Auro 3D

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα κάτω ειναι Zensor όλα.... έχω 1 ζευγάρι "spektor 1" bookshelf και 1 ζευγάρι alteco c1 που θέλω να βάλω ψηλά . Αν μπορείς να μου προτείνεις 4 ίδια να είναι και ψείρες ακόμα καλύτερα. Εντω μεταξύ το ταβάνι μου ειναι 2.90μ. Επίσης αν και ειναι ευκολα στη τοποθέτηση κατά auro διάταξη και εφεικτό προσπαθώ να βρώ τα μετρα να μη φαίνεται ασχημο για τα μπροστα ψηλα, γιατι απο την αριστερη μεριά που θα μπει το ενα ηχείο ύψους, έχει κολώνα που βγάινει προς τα έξω 14cm και απο τη δεξιά μεριά επάνω ναι μεν έχει δοκάρι αλλα ειναι πιο μέσα κατα 3cm γιατι ειναι στραβος ο τοίχος και απο κάτω κενό, δεν εχει τοίχο και προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τα βάλω τοίχο δοκάρι η ταβάνι να κρέμονται... Αν τα βάλω ταβανι θα είναι ομοιόμορφα όλα αλλα δε ξέρω πως θα φαίνονται. Τα πίσω είναι κομπλέ πανω απο surround είναι όλο τοίχος. Βεβαια νομίζω οτι υπολογίζω να τα βάλω πιο ψηλα απ οτι προτείνεις και μάλλον θα χασω σε vertical coherence μάλλον. Bεβαια αν κρίνω απο το άρθρο ,με την αποσταση των μπροστινών μου ηχείων 3.20μ απο θέση ακρόασης και τις 30 μοιρες που θέλει βγαίνουν σε 2.80μ ύψος να τα βάλω . Όσο για την εσωχή μήπως βάλω κάτι πρόσθετο και φέρω το ηχέιο 17cm πιο εξω απο την δεξια μερια ψηλά. Γενικότερα προσπαθώ να υπάρχει μια ομοιομορφία στον ήχο και στο μάτι. Το έχω καιρό και με το 5.1.2 δεν έχω ακούσει κατι της προκοπής αντε να το κάνω μήπως δω φώς..
σε τι ενταση ακους με reference το 0 ?

αυτα που εχεις για πανω καλα ειναι αν ακους σε νορμαλ σταθμες.
.....αλλιως θες τα zensor 1 που δινουν 3-4 db παραπανω.
για πες αποσταση των πισω πανω και κατω .

πανω απο τα κατω ηχεια θα τα βαλεις, οποτε δεν πεφτει στην κολωνα το ενα...θαναι ιδια .
.....τοιχο να τα βαλεις να μην φαινεται το μπρατσο απο το ταβανι στηριξης του ηχειου ...
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε ταινίες ?
Ούτε καν.
Βασικά πρέπει να το στήσεις σωστά για αρχή.
Αν είναι ότι να 'ναι η τοποθέτηση και ο χώρος, θα παραμείνει... ότι να 'ναι και το αποτέλεσμα.
Ιδανικά θες βεβαίως πέραν της σωστής τοποθέτησης και 4 ηχεία οροφής για να έχει δυνατότητα πειστικού panning front to rear & rear to front και στα top layers.

Δεν ξέρω γιατί χωρίς να τα έχεις ακούσει έχεις πορωθεί με το Auro.

Αν δεν είχα το θέμα με το αυτί θα σου έλεγα να έρθεις στο demo room μου να τα ακούσεις όλα όπως πρέπει και να έχεις πλέον σωστή βάση και προσωπική εμπειρία.
Δεν είναι θέμα πόρωσης με το Auro είναι θέμα ότι το συγκεκριμένο layout είναι εφικτό σε Ελληνικό σπιτι με ταβάνι που στην πλειοψηφία δεν είναι οροφή γυψοσανίδες. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να στήσει κάποιος atmos 5.1.4 με θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο μόλις 0.60cm. Είμαι ανοιχτός σε πρόταςεις απλά το Auro στη περίπτωση μου φαίνεται εφικτό .

Αν είναι ανοιχτή πρόσκληση και για αργότερα θα χαρώ να ακούσω και να δω . :drinks:
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
σε τι ενταση ακους με reference το 0 ?

αυτα που εχεις για πανω καλα ειναι αν ακους σε νορμαλ σταθμες.
.....αλλιως θες τα zensor 1 που δινουν 3-4 db παραπανω.
για πες αποσταση των πισω πανω και κατω .

πανω απο τα κατω ηχεια θα τα βαλεις, οποτε δεν πεφτει στην κολωνα το ενα...θαναι ιδια .
.....τοιχο να τα βαλεις να μην φαινεται το μπρατσο απο το ταβανι στηριξης του ηχειου ...
γενιμα με dynamic volume on στα 30-35, δεν τα έχω σε lvl db offset, χωρίς dynamic volume 50-60, στο 80 είναι το 0db.

απόσταση mlp με πίσω surround 135cm, υψος πίσω surround στο 1 μ και από εκεί μέχρι ταβάνι 1.90μ

στα μπροστά που το αριστερό είναι μπροστά από τη κολώνα το υψουσ θα πάει στη κολώνα, το δεξί που δεν είναι στη κολώνα και είναι ο τοίχος πιο μέσα, με προβληματίζει . Να φτιάξω έξω η γυψοσανίδες ; Να βάλω μεγαλύτερο μπράτσο ;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εισαι εσυ μια...:lolsign:

γενιμα με dynamic volume on στα 30-35, δεν τα έχω σε lvl db offset, χωρίς dynamic volume 50-60, στο 80 είναι το 0db.

απόσταση mlp με πίσω surround 135cm, υψος πίσω surround στο 1 μ και από εκεί μέχρι ταβάνι 1.90μ

στα μπροστά που το αριστερό είναι μπροστά από τη κολώνα το υψουσ θα πάει στη κολώνα, το δεξί που δεν είναι στη κολώνα και είναι ο τοίχος πιο μέσα, με προβληματίζει . Να φτιάξω έξω η γυψοσανίδες ; Να βάλω μεγαλύτερο μπράτσο ;
οποτε δεν θαχεις θεμα με την ενταση.....
....γυρνα ομως το πως βλεπεις την ενταση που παιζεις για να ξερεις ακριβως..

τα μπροστα πανω να τα βαλεις αναποδα, το καναρινι κατω.
.....και μην ξεχασεις την κλιση των πανω, κοντα 80cm πανω απο την ακροαση να βλεπουν.
Ιδιο υψος να μπουν τα μπροστα πανω και τα πισω πανω....

το προβλημα διαφορας ειναι καθαρα αισθητικο πιο πολυ....15cm διαφορα.
.....τοιχο με κοντο μπρατσο θα εβαζα...

θα ειναι σοκαριστικο το αποτελεσμα σε ολα τα formats..
....θα υπαρχει ενα προβλημα σοβαρο μετα ...
θα θες μεγαλυτερη εικονα...:biggrin:
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
εισαι εσυ μια...:lolsign:



οποτε δεν θαχεις θεμα με την ενταση.....
....γυρνα ομως το πως βλεπεις την ενταση που παιζεις για να ξερεις ακριβως..

τα μπροστα πανω να τα βαλεις αναποδα, το καναρινι κατω.
.....και μην ξεχασεις την κλιση των πανω, κοντα 80cm πανω απο την ακροαση να βλεπουν.
Ιδιο υψος να μπουν τα μπροστα πανω και τα πισω πανω....

το προβλημα διαφορας ειναι καθαρα αισθητικο πιο πολυ....15cm διαφορα.
.....τοιχο με κοντο μπρατσο θα εβαζα...

θα ειναι σοκαριστικο το αποτελεσμα σε ολα τα formats..
....θα υπαρχει ενα προβλημα σοβαρο μετα ...
θα θες μεγαλυτερη εικονα...:biggrin:
Το καναρίνι εννοείς το Tweeter ετσι???

Επίσης θα στοχευσω τα tweeter πάνω στα αυτια μου όταν θα ειμαι όρθιος στη θέση ακρόασης. :)

θέλω να δω τι θα γίνει με τις τηλεορασεις και το HDMI 2.1 για xbox αν και θα αργήσει πολύ το καθαρό 120hz γιατι προς το παρών απ οτι κατάλαβα κάνουν και εκτπωσεις στα γραφικά όταν ειναι ενεργοποιημενο μεταβατική περίοδος για hdmi 2.1 τηλεοράσεις κονσόλες και gaming, LG η Sony θελω 65'' εκει να καλύψω όλο το τοίχο. Μια τελευταία πινελιά αφου καλύψω τα καλώδια δεξιά.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Να πάνε όλα καλα, να είμαστε ολοι υγιεις ευχομαι, απο αυτο το πραγμα που μας έχει βρει .
Περιμένουμε να δουμε Ταινιές φέτος. :D

Joker 2
Matrix 4
Top Gun: Maverick
Venom : Let There Be Carnage
Mortal Combat
The Forever Purge
Halloween Kills
Black Widow
Wrath of Man
Mission impossible 7
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν είναι θέμα πόρωσης με το Auro είναι θέμα ότι το συγκεκριμένο layout είναι εφικτό σε Ελληνικό σπιτι με ταβάνι που στην πλειοψηφία δεν είναι οροφή γυψοσανίδες. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να στήσει κάποιος atmos 5.1.4 με θέση ακρόασης από τον πίσω τοίχο μόλις 0.60cm. Είμαι ανοιχτός σε πρόταςεις απλά το Auro στη περίπτωση μου φαίνεται εφικτό .

Αν είναι ανοιχτή πρόσκληση και για αργότερα θα χαρώ να ακούσω και να δω . :drinks:
Εννοείται ανοιχτή η πρόσκληση!

Λίγο σπρώξιμο μπροστά να το κάνεις 80-100cm από τον πίσω τοίχο και παίζεις με συμβιβασμούλη (prime elevation @ side walls + acoustic treatment στην γωνία και πίσω τοίχο).

Και το cheat με auro 3d setup να κάνεις δεν θα σε χαλάσει, αρκεί να κάνεις 4 τα οροφής και ας είναι και υπό μεγάλη γωνία τα πίσω :)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εννοείται ανοιχτή η πρόσκληση!

Λίγο σπρώξιμο μπροστά να το κάνεις 80-100cm από τον πίσω τοίχο και παίζεις με συμβιβασμούλη (prime elevation @ side walls + acoustic treatment στην γωνία και πίσω τοίχο).

Και το cheat με auro 3d setup να κάνεις δεν θα σε χαλάσει, αρκεί να κάνεις 4 τα οροφής και ας είναι και υπό μεγάλη γωνία τα πίσω :)
Σε ευχαριστω πολύ εσένα τον Κώστα και γενικά τους υπόλοιπους που έχουν απαντήσει και με έχουν βοηθήσει με τις συμβουλές τους.
Βρήκα ένα ακόμα φυλλάδιο για διάβασμα είναι αρκετά ενδιαφέρον

https://www.remusic.it/TrinnovLoudspeakerPositionGuide2020-f1e22200?MasterId=g1_2365
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εννοείται ανοιχτή η πρόσκληση!

Λίγο σπρώξιμο μπροστά να το κάνεις 80-100cm από τον πίσω τοίχο και παίζεις με συμβιβασμούλη (prime elevation @ side walls + acoustic treatment στην γωνία και πίσω τοίχο).

Και το cheat με auro 3d setup να κάνεις δεν θα σε χαλάσει, αρκεί να κάνεις 4 τα οροφής και ας είναι και υπό μεγάλη γωνία τα πίσω :)
Καλημερα και πάλι ,
Προσπαθώ να βρω εδώ και κάποιες μέρες 4 βάσεις για τον τοίχο . 2 για alteco που θα μπουν πίσω τα alteco ευτυχώς έχουν από πίσω 2 τρύπες κάθετα κατά μήκος του ηχείου . Και 2 για τα Dali Spector που θα μπουν μπροστά αλλά δε θέλω να τα τρυπήσω είναι κρίμα θέλω βάση να κάθονται πάνω .
Θα ήθελα τα φώτα σας .

γιa Spector 1 έχω δει αυτή
https://www.skroutz.gr/s/2294242/Vogel-s-VLB-200.html

για Dali alteco έχω δει αυτή
https://www.skroutz.gr/s/4254882/Konig-Meyer-24180-Wall-Mount.html
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
η Vogel's είναι οκ, και είναι εταιρία που έχω δουλέψει και έχω κρεμάσει και βαριά ηχεία σε ταβάνια με αυτωνών τις βάσεις.
Για την Konig δεν τρέφω και την μεγαλύτερη εκτίμηση, αλλά αν στα specs δίνει ας πούμε 5kg payload, θα εμπιστευόμουν max 1.5-1.7kg σε αυτές.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
η Vogel's είναι οκ, και είναι εταιρία που έχω δουλέψει και έχω κρεμάσει και βαριά ηχεία σε ταβάνια με αυτωνών τις βάσεις.
Για την Konig δεν τρέφω και την μεγαλύτερη εκτίμηση, αλλά αν στα specs δίνει ας πούμε 5kg payload, θα εμπιστευόμουν max 1.5-1.7kg σε αυτές.
για dali alteco παμε εδώ αναγκαστικά https://www.thomann.de/gr/km_24471_speaker_wall_mount_black.htm
με
https://www.thomann.de/gr/km_24358_bk.htm

τα alteco έχουν σταυρους οποτε θα μπει η βίδα όμορφα πίσω

για τα bookshelf spektor ακόμα ψάχνω
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
οποτε δεν θαχεις θεμα με την ενταση.....
....γυρνα ομως το πως βλεπεις την ενταση που παιζεις για να ξερεις ακριβως..

τα μπροστα πανω να τα βαλεις αναποδα, το καναρινι κατω.
.....και μην ξεχασεις την κλιση των πανω, κοντα 80cm πανω απο την ακροαση να βλεπουν.
Ιδιο υψος να μπουν τα μπροστα πανω και τα πισω πανω....

το προβλημα διαφορας ειναι καθαρα αισθητικο πιο πολυ....15cm διαφορα.
.....τοιχο με κοντο μπρατσο θα εβαζα...

θα ειναι σοκαριστικο το αποτελεσμα σε ολα τα formats..
....θα υπαρχει ενα προβλημα σοβαρο μετα ...
θα θες μεγαλυτερη εικονα...:biggrin:
καλησπερα Κώστα. Λόη. Γυψοσανίδες κρυφού φωτισμού έχω περιορισμό στο ύψος των πίσω υψουσ στα 1.73cm διότι και λίγο πιο έξω να βγάλω με μπράτσο το σκαλοπάτι δε το περνάω να πάω πιο πάνω , ενώ στα μπροστά είναι εφικτό να βγουν πιο έξω και πάνω .Αν το ύψος των μπροστά με τα πίσω έχουν 10cm διαφορά θα είναι πρόβλημα στο αποτέλεσμα ;
Τα μπροστινά είναι πιο σημαντικά από τα πίσω;
Παραθέτω και φωτογραφίες πίσω και μπροστά
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
1.73 πισω.....και με τα μπροστα αναποδα το ιδιο θα σου βγαινει....
....αλλα δεν εχει σημασια αυτη η διαφορα...μην σε απασχολει.

τα πανω 4 κανουν μεγαλη δουλεια, καμια σχεση με τα 2 που ειχες.
......εχει καποια tips οταν ερθει η ωρα ;)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
1.73 πισω.....και με τα μπροστα αναποδα το ιδιο θα σου βγαινει....
....αλλα δεν εχει σημασια αυτη η διαφορα...μην σε απασχολει.

τα πανω 4 κανουν μεγαλη δουλεια, καμια σχεση με τα 2 που ειχες.
......εχει καποια tips οταν ερθει η ωρα ;)
προχωράμε άρδην!
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Έχω φτιάξει τις βάσεις των πίσω ηχείων ύψους και ψάχνω να βρω για τα μπροστά , κατά βάλω μια και καλή, καλώδια έτοιμα αναμονή . Όπως είναι τα μπροστά πρέπει να προσαρμοσω κάποια βαση που θα βρω για να είναι ακριβώς από πάνω τα ηχεία από LR. λόγω ιδιομορφίας του χώρου . Εκτός αν δεν είναι αναγκαίο να είναι ακριβώς από πάνω και ας είναι και 10 εκ προς τα μέσα .
Πάντως έχω πολλούς τίτλους που θα ξαναδώ όταν τα φτιάξω .
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.982
Του χρόνου θα έχει καταργηθεί ρε Μάκη όπως το 3D! :biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top