Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

A

AKARL

Guest
Μόνο Θετικό αλλά μην περιμένετε από ένα κουτάκι των 500€ να παίξει σαν των 1500€
Μα το έχω καταστήσει σαφέστατο: το ζητούμενο είναι αν το υφιστάμενο σετάπ θα αποδίδει ουσιωδώς καλύτερα από τον προηγούμενο εαυτό του και όχι εν συγκρίσει με άλλα σετάπς ή με την προσθήκη άλλων συσκευών άλλου κόστους κ.ο.κ. Ένα απλούστατο πράγμα ρωτάω.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Το θεμα ειναι μηπως μπορει καποιος να κανει ισοσταθμιση χωρου με αλλο τροπο κρατωντας το dac και τον προ του και να παρει μονο τα οφέλη.
Βάζεις ντιράκ, δεν κάνει διαχείριση σκόρπιων σαμπ.
Παίζει ένα στις αγγελίες.
Θα χρειαστείς και μικροφωνο.
 


Μηνύματα
635
Reaction score
575
Βάζεις ντιράκ, δεν κάνει διαχείριση σκόρπιων σαμπ.
Παίζει ένα στις αγγελίες.
Θα χρειαστείς και μικροφωνο.
Δεν εχω σαμπ και δεν θα βαλω. Σαλονι ειναι με μπουφεδες κι επιπλα... σαλονιου.

Μικροφωνο εχω απο τον προ μου. Λογικα κανει με καποιο ανταπτορα αν υπαρχει...
Το ντιρακ θα μου επιτρεψει να παιξω μονο απο υπολογιστη η απο το ντακ μου?
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ναι.Κι εφόσον μιλάμε για χαμηλές με παντοκατευθυντική διασπορά,ψάχνεσαι και ως προς τις αποστάσεις από τα πλευρικά τοιχώματα.Μην προχωρήσεις σε επόμενο στάδιο προτού να έχεις πετύχει είδωλο υπό μονοφωνικό σήμα κεντραρισμένο μεταξύ των δύο καναλιών.
Mono επιλεγμένο απο το player, υποθέτω ότι θα κάνει τη δουλειά, σωστά; Σε στερεοφωνικές ηχογραφήσεις, η κεντρική πληροφορία κουτσά στραβά έρχεται στο κέντρο, αν και όπως είπα νωρίτερα, παρατηρώ μια ροπή προς τα δεξιά στις υψηλές συχνότητες. (αυτό με τη mono επιλογή στο player μου ήρθε τώρα, δεν το έχω δοκιμάσει ).

Βάζεις ντιράκ, δεν κάνει διαχείριση σκόρπιων σαμπ.
Παίζει ένα στις αγγελίες.
Θα χρειαστείς και μικροφωνο.
Λες γι'αυτό στα 80€?
 



A

AKARL

Guest

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Μια πρωτη γνωριμια που ειχα με το παραπανω σεταπ μου εδωσε κι εμενα το παραπανω συμπερασμα.

Το θεμα ειναι μηπως μπορει καποιος να κανει ισοσταθμιση χωρου με αλλο τροπο κρατωντας το dac και τον προ του και να παρει μονο τα οφέλη.
Εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει μηχάνημα το οποίο να παρέχει δυνατότητες ισοστάθμισης χώρου και να μην επεξεργάζεται το σήμα που δέχεται με τον Α ή τον Β τρόπο. Ακόμα και το Lyngdorf RP-1, που έχω, το οποίο είναι μόνο επεξεργαστής (ΔΕΝ είναι και προενισχυτής όπως το DPA που πρότεινε ο @platon). Έχει μόνο αναλογικές εισόδους, λαμβάνει αναλογικό σήμα, το επεξεργάζεται σε ψηφιακό επίπεδο και το κάνει ξανά αναλογικό πριν να το στείλει στους τελικούς.

Άρα, ό,τι DAC και να του βάλω στις αναλογικές εισόδους, μικρή διαφορά θα έχει.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Ναι βεβαίως.
Άλλη μια αγορά δικαναλου εν έτει 2020, που πόση ζωή να έχει; Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πρέπει να μπει κι αυτή στις αγγελίες.

Ο πατροπαράδοτος τρόπος του συνεχιζόμενος σφάλματος θα συνεχιστεί, παρά τις συμβουλές μας.

Κάποιοι θα δώσουν τα λεφτά για Minidsp shd για δικάναλο, 1500€, και δε θα δώσουν τα ίδια λεφτά για ένα Ναντ πολυκάναλο, για ποιο λόγο; Για καλύτερα Ντακ; Μη χε... Αηδίες στον κύβο.

Συνεχίστε να σκέφτεστε με δικάναλη λογική, και θα συνεχίσουν να αθροίζονται τα σφάλματα του παρελθόντος. Μια από τα ίδια, αλλά με σαμπ τώρα. Νταξ, ένα ένα τα βήματα, μην ξεφύγουμε..


Οι λογικές ακρόασης καλύτερου Ντακ, είναι λογικές δικαναλου. Αυτά δε στέκουν σε μια immersive πραγματικότητα, ούτε καν σε μια σωστή χρήση σάμπ.

Συνεχίζετε να εκτιμάτε την πχιότητα των Ντακ που θα εντάξετε στο σύστημα περισσότερο από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά του σωστού στησίματος, και αυτό το λάθος θα το πληρώσετε ξανά και ξανά, μέχρι να μάθετε το μάθημα.

Αδυνατειτε να κατανοήσετε ότι με όλα τα λεφτά "καλά" Ντακ θα παίζει χειρότερα το πακέτο "ηχοσύστημα χώρος" από ότι με υποδεέστερα ντακ αλλά με σωστή ισοστάθμιση χώρου, με τοποθέτηση των σαμπ στις θέσεις που πρέπει να μπουν τα σαμπ κι όχι κάτω από τα κυρίως ηχεία, και με πλήρη διόρθωση της ένταξης των σαμπ στο πεδίο του χρόνου και της συχνότητας.

Δηλαδή, για να το πάω στο δια ταύτα, με ένα Ναντ και 2 σαμπ θα έχετε καλύτερο τελικό αποτέλεσμα από ότι με τα σούπερ Ντακ που θέλετε και τους μαγικούς προενισχυτές με τις γλυκές μεσαιες...

Αλλάξτε προτεραιότητες. Ξεφύγετε από τις πατροπαράδοτες τακτικές του δικάναλου και μπείτε στο πνεύμα του εν δυνάμει πολυκάναλου με ντιρακ και πολλαπλά σαμπ ως απόλυτες προτεραιότητες.

Ειδάλλως, συνεχίζει η σωρεία των σφαλμάτων, σε ίδια λογική με τις δοκιμές καλωδίων ρεύματος...
Χάρη, το θρεντ χρειάζεται τα φώτα σου συνεχώς:

Ο Εαρ είναι Σταλινικός; :gotcha:

Εγώ που το πάω λάου λάου είμαι ρεβιζιονιστής;

Ή μήπως είναι μια εκδοχή του good cop/bad cop?
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχει μηχάνημα το οποίο να παρέχει δυνατότητες ισοστάθμισης χώρου και να μην επεξεργάζεται το σήμα που δέχεται με τον Α ή τον Β τρόπο. Ακόμα και το Lyngdorf RP-1, που έχω, το οποίο είναι μόνο επεξεργαστής (ΔΕΝ είναι και προενισχυτής όπως το DPA που πρότεινε ο @platon). Έχει μόνο αναλογικές εισόδους, λαμβάνει αναλογικό σήμα, το επεξεργάζεται σε ψηφιακό επίπεδο και το κάνει ξανά αναλογικό πριν να το στείλει στους τελικούς.

Άρα, ό,τι DAC και να του βάλω στις αναλογικές εισόδους, μικρή διαφορά θα έχει.
Ναι, αλλά παίζει το ίδιο αν του βάλεις ένα smsl της πλάκας και το ίδιο αν του βάλεις ένα καλό dac?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Το δικάναλο δεν είναι σφάλμα.
Έχει να κάνει και με το συνολικό κόστος και με τον χώρο.
Σφάλμα είναι. Δυστυχώς.
Σφάλμα του παρελθόντος, της δεκαετίας του 50, και ευθύνεται το βινύλιο.
Post automatically merged:

εκτός και αν αναβαθμίζει μυστικά κανένα δικαναλικό στο σαλόνι.
Όχι, 5.2 B&W/Emotiva. Προσεχώς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το λιγοτερο δυνατο με εξαιρετικα αποτελεσματα εννοειται!!! :)
Το λιγότερο δυνατό είναι ένας Ναντ με 1350€.
Και χωρίς εξαιρετικά αποτελέσματα, αλλά δε μπορείς να έχεις απαιτήσεις για εξαιρετικά αποτελέσματα σε αυτό το κοστολογιο.

Κάτω από το λογικοτατο αυτό κόστος του Ναντ, των 1350€ για προ, ισοστάθμιση, ντιρακ, στριμινγκ, ντολμπια, τελικά στάδια, κλπ κλπ κλπ, δεν υπάρχει καμία σοβαρή επιλογή.

Δεν ξέρω, πάρτε πικάπ. Δεν έχω τίποτα φτηνότερο να προτείνω, αλλάξτε καλώδια στο βραχιονα, ή πετάξτε λίγα λεφτά από το παράθυρο και πείστε τον εαυτό σας ότι παίζει καλύτερα, αλλάξτε ρούτερ τελοσπαντων κάτι, ένα πολυμπριζο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να που θα βρείτε απαντήσεις:
avsite.syriza.gr
Μπορεί να έχει και το ΠΑΜΕ αντίστοιχο φόρουμ.
Χάρη;
Προσοχή,θα ζητηθούν και πιστοποιητικά ....πολυκαναλικών φρονημάτων.:roflmao:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Το λιγότερο δυνατό είναι ένας Ναντ με 1350€.
Και χωρίς εξαιρετικά αποτελέσματα, αλλά δε μπορείς να έχεις απαιτήσεις για εξαιρετικά αποτελέσματα σε αυτό το κοστολογιο.

Κάτω από το λογικοτατο αυτό κόστος του Ναντ, των 1350€ για προ, ισοστάθμιση, ντιρακ, στριμινγκ, ντολμπια, τελικά στάδια, κλπ κλπ κλπ, δεν υπάρχει καμία σοβαρή επιλογή.

Δεν ξέρω, πάρτε πικάπ. Δεν έχω τίποτα φτηνότερο να προτείνω, αλλάξτε καλώδια στο βραχιονα, ή πετάξτε λίγα λεφτά από το παράθυρο και πείστε τον εαυτό σας ότι παίζει καλύτερα, αλλάξτε ρούτερ τελοσπαντων κάτι, ένα πολυμπριζο.
Τελικά, ποιος είναι αυτός ο NAD? O C658?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Ναι, αλλά παίζει το ίδιο αν του βάλεις ένα smsl της πλάκας και το ίδιο αν του βάλεις ένα καλό dac?
Καταρχάς, να διευκρινίσω ότι δεν το έχω κάνει (=δεν συνέδεσα πηγή απευθείας στο Lyngdorf), διότι όποια πηγή είχα, ήταν συνδεδεμένη σε προενισχυτή κι οι εξόδοι του προενισχυτή πήγαιναν στις εισόδους του Lyngdorf-ακριβώς επειδή το Lyngdorf δεν λειτουργεί ως προενισχυτής.

Η απάντηση στην ερώτησή σου, είναι ότι, ναι, δεν έχει σημασία, για το λόγο που εξήγησα πιο πάνω (επεξεργασία σήματος από το Lyngdorf πριν την έξοδο στους τελικούς).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Ας υποθέσουμε επίσης ότι ο εν λόγω ενδιαφερόμενος ουδεμία διάθεση έχει να αποδειχθεί εξυπνότερος των ιατρών ή, ακόμα χειρότερο, να τους βγάλει μ@λ@κες ότι αυτός με λιγότερα λ7 κατάφερε να επιτύχει εφάμιλλο ή ελαφρώς χειρότερο αποτέλεζμα από αυτό το οποίο κατάφεραν οι ίδιοι δαπανώντας έναν σκαζμό λ7. Βασικά ας υποθέσουμε ότι ουδεμία σύγκριση σετάπ επιδιώκει, παραδέχεται ανενδοίαστα και άνευ ζήλιας ή φθόνου ότι τα σετάπ των αγαπητών ιατρών είναι τα σωστότερα και τα καλύτερα. Να τα ΄χουν να τα χαίρονται!
Μην βάζετε σε αυτήν την συζήτηση σεταπ με τρίνοβ. Δεν είναι του παρόντος, και δεν τιθεται θέμα ανταγωνισμού.

Μιλάμε για συστήματα βασισμένα σε επεξεργαστές της τάξης των 1300-1700€.
 
  • Like
Reactions: PMC



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top