Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άρα, κάτι σαν αυτό που είπε και ο Κώστας ( κόλλημα των ηχείων στον μπροστινό τοίχο ), μετακίνηση της θέσης ακρόασης προς το κέντρο του δωματίου ( =απομάκρυνση απο τον πίσω τοίχο ) και η εξισορρόπηση πλευρικών ανακλάσεων, υποθέτω με παθητικά μέσα (=απορρόφηση ή διάχυση )..? Πλησιάζω με τα σχέδια που ανέβασα παραπάνω ή μπα;
Απορρόφηση πίσω από τα ηχεία για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο SBIR - οι ακυρώσεις του οποίου θα πρέπει να έχουν μετατοπιστεί σε ανώτερη ζώνη από τις πρώτες οκτάβες χάρη σε πλησίασμα των ηχείων προς το οπίσθιο σε αυτά τοίχωμα.Και κάτι τέτοιο κρίνεται σκόπιμο από τη στιγμή που διαχειριζόμαστε σφραγισμένες καμπίνες κι εφόσον δεν είναι εφικτή απόσταση ίση προς το ήμισυ του ύψους.

Προτιμότερη η διαχυτική φροντίδα για τα πλευρικά τοιχώματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.286
Το δικάναλο δεν είναι σφάλμα.
Έχει να κάνει και με το συνολικό κόστος και με τον χώρο.
Το δικάναλο για λόγους κόστους, είναι σφάλμα. Ασυζητητί. Μοιράζοντας το κόστος οποιονδήποτε 2 δορυφόρων σε 5, μπορώ να σου βγάλω καλύτερο αποτέλεσμα.

Λόγω δυνατοτήτων τοποθέτησης ή παντόφλας, αποδεκτό.

Φυσικά, το μέγεθος και ο αριθμός των σαμπ, είναι άσχετα με τον αριθμό των δορυφόρων. Τα σαμπ έχουν σχέση με τον όγκο του χώρου και τις απαιτούμενες στάθμες στις πρώτες οκτάβες. Φτιάξε σωστά τις πρώτες οκτάβες, και μετά βάλε όσους δορυφόρους θες, αδιάφορο το νούμερο των δορυφόρων.


258870_252165eea274269f54e7d93817ee46c7.jpg


Το σημείο toe in που έχεις στο σχέδιο να βρίσκεται πίσω από τη θέση ακρόασης, πρέπει να μεταφερθεί μπροστά από τη θέση ακρόασης.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.286
Το δικάναλο για λόγους κόστους, είναι σφάλμα. Ασυζητητί. Μοιράζοντας το κόστος οποιονδήποτε 2 δορυφόρων σε 5, μπορώ να σου βγάλω καλύτερο αποτέλεσμα.
Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι βεβαίως.
Άλλη μια αγορά δικαναλου εν έτει 2020, που πόση ζωή να έχει; Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πρέπει να μπει κι αυτή στις αγγελίες.

Ο πατροπαράδοτος τρόπος του συνεχιζόμενος σφάλματος θα συνεχιστεί, παρά τις συμβουλές μας.

Κάποιοι θα δώσουν τα λεφτά για Minidsp shd για δικάναλο, 1500€, και δε θα δώσουν τα ίδια λεφτά για ένα Ναντ πολυκάναλο, για ποιο λόγο; Για καλύτερα Ντακ; Μη χε... Αηδίες στον κύβο.

Συνεχίστε να σκέφτεστε με δικάναλη λογική, και θα συνεχίσουν να αθροίζονται τα σφάλματα του παρελθόντος. Μια από τα ίδια, αλλά με σαμπ τώρα. Νταξ, ένα ένα τα βήματα, μην ξεφύγουμε..


Οι λογικές ακρόασης καλύτερου Ντακ, είναι λογικές δικαναλου. Αυτά δε στέκουν σε μια immersive πραγματικότητα, ούτε καν σε μια σωστή χρήση σάμπ.

Συνεχίζετε να εκτιμάτε την πχιότητα των Ντακ που θα εντάξετε στο σύστημα περισσότερο από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά του σωστού στησίματος, και αυτό το λάθος θα το πληρώσετε ξανά και ξανά, μέχρι να μάθετε το μάθημα.

Αδυνατειτε να κατανοήσετε ότι με όλα τα λεφτά "καλά" Ντακ θα παίζει χειρότερα το πακέτο "ηχοσύστημα χώρος" από ότι με υποδεέστερα ντακ αλλά με σωστή ισοστάθμιση χώρου, με τοποθέτηση των σαμπ στις θέσεις που πρέπει να μπουν τα σαμπ κι όχι κάτω από τα κυρίως ηχεία, και με πλήρη διόρθωση της ένταξης των σαμπ στο πεδίο του χρόνου και της συχνότητας.

Δηλαδή, για να το πάω στο δια ταύτα, με ένα Ναντ και 2 σαμπ θα έχετε καλύτερο τελικό αποτέλεσμα από ότι με τα σούπερ Ντακ που θέλετε και τους μαγικούς προενισχυτές με τις γλυκές μεσαιες...

Αλλάξτε προτεραιότητες. Ξεφύγετε από τις πατροπαράδοτες τακτικές του δικάναλου και μπείτε στο πνεύμα του εν δυνάμει πολυκάναλου με ντιρακ και πολλαπλά σαμπ ως απόλυτες προτεραιότητες.

Ειδάλλως, συνεχίζει η σωρεία των σφαλμάτων, σε ίδια λογική με τις δοκιμές καλωδίων ρεύματος...
Δεν θέλω να σου χαλάσω τον ειρμό,αλλά εκείνος που αμφισβήτησε τη σκοπιμότητα επιπρόσθετου DAC-επεξεργαστή στη διαδρομή του σήματος ήταν ο φίλτατος...DF.Και το έκανε ανακατευόμενος σε...δικαναλικά χωράφια τα οποία έχει πλέον εγκαταλείψει - εκτός και αν αναβαθμίζει μυστικά κανένα δικαναλικό στο σαλόνι.

Δικαναλικοί προσοχή,μας παρακολουθεί ο...Μεγάλος (immersive...εξ ορισμού) Αδελφός. :lolsign:
Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
Δεν θέλουμε (πρώτο πληθυντικό εφόσον απευθύνεσαι σε δεύτερο) ν'αγοράσουμε εκ νέου,εφόσον μας βολεύουν όσα ήδη διαθέτουμε και είναι ήδη...ξοφλημένα - όπως το πάρει κανείς (κυριολεκτικώς ή...μεταφορικώς) αυτό το τελευταίον. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.286
αμφισβήτησε τη σκοπιμότητα επιπρόσθετου DAC-επεξεργαστή στη διαδρομή του σήματος
Καλά κάνει και την αμφισβητεί, όταν συμπεριλαμβάνεται όλο το φάσμα σε αυτήν, κι όχι μόνο ο κλάδος των σαμπ.

Ακόμα και η λύση Ναντ, εμπεριέχει ένα απλό minidsp για τον κλάδο των σαμπ, ώστε να ενσωματωθούν σωστά τα πολλαπλά σαμπ.

Και φυσικά αυτή η επιλογή δεν παίζει σωστά σε πολύ χαμηλές στάθμες ακρόασης, όπου το mini dsp δε βγάζει τίποτα, διότι δεν αρκεί η στάθμη εισόδου για δειγματοληψία. ;)

Δηλαδή, για να γίνω σαφής, σε πολύ χαμηλές στάθμες τα σαμπ θα έχουν φίμωση. Κι όμως, χρειάζονται και κει, στις πολύ χαμηλές στάθμες, και μάλιστα με σωστή ενσωμάτωση φίλτρου λαουντνες. Ε, δε γίνεται, δε παίζει. Θέλει εναλλακτική χρήση μόνο ενός σαμπ από την υπάρχουσα έξοδο του σαμπ πάνω στον Ναντ, για πολύ χαμηλές στάθμες, οπότε θα κάθονται απραγα τα υπόλοιπα σαμπ. Δηλαδή, μεσοβεζικη λύση.

Όπως ξαναειπα, η χωρίς καθόλου προβλήματα ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ με άριστη διόρθωση στο καθένα ξεχωριστά, θέλει ακριβές μηχανές, ντατασατ, μπριστον, φοκαλ, τρινοβ, γουιζντομ όντιο κλπ, ή ανεξάρτητες ολοκληρωμένες λύσεις όπως της genelec, που φυσικά δεν είναι σε χαμηλότερο κοστολογιο. Ομοίως της jbl.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Και φυσικά αυτή η επιλογή δεν παίζει σωστά σε πολύ χαμηλές στάθμες ακρόασης, όπου το mini dsp δε βγάζει τίποτα, διότι δεν αρκεί η στάθμη εισόδου για δειγματοληψία. ;)
...
Εδώ βρίσκεται η ουσιαστική συμβολή σε όσα διακυβεύονται.Με κάτι που είχε παραλειφθεί από τους υπολοίπους.Και χωρίς πενηντάρικον...Πού το βάζεις αυτό...
Είδες τι κάνει ο...διάλογος...;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
Κώστα μου ,εδώ χάνεις κάτι. Υπολογίζεις το αρχικό κόστος κτήσης και όχι τη σημερινή αξία μεταπώλησης ενός τυπικού δικάναλου συστήματος.
Εάν λοιπόν κάποιος ,όπως πχ η αφεντιά μου, αδυνατεί στην παρούσα φάση να σμπρώξει τον υπάρχοντα εξοπλισμό του και να συμπληρώσει ένα σεβαστό ποσό για ένα πολυκάναλο όπως αυτό που περιγράφεις παραπάνω ,μια λύση θα ήταν να διατηρήσει τον δικάναλο προενισχυτή του ,και να αντικαταστήσει σε πρώτη φάση τελικό και παθητικά ηχεία με ζεύγος ενεργών και δυο σαμπ ,ερχόμενος ουσιαστικά στο "μία η άλλη" από άποψη κόστους. Η κίνηση αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι στήνεις ένα επεκτάσιμο ,μη δεσμευτικό δικάναλο που θα αποτελέσει ένα μεταβατικό στάδιο προς το πολυκάναλο.
 

A

AKARL

Guest
Φυσικά.
Πες τον σύντροφο όμως να πλερώσει :roflmao: :roflmao:
Μη βγιάζεσαι, έχω κι άλλες ερωτήσεις... :wink:

Ας υποθέσουμε ότι κάποιο μέλος, όπως ο Νίκος που άνοιξε το θέμα, ή κάποιος .... περαστικός αναγνώστης αυτού του νήματος έχει ένα παλαιού τύπου σετάπ με προ, τελικό, παθητικά ηχεία και θέλει να χαρεί αυτά που συνταγογραφούν οι καλοί μας οι γιατροί, ήτοι βαθύ χαμηλό με σωστή ενσωμάτωση υποβαθύφωνης μονάδας και ισοστάθμιση με την εφαρμογή της προσήκουσας τάργκετ κερβ κατά τας γραφάς της ΑΕΣ και της ΕΜΠΟΥ.

Ας υποθέσουμε ότι ο εν λόγω ενδιαφερόμενος έχει ντακ χειρότερο του Ντιντιαρσί-24 ή καλύτερο ΑΛΛΑ ουδόλως τον απασχολεί η τυχόν υποβάθμιση πχοιότητας που θα επιφέρει το ντακ του Ντιντιαρσί-24 το οποίο, όμως, έχει ενσωματωμένο το Ντιράκ 2.

Ας υποθέσουμε επίσης ότι ο εν λόγω ενδιαφερόμενος γνωρίζει κάλλιστα και έχει συνειδητοποιήσει και εμπεδώσει πλήρως τις γνωστές πανανθρώπινες αρχές του ώντιο ότι: α) με π0ρδ3ς δε βάφονται αβγά, και β) ότι πλερώνεις παίρνεις.

Ας υποθέσουμε ότι ο εν λόγω ενδιαφερόμενος ουδέν πρόβλημα έχει να αντιληφθεί και να παραδεχθεί ότι η καλύτερη και σωστότερη λύση οικιακής μουσικής αναπαραγωγής σήμερα και, ίσως, και μελλοντικά να είναι το κάθε είδους σαράουντ ή ιμμέρσιβ σύστημα που θα επικρατεί ΟΜΩΣ είτε για οικονομικούς, είτε για χωροταξικούς, είτε για ψυχολογικούς (δεν έχουν όλοι την ίδια μαξιμαλιστική προδιάθεση, κάποιοι αρκούνται σε αυτό που απλά τους ικανοποιεί και δεν επιδιώκουν το μέγιστο που θα μπορούσαν να επιτύχουν), είτε για χίλιους μύριους λόγους ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ να επιδιώξει την άριστη λύση και, συνεπώς, θα ΠΡΕΠΕΙ να "αρκεστεί" στο παρωχημένο δικάναλο σετάπ του προκειμένου να ακούει μουσική.

Ας υποθέσουμε επίσης ότι ο εν λόγω ενδιαφερόμενος ουδεμία διάθεση έχει να αποδειχθεί εξυπνότερος των ιατρών ή, ακόμα χειρότερο, να τους βγάλει μ@λ@κες ότι αυτός με λιγότερα λ7 κατάφερε να επιτύχει εφάμιλλο ή ελαφρώς χειρότερο αποτέλεζμα από αυτό το οποίο κατάφεραν οι ίδιοι δαπανώντας έναν σκαζμό λ7. Βασικά ας υποθέσουμε ότι ουδεμία σύγκριση σετάπ επιδιώκει, παραδέχεται ανενδοίαστα και άνευ ζήλιας ή φθόνου ότι τα σετάπ των αγαπητών ιατρών είναι τα σωστότερα και τα καλύτερα. Να τα ΄χουν να τα χαίρονται!

Για αυτόν λοιπόν τον ενδιαφερόμενο (τονίζω ότι συντρέχουν όλες οι παραπάνω συνθήκες σωρευτικά) ο οποίος, ειρήσθω εν παρόδω δε νομίζω ότι αποτελεί μια σπανίζουσα περίπτωση στον χώρο του "χόμπυ μας", η ενσωμάτωση του Μινιντιεσπί Ντιντιαρσί-24 θεωρείς ότι θα έχει θετικό αποτέλεσμα, ουδέτερο ή αρνητικό;

Ας πω πρώτα τι θεωρώ εγώ: για περιπτώσεις ακροατών για τους οποίους συντρέχουν σωρευτικά οι ανωτέρω συνθήκες η προσθήκη του Μινιντιεσπί Ντιντιαρσί-24 θα έχει τη δυσμενή επίδραση που έχει αναφέρει ο Ντόκτορ Φούτης ΟΜΩΣ θα έχει τις εξής θετικές επιδράσεις σύμφωνα με την ίδια τη Μινιντιεσπί:

"the DDRC-24, the world’s smallest Dirac Live® hardware processor. Dirac Live®, the world’s premier room correction solution, is now available in an unbelievably compact hardware unit. Powered by a 400 MHz Analog Devices SHARC processor, the DDRC-24 retains the 4-channel output of its sister unit, the miniDSP 2x4 Hd, in order to allow applications like subwoofer integration or even 2-way loudspeakers together with Dirac Live® room correction in a single tiny hardware platform. The matrix mixer and crossover functionality is accessed and programmed with miniDSP’s easy-to-use interface software. An all in one unit with USB DAC + Dirac Live Room Correction + Speaker processing.

I/O capabilities get an upgrade too, with the addition of USB audio streaming up to 192 kHz and a TOSLINK digital input. The miniDSP DDRC-24 will find application in full-sized hifi and home theater systems, on desktops, in cars, in recording studios anywhere a compact, powerful room correction processor is needed."

Δηλαδή δυνατότητα για ενσωμάτωση υποβαθύφωνης μονάδας (1 ή 2) και πρέμιερ ρουμ κορρέκσιον Ντιράκ Λάιβ 2. Ένα πρόσθετο θετικό είναι ότι το υφιστάμενο σετάπ παραμένει εν λειτουργία χωρίς την ανάγκη εκποίησης σε εξευτελιστικές τιμές. Ξαναματαεπαναλαμβάνω ότι ναι εξακολουθεί να παραμένει ένα ξεπερασμένο και παρωχημένο σετάπ το οποίο απέχει έτη φωτός από τις λαμπρές ηχητικές επιδόσεις των σαράουντ και ιμμέρσιβ σετάπς (για να μη ξεχνιόμαστε).

Με την επιφύλαξη η Μινιντιεσπί να ψεύδεται στους ισχυριζμούς της θεωρώ ότι τα προτερήματα ξεπερνούν κατά πολύ το μειονέκτημα. Άρα λαμβάνοντας υπόψιν όλους τους περιορισμούς και τις κρατούσες συνθήκες που προαναφέρθηκαν το να απορριφθεί, ελαφρά τη καρδία, η συγκεκριμένη λύση (είτε μας αρέσει είτε όχι είναι η μόνη διαθέσιμη πραγματικά χαμηλού κόστους) είναι τουλάχιστον ... παράλογο.

Εσύ τι λες;
 
Last edited by a moderator:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Αν ακούσεις σωστό πολυκάναλο σαν του Dimifoot θα σε πιάσει κατάθλιψη.
Άστο αυτό.

Επειδή ακούω από minidspHD + Dirac το οποίο χρησιμοποιώ ως προενισχυτή και ενεργό κρος θα σου πω τα υπερ και τα κατά.

Στα κατά
ότι ΝΑΙ υπάρχουν πολύ καλύτερα ντακ και ΝΑΙ υπάρχουν εύκολα ακουστές διαφορές.
Διαφορές που κάνουν μπαμ σε μέτριες εντάσεις.

Στα υπέρ
και το έχω δηλώσει ευθαρσώς στους βλαμμένους Λάρισας ότι ανεξαρτήτου κόστους παραδοσιακού ( χωρίς ισοσταθμίσεις και σαμπ) δικάναλου σετ απ, στην έξοδο μετά την ακρόαση μπορείτε να κλάψετε ελεύθερα για τα λεφτά που πετάξατε.
Εκεί που θα πάμε σε στάθμες 80 - 85 db το minidsp θα παίζει και τα υπόλοιπα θα κάνουν φασαρία.
Αδιαφορώ για το πόσο τα πλήρωσαν.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Απορρόφηση πίσω από τα ηχεία για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο SBIR - οι ακυρώσεις του οποίου θα πρέπει να έχουν μετατοπιστεί σε ανώτερη ζώνη από τις πρώτες οκτάβες χάρη σε πλησίασμα των ηχείων προς το οπίσθιο σε αυτά τοίχωμα.Και κάτι τέτοιο κρίνεται σκόπιμο από τη στιγμή που διαχειριζόμαστε σφραγισμένες καμπίνες κι εφόσον δεν είναι εφικτή απόσταση ίση προς το ήμισυ του ύψους.

Προτιμότερη η διαχυτική φροντίδα για τα πλευρικά τοιχώματα.
Got it. Όπου ύψος, μιλάμε για το ύψος του χώρου, σωστά;

Το σημείο toe in που έχεις στο σχέδιο να βρίσκεται πίσω από τη θέση ακρόασης, πρέπει να μεταφερθεί μπροστά από τη θέση ακρόασης.
Δεν μου κάνει εντύπωση ( χωρίς να σε αμφισβητώ ), και ο BLUES έτσι το έχει και μας έκανε εντύπωση. Δεκτόν λοιπόν για τον επιπρόσθετο λόγο ότι το έχω ακούσει να λειτουργεί.

Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
Απάντησε ο AKARL πάνω σε αυτό. Είμαι στη κατηγορία αυτών που σέβονται και κατανοούν τί παίζει με τα πολυκάναλα, όσο - κυρίως πάνω στο θέμα μου - την ισοστάθμιση και πως ένα βήμα πίσω ( θεωρητικά, κατώτερης ποιότητας dac ) μπορεί να επιφέρει σημαντικές βελτιώσεις όχι επειδή είναι καλύτερος εξοπλισμός, αλλά επειδή επιτρέπει στο σύστημα να παίζει καλύτερα στον χώρο. Κάτι αντίθετο απο τη δική μου περίπτωση που ο εξοπλισμός είναι αρκετά καλός, αλλά ο χώρος μάπα, επομένως ακούω κάτι ψήγματα του εξοπλισμού και πολύ (χάλια) χώρο.
Το όποιο κόστος είχε το σύστημά μου, έχει διατεθεί, τέλος. Το πήρα. Αν κάνω να το πουλήσω, θα πρέπει να το σκοτώσω ( και να τρίβει τα χέρια του αυτός που θα τα πάρει ). Δεν συμφέρει και δεν θέλω. Ειδικά τώρα που τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τη τοποθέτηση των ηχείων και έχω πάρει μια καλύτερη μικρογραφία των δυνατοτήτων του. Αν με λίγο toe in και μετακίνηση των ηχείων έχω πάρει σημαντική βελτίωση σε ένα χώρο που δεν αρμόζει στο σύστημα, φαντάζομαι ότι όταν πάει σε ένα χώρο πιο συμβατό, θα "κελαηδήσει" σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις. Όταν με το καλό έρθει η ώρα της παρέμβασης στον (μελλοντικό) χώρο, εννοείται ότι θα βάλω τα κόστη κάτω και θα δω τί συμφέρει πιο πολύ, παθητική ή ενεργή αντιμετώπιση.
Για τρινόβ ή κάτι αυτής της κλάσης, δεν ξέρω. Όπως δεν ξέρω και για πολυκάναλο. Κακά τα ψέμματα, υπάρχουν ένα σωρό υποχρεώσεις ( και έρχονται και πολύ περισσότερες ), αλλά ακόμα και αν είχα-έχω τη δυνατότητα, δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο, για τις δικές μου απαιτήσεις. Δεν ξέρω δηλαδή αν είμαι σε θέση να εκτιμήσω τις δυνατότητες που θα μου παρέχει, δεν ξέρω αν τις χρειάζομαι καν. Μπορώ βέβαια να ακούσω ένα τέτοιο σύστημα και να μου λυθεί η απορία, αλλά προς το παρόν ξεκαθάρισα ποια είναι η "αναφορά" μου, ποιο είναι το αποτέλεσμα που αν το είχα, θα ήμουν ικανοποιημένος.


Ρε, μπας και έχει κανένας το minidsp HD στην Αθήνα, να το φέρει για δοκιμή? Κερνάω Τζόνι μπλακ και σουβλάκι. Η αλήθεια είναι ότι ΑΝ πήγαινα στη λύση του minidsp, όπως βλέπω τα σπεκς, μάλλον στο HD θα πήγαινα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Μοιράζοντας το κόστος οποιονδήποτε 2 δορυφόρων σε 5, μπορώ να σου βγάλω καλύτερο αποτέλεσμα.
Τα τυπικά δικάναλα συστήματα που έχετε όλοι σας, έχουν κάποιο κόστος.
Ακόμα και του λεανδρούκου, έχει κάποιο κόστος.

Στο ίδιο κοστολογιο, με ένα Ναντ και με 3-4 σαμπ, και με τουλάχιστον 5 δορυφόρους, φτιάχνω κλάσεις ανώτερο τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές κλάσεις πάνω. Χάος.
Αυτό με το ίδιο κοστολόγιο να το ξεχάσεις.... :p το ανώτερο είναι άλλο θέμα.

Το "λάθος" που μόνιμα γίνεται (στο θέμα κόστους) είναι η σύγκριση αγοράς νέου πολυκάναλου με δικάναλα που ήδη υπάρχουν και μάλιστα κάποιες φορές με δικάναλα στα οποία έχουν ξοδευτεί μεγάλα πόσα για ...βραχυκυκλωτήρες, στηρίγματα καλωδίων και καλώδια ρεύματος....

Όχι... αν είναι να κάνουμε σωστή σύγκριση, να την κάνουμε σκεφτόμενοι πως τώρα βγαίνουμε στο "παζάρι" για δικάναλο.

Ας στήσω λοιπόν ένα δικάναλο από την αρχή....
- 2 sub Presonus για να μην το ψάχνω και πολύ: 760 €
- 2 ηχεία Adam T7V" 400 € (για να μη βάλω τα jbl ή τα tanoy)
- 1 miniDSP DDRC24: 400 €
Χρειάζομαι κάτι άλλο; έχω 2 ψηφιακές εισόδους για υπολογιστή και CD, μια αναλογική μην τυχόν βάλω κανένα άλλο μπλιμπλίκι, έχω ισοστάθμιση dirac, bass management, τηλεκοντρόλ....

Κόστος: 1560 € !

Στο πολυκάναλο τώρα.... τα 2 sub θα τα πάρεις και συ. Οπότε για αρχή 760 € .
Μέχρι τα 1560 που ξόδεψα έχεις άλλα 800 για να αγοράσεις προενισχυτή, 5 ηχεία (πάρε και τα jbl με 100€ αν θες) και ίσως ένα miniDSP24...
Τι λές;;; φτάνουν;;;
 


Μηνύματα
632
Reaction score
575
Αν ακούσεις σωστό πολυκάναλο σαν του Dimifoot θα σε πιάσει κατάθλιψη.
Άστο αυτό.

Επειδή ακούω από minidspHD + Dirac το οποίο χρησιμοποιώ ως προενισχυτή και ενεργό κρος θα σου πω τα υπερ και τα κατά.

Στα κατά
ότι ΝΑΙ υπάρχουν πολύ καλύτερα ντακ και ΝΑΙ υπάρχουν εύκολα ακουστές διαφορές.
Διαφορές που κάνουν μπαμ σε μέτριες εντάσεις.


Στα υπέρ
και το έχω δηλώσει ευθαρσώς στους βλαμμένους Λάρισας ότι ανεξαρτήτου κόστους παραδοσιακού ( χωρίς ισοσταθμίσεις και σαμπ) δικάναλου σετ απ, στην έξοδο μετά την ακρόαση μπορείτε να κλάψετε ελεύθερα για τα λεφτά που πετάξατε.
Εκεί που θα πάμε σε στάθμες 80 - 85 db το minidsp θα παίζει και τα υπόλοιπα θα κάνουν φασαρία.
Αδιαφορώ για το πόσο τα πλήρωσαν.
Μια πρωτη γνωριμια που ειχα με το παραπανω σεταπ μου εδωσε κι εμενα το παραπανω συμπερασμα.

Το θεμα ειναι μηπως μπορει καποιος να κανει ισοσταθμιση χωρου με αλλο τροπο κρατωντας το dac και τον προ του και να παρει μονο τα οφέλη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Got it. Όπου ύψος, μιλάμε για το ύψος του χώρου, σωστά;
...
Ναι.Κι εφόσον μιλάμε για χαμηλές με παντοκατευθυντική διασπορά,ψάχνεσαι και ως προς τις αποστάσεις από τα πλευρικά τοιχώματα.Μην προχωρήσεις σε επόμενο στάδιο προτού να έχεις πετύχει είδωλο υπό μονοφωνικό σήμα κεντραρισμένο μεταξύ των δύο καναλιών.
Μια πρωτη γνωριμια που ειχα με το παραπανω σεταπ μου εδωσε κι εμενα το παραπανω συμπερασμα.

Το θεμα ειναι μηπως μπορει καποιος να κανει ισοσταθμιση χωρου με αλλο τροπο κρατωντας το dac και τον προ του και να παρει μονο τα οφέλη.
Εκτεταμένη παθητική ακουστική φροντίδα,μελετημένη τοποθέτηση χωρίς...φόβητρα,διαδοχικές μετρήσεις για πιστοποίηση απόκρισης,μείωση τονώσεων - ιδίως στις πρώτες οκτάβες - από ισοστάθμιση σε επίπεδο ψηφιακού αναπαραγωγού.Και μην αναμένουμε...υπερφυσικά φαινόμενα.:)
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Αν ακούσεις σωστό πολυκάναλο σαν του Dimifoot
Σίγουρα θα ευχαριστηθώ ακρόαση μουσικής σε επίπεδο που ενδεχομένως ουδέποτε έχω απολαύσει στο παρελθόν. :smile:

θα σε πιάσει κατάθλιψη.
Εδώ σφάλλεις δεδομένου ότι ... δεν έχω τέτοιου είδους σχέση με το "χόμπυ μας". :wink:

Επαναφέρω την ερώτησή μου για μια πιο ξεκάθαρη απάντησή σου:

Για αυτόν λοιπόν τον ενδιαφερόμενο (τονίζω ότι συντρέχουν όλες οι παραπάνω συνθήκες σωρευτικά) ο οποίος, ειρήσθω εν παρόδω δε νομίζω ότι αποτελεί μια σπανίζουσα περίπτωση στον χώρο του "χόμπυ μας", η ενσωμάτωση του Μινιντιεσπί Ντιντιαρσί-24 θεωρείς ότι θα έχει θετικό αποτέλεσμα, ουδέτερο ή αρνητικό;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Σίγουρα θα ευχαριστηθώ ακρόαση μουσικής σε επίπεδο που ενδεχομένως ουδέποτε έχω απολαύσει στο παρελθόν. :smile:



Εδώ σφάλλεις δεδομένου ότι ... δεν έχω τέτοιου είδους σχέση με το "χόμπυ μας". :wink:

Επαναφέρω την ερώτησή μου για μια πιο ξεκάθαρη απάντησή σου:

Για αυτόν λοιπόν τον ενδιαφερόμενο (τονίζω ότι συντρέχουν όλες οι παραπάνω συνθήκες σωρευτικά) ο οποίος, ειρήσθω εν παρόδω δε νομίζω ότι αποτελεί μια σπανίζουσα περίπτωση στον χώρο του "χόμπυ μας", η ενσωμάτωση του Μινιντιεσπί Ντιντιαρσί-24 θεωρείς ότι θα έχει θετικό αποτέλεσμα, ουδέτερο ή αρνητικό;
Μόνο Θετικό αλλά μην περιμένετε από ένα κουτάκι των 500€ να παίξει σαν των 1500€
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top