Arendal sound vs. SVS;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Όχι, είναι πολυ μακρυά απο το pb13 στην πρώτη οκτάβα.
Και δεν μας δείχνει και παραμορφώσεις.

Τέλος πάντων, του πεταματού δεν φαίνεται να είναι, πάρε μερικά και πες εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το έχει αναφέρει πολλές φορές στις συνομιλίες ότι το pb είναι ultra low bass beast
Post automatically merged:

και μιλάμε για sub των 1200€ σε σχέση με τα 2400 που είχε το 13αρι
Post automatically merged:

Τέλος πάντων, του πεταματού δεν φαίνεται να είναι, πάρε μερικά και πες εντυπώσεις.
Μα δεν θέλω αυτό. ή το sub 3 ή το sub 2 με τα διπλά woofer. Το συγκεκριμένο είναι 500w ported με 13.8 woofer
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....

Θα βάλω διακόπτη και θα αλλάζω sub ανάλογα του τι θέλω να ακούσω
Μπα, δεν είναι έτσι.

Άμα καταφέρεις ελεγχόμενο μπάσο, είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.

Δε θα θες ούτε συ ο ίδιος να σέρνονται τα στάσιμα, κι ας είναι ευχάριστα εκ πρώτης.

Εγώ όταν πάω σε σπίτι φίλου και βάζει μουσική, το πρώτο πράγμα που με ενοχλεί είναι το μπασο που σέρνεται ανάμεσα στα ντουβάργια, απορώ πως το αντέχουν.

Βεβαίως μεγάλωσα με μαγκνεπαν, συνηθισμένος σε "άλλο"μπάσο, και τη βρωμιά κει κάτω δε την αντέχει ο οργανισμός μου...

Αντέχει μόνο τη στάθμη, δώσε μάστορα μπάσο όσο έχεις, να γουστάρουμε.

Μετά με ενοχλούν οι παραμορφωσεις στα μεσαιοπριμα, που έρχονται όταν σηκώσει στάθμες, και στάνταρ ζητάω να το χαμηλώσει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Χαρακτηριστικό είναι τελευταία το παράδειγμα του vastsar, που το κατάλαβαν όσοι διαβάζουν ανάμεσα στις γραμμές.

Στην αρχή, με ένα σαμπ φοκαλ 10", το είχε πολύ πολύ χαμηλά σε στάθμη, και δεν άντεχε την ποσότητα, απορούσε πόση δύναμη έχει.

Ήταν τα στάσιμα του χώρου.

Βεβαίως του άρεσε το μπάσο, άλλο θέμα αυτό. Εμένα όχι, άλλο θέμα κι αυτό.

Μόλις έστρωσε το χώρο, με υλικά στις γωνιές, μετά πήγε στο τέρμα τα γκάζια το σαμπ, μπήκε και δεύτερο σε τέρμα τα γκάζια, και πάλι δεν ενοχλεί να θέλει να το χαμηλώσει.

Φεύγει η ενέργεια των στάσιμων, μένει μόνο του το σαμπ να ανεβάσει εκεί πάνω τη στάθμη, αλλά χωρίς ουρές τώρα, στακάτα. Και ψωνίζεις σαμπ, κι άλλο κι άλλο και δε χορταινεις. Έτσι πάει το παραμύθι.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ένα συγκριτικό μεταξύ svs sb4000 vs Arendal sub 2


ένα απόσπασμα

The 1723 has a significantly tighter bass with greater dynamics in the impacts, without losing its impact. SVS has plenty of punch it too, but it’s unable to stop and restart as fast, which inhibits the music a bit.

“SVS does not sound as dynamic, and does not nearly reach the same transient response as Arendal,” comments Geir.

SVS sounds straightforward when movies are on the menu. The spacecraft explosion in the Alien Covenant strikes deep into the spinal cord, but the shock wave does not feel as dynamic and “explosive” as the Arendal suben makes with its double basses.

There is no doubt that SVS has more levels from 20 hertz and downwards, but the gain is not as great as we had hoped. Arendal Sound has more pace up in frequency. The bass also feels cleaner, faster and tighter, with a more seamless transition to our main speakers (Focal Kanta).
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Το εχω διαβασει αυτο το τελευταιο συγκριτικο και εγω αλλα ειναι λιγο γενικο και αοριστο βασιζομενο καθαρα σε υποκειμενικοτητες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Λέω να το τολμήσω. το 13αρι βγήκε για πούλημα και έχω επικοινωνήσει με arendal για τα διαδικαστικά.
Στην περίπτωση ου στραβώσει και δε φύγει σε εύλογο χρονικό διάστημα, θα πάω σε δεύτερο 13αρι.
Post automatically merged:

 

Attachments




Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αν ρισκαρα για arendal σε αυτα θα πηγαινα και εγω. Αντε περιμενω εντυπωσεις :roflmao:
Με την οθονη μου την εκανες τη ζημια και πηγα και την πηρα.... για να δουμε τωρα με τα σαμπ μη παθω το ιδιο. :):):)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εδώ και μία βδομάδα λοιπόν κάτοχος 2 χ Arendal sub 2. To pb 13 έφυγε.

Το ακουστικό αποτέλεσμα με δικαίωσε. Υπάρχει τεράστια διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα προς το πολύ καλύτερο.

μετά από μερικές ώρες λειτουργίας ένα teaser διάγραμμα.

χωρίς να έχω ψαχτεί ιδιαίτερα.

Με κόκκινο το arendal
Με πράσινο το pb ported με το καλύτερο αποτέλεσμα που είχα φτιάξει
Με μπλε το pb sealed

εικόνα_Viber_2019-10-20_10-43-40.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
λογικα θα παιζουν ιδια τα arendal με μικροδιαφορες, ειδες ποσα db δινει με την προσθηκη και του δευτερου sub ?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το κόκκινο ειναι δυο Αρένταλ ή ενα;
Και τα 2
Post automatically merged:

λογικα θα παιζουν ιδια τα arendal με μικροδιαφορες, ειδες ποσα db δινει με την προσθηκη και του δευτερου sub ?
Περίπου 6db.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ωραία.
Βαλε και eq τώρα
Post automatically merged:

Ειναι -15db στα 15Hz, δεν θα κουνάει ο Godzilla, αλλά δεν πειράζει αν παίζει καλά παραπανω
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Το ακουστικό αποτέλεσμα με δικαίωσε. Υπάρχει τεράστια διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα προς το πολύ καλύτερο.
Χμμμ... Αν είχες πάρει ένα δεύτερο SVS τι αποτέλεσμα θα είχες άραγε;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν στεκουν τα διαγραμματα σωστα βαση των δυνατοτητων τους.
Δεν γινεται το pb κλειστο να εχει καλυτερη αποκριση στο σημειο συντονισμου των πορτς....
Δεν γινεται τα arendal να ειναι ιδια με το pb 15-20 hz...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Προφανώς δεν πρόκειται για διαγράμματα μεγίστης στάθμης.
Μόνο που έχουμε ακυρώσεις και πόσο χαμηλά φτάνει το καθένα συγκριτικά (και όχι σε μέγιστη στάθμη).

Άλλες πληροφορίες δεν παίρνουμε απο αυτά τα διαγράμματα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top