Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε αυτόν τον χώρο είναι που διαπίστωσες με σιγουριά πως τα Kimber 8TC χρειάζονται οπωσδήποτε



προκειμένου να βγάλουν τις αρετές τους ,που είναι



:whistling::whistling::whistling:
:biggrin::biggrin::biggrin:
:tongue::tongue::tongue:
Μου αρέσει πιο πολύ ο χαρακτήρας τους έναντι των Audioquest που είναι σαφώς πιο εντυπωσιακά στην αρχή, αλλά είναι πολύ γλυκός ο ήχος τους για τα γούστα μου τελικά. Δηλαδή, όσο φέρνω τα ηχεία στην - όσο το δυνατόν - πιο σωστή θέση, τόσο κερδίζουν έδαφος τα 8TC, πάντα σύμφωνα με τα δικά μου γούστα. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να τα συγκρίνω με mogami κλπ γιατί δεν προτίθεμαι να αγοράσω καλώδια ( τουλάχιστον προς το παρόν ). Καλώς ή κακώς έχω τα 8TC, με ικανοποιούν και στο μέλλον βλέπουμε.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι επανέφερα τους βραχυκυκλωτήρες του ηχείου καθώς με τα τωρινά δεδομένα, αυτή η εκδοχή κάθεται καλύτερα στα αυτιά μου.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Εννοεί ότι στον χώρο που περιγράφεις, με τους περιορισμούς του κτλ, το συμπέρασμα που έβγαλες για τα καλώδια οφείλεται σε τυχαίο φαινόμενο. :)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Απο μόνος μου έχω αναφερθεί στην εσφαλμένη επιλογή ή τουλάχιστον στα εσφαλμένα ή εν πάση περιπτώσει όχι αξιόπιστα κριτήρια. Γνωρίζω πολύ καλά ( πια ) ότι δεν άκουγα ( και δεν ακούω ) τις δυνατότητες του συστήματός μου και το διαπιστώνω κάθε φορά που κάνω ένα μικρό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Απο την άλλη όμως, καλώς ή κακώς τα έχω. Το 8TC το έχω προς πώληση μεν, χωρίς να καίγομαι να το σπρώξω, έχω αφήσει την αγγελία να κάθεται. Υποψιάζομαι ότι όταν το σύστημα παίξει όπως μπορεί ( σε άλλο χώρο προφανώς, στο budget του οποίου βάζω και μια υποτυπώδη - ίσως και παραπάνω - περιποίηση πια ), προφανώς θα κουρελιάζει την απόδοση που έχει τώρα ακόμα και με τα 8TC.
Ο ίδιος έχω παραδεχτεί ότι οι διαφορές που άκουσα και με βάση τις οποίες αγόρασα τα 8TC στο συγκεκριμένο χώρο είναι μικρότερης έκτασης έναντι αυτών που αποκόμισα απο τον πειραματισμό με τη τοποθέτηση των ηχείων ( και μετακίνηση αντικειμένων στον χώρο ), αλλά δεν παύει να εμφανίζει λεπτομέρειες που αντιλαμβάνομαι ως κάτι που περιμένει να φανερωθεί. Αν έχω το 8TC μέχρι τότε, θα είμαι σε θέση να κρίνω έχοντας τα σωστά κριτήρια. Αν όχι, θα παίξω κι εγώ με mogami. :p

Καλύτερα τώρα;
 




Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Στο νέο χώρο που θα πας ,οταν πας με το καλό άσε το σαλόνι ήσυχο.
Βρες ένα δωμάτιο όσο μπορείς μεγαλύτερο και απαίτησε εκεί μέσα να κάνεις ότι θες οπότε θες όσο θες .
Πες ότι θα το βάψεις μαύρο κ δεν σηκώνεις κουβέντα .
Πες ότι θα τρέχουν καλώδια στην μέση του δωματίου κ δεν θα σε απασχολεί .
Έπιασες το νόημα ;;;
Θα κάνεις ότι θες εκεί μέσα ,το κατάλαβες ;;;;
Μεγαλύτερη αναβάθμιση δεν μπορείς να κάνεις από αυτό στο σύστημα σου .
Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος σου από εδώ και πέρα .
Από τώρα ξεκινά να ηχομονωνεις το νέο σου χώρο στην οικοδομή .
Το κατάλαβες ;;;
 

A

AKARL

Guest
Στο νέο χώρο που θα πας ,οταν πας με το καλό άσε το σαλόνι ήσυχο.
Βρες ένα δωμάτιο όσο μπορείς μεγαλύτερο και απαίτησε με άγριο και αποφασιστικό τρόπο εκεί μέσα να κάνεις ότι θες οπότε θες όσο θες .
Πες ότι θα το βάψεις μαύρο κ δεν σηκώνεις κουβέντα .
Πες ότι θα τρέχουν καλώδια στην μέση του δωματίου κ δεν θα σε απασχολεί αλλά θα γουστάρεις κιόλας.
Έπιασες το νόημα ;;;
Θα κάνεις ότι θες εκεί μέσα ,το κατάλαβες ;;;;
Το κατάλαβες ;;;
Και μετά ... :whistling:









































1570700894845.png



1570700914939.png



1570700936793.png


:rofl::rofl::rofl:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο νέο χώρο που θα πας ,οταν πας με το καλό άσε το σαλόνι ήσυχο.
Βρες ένα δωμάτιο όσο μπορείς μεγαλύτερο και απαίτησε εκεί μέσα να κάνεις ότι θες οπότε θες όσο θες .
Πες ότι θα το βάψεις μαύρο κ δεν σηκώνεις κουβέντα .
Πες ότι θα τρέχουν καλώδια στην μέση του δωματίου κ δεν θα σε απασχολεί .
Έπιασες το νόημα ;;;
Θα κάνεις ότι θες εκεί μέσα ,το κατάλαβες ;;;;
Μεγαλύτερη αναβάθμιση δεν μπορείς να κάνεις από αυτό στο σύστημα σου .
Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος σου από εδώ και πέρα .
Από τώρα ξεκινά να ηχομονωνεις το νέο σου χώρο στην οικοδομή .
Το κατάλαβες ;;;
Πέραν της πλάκας με τη χρήση του όρου "παντοφλοκρατούσα", κατανοώ ότι ένας κοινόχρηστος χώρος υπόκειται σε περιορισμούς καθώς δεν είναι υποχρεωμένα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας να ακούνε όποτε μου τη βαράει να ξεδώσω. Απο την άλλη όμως, δεν παρέχεται η δυνατότητα dedicated room, οπότε θα ακολουθήσω τη πεπατημένη με το μοναδικό αβαντάζ του να μπορεί να γίνει μελέτη στον χώρο ( σε πρώτο επίπεδο χωροταξικά και εν συνεχία / σε συνδυασμό με , μέχρι ενός βαθμού και ακουστικά ) συν το ότι όντας σχεδόν οικοδομή, παρέχεται η δυνατότητα να ορίσω απο που θα περνάνε τα καλώδια για να μη γίνεται ο γνωστός κακός χαμός συν βέβαια το γεγονός ότι το ο χώρος αρκετά μεγάλος για να παίξουν τα 705 χωρίς να είναι τεράστιος ώστε να μη λειτουργήσουν. Αλλά φωτογραφίες απο εκείνο το χώρο σε περίπου μια διετία. Τώρα τί κάνουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κόλλησε τα ηχεία στον μπροστά τοίχο, και απομάκρυνε την θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο.

Μην ξανακουσω να μιλάς για καλώδια... Έλεος κάπου.

Στον πλαϊνό τοίχο δίπλα στο ηχείο, χρειάζεται απορροφητικό υλικό για την πρώτη ανάκλαση.

Πίσω από το ηχείο και ανάμεσα σε αυτό και στον τοίχο, χρειάζεται απορρόφηση για τα μεσαία.


Το τι κάνεις με τα δίχαλα και τους βραχυκυκλωτήρες και αλλαγές ντακ, δε θέλουμε να το γνωρίζουμε.

Νόημα έχει να εντάξεις ισοστάθμιση ντιρακ στο στέρεο, και σαμπ.
Και κεντρικό.
Και πλαϊνά.

Τα υπόλοιπα είναι ανόητα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κόλλησε τα ηχεία στον μπροστά τοίχο, και απομάκρυνε την θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο.

Στον πλαϊνό τοίχο δίπλα στο ηχείο, χρειάζεται απορροφητικό υλικό για την πρώτη ανάκλαση.
Για να το λες προφανώς κάτι θα ξέρεις, αλλά λύσε μου την απορία που μπορεί να είναι και άστοχη:
Το αριστερό ηχείο έχει τοίχο δίπλα του, οκ κατανοώ την ανάγκη για απορρόφηση. Ως προς το δεξί ηχείο που είτε έχει το κενό προς το υπόλοιπο σπίτι, είτε το τζάμι της πόρτας, τί γίνεται; Δηλαδή, η απορρόφηση στην αριστερή πλευρά μπορεί να εξισώσει τη κατάσταση που επικρατεί στη δεξιά πλευρά ( προφανώς, με ανοιχτή πόρτα );

Πίσω από το ηχείο και ανάμεσα σε αυτό και στον τοίχο, χρειάζεται απορρόφηση για τα μεσαία.
Αυτή τη πληροφορία την έχω κρατημένη, οκ.


Μην ξανακουσω να μιλάς για καλώδια... Έλεος κάπου.
Το τι κάνεις με τα δίχαλα και τους βραχυκυκλωτήρες και αλλαγές ντακ, δε θέλουμε να το γνωρίζουμε.
Καλά, δεν είναι ότι τα θεοποιώ όπως παλιά. Μπορεί να φαίνεται έτσι, αλλά ευκαιρία να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρθηκα στα XLO ως προς το χαρακτηριστικό του νέου τύπου διασύνδεσης ( XLR ) που ίσως να μη με τρελαίνει και τόσο πολύ τελικά. Τώρα, σχετικά με το καλώδιο ηχείων και δίχαλα, αφού ερωτήθην, έπρεπε να απαντήσω. Τα μάτια ενός έμπειρου ή/και παρατηρητικού αναγνώστη θα διέκριναν φαντάζομαι αυτό που έχω συνειδητοποιήσει ότι ναι μεν ακούγονται, αλλά οκ, λίγο που έπαιξα με τη τοποθέτηση των ηχείων, άκουσα περισσότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Εφόσον δεν έχεις όμοια boundaries πέριξ των ηχείων, δεν πρόκειται να ακούσεις τι εστί στερεοφωνια.

Δεν γίνεται. Δεν είναι εφικτό.

Το όμοιο για κάθε χώρο που δεν είναι πλήρως συμμετρικός ένθεν κι ένθεν.

Για να ακούσεις μόνο και μόνον την παλαιολιθική στερεοφωνια, χρειάζεται ισοστάθμιση. Χωρίς αυτήν σε τέτοιο χώρο, δε θα τα έβαζα καν στην μπριζα. Ή νταξ, βάλε το ένα στη μπρίζα να ακούς μονοφωνικα, αυτό είναι πιο αποδεκτό σενάριο, από 2 χωρίς ισοστάθμιση.

Τα 2 σε αυτή τη φάση, ούτε μονοφωνικη ηχογράφηση δε μπορούν να βγάλουν με εστίαση στο κέντρο, δε γίνεται.
Αντίθετα, ένα γίνεται, θα σου έρχεται απο κει. Πιο λογικό.

Η στερεοφωνια είναι ικανή να δημιουργήσει σταθερό κι ακλόνητο είδωλο στο κέντρο, και προφανώς αφού μπορεί αυτό, μπορεί να απλώσει και διακριτά τα όργανα της ορχήστρας στο πλάτος της μουσικής σκηνής.

Μιλάμε για το πρώτο τμήμα το πιο βασικό, το κεντρικό είδωλο. Απλώς ανέφικτο σε ασυμμετρία τοιχωματικων ορίων, χωρίς εκτεταμένη χρήση ισοστάθμισης.

Βασικές αρχές λειτουργίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για να καταλάβω ( σε δικό μου thread χωρίς να κάνω hijacking ), όταν μιλάς για dirac, εννοείς ακόμα και το minidsp? Το οποίο αν κατάλαβα καλά, υποκαθιστά τον προενισχυτή που έχω τώρα, άρα θα οδηγήσει αυτό τον τελικό;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ναι. Οτιδήποτε. Είναι αδιάφορο, εντελώς.

Μετρήσεις, καλιμπραρισμα. Δεν γίνεται αλλιώς να ακούσεις την απλή κοινή θνητή στερεοφωνια.

Όπως και οι περισσότεροι βέβαια, στα σαλόνια τους.
Ανεξαρτήτως χρημάτων που έχουν δώσει.

Αν δε βλέπεις ακλόνητο το είδωλο της τραγουδίστριας σε όλες τις οκτάβες σταθερά στο κέντρο, μπροστά στη μύτη σου, δεν δουλεύει το ρημαδι.

Κι όταν το καταφέρεις, θα έχει ένα ντιπ που δε σώζεται. Θέλει κεντρικό για να σωθεί.

Βέβαια το κεντρικό, βελτιώνει δραματικά την σταθερότητα του μουσικού ειδώλου, αλλά δε σε γλυτώνει από τα ασύμμετρα τοιχωματικα όρια.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Sorry προκαταβολικά για τη σφήνα, αλλά προσπαθώντας να προλάβω τον γιατρό να σε πσήσει (έχει απίστεφτη δύναμη πειθούς ο φ0ύστης) να πάρεις κάναν δικάναλο Τριννόφ σου προτείνω την (μακράν) φτηνότερη λύση ντιράκ για το σετάπ σου.

Παίρνεις ένα μινιντιεσπί τέτχοιο το οποίο το παρεμβάλεις ανάμεσα στον προενισχυτή σου και στον τελικό. Το μαραφέτι αφτό έχει δγυό εισόδους (στις οποίες κουμπώνεις τις εκσόδους του προ) και τέσσερις εκσόδους (δγυό για τον τελικό και δγυό για τα δγυό σαμπγούφα που πρόκειται ν' αγοράσεις ακόμα κι' αν δεν το κσέρεις ακόμα). Μαζί με ένα όφωνο και ένα λάπτοπ ή πισί κάνεις τις μετρήσεις σου και το σετάριζμα και θα έχεις μνιά χαρά στέρεο! :wink:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πέραν της πλάκας με τη χρήση του όρου "παντοφλοκρατούσα", κατανοώ ότι ένας κοινόχρηστος χώρος υπόκειται σε περιορισμούς καθώς δεν είναι υποχρεωμένα τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας να ακούνε όποτε μου τη βαράει να ξεδώσω. Απο την άλλη όμως, δεν παρέχεται η δυνατότητα dedicated room, οπότε θα ακολουθήσω τη πεπατημένη με το μοναδικό αβαντάζ του να μπορεί να γίνει μελέτη στον χώρο ( σε πρώτο επίπεδο χωροταξικά και εν συνεχία / σε συνδυασμό με , μέχρι ενός βαθμού και ακουστικά ) συν το ότι όντας σχεδόν οικοδομή, παρέχεται η δυνατότητα να ορίσω απο που θα περνάνε τα καλώδια για να μη γίνεται ο γνωστός κακός χαμός συν βέβαια το γεγονός ότι το ο χώρος αρκετά μεγάλος για να παίξουν τα 705 χωρίς να είναι τεράστιος ώστε να μη λειτουργήσουν. Αλλά φωτογραφίες απο εκείνο το χώρο σε περίπου μια διετία. Τώρα τί κάνουμε.
Το κάνεις μελέτες κλπ στο σαλόνι να χαλάσεις ένα σκασμό λεφτά κ να έχεις έγκριση γι'αυτό το καταλαβαίνω .
Το να μπορείς να κάνεις όλα αυτά και να πληρώνεις γι'αυτό αλλά να μην μπορείς να πάρεις ένα δωμάτιο για πάρτυ σου δεν το καταλαβαίνω .
Ο ορισμός της παντόφλας .
Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα ....
Over and out
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι. Οτιδήποτε. Είναι αδιάφορο, εντελώς.

Μετρήσεις, καλιμπραρισμα. Δεν γίνεται αλλιώς να ακούσεις την απλή κοινή θνητή στερεοφωνια.

Όπως και οι περισσότεροι βέβαια, στα σαλόνια τους.
Ανεξαρτήτως χρημάτων που έχουν δώσει.

Αν δε βλέπεις ακλόνητο το είδωλο της τραγουδίστριας σε όλες τις οκτάβες σταθερά στο κέντρο, μπροστά στη μύτη σου, δεν δουλεύει το ρημαδι.

Κι όταν το καταφέρεις, θα έχει ένα ντιπ που δε σώζεται. Θέλει κεντρικό για να σωθεί.

Βέβαια το κεντρικό, βελτιώνει δραματικά την σταθερότητα του μουσικού ειδώλου, αλλά δε σε γλυτώνει από τα ασύμμετρα τοιχωματικα όρια.
Αυτό με σταθερό το είδωλο της καλλιτέχνιδος στο κέντρο σε όλες τις οκτάβες, έχω παρατηρήσει ότι - όπως είναι αυτονόητο - πάει περίπατο, αν βέβαια το καταλαβαίνω σωστά. Ενώ η φωνή μου ακούγεται υποτυπωδώς στο κέντρο, τα συριστικά τα ακούω να έρχονται απο τα δεξιά ( με κλειστή τη πόρτα ).

Sorry προκαταβολικά για τη σφήνα, αλλά προσπαθώντας να προλάβω τον γιατρό να σε πσήσει (έχει απίστεφτη δύναμη πειθούς ο φ0ύστης) να πάρεις κάναν δικάναλο Τριννόφ σου προτείνω την (μακράν) φτηνότερη λύση ντιράκ για το σετάπ σου.

Παίρνεις ένα μινιντιεσπί τέτχοιο το οποίο το παρεμβάλεις ανάμεσα στον προενισχυτή σου και στον τελικό. Το μαραφέτι αφτό έχει δγυό εισόδους (στις οποίες κουμπώνεις τις εκσόδους του προ) και τέσσερις εκσόδους (δγυό για τον τελικό και δγυό για τα δγυό σαμπγούφα που πρόκειται ν' αγοράσεις ακόμα κι' αν δεν το κσέρεις ακόμα). Μαζί με ένα όφωνο και ένα λάπτοπ ή πισί κάνεις τις μετρήσεις σου και το σετάριζμα και θα έχεις μνιά χαρά στέρεο! :wink:
Για τρινόφ δεν ψήνομαι όσο κι αν κατανοώ τί παίζει. Για σαμπ έχω ψηθεί ήδη ( αν διαβάσεις παραπάνω, θα δεις μάλιστα ότι αναφέρομαι σε δύο απο δαύτα, άρα εδώ είμαι ανοιχτός όσο πάει ), αλλά θεωρώ άσκοπο το να προβώ στην επένδυση τώρα, σε αυτό το χώρο. Μελλοντικά θα γίνει.
Σχετικά με το minidsp, νομίζω είχα ρωτήσει τον dimifoot για τη παρεμβολή ανάμεσα σε προ και τελικό ( βέβαια, πιο συγκεκριμένα είχα αναφέρει ότι ο προενισχυτής έχει εξόδους-εισόδους για processor πριν να στείλει το σήμα στον τελικό, οι οποίες τώρα έχουν jumpers, αλλά δεν τον θυμάμαι να ήταν θερμός υποστηρικτής του εγχειρήματος υπό αυτή τη μορφή. Κυρίως με απασχολούσε ο "χαρακτήρας" του προενισχυτή, που όμως κατανοώ ότι πάει περίπατο σε ένα χώρο που παίζει "αλλού γι'αλλού". Εξ'ου και η ανοιχτοσύνη μου ακόμα και ως προς την ενδεχόμενη αντικατάσταση του προενισχυτή.

Το κάνεις μελέτες κλπ στο σαλόνι να χαλάσεις ένα σκασμό λεφτά κ να έχεις έγκριση γι'αυτό το καταλαβαίνω .
Το να μπορείς να κάνεις όλα αυτά και να πληρώνεις γι'αυτό αλλά να μην μπορείς να πάρεις ένα δωμάτιο για πάρτυ σου δεν το καταλαβαίνω .
Ο ορισμός της παντόφλας .
Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα ....
Over and out
Ο ορισμός των συγκεκριμένων τετραγωνικών με βάση την οριζόντια ιδιοκτησία σε συνδυασμό με την ανάγκη για δύο παιδικά δωμάτια. Ποια παντόφλα, μιλάμε για πάνες, μπιμπερό και όλο το πακέτο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σχετικά με το minidsp, νομίζω είχα ρωτήσει τον dimifoot
Είμαι αντίθετος σε ολα τα minidsp που κάνουν μετατροπή το αναλογικό σε ψηφιακό, και μετά πίσω σε αναλογικό, όπως αυτό.
Ειναι παντελώς αχρείαστο και λάθος.
Εχει νόημα μόνο σε σαμπ.

Είτε θα λειτουργεί σε αμιγώς ψηφιακό επίπεδο, είτε θα είναι το SHD. Όλα τα άλλα δεν κάνουν.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top