Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Μπορείς να παίξεις και με τα trim ηχείων και sub για να φέρεις κατηφόρα.

Εγω πχ βάζω μια τελεία στο 1khz 0db και -3db στα 10khz.

Γιατι δεν χρειάζεται να φορτώνεις περισσότερο το sub στα 20hz
Τα σαμπ δεν τα χω πειράξει, αυτή είναι η καμπύλη που έδωσα σε όλα τα ηχεία εκτός σαμπ τα οποία απ τη στιγμή που μου τα βγαλε απολύτως flat δεν είχα λόγο να τα πειράξω.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Eιναι αποδεδειγμενο οτι ο καθε χωρος θελει και αλλη καμπυλη ...εξου και το house curve ....
Αναλογα το setup και τις ιδαιτεροτητες του χωρου ακουστικα, πρεπει να εφαρμοζεις αλλη καμπυλη.

Οποτε οτι σε ενοχλει ( και σε ενοχλει λογω της ιδιαιτεροτητας ακουστικης του χωρου) προσπαθεις να το μαζεψεις με ρυθμιση καμπυλης .....δεν κανει θαυματα το eq αλλα κατι κανει.

εσυ λογω κεντρικου πισω θα ελεγα να κανεις 5 μετρησεις......3 στο καναπε και 2 μπροστα, ολες στο υψος αυτιου...
.....οι αποστασεις των θεσεων mic μπορει να ειναι μαξ ως 1μ
 
Last edited:

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Eιναι αποδεδειγμενο οτι ο καθε χωρος θελει και αλλη καμπυλη ...εξου και το house curve ....
Αναλογα το setup και τις ιδαιτεροτητες του χωρου ακουστικα, πρεπει να εφαρμοζεις αλλη καμπυλη.

Οποτε οτι σε ενοχλει ( και σε ενοχλει λογω της ιδιαιτεροτητας ακουστικης του χωρου) προσπαθεις να το μαζεψεις με ρυθμιση καμπυλης .....δεν κανει θαυματα το eq αλλα κατι κανει.

εσυ λογω κεντρικου πισω θα ελεγα να κανεις 5 μετρησεις......3 στο καναπε και 2 μπροστα, ολες στο υψος αυτιου...
.....οι αποστασεις των θεσεων mic μπορει να ειναι μαξ ως 1μ
Δηλαδή λες να μην κάνω και τις 8; Ν αφήσω τις τελευταίες δύο που είναι πολύ κοντά στο πίσω κεντρικό; Αυτό φοβάμαι ότι θα χει το αποτέλεσμα το συγκεκριμένο ηχείο που είναι πολύ κοντά μου (0,8μ.) να επιβάλλεται των υπολοίπων εκτός αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ναι μην κανεις τις πισω, δεν χρειαζεται....
....αν θες να κανεις ολες βαλτες στον καναπε μαζι με τις αλλες τρεις ενδιαμεσα

ειναι κοντα το πισω και δεν εχει καλη διασπορα σε ολο τον καναπε.....
 
Last edited:


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
ναι μην κανεις τις πισω, δεν χρειαζεται....
....αν θες να κανεις ολες βαλτες στον καναπε μαζι με τις αλλες τρεις ενδιαμεσα

ειναι κοντα το πισω και δεν εχει καλη διασπορα σε ολο τον καναπε.....
Σ αυτό έχεις δίκιο, το καταλαβαίνω και στις ταινίες, σκέφτομαι να το πάω ακόμα λίγο πιο πίσω, δεν το έκανα απ την αρχή για λόγους αισθητικούς αλλά τώρα που το βλέπουμε συμφωνεί και το έτερον ήμισυ οπότε σκέφτομαι να το πάω στο ένα μέτρο πίσω και να κάνω δύο μετρήσεις, μία με τις οκτώ θέσεις και μία όπως λες εσύ και να συγκρίνω, σ ευχαριστώ όπως και να χει.
@ Rompotis είναι ώρα να φύγεις από το 6,1 και να πας σε 7,1 τουλάχιστον.
Θα πρέπει να πωληθεί το πίσω κεντρικό και να βρω σε αγγελία τα 685 ώστε να μη χαλάσω χρήμα, το χω υπόψιν και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα σαμπ δεν τα χω πειράξει, αυτή είναι η καμπύλη που έδωσα σε όλα τα ηχεία εκτός σαμπ τα οποία απ τη στιγμή που μου τα βγαλε απολύτως flat δεν είχα λόγο να τα πειράξω.
Δεν μιλάω για την καμπύλη του sub. Αλλά για το συνολικό house curve. Το ότι έχεις δώσει αυτή τη ρύθμιση δε σημαίνει ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Πχ με αυτό που σου είπα πρίν ότι κάνω έχω αυτό το αποτέλεσμα.
 

Attachments


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Δεν μιλάω για την καμπύλη του sub. Αλλά για το συνολικό house curve. Το ότι έχεις δώσει αυτή τη ρύθμιση δε σημαίνει ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Πχ με αυτό που σου είπα πρίν ότι κάνω έχω αυτό το αποτέλεσμα.
Το ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό αλλά όπως είπα και πριν μέχρι να βρεθεί κάποιο μικρόφωνο στο φιλικό γιατί οικονομικά δεν, βολεύομαι με ό,τι λέει το αυτί μου και με τους πειραματισμούς μ αυτή την καμπύλη ο ήχος είναι ακριβώς όπως τον θέλω εγώ.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Σ αυτό έχεις δίκιο, το καταλαβαίνω και στις ταινίες, σκέφτομαι να το πάω ακόμα λίγο πιο πίσω, δεν το έκανα απ την αρχή για λόγους αισθητικούς αλλά τώρα που το βλέπουμε συμφωνεί και το έτερον ήμισυ οπότε σκέφτομαι να το πάω στο ένα μέτρο πίσω και να κάνω δύο μετρήσεις, μία με τις οκτώ θέσεις και μία όπως λες εσύ και να συγκρίνω, σ ευχαριστώ όπως και να χει.

Θα πρέπει να πωληθεί το πίσω κεντρικό και να βρω σε αγγελία τα 685 ώστε να μη χαλάσω χρήμα, το χω υπόψιν και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία.
θα ειναι καλυτερα τα δυο πισω και ας ειναι πιο κοντα......
........κανονικα τα περιφερειακα ηχεια θελουν ιδια αποσταση τα πισω με τα πλαινα....

συνηθως στα σπιτια τα πλαινα ειναι κοντα και τα πισω πιο μκαρυα που ειναι χειροτερα...

κοιτα αν μπορεις να βαλεις τα πλαινα λιγο πιο πισω απο τον καναπε και να βγαλεις το πισω κεντρικο τελειως, να δεις πως παιζουν
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
θα ειναι καλυτερα τα δυο πισω και ας ειναι πιο κοντα......
........κανονικα τα περιφερειακα ηχεια θελουν ιδια αποσταση τα πισω με τα πλαινα....

συνηθως στα σπιτια τα πλαινα ειναι κοντα και τα πισω πιο μκαρυα που ειναι χειροτερα...

κοιτα αν μπορεις να βαλεις τα πλαινα λιγο πιο πισω απο τον καναπε και να βγαλεις το πισω κεντρικο τελειως, να δεις πως παιζουν
Τα δύο πλαινά δεν μπορώ να τα πάω πιο πίσω, για δες λίγο την κάτοψη του χώρου να δεις πως είμαι στημένος. Το πίσω δεξί είναι σχεδόν κολλητά με γωνία τοίχου εσοχής που είναι και το γραφείο σε νοητή ευθεία με τον καναπέ, δε μπορεί να πάει πιο πίσω. Για να δεις τι ψείρα είμαι έχω την κάτοψη και με διαστάσεις για να μην αλλάζει τίποτα μετά την ισοστάθμιση, μη με πεις ψυχαναγκαστικό έτσι; ;)

ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΤΟΨΗ.png 9.PNG
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ναι οκ ........αν βρεις μπορεις να παρεις και ενα κεντρικο ιδιο....οτι βολευει απο τις δυο περιπτωσεις(ενα κεντρικο η 2 χ685) θασαι οκ
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
ναι οκ ........αν βρεις μπορεις να παρεις και ενα κεντρικο ιδιο....οτι βολευει απο τις δυο περιπτωσεις(ενα κεντρικο η 2 χ685) θασαι οκ
Το ξέρω μεταχειρισμένα κοντά στα 300 ευρώ έχουν αλλά με συμφέρει για να μη δώσω καθόλου λεφτά να πουλήσω το κεντρικό στα 300 ως ένα ηχείο και να αγοράσω τα 685 πάλι στα 300 ως ζευγάρι αλλά δύο ηχεία, κατάλαβες;
 

Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.628
Είδες πόσα πράγματα κάνεις οταν έχεις χρόνο στο σπίτι?
Σχέδια, μετρήσεις, πανικός... :p:D

Κρίμα που δεν πρόλαβες το mic του @anton, το τσίμπησε ο @ankokdog , κάνει συλλογή μάλλον.. :p :p
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ναι οκ ....

δεν μου λες.....ενα γραφημα βγαζει το προγραμμα στα sub η δυο αφου εχεις 2 sub ?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είδες πόσα πράγματα κάνεις οταν έχεις χρόνο στο σπίτι?
Σχέδια, μετρήσεις, πανικός... :p:D

Κρίμα που δεν πρόλαβες το mic του @anton, το τσίμπησε ο @ankokdog , κάνει συλλογή μάλλον.. :p :p
Χαχα ε τι να κάνω και γω κλεισμένος μέσα. Θα γυρίζω να μετράω όποια πηγή παράγει ήχο. :p
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Είδες πόσα πράγματα κάνεις οταν έχεις χρόνο στο σπίτι?
Σχέδια, μετρήσεις, πανικός... :p:D

Κρίμα που δεν πρόλαβες το mic του @anton, το τσίμπησε ο @ankokdog , κάνει συλλογή μάλλον.. :p :p
......... θα μας δειξει και ποση διαφορα εχει το ενα με το αλλο !!!!
 

Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.628
ναι οκ ....

δεν μου λες.....ενα γραφημα βγαζει το προγραμμα στα sub η δυο αφου εχεις 2 sub ?
Δυστυχώς παρόλο που τα δείχνει ως ξεχωριστά και στα δυο έχει τις ιδιες μετρήσεις.
Σαν ένα λοιπόν.

Το ratbuddy λέει @K. ROMPOTIS
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
ναι οκ ....

δεν μου λες.....ενα γραφημα βγαζει το προγραμμα στα sub η δυο αφου εχεις 2 sub ?
Ποιο γράφημα; Δύο pb1000 έχω. A αυτό που λέει ο Μιχάλης, στο Ratbudyssey τα δείχνει σαν ένα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.356
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top