Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Αφού δεν το έκανε αυτός το κάνω εγώ :D, πάμε.....
(Νίκο ξεκινάς με παρουσίαση του συστήματος, του χώρου και βλέπουμε.) :party:
 





Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι εστί "τσουτσουρώσει"?
Άαααντε να ξεκινήσω, μιας που σας έχω πρήξει με τις απορίες μου.
Τη τρέχουσα περιόδο το έχω ρίξει στα ψηφιακά αρχεία, τόσο λόγω πρακτικότητας όσο και για τους λόγους που εξηγώ στο σκέλος των υπολοίπων πηγών. Ξεκινώντας λοιπόν απο τη κύρια ψηφιακή μου πηγή, αποτελείται απο ένα υπολογιστή intel nuc με i3 επεξεργαστή και 16Gb ram, usb interface Gustard U12 που αναλαμβάνει να δώσει ψηφιακό σήμα στο dac της Musical Fidelity X24K μέσω του usb καλωδίου Furutech GT2. Προενισχυτής είναι ο Musical Fidelity F25 και τροφοδοτεί με άπλετο τσαμπουκαλεμένο σήμα τον τελικό Bryston 4BST μέσω του interconnect KS1016 της Kimber. Ο τελικός με τη σειρά του πηγαίνει στρατιωτικό περίπατο τα πολυαγαπημένα μου ηχεία Monitor Audio 705 PMC μέσω των καλωδίων 8TC της Kimber. Καλώδιο απο το dac στον προενισχυτή το Hero της Kimber. Οι υπόλοιπες πηγές ( σε λίγες μέρες θα ειναι πίσω το transport ) είναι το transport Discmagic 1 της Cambridge audio ( άρχισε να πηδάει και θέλω να του αλλάξω μηχανισμό laser ) και απο "πικάπ" έχουμε το λάφυρο απο το ρακ του πατέρα μου, Ariston RD11S με βραχίονα ADC LMF1 και κεφαλή Shure V15 Type IV που συνήθως χρησιμοποιούσα στο ένα γραμμάριο δύναμης ανάγνωσης. Phono stage δεν χρειάστηκε να πάρω καθώς έχει ο προενισχυτής και φημίζεται γι'αυτό απο όσο γνωρίζω. Ομολογώ ότι το πικάπ μου λείπει λίγο, αλλά πρέπει να το πάω για ένα τυπικό τεχνικό έλεγχο - συντήρηση και παράλληλα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμα μέχρι να φτιάξω ένα ρακ με τον κατάλληλο χώρο και γι'αυτό. Το σύστημα τροφοδοτείται με αποκλειστική γραμμή.
Στον χώρο τώρα, πονεμένη ιστορία. Μικρός, εξαιρετικά μικρός γι'αυτό το σύστημα. Δεν έχω τις ακριβείς διαστάσεις, αλλά είναι μεταξύ 11 και 12 τετραγωνικών. Και επειδή εξυπηρετεί τις ανάγκες ενός σαλονιού, αυτό καθιστά ακόμη πιο δύσκολα τα πειράματα και δικαιολογημένα η παντοφλοκρατούσα θα δυσανασχετούσε αν έβγαζα πολύ έξω τα ηχεία. Τώρα βρίσκονται 26 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο και 50 εκατοστά απο τους πλαϊνούς, στα 1.8m μεταξύ τους. Με αυτό το τρόπο διασφαλίζεται τουλάχιστον το ισοσκελές τρίγωνο με 1.8m απόσταση του κάθε tweeter απο το σημείο που κάθομαι. Στο κέντρο του σαλονιού λοιπόν βρισκόταν το γνωστό coffee table που αποδείχτηκε ότι έκανε σοβαρη ζημιά στην ακουστική και μόλις πήγε προσωρινά στη πίσω αριστερή γωνία του δωματίου, "ξεκλείδωσε" ο χώρος. Και αν παρατηρήσατε ότι χαζοχάρηκα με αυτή την αλλαγή, ισχύει. Γνώριζα μεν κάποια πράγματα για τη σπουδαιότητα του χώρου, αλλά ομολογώ ότι δεν περίμενα ότι θα καταλάβαινα ακόμα και τη παρουσία του laptop στον χώρο. Όπως έχω πει και στο άλλο θέμα, τώρα μένει να βρω τις καλύτερες δυνατές παρεμβάσεις για να τον κάνω hifi friendly χωρίς να βγω απ'έξω. Ο χώρος αναμένεται να αλλάξει, αλλά όχι στους προσεχείς μήνες, επομένως θα πρέπει να γίνουν τα τουίκς για να στρώσει κάπως. Πριν τις συμβουλές του Κώστα, πίστευα ότι θα ήταν πεταμένα λεφτά μια υποτυπώδης περιποίηση του χώρου ειδικά λόγω της βραχυπρόθεσμης παραμονής σε αυτό το σπίτι, αλλά απο την άλλη, το πιο πιθανό είναι να "επένδυα" το budget του hifi σε λάθος κατεύθυνση.
Φωτογραφίες σύντομα, γιατί αφενός σήμερα που πήγε η παντοφλοκρατούσα στη μαμά της ( όχι μόνιμα, ευτυχώς ) βρήκα ευκαιρία να παίξω με τα καλώδιά μου και στο χαλί αυτή τη στιγμή βλέπω μπανάνες ( κονέκτορες βρε ), πολύμετρο και μερικά κατσαβίδια, οπότε είναι μπάχαλο η κατάσταση ( πάνω που άρχισα να μαζεύω, μου έσκασε τη ρουκέτα ο aerinos για τη παρουσίαση ).
Έχω όμως εύκαιρη μια φωτογραφία απο τα λατρεμένα οπίσθια του τελικού μου, την οποία και επισυνάπτω:
 

Attachments



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο προ που έχεις βγάζει xlr?
Αμέ! Τη περίοδο που αγόρασα το 1016 μπορούσα να έπαιρνα και το 1116, αλλά επειδή τότε νόμιζα ότι ήταν σκληρός ο ήχος του προενισχυτή, πήρα την rca έκδοση για συνεργασία με άλλο μηχάνημα. Βλακεία. Ο προενισχυτής κελαηδάει.
[DOUBLEPOST=1557526455][/DOUBLEPOST]Ήμουν δηλαδή ένα κλικ πριν τον έστελνα. Για ένα φεγγάρι πήγε στο εξοχικό, αλλά επανήλθε και τελικά θα παραμείνει.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το Gustard U12 τι ακριβώς εξυπηρετεί;;;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το Gustard U12 τι ακριβώς εξυπηρετεί;;;
Είναι κάτι παρόμοιο με τα hiface. Συνδέεται στον υπολογιστή ( κάτι σαν υποκατάστατο κάρτας ήχου ) μέσω usb και παρέχει ψηφιακό σήμα ( εγώ χρησιμοποιώ ομοαξονικό καλώδιο ) στο dac.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αμέ! Τη περίοδο που αγόρασα το 1016 μπορούσα να έπαιρνα και το 1116, αλλά επειδή τότε νόμιζα ότι ήταν σκληρός ο ήχος του προενισχυτή, πήρα την rca έκδοση για συνεργασία με άλλο μηχάνημα. Βλακεία. Ο προενισχυτής κελαηδάει.
[DOUBLEPOST=1557526455][/DOUBLEPOST]Ήμουν δηλαδή ένα κλικ πριν τον έστελνα. Για ένα φεγγάρι πήγε στο εξοχικό, αλλά επανήλθε και τελικά θα παραμείνει.
Ωραία!!
Αφού βγάζει κούμπωσε τον από εκεί με τον bryston!!
Για τον χώρο και τις αποστάσεις θα φας "ξύλο" από τους άλλους... Εγώ δεν λέω τίποτα άλλο:D:D
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωραία!!
Αφού βγάζει κούμπωσε τον από εκεί με τον bryston!!
Για τον χώρο και τις αποστάσεις θα φας "ξύλο" από τους άλλους... Εγώ δεν λέω τίποτα άλλο:D:D
Για αρχή θα αγοράσω λίγο mogami για να φτιάξω ένα Balanced καλώδιο. Απο τη μία σκέφτομαι ότι το ks1016 είναι ένα φανταστικό καλώδιο, απο την άλλη μιλάμε για balanced σύνδεση. Θα το δοκιμάσω για τη τιμή των όπλων.
Όσο για το ξύλο, ευπρόσδεκτο..!!
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για αρχή θα αγοράσω λίγο mogami για να φτιάξω ένα Balanced καλώδιο. Απο τη μία σκέφτομαι ότι το ks1016 είναι ένα φανταστικό καλώδιο, απο την άλλη μιλάμε για balanced σύνδεση. Θα το δοκιμάσω για τη τιμή των όπλων.
Όσο για το ξύλο, ευπρόσδεκτο..!!
Να το δοκιμάσεις φίλε!
Και θα με θυμηθείς. 'Εχουν περάσει καλώδια από εδώ και αν έχουν περάσει το τελευταίο δίμηνο.
balanced και τα μυαλά στα κάγκελα!!:drinks:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωχ
το νου σου :lolsign:
Πάω στο ψυγείο να πάρω και το νουνού μου για παν ενδεχόμενο!

Να το δοκιμάσεις φίλε!
Και θα με θυμηθείς. 'Εχουν περάσει καλώδια από εδώ και αν έχουν περάσει το τελευταίο δίμηνο.
balanced και τα μυαλά στα κάγκελα!!:drinks:
Τα είχα ακούσει και με το ks1110 της kimber και εκεί τη πάτησα. Για την ακρίβεια, άκουσα ks1010 με ks1110 ( δανεικά ). Και ενώ ψήθηκα για το 1110, λίγο που σκέφτηκα τη συμβατότητα με μηχανήματα που δεν διαθέτουν xlr, λίγο που μου έκατσε καλή αγορά του 1016, πήρα το 1016.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Είναι κάτι παρόμοιο με τα hiface. Συνδέεται στον υπολογιστή ( κάτι σαν υποκατάστατο κάρτας ήχου ) μέσω usb και παρέχει ψηφιακό σήμα ( εγώ χρησιμοποιώ ομοαξονικό καλώδιο ) στο dac.
Ποιο ομοαξονικό; :rolleyes:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια φωτογραφία απο το σύστημα. Τα δύο κάτω κομμάτια του σύνθετου θα φύγουν και τη θέση τους θα πάρει το ρακ που έχω στα σκαριά ( άρα θα αποκτήσουν και λίγο ελεύθερο χώρο τα ηχεία προς το κέντρο. Το κάτω δεξί ντουλάπι έχει τους λίγους αγαπημένους μου δίσκους βινυλίου, ακόμα και σ'αυτό πάω σχεδόν απο την αρχή μιας που ανακάλυψα επιτέλους ποια είδη μου αρέσουν ). Στόχος ειναι να δώσω λίγο χώρο και απο επάνω με τροποποίηση των ντουλαπιών ( σκέφτομαι τις εναλλακτικές ).
[DOUBLEPOST=1557528455][/DOUBLEPOST]
Ποιο ομοαξονικό; :rolleyes:
Εκεί δεν έχω χώσει χρήμα. Choseal κινεζάκι. Σε σχέση με το van den hul the first ultimate mk2 που η vdh πουλάει και ως ομοαξινικό, δεν είδα δραματικές διαφορές. Παίζει και να κινούμαι στα όρια του placebo. Άρα, άφησα το κινεζάκι και έκλεισα πώληση του vdh ( που δεν ταιριάζει με τίποτα στο σύστημα, μα με τίποτα ).
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
αν έβγαζα πολύ έξω τα ηχεία. Τώρα βρίσκονται 26 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο
Για αρχή, κάνε τα 26, 6.
Στα 6, βάλε λίγη ηχοαπορρόφηση, δε θα φαίνεται καθόλου, κρυφή, μόνο εσύ θα γνωρίζεις την ύπαρξή της. Να ρίξει λίγο τα μεσαία, το κέρδος που θα προκύψει.
Όχι ότι είναι άσχημα τα 26, απλώς είναι καλύτερα τα 6 από τα 26.

Φωτογραφίες. Ολ οβερ.

Έχει πολύ πλάκα που στην αναφορά σου στο σύστημα, περιγράφεις τις καλωδιώσεις. Για μένα θα ήταν πιο σημαντική η περιγραφή του χρώματος από τις κάλτσες που φοράς, της σύνθεσης των εσωρούχων σου και του μεγέθους της παντόφλας της συζύγου...

Επί της ουσίας, σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ποιοι τοίχοι, ή ποια τμήματα τοίχων είναι από μπετό, ποια από τούβλο και που υπάρχουν γυψοσανίδες...

ΥΓ. Τα ηχεία δε βλέπω να έχουν κλίση, και το χαλί δε βλέπω λόγο να υπάρχει εκεί...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αντίθετα, με το gustard για παράδειγμα, ακόμα και όταν το έβγαλα απο το κουτί του άκουσα σημαντικά διαφορετικό ήχο ( και εκεί έπεσα με τα μούρτα στο άυλο ).
[DOUBLEPOST=1557528633][/DOUBLEPOST]
Για αρχή, κάνε τα 26, 6.
Στα 6, βάλε λίγη ηχοαπορρόφηση, δε θα φαίνεται καθόλου, κρυφή, μόνο εσύ θα γνωρίζεις την ύπαρξή της. Να ρίξει λίγο τα μεσαία, το κέρδος που θα προκύψει.
Όχι ότι είναι άσχημα τα 26, απλώς είναι καλύτερα τα 6 από τα 26.

Φωτογραφίες. Ολ οβερ.

Έχει πολύ πλάκα που στην αναφορά σου στο σύστημα, περιγράφεις τις καλωδιώσεις. Για μένα θα ήταν πιο σημαντική η περιγραφή του χρώματος από τις κάλτσες που φοράς, της σύνθεσης των εσωρούχων σου και του μεγέθους της παντόφλας της συζύγου...

Επί της ουσίας, σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ποιοι τοίχοι, ή ποια τμήματα τοίχων είναι από μπετό, ποια από τούβλο και που υπάρχουν γυψοσανίδες...
Μείωση της απόστασης απο τον πίσω τοίχο δηλαδή;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top