Auro 3D



Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
περαν της πλακας με 4 ατμος και σε μοιρες 45 εισαι χαμενος
.....ακους αλλα εχεις χασει πολλα....

τεσπα......

ο αφτιας ειναι κωλοφαρδος γιατι του εκατσαν οι καρακαξες κοντα στις 30 μοιρες χωρις να το θελει......βεβαια ειναι τοσο γνωστης των πραγματων που εχει βαλει το κεντρικο τοσο χαμηλα και ακους απο τον αστραγαλο τον τραγουδοποιο αν ακους 5.1. η 7.1 προγραμμα......μονο με ολα τα ηχεια κατι κανει και αυτο λογω dsp που ανεβαζει το κεντρικο αλλα χαλαει(χωρις να το γνωριζει) ολα τα αλλα......θα μαθει που θα παει, μην ξεχναμε οτι ακουγε το dts neo 6 και θεωρουσε αριστουργημα με ηχεια οτι ναναι κιολας....

νταχ...μην γραφεις ρε συ αν δεν γνωριζεις τι πουλαει σε br το auro...
....τους παρακαλανε να βγαλουν ταινιες....και τις παιρνουν με την μια μολις βγουν....ναι σε 2κ και ακριβες...

μιλαω γιαυτες που ειναι γραμμενες στο galaxy studios
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Μη θεωρηθεί ότι υποστηρίζω κάτι. Στην ίδια κατηγορία τα έχω βάλει όλα τα formats (χ3σμ3ν@).

Απλά λέω τα πράγματα όπως είναι, ή όπως πιστεύω πως είναι για να μην είμαι απόλυτος.

Αν η Dolby μου λέει "μωρέ βάλ' τα και στις 30°, μια χαρά είσαι", σημαίνει ότι είμαι μια χαρά.

Τα προηγούμενα κατεβατά τα έγραψα και για τον @daharis666 (και όποιον άλλο) για να καταλάβει πως τσάμπα σκάει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Αν η Dolby μου λέει "μωρέ βάλ' τα και στις 30°, μια χαρά είσαι", σημαίνει ότι είμαι μια χαρά.
Όλοι στους 30-35 τα βάλαμε, για λόγους που εχουν εξηγηθεί.
Μένει να συζητήσουμε την απόσταση. Πάνω απο τα ηχεία εδάφους (Auro3d-μακρυά) ή ανάμεσα στα front και στα surround (Trinnov-πιο κοντά);
Ποια επιλογή θα δώσει καλύτερο immersiveness?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Όλοι στους 30-35 τα βάλαμε, για λόγους που εχουν εξηγηθεί.
Μένει να συζητήσουμε την απόσταση. Πάνω απο τα ηχεία εδάφους (Auro3d-μακρυά) ή ανάμεσα στα front και στα surround (Trinnov-πιο κοντά);
Ποια επιλογή θα δώσει καλύτερο immersiveness?
Κατά κύριο λόγο η τοποθέτηση εξαρτάτε από το δωμάτιο και τις διαστάσεις του.

Προσωπικά δεν θα το κούραζα πολύ. Αν είχα Trinnov θα έκανα ότι λέει η Trinnov.

Aν είχα κάτι άλλο και μπορούσα θα έκανα αυτό που λέει η Dolby. Αν δεν μπορούσα (όπως τώρα) θα πήγαινα σε Auro3D Layout approved by Dolby.

Αν είχα φαγούρα θα αγόραζα 4 τρίποδα και θα έπαιζα σε 2-3 σημεία για κάποιο διάστημα μέχρι να κλειδώσω και τέλος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Όπως τα λες είναι. Σαφέστατες. Και ξεκινάνε από τις 30°. ;)

Να τα λέμε και αυτά.
Για τα ηχεία ταβανιού, ναι.

l0cgnxxytxg41.png


Από 30° είσαι ΟΚ για dolby atmos.

Χρήστες dolby atmos setup που ρώτησα, είναι υπέρ των 45°.

H trinnov θεωρεί ιδανικές τις 38° όπως φαίνεται στο γράφημα των θέσεων των ηχείων που μετράει το μικρόφωνο, αλλά όχι από τα πλάγια όπως η ανωτέρω φωτογραφία, αλλά από την mlp.

Νομίζω πως υπάρχει μια (έστω μικρή) διαφορά. Δεν είμαι καθόλου καλός στην τριγωνομετρια, και δεν μπορώ να το υπολογίσω τώρα, αλλά το 38° της τρινοβ από την mlp μεταφράζεται σε λίγο περισσότερες μοίρες βλέποντάς το από τα πλάγια, διότι παραμένει σταθερή η απόσταση της καθετου του ύψους, αλλά μειώνεται το μήκος της οριζόντιας καθετου και της υποτεινουσας. H γωνία που θα σχηματίζεται πλησιέστερα της καθετου, είναι μεγαλυτερη:

trigono-orthogonio-pythagoreio-theorima-kathetes-pleyres-ypoteinousa~2.jpg


Δηλαδή κατ'αντιστοιχια με την πλαϊνή φωτογραφία της dolby, η τρινοβ προτείνει όχι 38°, αλλά ίσως κάπου στις 42°, δε ξέρω.

Όποιος είναι δυνατός στην τριγωνομετρια ας βγάλει επακριβώς την αντιστοιχία.

Εγώ τα έχω τοποθετήσει στις 32° (από την mlp), δηλαδή 6° πιο χαμηλά από την πρόταση της τρινοβ. Αυτό το έκανα διότι λόγω ύψους ταβανιού, εκεί έπρεπε να πάει το ηχείο για να έχει ίδια απόσταση ακρόασης με τα υπόλοιπα ηχεία. Θεώρησα σημαντικότερο το να διατηρήσω όμοια απόσταση ακρόασης, παρά τις 6° απόκλιση από το ιδανικό σενάριο hybrid της τρινοβ.
Ταυτόχρονα, μεγαλώνοντας έτσι το νοητό τετράγωνο των άνω ηχείων, είναι πιο εύκολο να βολευτεί δεύτερη σειρά θεατών, και να μεγαλώσει κάπως το εύρος του σουιτ σποτ.

Έτσι όπως τα έχω τοποθετήσει, τα εμπρός ηχεία άτμος είναι λίγο πιο μπροστά από τα εμπρός κυρία ηχεία - πλησιάζουν λίγο τα σαραουντ ας πούμε, και τα πίσω ηχεία άτμος είναι λίγο πιο μέσα στον κύκλο ακρόασης από τα πίσω σαραουντ. Χονδρικά περί τα 30-40cm απέχουν από την κάθετο των front main και των back surround.

Επίσης η τρινοβ προτείνει τα πλαϊνά σαραουντ στις 90°, ενώ οι περισσότεροι χρήστες dolby atmos προτείνουν στις 110-120°.

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν έκανα τίποτα άλλο παρά να προσπαθήσω να τηρήσω τις γωνίες που είχε ως βέλτιστες η τρινοβ. Όσο μπορούσα, στο χώρο που είχα.

Νομίζω πως ο καθένας στο χώρο του μπορεί να βάλει ένα ιμερσιβ σεταπ, κι αν γίνουν μερικοί συμβιβασμοί στις γωνίες, ή ακόμα και στις αποστάσεις, δε χάθηκε ο κόσμος. Ότι καλύτερο μπορείς κάνεις.

Για μένα ο οδηγός της τρινοβ αρκεί.
Τι "αρκεί" δηλαδή... Αρκεί και περισσεύει. :lol:
Γνωρίζοντας κιόλας πως διορθώνει τις αντιληπτές θέσεις των ηχείων, έχεις ρε φίλε και μια άνεση να παραβείς λίγους παραπάνω κανόνες.. 8-)




YΓ.
Όλοι στους 30-35 τα βάλαμε, για λόγους που εχουν εξηγηθεί.
Μένει να συζητήσουμε την απόσταση. Πάνω απο τα ηχεία εδάφους (Auro3d-μακρυά) ή ανάμεσα στα front και στα surround (Trinnov-πιο κοντά);
Ποια επιλογή θα δώσει καλύτερο immersiveness?
Το βασικό σενάριο έχει 1 κανόνα:


081319_ask_sv_aug-sept19_1of2~2.jpg


Εξαρτάται από το "width" του κύκλου ακρόασης δηλαδή.

Οι οδηγίες είναι 0.5-0.7 της διαμέτρου του κύκλου ακρόασης.

Δηλαδή κατά βάση θα πρέπει να είναι λίγο πιο μέσα από τον κύκλο ακρόασης, και όχι πάνω σ'αυτόν (ξεπερνά το 0.7 του width).

Τώρα θα μου πεις, αν τα main ηχεία είναι στα 3,5μ και τα πλαϊνά σαραουντ στο 1,5μ και τα πίσω σαραουντ στους 75 πόντους, ποιος κύκλος ακρόασης οεο και ποιο 0.7? Ε, δε ξέρω. Κάνε ότι θες, πτανα είναι δε σώζεται απ'αυτο. :rofl:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
νταχ...μην γραφεις ρε συ αν δεν γνωριζεις τι πουλαει σε br το auro...
....τους παρακαλανε να βγαλουν ταινιες....και τις παιρνουν με την μια μολις βγουν....ναι σε 2κ και ακριβες...

μιλαω γιαυτες που ειναι γραμμενες στο galaxy studios
γνωρίζεις δηλαδή και δεν μας το λες?
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
ε να μη μάθουμε ? :p

Πες μου τώρα ότι θα μάθεις από τον Κεφάλα επίσημα νούμερα με κυκλοφορίες. :biggrin:
Όπως έμαθες και link με τις επίσημες μηνιαίες κυκλοφορίες Auro. :roflmao:

Το άλλο με τον Τοτό;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Πες μου τώρα ότι θα μάθεις από τον Κεφάλα επίσημα νούμερα με κυκλοφορίες. :biggrin:
Όπως έμαθες και link με τις επίσημες μηνιαίες κυκλοφορίες Auro. :roflmao:

Το άλλο με τον Τοτό;
όπως ανέφερα κ χθες...ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα από την αρχή.....

είπα να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση να δούμε που βρισκόμαστε σήμερα :biggrin:
 









Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top