδω σε ποιον απαντας ??????? το ξεχασες ?????

παλι τη μονταζιερα κανεις ??????
για ποιους κωδικες συμπεριφορας μου λες , που εγω δεν εφαρμοζω ????

αστο..................................
απαντώ στον @alexis χρησιμοποιώντας το δικό σου ποστ για τη πρότερη εργασιακή σχέση του αμιρ.
τι δε καταλαβαίνεις???
''τρικυμια '' !
αν ηταν Γερμανος θα ειχαν αλλο βαρος τα λογια του ? ( Το σχολιο για το ''τυπακος Ινδος, ακουγεται........ καπως )
απομονωνεις οτι θελεις και το παρουσιαζεις οπως σε συμφερει .....
εισαι και χαρωπος !!! ολο γελακια ....!!! εχεις και κλακαδορους βλεπω ........
οταν ανοιξουν τα καφενεια να μου πεις που συχναζεις , να κανουμε χαβαλε !!!!

καλημερα !:hi:
γι' αυτούς τους κώδικες συμπεριφοράς μιλάω με τα bold που ενοχλήθηκες από το ότι είπα το αυτονόητο για τον τιτανομεγιστοτεράστιο αμιρ, δηλαδή ότι αν κάποιος θα μπορούσε να έχει πιο εύκολα σχέσεις με εταιρίες από τους reviewers είναι ο ίδιος λόγω του πρότερου εργασιακού του βίου και δε θα έπρεπε να σπιλώνει το όνομα των υπολοίπων έτσι εύκολα...
Κατανοητό τώρα???
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
"Προσπαθησε να σ' αρέσει..
ο εγκέφαλος σου λέει ψεμματα."
Έτσι εξηγούνται όλα.
Είναι η γραμμή Amir ..
Πάντως μια καλή ρότα είναι να κοιτάμε όχι πώς ν'αναγκάζουμε τον εαυτό μας να του αρέσει κάτι αλλά πώς να κάνουμε το ίδιο το ΄΄κάτι΄΄ να μας αρέσει χωρίς εξαναγκασμούς.
 
Last edited:






Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για καφέ, μια χαρά είναι ο Λέανδρος. Και για βρώση σουβλακίων, επίσης! Εκεί που μεγαλουργεί, είναι στη ρύθμιση των πικάπ, εκεί του βγάζω το καπέλο! Απο'κει και πέρα, ο Λέανδρος πρεσβεύει τη σχολή του αυτιού, άλλοι τη σχολή των μετρήσεων.
Γενικότερα η φράση ¨σχολή του αυτιού" αναφέρεται υποτιμητικά αν και δεν θα έπρεπε αλλά οκ,
οπότε ματώνουμε για ένα χόμπι το οποίο έχει να κάνει μόνο με το τι ακούμε και πως το ακούμε αλλά υποστηρίζεται από κάποιους ότι δεν πρέπει να ακούμε ή για να είμαι σωστός ότι δεν πρέπει να ακούμε όπως μας αρέσει.
Και τα μυαλά στα κάγκελα. Σε μια εβδομάδα κλείνουμε τρεις μήνες καραντίνας νομίζω.
Σειρά θα έχουν τα σωστά φαγητά τα οποία είναι σωστά αλλά δεν τρώγονται ή θα πρέπει να τρώγονται μόνο έτσι και πάει λέγοντας....

υ.σ1. Δεν αναιρώ ούτε μετρήσεις ούτε τα διάφορα μπλα μπλα μπλα του επιστημονικού μέρους του θέματος τα οποία είναι μία καλή βάση για να ξεκινήσεις αλλά ο τελικός κριτής είναι το αυτί του κατόχου (εκπαιδευμένο ή μη ), αυτού δηλαδή που πληρώνει και σύμφωνα με αυτό θα κουρδίσεις το σύστημα σου και στην τελική είναι αυτό που πρέπει να ευχαριστήσεις και να γουστάρει όταν ακούει με τις ώρες!
υ.σ.2. Έχω αναφερθεί παλαιότερα με ένα παράδειγμα για τις μετρήσεις που πολλοί γέλασαν αλλά κάποιοι ίσως να το κατάλαβαν. Για να μη μακρυγορώ. Πηγαίντε σε ένα ράφι σε καλό sm ή κάβα με τα τσίπουρα ή με τα ουίσκυ ή με ότι άλλο θέλετε. Στην κάθε κατηγορία όλα έχουν μετρήσεις καθώς επίσης και προδιαγραφές συγκεκριμένες , αλλιώς δεν θα υπήρχαν στο ράφι προς κατανάλωση. Πάρτε μία δεκάδα και δοκιμάζετε ένα διαφορετικό κάθε φορά. Σίγουρα δεν πίνονται όλα το ίδιο, σίγουρα δεν είναι ίδια και σίγουρα δεν σας ΑΡΕΣΟΥΝ όλα το ίδιο.
Μετρήσεις έχουν όμως όλα αυτές που πρέπει να έχουν;):)
 



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Γενικότερα η φράση ¨σχολή του αυτιού" αναφέρεται υποτιμητικά αν και δεν θα έπρεπε αλλά οκ,
οπότε ματώνουμε για ένα χόμπι το οποίο έχει να κάνει μόνο με το τι ακούμε και πως το ακούμε αλλά υποστηρίζεται από κάποιους ότι δεν πρέπει να ακούμε ή για να είμαι σωστός ότι δεν πρέπει να ακούμε όπως μας αρέσει.
Και τα μυαλά στα κάγκελα. Σε μια εβδομάδα κλείνουμε τρεις μήνες καραντίνας νομίζω.
Σειρά θα έχουν τα σωστά φαγητά τα οποία είναι σωστά αλλά δεν τρώγονται ή θα πρέπει να τρώγονται μόνο έτσι και πάει λέγοντας....

υ.σ1. Δεν αναιρώ ούτε μετρήσεις ούτε τα διάφορα μπλα μπλα μπλα του επιστημονικού μέρους του θέματος τα οποία είναι μία καλή βάση για να ξεκινήσεις αλλά ο τελικός κριτής είναι το αυτί του κατόχου (εκπαιδευμένο ή μη ), αυτού δηλαδή που πληρώνει και σύμφωνα με αυτό θα κουρδίσεις το σύστημα σου και στην τελική είναι αυτό που πρέπει να ευχαριστήσεις και να γουστάρει όταν ακούει με τις ώρες!
υ.σ.2. Έχω αναφερθεί παλαιότερα με ένα παράδειγμα για τις μετρήσεις που πολλοί γέλασαν αλλά κάποιοι ίσως να το κατάλαβαν. Για να μη μακρυγορώ. Πηγαίντε σε ένα ράφι σε καλό sm ή κάβα με τα τσίπουρα ή με τα ουίσκυ ή με ότι άλλο θέλετε. Στην κάθε κατηγορία όλα έχουν μετρήσεις καθώς επίσης και προδιαγραφές συγκεκριμένες , αλλιώς δεν θα υπήρχαν στο ράφι προς κατανάλωση. Πάρτε μία δεκάδα και δοκιμάζετε ένα διαφορετικό κάθε φορά. Σίγουρα δεν πίνονται όλα το ίδιο, σίγουρα δεν είναι ίδια και σίγουρα δεν σας ΑΡΕΣΟΥΝ όλα το ίδιο.
Μετρήσεις έχουν όμως όλα αυτές που πρέπει να έχουν;):)
Φαντάσου να είχε τιουναριστεί ο χώρος σου με το αυτί και όχι με με μετρήσεις. Μπορεί να μην ήταν ακριβώς του γούστου σου το τελικό αποτέλεσμα, αλλά βρέθηκε η optimal θέση υλικών και ηχείων, εκεί που λειτουργούν σωστά. Με το αυτί, πόσο σίγουρος είσαι ότι θα συνέβαινε αυτό;
Όπως το βλέπω, οι μετρήσεις λένε πως λειτουργεί ένα σύστημα και απο'κει και πέρα, αν είναι συμβατό, μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να παίζει κατά τα γούστα του κατόχου ( γνωρίζεις τη προσέγγιση που ασπάζομαι πια, eq ).
Και όταν ο reviewer κρίνει με τα δικά του γούστα και τα δικά του αυτιά, δεν τον βρίσκω και τόσο ασφαλή πηγή πληροφορίας. Αντίθετα, μετρήσεις ληφθήσες με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά, είναι σε θέση να δείξουν τις διαφορές μεταξύ μηχανημάτων χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ας ακολουθήσουμε τον αστείο συλλογισμό ότι ο Amirm είναι γιουσουφάκι των εταιρειών.
Αρα η γνώμη του έχει μηδενική αξία και οι μετρήσεις είναι προφανώς πειραγμένες.

Τους ριβιούερ των μηδενικών μετρήσεων και των γλαφυρών περιγραφών γιατί να τους πιστέψουμε;
Αυτοί λένε αλήθειες;

Εκτός και αν είναι όλοι απατεώνες και πρέπει να πιστεύουμε μόνο τα αυτιά μας.
Αντε να το δεχτώ και αυτό.
Μόνο τα αυτιά μας.

Το δοκιμάσανε κάποιοι κύριοι.
Λέγεται τυφλό τέστ.
Το γνωστό που αλλάζεις μεταβλητές πίσω από την κουρτίνα και περιμένεις τα αυτιά να σου πούνε πιο είναι καλύτερο.
Ένας κύριος έφτιαξε ολόκληρη εγκατάσταση με ηχεία σε ράγες που αλλάζανε και φώναξε από χρυσααυτιάδες μέχρι πωλητές και μανατζαρέους για να δει ποιος καταλαβαίνει τις αλλαγές.
Τουλ
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.625
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top