Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up



Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Άντε, παρ'το τραίνο και τσουφ τσουφ να'σου η μάζωξη των αμπασων.

Θα κάνετε κόμμα στο τέλος.
Μπα, θα τον πάρω να πάμε για μαζική αγορά subs, μπας και μας κάνουν καμιά καλή έκπτωση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
JBL-άκηδες ή πρισονάκηδες;

Here i want you.

Και τα επινεφρίδια βεβαίως, very interesting μου φαίνονται τα ~13 ιντσών αυτά ζώα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μπα, θα τον πάρω να πάμε για μαζική αγορά subs, μπας και μας κάνουν καμιά καλή έκπτωση!
πες την αλήθεια βρε στο γιατρό!!!:punish:
Για ..κούρεμα θα βρεθούνε να πάνε ντόκτορ.... απλά δε στο λέει για να μη ζηλέψεις!:biggrin::biggrin::biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μπα, ούτε καν. Αλλά ήθελα να το ακούσω λίγο, σαν δοκιμή. Το κακό υπάρχει στον χώρο, απλά το έβαλα για λίγο κάτω απο το χαλί.
Σκέπαζέ το καλά,να μην κρυώσει. :roflmao:
Άντε, πάρε τις μετρήσεις που σου λέει ο ντοκτορ κι ο bhutiaς, κάνε κι αυτά που σου λένε για ισοσταθμισεις και dspια, κι αφού τελειώσεις με αυτά, μετά θα έχεις οοοολο το χρόνο ν ασχοληθείς με τα πραγματικά ουσιώδη.... δηλαδή καλώδια κι αντικραδασμικα!!
Η πραγματική επιτηδειότητα δεν έγκειται στη στιχουργική διασκευή,αλλά στην επιλογή κομματιού με εναρμονισμένο χαρακτήρα...:sneaky:

Thread after thread
a donkey-willed man
opposes the rational comments
with nerve cause he can
But nobody's sure that he's joking
cause he speaks as if he's a tool
never giving a logical answer

But the tool in his home
hears the speakers playing lows
And the ears on his head
please the senses to the toes

Page after page
it seems to go cloud
The man with no sub
hears music playing perfectly loud
But they all like the chain reaction
with the fuss he appears to make
since they're all secretly jealous

How a tool in his house
sets the cables off the ground
the sweet spot far away
with the vinyl spinning 'round

And nobody seems to mention
his response must be off the wall

And he never shows any doubts
cute tools high on a hill
don't need subs going down
and no measurements at all
as long as vinyl's spinnin 'round,
oh oh oh, 'round 'round 'round 'round

He never gives doctors credit
treats them as parrots of Toole
there's no point to persuade him
That Dr.Toole on his ground
hears liquid mids he'll never know
And the writings in his book
spread fidelity all around.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άντε, παρ'το τραίνο και τσουφ τσουφ να'σου η μάζωξη των αμπασων.

Θα κάνετε κόμμα στο τέλος.
Για μπασσο οχι αλλα απο εικονα ειμαι βεβαιος οτι μπορει και να μην εχει ξανακουσει ετσι!Και ναι-μιλαμε για κουδουνακια φαντασματα πισω απο τον τοιχο στο διπλανο δωματιο και πιανο 10μ πισω,πανω σε ενα συννεφο!

Αν δεν εξαφανιστουν τα ηχεια δε μπορεις να μιλας για εικονα!
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άντε, παρ'το τραίνο και τσουφ τσουφ να'σου η μάζωξη των αμπασων.

Θα κάνετε κόμμα στο τέλος.
Για μπασσο οχι αλλα απο εικονα ειμαι βεβαιος οτι μπορει και να μην εχει ξανακουσει ετσι!Και ναι-μιλαμε για κουδουνακια φαντασματα πισω απο τον τοιχο στο διπλανο δωματιο και πιανο 10μ πισω,πανω σε ενα συννεφο!
Αυτα ονομάζονται και φασικά προβλήματα.
Λογικη η αποψη σου και ισχυει υπο περιπτωσεις.

Δεν το δεχομαι ομως αυτο για το σεταπ μου διοτι το συγκεκριμενο φαινομενο παρατηρειται μονο αν φροντιστει ο χωρος-χωρις να αλλαχτει κατι στην αλυσιδα.Ηταν αδυνατον να γινει ακουστο σε 3 διαφορετικα δωματια προτου φροντιστουν οι ανακλασεις. ;)

Και οπως παντα,εισαι ευπροσδεκτος να το ακουσεις και εσυ μολις με το καλο στησω τα ηχεια σωστα.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Μια χαρά εξαφανίζονται και μια χαρά εικόνα έχει το σύστημα, αλλά χρησιμοποιώντας τα ηχεία σαν ακουστικά ( όπως στη πρόσφατη φωτογραφία που ανέβασα ). Αλλά τουλάχιστον κατά τους χειμερινούς μήνες, παραδέχομαι ότι είναι αδύνατη, άντε πολύ δύσκολη αυτή η τοποθέτηση λόγω του χαλιού. Οπότε, καιρός να βρεθεί η λύση σε μια φυσιολογική τοποθέτηση των ηχείων.
Post automatically merged:

Σήμερα θα βάλω τα ηχεία στα δύο μέτρα μεταξύ τους ( 1.80 δεν γίνεται λόγω των επίπλων, φαντάζομαι δεν χαλάει η σούπα για είκοσι εκατοστά ) χωρίς τραπέζι και με θέση ακρόασης στα 1.25 μέτρα απο τον πίσω τοίχο και κολλητά τα ηχεία στον μπροστινό και στο ένα μέτρο απο τον πίσω τοίχο με τα ηχεία αντιστοίχως μπροστά ( για να είναι φάτσα με τα έπιπλα, καθώς μου φαίνεται λίγο φάουλ να έχω το αριστερό ηχείο εγκλωβισμένο σε μια εσοχή που σχηματίζεται απο τους τοίχους και το έπιπλο και το τελευταίο να βρίσκεται είκοσι εκατοστά περίπου απο τη μπάφλα του ηχείου, αν θυμάμαι καλά ).
Οι μετρήσεις θα δείξουν.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια χαρά εξαφανίζονται και μια χαρά εικόνα έχει το σύστημα, αλλά χρησιμοποιώντας τα ηχεία σαν ακουστικά ( όπως στη πρόσφατη φωτογραφία που ανέβασα ). Αλλά τουλάχιστον κατά τους χειμερινούς μήνες, παραδέχομαι ότι είναι αδύνατη, άντε πολύ δύσκολη αυτή η τοποθέτηση λόγω του χαλιού. Οπότε, καιρός να βρεθεί η λύση σε μια φυσιολογική τοποθέτηση των ηχείων.
Post automatically merged:

Σήμερα θα βάλω τα ηχεία στα δύο μέτρα μεταξύ τους ( 1.80 δεν γίνεται λόγω των επίπλων, φαντάζομαι δεν χαλάει η σούπα για είκοσι εκατοστά ) χωρίς τραπέζι και με θέση ακρόασης στα 1.25 μέτρα απο τον πίσω τοίχο και κολλητά τα ηχεία στον μπροστινό και στο ένα μέτρο απο τον πίσω τοίχο με τα ηχεία αντιστοίχως μπροστά ( για να είναι φάτσα με τα έπιπλα, καθώς μου φαίνεται λίγο φάουλ να έχω το αριστερό ηχείο εγκλωβισμένο σε μια εσοχή που σχηματίζεται απο τους τοίχους και το έπιπλο και το τελευταίο να βρίσκεται είκοσι εκατοστά περίπου απο τη μπάφλα του ηχείου, αν θυμάμαι καλά ).
Οι μετρήσεις θα δείξουν.
Δοκιμασε και στα 90 εκ. που σου ειπα.
 




Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Δοκιμασε και στα 90 εκ. που σου ειπα.
Έχω δοκιμάσει, για την ακρίβεια εκεί άκουγα πριν κάνω το πείραμα "near field" όπως το χαρακτηρίζω. Ήταν η μέση λύση ανάμεσα στη πρόταση του Κώστα για κόλλημα στον τοίχο χωρίς ισοστάθμιση και της ακραίας λύσης του "near field" που είχα πάρει σαν αποτέλεσμα απο τον υπολογιστή του Cardas, αλλά δεν τολμούσα να πράξω. Είναι στα σχέδιά μου να μετρήσω και εκεί ( στα 90 εκατοστά ), αλλά η λύση του κολλήματος έχει τα οφέλη της χαμηλά ( ειδικά με το συμμάζεμα του φίλτρου στις μεσαίες, όσο λάθος κι αν είναι με το τρόπο αυτό ).
Αν δηλαδή συμμαζευτούν οι επιρροές του μπροστινού τοίχου στις μεσαίες, δεν τη βρίσκω άσχημη τη τοποθέτηση κοντά στον τοίχο ( αν όχι κολλητά ).
Αλλά σήμερα πιο πολύ με ενδιαφέρει να ακούσω και να μετρήσω κολλητά στον μπροστινό τοίχο, θέση ακρόασης μακριά απο τον πίσω και με σωστό τρίγωνο.

Άσχιετο: Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει μικρόφωνο κολλητά στον τοίχο για να μετρήσει τί "σκάει" στον τοίχο και αντανακλάται; Έχει νόημα;
Post automatically merged:

Δηλαδή, υπάρχει τρόπος να μετρήσω σε κάθε "χτυπητό" σημείο ανάκλασης, τί έχω να αντιμετωπίσω;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχω δοκιμάσει, για την ακρίβεια εκεί άκουγα πριν κάνω το πείραμα "near field" όπως το χαρακτηρίζω. Ήταν η μέση λύση ανάμεσα στη πρόταση του Κώστα για κόλλημα στον τοίχο χωρίς ισοστάθμιση και της ακραίας λύσης του "near field" που είχα πάρει σαν αποτέλεσμα απο τον υπολογιστή του Cardas, αλλά δεν τολμούσα να πράξω. Είναι στα σχέδιά μου να μετρήσω και εκεί ( στα 90 εκατοστά ), αλλά η λύση του κολλήματος έχει τα οφέλη της χαμηλά ( ειδικά με το συμμάζεμα του φίλτρου στις μεσαίες, όσο λάθος κι αν είναι με το τρόπο αυτό ).
Αν δηλαδή συμμαζευτούν οι επιρροές του μπροστινού τοίχου στις μεσαίες, δεν τη βρίσκω άσχημη τη τοποθέτηση κοντά στον τοίχο ( αν όχι κολλητά ).
Αλλά σήμερα πιο πολύ με ενδιαφέρει να ακούσω και να μετρήσω κολλητά στον μπροστινό τοίχο, θέση ακρόασης μακριά απο τον πίσω και με σωστό τρίγωνο.

Άσχιετο: Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει μικρόφωνο κολλητά στον τοίχο για να μετρήσει τί "σκάει" στον τοίχο και αντανακλάται; Έχει νόημα;
Post automatically merged:

Δηλαδή, υπάρχει τρόπος να μετρήσω σε κάθε "χτυπητό" σημείο ανάκλασης, τί έχω να αντιμετωπίσω;
Η μεθοδος του Καρδα δεν ειναι αλαθητη.Εξιταρει φουλ τους 3ους ιδιορυθμους του χωρου και χανεις το gain των πολυ χαμηλων συχνοτητων.

Δε θα εχει νοημα αυτο που λες αλλα δοκιμασε με τη γεννητρια και το οφωνο στο χερι μετακινουμενος να βλεπεις πως αλλαζει το φασμα των χαμηλων.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Η μεθοδος του Καρδα δεν ειναι αλαθητη.Εξιταρει φουλ τους 3ους ιδιορυθμους του χωρου και χανεις το gain των πολυ χαμηλων συχνοτητων.

Δε θα εχει νοημα αυτο που λες αλλα δοκιμασε με τη γεννητρια και το οφωνο στο χερι μετακινουμενος να βλεπεις πως αλλαζει το φασμα των χαμηλων.
Με απασχολεί το μετά. Δηλαδή, ωραία, βρίσκω την ιδανική θέση με τις όποιες υποχωρήσεις. Αναπόφευκτα, θα πρέπει να προχωρήσω σε απορρόφηση σε κάποια σημεία. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τί έχω να αντιμετωπίσω ώστε να μπορέσω να αποφασίσω τί υλικά θα χρησιμοποιήσω. Πιο στοχευμένα δηλαδή. Όσο εφικτό είναι αυτό σε κατάσταση "diy".
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top