Auro 3D

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τι γελάς ρε @Ν.Κ.
Ειδικά αυτοί στο Turbine μας έχουν ....... στα θρίλερ και στα ζόμπια.
Λες και δεν υπάρχουν άλλες ταινίες.
Ψυχίατροοοοοοοοο
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομιζω το εξηγει καπου στο προτζεκτ του......σε δωματιο 34τμ δεν χωρουσε ηχοπερατη:rolleyes:
τι ψαχνεις να βρεις βρε....δεν εχει επαφη με ηχο-εικονα οπως τακανε..
....λ7 ειχε και τασπρωξε....εφετζης ειναι....
μονο να λεει για τους αλλους ασυναρτησιες.... μακρυα..;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ειναι σοβαρος ανθρωπος αυτος ρε συ μπουτια ;
.....ειναι σαν να μιλας με τα τετοια σου 😂



αφτια εμαθες νακους βρε ;....που απο το 5καναλο του τρομου γεμησες ηχεια στα 2 μετρα...😂
...πιστοποιησες το κεντρικο σου που ειναι στο πατωμα ; 😂

για ρωτα τον μπουτια να μαθεις ποσο λαθος επιλογη θεση κεντρικου εχεις κανει για ακουσμα ολου του setup μονο απο αυτο το λαθος....ειτε σε πολυκαναλο η 3d audio ...😂😂😂😂😂😂😂

οσοι εχουν χωρο για σωστη τοποθετηση κεντρικου και δεν εχει γινει δεν εχουν επαφη με το αντικειμενο....ΤΕΛΟΣ
Υποθέτω ότι αναφερόμαστε στην παρακάτω εικονιζόμενη τοποθέτηση:
1646762094783.png


Χωρίς την παραμικρή διάθεση να συνηγορώ υπέρ ή κατά άλλων μελών,από το δημοσιευμένο στο ASR διάγραμμα κατευθυντικότητας στο κατακόρυφο επίπεδο,διαπιστώνεται ότι η κεφαλή των ακροατών χρειάζεται να βρίσκεται σε περιθώριο + - 30 μοιρών ως προς τον κεντρικό κατακόρυφο άξονα για συνοχή στο ηχητικό πεδίο.
Μεταξύ μας τώρα,+ - 20 θα ήταν τα ενδεδειγμένα όρια για να μέναμε στη ζώνη μηδενικής υποχώρησης στη στάθμη SPL...
1646764157465.png
Είμαι βέβαιος - χάρη σε κατάλληλη κλίση προς τα άνω - ότι η συγκεκριμένη παράμετρος θα έχει τηρηθεί Επειδή κιόλας η διασπορά δεν θα μπορούσε να επεκταθεί από αλγορίθμους.Για τη διαφορά ύψους ως προς το δάπεδο σε σχέση με τα κάτω L-R κανάλια,υποτίθεται ότι οι αλγόριθμοι του Trinnov επιτρέπουν ανώτερη ευελιξία σε αντιστάθμιση τέτοιων αποκλίσεων συγκρινόμενοι με συμβατικά πολυκαναλικά λογισμικά....
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποιοι οι αλγόριθμοι του Trinnov βρε ασπρομαυρε !! 😂
.....παιζουν και ταλλα ηχεια για να υψοσουν το κεντρικο, ενα μπαχαλο δλδ.....

αν ακουσεις, ειδικα πολυκαναλο θα κλαψεις απταγελια 😂

.....καλα ειναι για τις δυνατοτητες που εχει ακουστικα ο αφτιας.....😂😂😂😂😂😂
να περναει καλα εχει σημασια και να μην μας τα ζαλιζει.... :biggrin:
.....το πρωτο τοχει το δευτερο να φτιαξει...

εχουμε και δουλειες δεν θα ασχολουμαστε με τον αφτια....
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ποιοι οι αλγόριθμοι του Trinnov βρε ασπρομαυρε !! 😂
.....παιζουν και ταλλα ηχεια για να υψοσουν το κεντρικο, ενα μπαχαλο δλδ.....

αν ακουσεις, ειδικα πολυκαναλο θα κλαψεις απταγελια 😂

.....καλα ειναι για τις δυνατοτητες που εχει ακουστικα ο αφτιας.....😂😂😂😂😂😂
O ίδιος είμαι απλός άνθρωπος...Όπως σου είχε δοθεί ευκαιρία να διαπιστώσεις,στη δική μου περίπτωση το κεντρικό κανάλι είναι τοποθετημένο αυστηρά στο ίδιο ύψος με δεξί και αριστερό και παρόμοια σύσταση στις τριγύρω επιφάνειες....Αλλά δεν υφίσταται απαίτηση για εγκατάσταση οθόνης....

Υποτίθεται ότι τα ΄΄λεφτά΄΄ του Trinnov είναι η ικανότητα να δίνει ενιαία ηχητικά πεδία με θέση κεντρικού που θα ήταν ανάλογο...phantom ως προς την ίδια την οθόνη.Δηλαδή ακόμα και ο Ear θ'ακούει ουσιαστικά με...phantom θέση κεντρικού. :sneaky:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
O ίδιος είμαι απλός άνθρωπος...Όπως σου είχε δοθεί ευκαιρία να διαπιστώσεις,στη δική μου περίπτωση το κεντρικό κανάλι είναι τοποθετημένο αυστηρά στο ίδιο ύψος με δεξί και αριστερό
ετσι πρεπει και ετσι τοχουν οσοι θελουν να ακουν σωστα την μουσικη τους πολυκαναλα η 3d


δεν ακουει βρε σου λεω....
....ειναι διαπιστωμενο σου λεω, μην με κανεις τωρα να παω στα προσφατα παλια για να καταλαβεις...:lolsign:

δεν ξερει τι ακουει...

ασεμε να παω στην δουλεια μου καημενε....;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ετσι πρεπει και ετσι τοχουν οσοι θελουν να ακουν σωστα την μουσικη τους πολυκαναλα η 3d


δεν ακουει βρε σου λεω....
....ειναι διαπιστωμενο σου λεω, μην με κανεις τωρα να παω στα παλια για να καταλαβεις...:lolsign:

δεν ξερει τι ακουει...

ασεμε να παω στην δουλεια μου καημενε....;)
Είναι άστοχη η επιτίμηση πάνω σε setup άλλων...Καθότι αν δεχόμασταν λ.χ. ότι ΄΄δεν ακούει΄΄,τότε θίγονται αυτομάτως και οι κατά καιρούς προσκεκλημένοι του που έχουν εκφράσει τις καλύτερες των εντυπώσεων από το συγκεκριμένο ηχοσύνολο...
 
Last edited:


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ποιος τυφλος δεν θελει το φως του? και για να παραφρασουμε το γνωστο ρητο <<ολγουεις 2 θερτι>> ....always upmixer, always auromatic :biggrin:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αφού το λέει ο Joe N Tell (μετά τον Toole ο δεύτερος μεγαλύτερος επιστήμονας στον χώρο του ήχου) μας αρκεί :D

( το ότι στο upmixing μπορεί να ακούσουμε από τα height/overhead speakers ακόμα και ήχο που προορίζεται να ακουστεί ας πούμε "χαμηλά στο πάτωμα" δεν μας προβληματίζει.. αρκεί να ακούμε ήχο από τα πάνω ηχεία, και ας είναι πηγή ήχου το πορτάκι της γάτας στην πόρτα στο πάτωμα της ταινίας )
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ελάχιστη έως και καθόλου σημασία έχει τι λέει ο Joe. Εξάλλου εκφράζει προσωπική προτίμηση.

Η πραγματικότητα είναι ότι από τα λίγα Atmos BluRays που κυκλοφορούν, στα περισσότερα η παραγωγή είναι περίπου αστεία. Δεν μιλάμε για παραγωγές επιπέδου DUNE όπου ενώ υπάρχει φανταστικό Atmos content βγάζουν δίσκο UHD χωρίς αυτό :o>:( . (Ακόμα και ο πρίγκιπας της Ζαμούντα κυκλοφορεί σε 7.1 Atmos. Έλεος δηλαδή.)

Ταυτόχρονα έχουμε remasters ταινιών με καινούργιο Atmos (που δεν είχαν ποτέ) :thumbsup:, και είναι εξαιρετικό, όπως των 300 όπως μαθαίνω. Και ανεξάρτητων παραγωγών όπως Turbine, BOL κ.α.

Προφανώς και το πορτάκι της γάτας θα το πάρει η μπάλα και αυτό στο upmix :), αν είναι σε μεγάλη στάθμη. Δεν θα εξαρτώμαστε από το πορτάκι τσι γάτας. :)

Το μικρό budget, κυρίως, έχει δέσει τα χέρια των παραγωγών - μηχανικών και η δουλειά βγαίνει φτωχή. Το studio χρειάζεται πολύ παραπάνω χρόνο για μια σωστή immersive μίξη. Το αποτέλεσμα, ακόμα και σωστό να είναι βάση χρόνου, δεν απαγορεύει το upmixing ακόμα και σε Atmos content. Το ότι δεν ακούγεται κάτι από πάνω δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πρέπει να υπάρχει. Ακόμα και τα remasters μας δείχνουν το αντίθετο.
Είναι πραγματικά αμέτρητα τα πλάνα που μπορούν να έχουν ήχους ύψους και δεν υπάρχει τίποτα. Δεν φτάνει σίγουρα μια, ίσως και δύο και τρεις σελίδες αν αρχίσω να περιγράφω.

Μερικά παραδείγματα στα γρήγορα.

Ξεκινώντας από τα εύκολα, δεν γίνεται για παράδειγμα να πυροβολεί ο άλλος από την ταράτσα, η κάμερα να τον δείχνει από το δρόμο και να μην παίζει τίποτα στα ύψους. Δεν γίνεται να βλέπεις καταδίωξη σε δρόμο, πόσο μάλλον σε κλειστά γκαράζ, και να μην υπάρχει ούτε μισό 3D reverb στα ύψους από λάστιχα, κόρνες, φωνές, πυροβολισμούς κ.α. Προφανώς και είναι κακή παραγωγή λόγο απουσίας budget. Δεν είναι λάθος το upmixing αν θα σου το κάνει ρεαλιστικό. Το Atmos master είναι κακό και εκεί είναι το πρόβλημα. 8-)

Πάμε παρακάτω. Πλάνο με διάδρομο σε κλειστό κτήριο, περπατούν δύο άνθρωποι, μιλάνε, η γυναίκα φοράει τακούνια, στα ύψους άκρα του τάφου σιωπή. Δεν υπάρχει κανένα reverb ούτε για το περπάτημα, ούτε για την ομιλία, ούτε για το χώρο. Τόση ησυχία δεν θα βρεις πουθενά στον πραγματικό κόσμο.

Πάμε σε δυσκολότερο πλάνο. Κλειστό γραφείο, δύο άνθρωποι συζητούν, χτυπάει το τηλέφωνο και μετά ανοίγει η πίσω πόρτα. Τα ύψους πεθαμένα. Στο δωματίου δεν υπάρχουν ούτε ντουβάρια ούτε ταβάνι. Είναι το μαγικό δωμάτιο, χωρίς ανακλάσεις. Το τηλέφωνο που χτυπά δεν έχει ανακλάσεις στο ταβάνι, ούτε η πίσω πόρτα που ανοίγει. Τίποτα. Είναι κατευθυντικά, και το τηλέφωνο και η πόρτα. 😅
Δεν μιλάω καν για reverb πόρτας στα πίσω Atmos. Αμάν τι τους ζήτησα τώρα.
-Αυτό δεν γίνεται έτσι απλά. Τα πίσω Atmos δεν είναι linear source, όπως τα μπροστινά και όλα τα κάτω, παίζουν μόνο objects. Τι κάνουμε;
-Γίνεται, αλλά θέλει χρόνο. Πρέπει να φτιάξεις το ambient sound και να το ακούς από τα κάτω ηχεία (από τα πάνω δεν γίνεται), και όταν σου αρέσει αυτό που έφτιαξες θα το κάνεις object και θα το στείλεις πάνω πίσω.
-Ναι αλλά έτσι θα παίξει από το ένα ηχείο και αν το βάλω στο κέντρο θα έχω κάτι σαν phantom center. Ίσως να μην είναι φυσικό για το συγκεκριμένο πλάνο.
-Αν δεν κάνει να το βάλεις και στα δύο ηχεία.
-Αυτό θέλει δύο objects. Δύο objects για το reverb της πίσω πόρτας; Δεν πας καλά. 116 μας έμειναν.

Mε απλά παραδείγματα, νομίζω καταλάβαμε.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Τα παράπονα σας στους γύφτους (studio) που δεν δίνουν φράγκα και χρόνο για τον ήχο.

( το Dune έχει Atmos release σε Blu-ray βρε συ! )

Edit: προφανώς δεν διαφωνώ με τα παραδείγματα σου. Σωστά όλα. Το θέμα είναι ότι δεν φταίει ούτε το Atmos, ούτε το DTS:X, ούτε το Auro-3D που ο μηχανικός είναι τρόμπας, τεμπέλης ή δεν προλαβαίνει :D

Και αν το παρατηρείς, γίνεται παντού αυτή η οικονομία.
Και στα video games.
Και σε μηχανήματα όπως ενισχυτές.
Και βγαίνει σε ένα μήνα μόλις νέο hardware revision...
Και κυκλοφορούν μηχανήματα με ανακοινωθέντα features τα οποία σε μικρό αστερίσκο γράφουν πως δεν είναι ακόμα διαθέσιμα αλλά... θα δωθούν με firmware update soon® κλπ :D

Και πάω σε σπίτια και βλέπω κάτι συλλέκτες με 2000 UHD Blu-ray δίσκους από ελληνικά καταστήματα με τιμή αγοράς 29-69€ το κομμάτι και τρελλαίνομαι :D
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550

Και έχει και άλλα release με το ίδιο soundtrack.

Αν μιλάς για Ελληνικό κατάστημα, και με Ελληνικούς υπότιτλους, δεν ξέρω, δεν γνωρίζω, δεν ασχολούμαι :D
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
amazon fr

[ description du product: dolby atmos ]

Αυτό με τα descriptions στα περισσότερα καταστήματα είναι πρόβλημα δυστυχώς, στα τεχνικά χαρακτηριστικά τις περισσότερες φορές έχουν σημαντικές ελλείψεις ή και λάθη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Που καλέ; δεν τα έχω δει.
Από Amazon λέω. Δεν το έχω δει πουθενά
Το πήρα εγώ από amazon.de σε steel book UHD & BD, και μου ήρθε από Ισπανία.

Η μλκία της amazon είναι ότι πουθενά στην περιγραφή δεν φαίνονται οι γλώσσες σε ήχο και υπότιτλους. Μόνο αν τύχει να έχει φωτογραφία του οπισθόφυλλου, όπως αυτό που πήρα.

20220310_195404.jpg

20220310_195414.jpg

20220310_195435.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αφού το λέει ο Joe N Tell (μετά τον Toole ο δεύτερος μεγαλύτερος επιστήμονας στον χώρο του ήχου) μας αρκεί :D

( το ότι στο upmixing μπορεί να ακούσουμε από τα height/overhead speakers ακόμα και ήχο που προορίζεται να ακουστεί ας πούμε "χαμηλά στο πάτωμα" δεν μας προβληματίζει.. αρκεί να ακούμε ήχο από τα πάνω ηχεία, και ας είναι πηγή ήχου το πορτάκι της γάτας στην πόρτα στο πάτωμα της ταινίας )
το βιντεακι το ειδες ;

ταχουμε πρι πριν τον FT οτι γκαμει το auro :biggrin:
......και επανειλημμενα εχω πει δεν χρειαζεται να περνετε uhd με τον σαχλαμαρα ηχο atmos που βγαζουν......
5.1. η 7.1 αρκει.....κοτσαρετε και το auro3d upmix και τελος.

το dsu - dts ειναι για κλαματα μουσικη-ταινιες.......ταχουμε πει.
.....σαφως και θα αρεσει σε καποιους, οπως συμβαινει σε ολα τα πραγματα ....σε καποιους λιγους ομως, ονοματα δεν λεμε 😂

στα ιδια καταληγουμε μετα απο τοσο καιρο.
...ευχη, να ακουμε τις κλανιες των πεθαμενων μεσω roon και να χαιρομαστε....:lolsign:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
......και επανειλημμενα εχω πει δεν χρειαζεται να περνετε uhd με τον σαχλαμαρα ηχο atmos που βγαζουν......
5.1. η 7.1 αρκει.....κοτσαρετε και το auro3d upmix και τελος.
:roflmao:

Σε καλό σου βρε, γελάσαμε. Να το πούμε και στα studios, μην παιδεύονται άδικα. :lol:

Ευτυχώς που υπάρχουν οι αυθεντίες που προστατεύουν τα μέλη από άχρηστες αγορές. :rofl:
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top