Anthem MRX 1120, 720, 520, AVM 60

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
τελωνειο δεν με εχουν σταματησει ποτε μεχρι τωρα και εχω φερει αρκετα πραγματα και ογκωδη.
για μετασχηματιστη ρωταω. ο avm 60 θελει μονο 60watt μετασχηματιστη απλως θελω να μου προτεινετε κατι σιγουρο και καλο.
Πηγαινεις αμερικη???
Φερνεις πραγματα συχνα???
Δεν σε σταματάνε στο τελωνειο????
Θελεις να γινουμε φιλοι??
 :D
Εκτος απο μετασχηματιστη χρειαζεσαι και καλωδιο ρευματος δεν περιλαμβανεται στην συσκευασια
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Πηγαινεις αμερικη???
Φερνεις πραγματα συχνα???
Δεν σε σταματάνε στο τελωνειο????
Θελεις να γινουμε φιλοι??
 :D
Εκτος απο μετασχηματιστη χρειαζεσαι και καλωδιο ρευματος δεν περιλαμβανεται στην συσκευασια
2-3 φορες τον χρονο , εξαρταται.
μεχρι στιγμης ποτε . (παντα οτι επερνα χωρουσε στην βαλιτσα, γιατι ενα 24" που θελω δεν χωραει)
το προβλημα ειναι στον μετασχηματιστη οπου πρεπει να αλλαξει η συχνοτητα απο τα 60 στα 50 hz εκτος απο τα volt.
εχω ακουσει οτι χρησιμοποιουν τετοιους μετασχηματιστες σε ιατρικα μηχανηματα αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
2-3 φορες τον χρονο , εξαρταται.
μεχρι στιγμης ποτε . (παντα οτι επερνα χωρουσε στην βαλιτσα, γιατι ενα 24" που θελω δεν χωραει)
το προβλημα ειναι στον μετασχηματιστη οπου πρεπει να αλλαξει η συχνοτητα απο τα 60 στα 50 hz εκτος απο τα volt.
εχω ακουσει οτι χρησιμοποιουν τετοιους μετασχηματιστες σε ιατρικα μηχανηματα αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.
Κοιτα εγω στη θεση σου θα μιλαγα με τον γιωργο απο την αντιπροσωπεια και θα του ελεγα οτι εχω αυτομ τον ενισχυτη οχι οτι θα τον παρω
Ειναι cool τυπος νομιζω θα σε βοηθησει η θα σε συμβουλευσει
Αρε φιλε 3000$ και εγω τον πληρωσα μη δου πω ποσο....γμτ
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Κοιτα εγω στη θεση σου θα μιλαγα με τον γιωργο απο την αντιπροσωπεια και θα του ελεγα οτι εχω αυτομ τον ενισχυτη οχι οτι θα τον παρω
Ειναι cool τυπος νομιζω θα σε βοηθησει η θα σε συμβουλευσει
Αρε φιλε 3000$ και εγω τον πληρωσα μη δου πω ποσο....γμτ
εχεις καποιο τηλεφωνο του?
δεν νομιζω να βοηθησει , θα πει ολα τα αρνητικα αλλα θα προσπαθησω.
ποσο τον πηρες? 4000?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εχεις καποιο τηλεφωνο του?
δεν νομιζω να βοηθησει , θα πει ολα τα αρνητικα αλλα θα προσπαθησω.
ποσο τον πηρες? 4000?
παρε στην αντιπροσωπεια και ζητα τον γιωργο τον τσατσο
αν βε βρεις ακρη σου δινω το προσωπικο του
στειλε μου pm
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
αν παρω τον avm 60 απο Αμερικη , τι μετασχηματιστη θα χρειαστω για να μην εχω προβλημα?
Ο μετασχηματιστής από ένα τέτοιο μηχανάκι βγάζει πολλαπλές τάσεις για να τροφοδοτήσει τα αναλογικά κυκλώματα, τα ψηφιακά και τον έλεγχο και βέβαια με την ανάλογη ισχύ στο κάθε τύλιγμα.
Η ισχύς του μετασχηματιστή μετριέται σε VA. Αν ξέρεις πως θέλει 60 watts πας, για να είσαι βέβαιος για επάρκεια, σε 150 VA με αναλογία στο κάθε τύλιγμα.

Για να δεις τι ακριβώς βγάζει από τάσεις, και αν δεν αναγράφεται στην πλακέτα, τον συνδέεις σε έναν μετασχηματιστή 230 σε 110 Volts και μετράς τις εξόδους του.
Συνήθως βγάζουν 2Χ15 Volts για τα αναλογικά, 9-10 Volts για τα ψηφιακά και άλλα τόσα για τον έλεγχο.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
In Use
In my listening environment, I used a 7.2.4 GoldenEar Technology Triton One system with a pair of Triton One front speakers with powered subwoofers, a GoldenEar SuperCenter X center channel, a pair of GoldenEar Invisa MPX in-walls as surround speakers, two pair of GoldenEar Invisa HTR 7000 as top-middle height and rear surrounds, and a pair of GoldenEar Aon 2 speakers for front height speakers.

Dimifoot?:p:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
In Use
In my listening environment, I used a 7.2.4 GoldenEar Technology Triton One system with a pair of Triton One front speakers with powered subwoofers, a GoldenEar SuperCenter X center channel, a pair of GoldenEar Invisa MPX in-walls as surround speakers, two pair of GoldenEar Invisa HTR 7000 as top-middle height and rear surrounds, and a pair of GoldenEar Aon 2 speakers for front height speakers.

Dimifoot?:p:D
Εχει μικρά surround και κεντρικό ο φίλος, ειδικά όταν τα main είναι μεγάλο μοντέλο υπαρχει μεγάλη ανομοιομορφία.
Δεν ρωτησε πριν αγοράσει :roflmao:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εχει μικρά surround και κεντρικό ο φίλος, ειδικά όταν τα main είναι μεγάλο μοντέλο υπαρχει μεγάλη ανομοιομορφία.
Δεν ρωτησε πριν αγοράσει :roflmao:
Eκτός αυτού τα παίζει και με το σαπάκι avm 60. :whistling::lolsign:
 





Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλημέρα στην παρέα!

Αγόρασα πριν 3 μήνες εναν mrx 1120 και αντικατέστησα εναν yamaha rx-v2600. Μου παρουσιάζει διάφορα προβλήματα τα οποία λύνονται με κλείσιμο και άνοιγμα της παροχής ρεύματος... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.

1. Οταν κλείνω το βραδι το πολύμπριζο, την επόμενη μέρα δεν θέλει να συνδεθεί στο δίκτυο! Δεν υπάρχει για εκείνο! Ούτε wifi, ούτε ethernet. 2. Κάποιες φορές οταν κλείνω διακόπτη ρεύματος για να επανέλθει, απλά ο mrx είναι εντελώς νεκρός! (2 φορές ως τώρα). Μετά το 2ο κλείσιμο ρεύματος ολα λειτουργούν κανονικά. 3. Σήμερα ξαφνικά ένιωσε η οθόνη πως θέλει απο μόνη της να απενεργοποιηθεί εντελώς. (Η μουσική έπαιζε κανονικά). Θεωρώ πως είναι ολα τα παραπάνω θέμα του software. Λες και ασχολείται ένας φουκαράς για την ανάπτυξη του!

Μήπως έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτοχος τέτοιου είδους προβλήματα;;

Ευχαριστω. :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Οταν κλείνω το βραδι το πολύμπριζο
Όταν δεν το κλείνεις για τον Anthem, συμβαίνουν τα ίδια;

Κάνε reset μπας και.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Καλημέρα στην παρέα!

Αγόρασα πριν 3 μήνες εναν mrx 1120 και αντικατέστησα εναν yamaha rx-v2600. Μου παρουσιάζει διάφορα προβλήματα τα οποία λύνονται με κλείσιμο και άνοιγμα της παροχής ρεύματος... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.

1. Οταν κλείνω το βραδι το πολύμπριζο, την επόμενη μέρα δεν θέλει να συνδεθεί στο δίκτυο! Δεν υπάρχει για εκείνο! Ούτε wifi, ούτε ethernet. 2. Κάποιες φορές οταν κλείνω διακόπτη ρεύματος για να επανέλθει, απλά ο mrx είναι εντελώς νεκρός! (2 φορές ως τώρα). Μετά το 2ο κλείσιμο ρεύματος ολα λειτουργούν κανονικά. 3. Σήμερα ξαφνικά ένιωσε η οθόνη πως θέλει απο μόνη της να απενεργοποιηθεί εντελώς. (Η μουσική έπαιζε κανονικά). Θεωρώ πως είναι ολα τα παραπάνω θέμα του software. Λες και ασχολείται ένας φουκαράς για την ανάπτυξη του!

Μήπως έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτοχος τέτοιου είδους προβλήματα;;

Ευχαριστω. :)
Να ρωτήσω γιατί δεν το πας στον αντιπρόσωπο;
Είναι προφανές ότι έχει θέμα το μηχάνημα.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Σιγουρα εχεις θεμα . Και το πιο πιθανο hardware.
Κανε ενα reset μαζι με τον σταυρο σου και αν δςν γινει κατι αντιπροσωπεια. Στην αρχη δεν στα εκανε αυτα , τωρα ξεκινησε?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Σιγουρα εχεις θεμα . Και το πιο πιθανο hardware.
Κανε ενα reset μαζι με τον σταυρο σου και αν δςν γινει κατι αντιπροσωπεια. Στην αρχη δεν στα εκανε αυτα , τωρα ξεκινησε?
Απο την αρχή έχει πρόβλημα με το δίκτυο και χρειάζεται να κλείνω το ρεύμα.

Κυκλοφόρησαν την τελευταία αναβάθμιση η οποία συνοδεύεται με ένα txt που αναφέρει τις αλλαγές:

Changes:

MRXx20_USB_FW_14095.fw

1. Network and communication stability updates
2. Network and IP acquisiton updates
- Depending on network configuration and previous software version may require you to perform 3 AC power cycles to fix it (apply AC power, power on unit, wait 30 sec, remove AC power, wait 10 sec, repeat 3 times) :gotcha:

*For best operation be sure to keep Play-Fi up to date as well. The easiest way is to download the latest app from iTunes / Play Store and have it push the driver to the AVM/MRX.

Έχω διαβάσει πως στην Αγγλία με κάποιους router που δίνουν οι provider δεν έχει καν επικοινωνία! :headbang:

Όπως καταλαβαίνετε η μαμά εταιρία το θεωρεί φυσιολογικό ολο αυτό (τραγικό!) αλλα δυστυχώς με το τελευταίο firmware δε λύθηκε ακόμη για μένα. Οπότε θεωρώ πως είναι καθαρά πρόβλημα software. Απο το πρωϊ το Play-Fi παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.
[DOUBLEPOST=1551623306][/DOUBLEPOST]
Όταν δεν το κλείνεις για τον Anthem, συμβαίνουν τα ίδια;

Κάνε reset μπας και.
Όχι, σκ που βρίσκομαι σπίτι και δεν κλείνω το πολύμπριζο λειτουργεί κανονικά. Το δίκτυο δεν εμφανίζει προβλήματα.
Κάποιες φορές που κολλάει η μουσική απο το play-fi, κάνω restart το router και όλα φυσιολογικά. Γενικά θέλει τον τρόπο του.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top