Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Καλημέρα ανώνυμε!! Ήδη έχω δοκιμάσει τύπου belden καλώδια, όπως και μια εκδοχή της ισοστάθμισης. Ακόμα και αν ο Dimifoot επέμεινε να μη παρέμβω άνω της συχνότητας Schroeder, εγώ το έκανα επειδή ήθελα να ακούσω αυτή τη καμπύλη, γνωρίζοντας ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το σωστό. Ακόμα και έτσι, στο +-1db απο τη καμπύλη στόχο χωρίς ενίσχυση στο σήμα και μόνο ταπείνωση, αυτό που αποκόμισα σαν αποτέλεσμα είναι μια αίσθηση ισορροπίας, σαν να ήταν αλληλοεπικαλυπτόμενες πληροφορίες που "καπάκωναν" η μια την άλλη. Σαφώς και πρέπει να εφαρμοστεί σωστά η ισοστάθμιση και φυσικά θα πρέπει να ασχοληθώ με την εύρεση της ιδανικής για τα γούστα μου καμπύλης, αλλά τώρα είμαι στη φάση των δοκιμών.
Για τα ενεργά έχω πειστει για λόγους που έχω εξηγήσει. Ειδικά τα genelec που έχουν class ab ενισχυτές με συνολική ισχύ μεγαλύτερη του Bryston μου και με λειτουργία σε συγκεκριμένη συχνοτική περιοχή ο καθένας ( λόγω του κροσαρίσματος πριν την ενίσχυση ), κατάφεραν να με πείσουν αλλά δεν με έπαιρνε οικονομικά να τα χτυπήσω άμεσα. Ομολογώ ότι φοβήθηκα λίγο τη καραφλάτ λειτουργία τους βέβαια.
Κατανοώ και γιατί δεν πρέπει να θεοποιώ την ισοστάθμιση και γιατί πρέπει να δοθεί έμφαση στη φροντίδα του χώρου.
Ένα είναι σίγουρο όμως: αυτό που κάνει η ισοστάθμιση, αυτή η ισορροπία που μπορεί να επιφέρει, ξεπερνά κατά πολύ οτιδήποτε έχω ακούσει απο οποιοδήποτε καλώδιο έχω δοκιμάσει. Μια χαρά είναι τα μπελντενάκια λοιπόν, γιατί πολύ απλά όλη η δουλειά γίνεται απο άλλο κομμάτι της αλυσίδας.


Καλημέρα ανώνυμε!! Ήδη έχω δοκιμάσει τύπου belden καλώδια, όπως και μια εκδοχή της ισοστάθμισης. Ακόμα και αν ο Dimifoot επέμεινε να μη παρέμβω άνω της συχνότητας Schroeder, εγώ το έκανα επειδή ήθελα να ακούσω αυτή τη καμπύλη, γνωρίζοντας ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το σωστό. Ακόμα και έτσι, στο +-1db απο τη καμπύλη στόχο χωρίς ενίσχυση στο σήμα και μόνο ταπείνωση, αυτό που αποκόμισα σαν αποτέλεσμα είναι μια αίσθηση ισορροπίας, σαν να ήταν αλληλοεπικαλυπτόμενες πληροφορίες που "καπάκωναν" η μια την άλλη. Σαφώς και πρέπει να εφαρμοστεί σωστά η ισοστάθμιση και φυσικά θα πρέπει να ασχοληθώ με την εύρεση της ιδανικής για τα γούστα μου καμπύλης, αλλά τώρα είμαι στη φάση των δοκιμών.
Για τα ενεργά έχω πειστει για λόγους που έχω εξηγήσει. Ειδικά τα genelec που έχουν class ab ενισχυτές με συνολική ισχύ μεγαλύτερη του Bryston μου και με λειτουργία σε συγκεκριμένη συχνοτική περιοχή ο καθένας ( λόγω του κροσαρίσματος πριν την ενίσχυση ), κατάφεραν να με πείσουν αλλά δεν με έπαιρνε οικονομικά να τα χτυπήσω άμεσα. Ομολογώ ότι φοβήθηκα λίγο τη καραφλάτ λειτουργία τους βέβαια.
Κατανοώ και γιατί δεν πρέπει να θεοποιώ την ισοστάθμιση και γιατί πρέπει να δοθεί έμφαση στη φροντίδα του χώρου.
Ένα είναι σίγουρο όμως: αυτό που κάνει η ισοστάθμιση, αυτή η ισορροπία που μπορεί να επιφέρει, ξεπερνά κατά πολύ οτιδήποτε έχω ακούσει απο οποιοδήποτε καλώδιο έχω δοκιμάσει. Μια χαρά είναι τα μπελντενάκια λοιπόν, γιατί πολύ απλά όλη η δουλειά γίνεται απο άλλο κομμάτι της αλυσίδας.
Αλλο ειπα εγω, δεν αφορουσε τα καλωδια.
Ειπα προχωρα σε αγορα ενεργων κλπ. αφου πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερα.
Προτασεις σου εγιναν.
Οσο για τα χρηματα, θα πρεπει να πουλησεις τα ηδη υπαρχοντα μηχανηματα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αλλο ειπα εγω, δεν αφορουσε τα καλωδια.
Ειπα προχωρα σε αγορα ενεργων κλπ. αφου πιστευεις οτι θα ειναι καλυτερα.
Προτασεις σου εγιναν.
Οσο για τα χρηματα, θα πρεπει να πουλησεις τα ηδη υπαρχοντα μηχανηματα.
Ναι,απάντησα και στην αναφορά των μπελντενακίων.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βρε Νικολα, θα ηθελα καποια στιγμη να παρεις ενεργα ηχεια και υπογουφερ, να τα παιζεις με μπελντενακια εφαρμοζοντας ισοσταθμιση και ταργκετ κερβς, και να εχω τη χαρα να ερθω να τα ακουσω κι εγω. Πραγματικα καντο ομως, για να δεις και συ, και γω, και οι υπολοιποι τι χανεις - χανουμε. Το λεω μονο και μονο γιατι η θεωρια ξεχειλιζει απο παντου στο νημα, στην πραξη ομως??
O ίδιος έχω επιδείξει σε σχετικό νήμα πως άμα γνωρίζουμε το ΄΄γιατί΄΄ και το ΄΄πώς΄΄,η πρακτική εφαρμογή μπορεί ν'αποβεί ακόμα καλύτερη από τη θεωρητική.

Επειδή λοιπόν κρίνεται ενδιαφέρον ως συνέχεια του εν λόγω νήματος,θα παρουσιαστούν οι Αρχές διόρθωσης όπως θα έχουν εφαρμοστεί και υπό ΄΄παραδοσιακές΄΄ συνθήκες,δηλαδή σε setup με παθητικά ηχεία και αυτόνομα ενισχυτικά και χωρίς αυτόνομο επεξεργαστή,τα οποία διακρίνονταν από ευχάριστη απόδοση πάντα εντός τυπικών οικιακών χώρων με κάποια στοιχειώδη επιμέλεια σε νευραλγικά σημεία ως προς την ακουστική συμπεριφορά των τελευταίων.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
4,5 ιντσες είναι αυτό...

Ανήκει η διάμετρος αυτή στην γκάμα των μιντ, ούτε καν μιντγουφερ δε θα το έλεγα...

Νομίζω πως χρειάζεται να τα πουλήσεις όσο όσο, το συντομότερο δυνατόν.
Τα ηχεία αν κάποια στιγμή αλλαχτούν, θα πάνε σε συγγενικό μου πρόσωπο που τα χαλβαδιάζει εδώ και αρκετό καιρό. Είναι τόσα λίγα τα χρήματα που μπορώ να πάρω απο αυτά τα ηχεία που προτιμώ να τα κάνω δώρο και να πιάσουν περισσότερο τόπο έτσι.
Προσγειώνομαι στη πραγματικότητα και ξανακοιτάζω τα presonus T10 ( ωραία και ενδιαφέροντα τα genelec, αλλά πάει πολύ το μαλλί ). Βολικά στο μέγεθος, αρκετά εύκολα στην απόκτηση απο οικονομικής άποψης. Τι μπορώ να περιμένω απο δαύτα και τί όχι; Μπορούν να σταθούν επάξια σε μια ενδεχόμενη μελλοντική αλλαγή των ηχείων ( δορυφόρων ) ;
Μετά το καλοκαίρι μου φαίνεται δυνατή η απόκτηση δύο τεμαχίων για αρχή ( και για οικονομικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους: δεν έχω τρόπο να περάσω τα καλώδια για τα επιπλέον 2 subs και αρχικά θα τα ελέγχει ο υπάρχων δικάναλος προενισχυτής με τον τελικό να οδηγείται απο τις κροσαρισμένες εξόδους των subs, αν και βλέπω μια sub out που εικάζω ότι μπορεί να οδηγήσει ένα δεύτερο σετ subs? ).
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αντε με το καλο δωστα..κριμα να τα βαπσεις μπλε και να τα πεταξεις στη θαλασσα...
παρασυνθημα, με μετρησεις που βρισκομαστε ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Σε έναν αρκετά συμμετρικό χώρο (δε χρειάζεται υστεριες), η όποια διόρθωση απαιτεί ένα ζευγάρι σαμπ, είναι κατ'ουσιαν όμοια.

Τα μήκη κύματος είναι πολύ μεγάλα, και κατά βάση δεν απαιτείται διαφορετική διόρθωση μεταξύ τους, όχι ότι είναι άχρηστη, αλλά δεν απαιτείται κιόλας.

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς κάλλιστα σε μια έξοδο να έχεις 2 σαμπ παράλληλα, χωρίς τρομερούς συμβιβασμούς.

Από κει και πέρα, κατανοώ το δύσκολο από οικονομικής άποψης θέμα της αναβάθμισης για σένα στην παρούσα χρονική περίοδο με τις αυξημένες ανάγκες της οικογένειας, και το σέβομαι, προέχουν άλλες υποχρεώσεις κι όχι οι βλακείες στα στέρεα.

Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν μπορώ να δω κάτι καλύτερο από τα πρισόνους τα σαμπ, και θα συνιστούσα μάλιστα να τα συνοδέψεις με τους όμορους 8" δορυφόρους, τα sceptre s8.

2 δορυφοράκια και 2 σαμπ είναι μια πολύ καλή αρχή για να στήσεις σιγά σιγά αργότερα ένα 7.4.4 σεταπ προσθέτοντας (σταδιακά κι όποτε έχεις περίσσευμα χρημάτων) κι άλλα ηχεία.

Είμαι απολύτως βέβαιος, 100000%, πως ένα τέτοιο σεταπ 2.2 αυτή τη στιγμή θα σε ενθουσιάσει και θα είναι μια τρομακτική αναβάθμιση σε σχέση με αυτό που ακούς τώρα, αλλά θα είναι και βολικό στο χώρο, με δορυφόρους μικρού όγκου, που εύκολα μπορούν να μπουν στον τοίχο με μια βάση.

Το θετικό στην πρόταση αυτή, είναι πως δεν χρειάζεται πλέον προενισχυτής ή τελικός ενισχυτής, και μπορείς να τα πουλήσεις αυτά που διαθέτεις, ώστε να χρηματοδοτήσεις το χτίσιμο του σετάπ, και να αφήσεις ακέραιο το διαθέσιμο χρήμα σου για τις πραγματικές ανάγκες της οικογένειας.



ΥΓ. Μπορεί να φαίνονται "φτηνά" τα s8 με 750€, όπως και τα σαμπ τους τα 10"-ρια, αλλά ένα σεταπ 7.4.4 για να ολοκληρωθεί με αυτά, θα ξεπεράσει σε συνολικό κόστος τις 16-17.000€. Και φυσικά κανείς δε θα σε περιορίσει στο να πάρεις μόνο 4 κι όχι 8 τέτοια σαμπ, και να τα έχεις ανά 2, το ένα πάνω στο άλλο, στις 4 άκρες του χώρου.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
H πιο οικονομική λύση νομίζω είναι απλά να πάρεις τα 2 sub presonus....
Τα στήνεις, κάνεις τα κόλπα σου και καλά να είμαστε ΑΝ χρειαστεί τα εξελίσεις όσο θες... προσθέτεις subs, αλλάζεις ηχεία ( παίρνεις καλώδια :p :p ) ...όπως σε προχωρήσει το πράμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Το ίδιο παραπάνω ποστ, είναι η ειλικρινής μου προτροπή σε όλους τους γιαννννηδες εδώ μέσα.

Και στον καθένα που δε θα ήθελε να ξεπεράσει τελικά τις 15.000€ στο σεταπ.

Από κει και πέρα, καθείς θα υπόκειται στις συνέπειες των επιλογών του.


Σημειωτέον πως τα εν λόγω s8 διαθέτουν τεχνικά χαρακτηριστικά που τα κάνουν εξαιρετικές επιλογές για τυπικούς οικιακούς αφροντιστους ηχητικά χώρους, αλλά δε θα σας πω ποια είναι. ;)

Βεβαίως υπάρχουν πολύ ανώτερες και πολύ προτιμότερες επιλογές για αφροντιστους χώρους, αλλά θα χρειαστεί να μπει πολύ πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη, οπότε δε σας αφορά. Και δε θα σας πω τα τεχνικά χαρακτηριστικά που τα καθιστούν τις ιδανικές επιλογές για αφροντιστους ηχητικά χώρους.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα ηχεία αν κάποια στιγμή αλλαχτούν, θα πάνε σε συγγενικό μου πρόσωπο που τα χαλβαδιάζει εδώ και αρκετό καιρό. Είναι τόσα λίγα τα χρήματα που μπορώ να πάρω απο αυτά τα ηχεία που προτιμώ να τα κάνω δώρο και να πιάσουν περισσότερο τόπο έτσι.
Προσγειώνομαι στη πραγματικότητα και ξανακοιτάζω τα presonus T10 ( ωραία και ενδιαφέροντα τα genelec, αλλά πάει πολύ το μαλλί ). Βολικά στο μέγεθος, αρκετά εύκολα στην απόκτηση απο οικονομικής άποψης. Τι μπορώ να περιμένω απο δαύτα και τί όχι; Μπορούν να σταθούν επάξια σε μια ενδεχόμενη μελλοντική αλλαγή των ηχείων ( δορυφόρων ) ;
Μετά το καλοκαίρι μου φαίνεται δυνατή η απόκτηση δύο τεμαχίων για αρχή ( και για οικονομικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους: δεν έχω τρόπο να περάσω τα καλώδια για τα επιπλέον 2 subs και αρχικά θα τα ελέγχει ο υπάρχων δικάναλος προενισχυτής με τον τελικό να οδηγείται απο τις κροσαρισμένες εξόδους των subs, αν και βλέπω μια sub out που εικάζω ότι μπορεί να οδηγήσει ένα δεύτερο σετ subs? ).
μουσικη για pc θα φτιαξεις ;
....αυτα τα sub ειναι να τα βαζεις στα ποδια να ακουμπας και νακους....

......παω να την πεσω κανα 2ωρο, ζεστη σημερα...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
μουσικη για pc θα φτιαξεις ;
....αυτα τα sub ειναι να τα βαζεις στα ποδια να ακουμπας και νακους....
Κάνε λοιπόν μια πρόταση όταν ξυπνήσεις.
Μόνο μην τού πεις να πάρει 18ιντσα σαν του Γιάνννη.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Κάνε λοιπόν μια πρόταση όταν ξυπνήσεις.
Μόνο μην τού πεις να πάρει 18ιντσα σαν του Γιάνννη.
Έχω εγώ μία πρόταση: να τα βγάλει όλα από την πρίζα και για ένα δίμηνο να ακούει μόνο από τρανζίστορ ή από ηχειάκι bluetooth. Όταν μπει ο Σεπτέμβρης, με το καλό, να τα ξανασυνδέσει όλα και να ακούσει με φρέσκο αυτί το σύστημά του και τότε να το αξιολογήσει, γιατί πραγματικά όλες οι μονάδες που το αποτελούν είναι εξαιρετικές και δεν μπορώ να φανταστώ τι περισσότερο περιμένει να ακούσει σε χώρο αφρόντιστο που εκτελεί και χρέη καθιστικού. Άλλο τρόπο να αποφύγει αυτό το rabbit hole που θα τον βάλει σε έξοδα, ενώ δεν γνωρίζει τι αποτέλεσμα θα πάρει, δεν μπορώ να σκεφτώ. Από κει και πέρα, φίλε @Astronaut Jr. , it's your money, που λέμε και στο χωριό μου, αλλά φοβάμαι ότι πας να μπλέξεις σε έξοδα και ταλαιπωρία για να κερδίσεις κάτι που δεν ξέρεις τι είναι.

(παθών και μαθών)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κάνε λοιπόν μια πρόταση όταν ξυπνήσεις.
Μόνο μην τού πεις να πάρει 18ιντσα σαν του Γιάνννη.
να κατσει σταβγα του ....να δει τι εχουν τα ηχεια του πρωτα....
....εχει χρονο να δει τι θελει να κανει και ποσα λ7 μπορει να χαλασει...να σκεφτει.
Αυτου του τυπου ηχεια και sub ειναι του μετρου ακροασης το πολυ...
...ασε που μολις τακουσει θα ξενερωσει...

θελει να φτιαξει δικαναλο η πολυκαναλο ?
....δικαναλο εχει ετοιμο και αν θελει αλλαζει μονο ηχεια.
και αν θελει sub παιρνει ενα και το ενσωματωνει(το οποιο να εχει δυνατοτητες βεβαια...και οχι την κλανια...ελεος!!!)

υπομονη θελει γιατι θα κλαιει μετα...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Για τα σαμπ αυτά τα οικονομικά, έχουν γραφτεί διθυραμβικά σχόλια από μέλη που τα πήρανε, από τον ακαρλ μέχρι κι ο αδερφός μου με μαγκνεπαν, όλοι είναι ικανοποιημένοι.

Τους δορυφόρους τους πήρε τουλάχιστον ένα μέλος εδώ, που ακούει κλασική μουσική, και δεν άκουσα κάποιο παράπονο.

Τώρα βέβαια, υπάρχουν και τα κλιψ, όπως και τα χρεπια τα μπιενταμπλεγιου. Σ'αυτα τα λεφτά τι άλλο νομίζετε ότι υπάρχει; Χαχαχαχαχαχαχα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top