Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.399
Reaction score
79.581
Μια φτηνή λύση, όπου μπορείτε να κρατήσετε το υπάρχον σεταπ είναι το Dirac ως software.
Το εχω ξαναγράψει.

Με κάποιες υποχωρήσεις στην ενσωμάτωση των σαμπ, κυριως στα κροσαρίσματα. Γίνεται πάντως.
Post automatically merged:

Δεν το βάζουμε ... εμείς. :cautious: :sneaky:
Ποιος το έβαλε; Ο Εαρ το ανέφερε μόνο εάν κάποιος θελει να ξοδέψει πολλά χρήματα. Έδωσε και φτηνότερες επιλογές.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
Το λιγότερο δυνατό είναι ένας Ναντ με 1350€.
Και χωρίς εξαιρετικά αποτελέσματα, αλλά δε μπορείς να έχεις απαιτήσεις για εξαιρετικά αποτελέσματα σε αυτό το κοστολογιο.

Κάτω από το λογικοτατο αυτό κόστος του Ναντ, των 1350€ για προ, ισοστάθμιση, ντιρακ, στριμινγκ, ντολμπια, τελικά στάδια, κλπ κλπ κλπ, δεν υπάρχει καμία σοβαρή επιλογή.

Δεν ξέρω, πάρτε πικάπ. Δεν έχω τίποτα φτηνότερο να προτείνω, αλλάξτε καλώδια στο βραχιονα, ή πετάξτε λίγα λεφτά από το παράθυρο και πείστε τον εαυτό σας ότι παίζει καλύτερα, αλλάξτε ρούτερ τελοσπαντων κάτι, ένα πολυμπριζο.

Σκληρος...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.659
Το λιγότερο δυνατό κοστολογιο για εξαιρετικά αποτελέσματα, είναι μάλλον αυτό του νέου εμοτιβα, με ενσωματωμένες εξόδους για πολλαπλά σαμπ.

Δεν νομίζω να υπάρχει φτηνότερος av προ επεξεργαστής με ντιρακ με XLR, με πολλαπλά διακριτά σαμπ, ή 2 ή 4, δεν είμαι βέβαιος, ψάξτε το.

Αυτό όμως, σαν ολοκληρωμένη λύση, είναι άριστο και θα έχει εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ο φτηνός Ναντ είναι μια λίαν οικονομική λύση συμβιβασμού, που όμως θα δουλέψει δγιαολεμένα καλύτερα από τις δικαναλες πορδες, ανεξαρτήτως κοστολογιου και τιμής αγοράς καβλωδίων.

Ο εμοτιβα παίζει σε άλλο ταμπλό, είναι για μεγάλα παιδιά, δεν τίθεται θέμα συγκρίσεων με δικαναλες κλανίτσες, είναι άλλης κατηγορίας, πολύ σοβαρή συσκευή και σε ιδιαίτερα συγκρατημένο κοστολογιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ντιντιαρσί-24 λέμε, να έχει Ντιράκ Λάιβ:


λιγότερα από ένα αβουγουδού.
Μπορείς να γλιτώσεις λίγα ευρώ αγοράζοντας την απλή έκδοση στα 250€ και προσθέτοντας μετά την άδεια dirac από το site της εταιρίας στα 200$. Κερδίζεις κάπου 60€ από τη διαδικασία.


Ναι το ξέρω πως είμαι τσίπης, οι κολλητοί με φωνάζουν κοροϊδευτικά vfm. Είναι στη φύση μου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
καποτε λεγαμε για τον yahama 5100 - 5200 , τωρα ειναι μουφα,

μετα για τον nad τον φθηνο, τωρα πρωτη φορα διαβαζω σημερα οτι υπαρχει θεμα με τις εντασεις εκτος απο τα volt στην εξοδο...

κατι σε τα κανει ολα σωστα υπαρχει? τι να μου κανω δωρο τα χριστουγεννα ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.399
Reaction score
79.581
Δεν είναι μούφα ο γιαμάχα
Post automatically merged:

Ούτε έχει πρόβλημα ο nad στα βολτ στην έξοδο. 1v όπως όλοι οι AVR χωρίς πρόβλημα
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Δεν είναι μούφα ο γιαμάχα
Post automatically merged:

Ούτε έχει πρόβλημα ο nad στα βολτ στην έξοδο. 1v όπως όλοι οι AVR χωρίς πρόβλημα
2 volt δινει ο denon 4308 μου και αν δεν κανω λαθος τοση ταση θελουν τα ενεργα ηχεια για να παιξουν οπως πρεπει

αν δεν ειναι μουφα γιατι δεν τον αναφερουμε πλεον? επειδη δεν εχει dirac....
o 5200 εχει 4 volt rca & 8 στην balanced
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.659
2 volt δινει ο denon 4308 μου και αν δεν κανω λαθος τοση ταση θελουν τα ενεργα ηχεια για να παιξουν οπως πρεπει
Βρε για το "όπως πρέπει", θέλουν XLR..

Επίσης για το "όπως πρέπει" θέλουν τις προβλεπόμενες αποστάσεις ακρόασης και τους προβλεπόμενους χρόνους αντήχησης.

Και μετά ναι, παίζουν "όπως πρέπει".
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μήτσο υπάρχει κι άλλος τρόπος για παθητικά ηχεία αλλά με την προϋπόθεση ότι ο - οι τελικοί όπως καλή ώρα οι crown και οι fusion (ακόμα καλύτερα) έχουν τις κατάλληλες δυνατότητες. Από το dac ή pro στον τελικό με high pass filter στο ηχείο και από το link out του τελικού στο mini dsp (hd κατά προτίμηση ή balanced) με low pass και κλίση ίδια με του τελικού και από κει και πέρα μέτρημα, χρονική ευθυγράμμιση αντιμετώπιση βουνών και τρυπών :roflmao: κ.λ.π.

Εννοείται ότι το mini dsp πάει μετά στον τελικό του sub
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
όποιος πει γιατρέ μου ότι δεν έχεις χιούμορ, θα έχει να κάνει μαζί μου!
να' σαι καλά!
έλιωσα!! :roflmao: :roflmao:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Εσύ πόσα θεωρείς ότι πρέπει να δώσει κάποιος για να ακούσει αξιοπρεπώς μουσική;
Σε δικάναλο set up με αναλογικές πηγές και με δυνατότητα ενσωμάτωσης subwoofers και Dirac, €1500-€1700, όσο περίπου στοιχίζει το miniDSP SHD. Για το ίδιο με ψηφιακές πηγές, το miniDSP SHD Studio, στα €1000-€1200.

Αυτά χωρίς να υπολογίζουμε στα έξοδα τις ανάγκες σε ακουστική περιποίηση του χώρου. Εάν συζητάμε για πολυκάναλο set up, το κόστος αυξάνεται - δεν έχω υπόψη μου μηχανήματα, ας προτείνουν οι γνώστες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ που το πάω λάου λάου είμαι ρεβιζιονιστής;
Με ενεργοπαθητικά δαπέδου στην φροντλάιν και ίδιας σειράς αλλά μικρότερου μεγέθους αμιγώς παθητικά στην περιφέρεια ,δε θα ήταν υπερβολή αν κάποιος σου απέδιδε στο άβαταρ τον τίτλο της "ιμμέρσιβ οππορτούνας"....:biggrin:

Εεεεε @Zizik ,φανταστικέ μοντεράτορα???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.659
Εσύ πόσα θεωρείς ότι πρέπει να δώσει κάποιος για να ακούσει αξιοπρεπώς μουσική;
ΙΜΗΟ: 5 μηνιάτικα.
Για τους βλαμμένοι, 6.
Μισού έτους έσοδα.


Στο αυτοκίνητο έχω ομοίως κάποια τέτοια αντιστοιχία. Ομοίως για το ενοίκιο της κατοικίας, βάσει απολαβών. Γενικά δηλαδή, μπορεί ο καθένας να αξιολογήσει την σημασία που έχει το κάθε χόμπι του, και να το εντάξει κάπως έτσι στον προσωπικό του προϋπολογισμό.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.205
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top